Jump to content

[OnePlus 3/3T] Aξεσουάρ (Θήκες, καλώδια φορτιστές κτλ)


gmo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

29 Δεκεμβρίου τα πρώτα και πριν 2 μέρες ήρθαν τα αντικατάστασης. Κι εμένα δεν το κάνει πάντα. Άρα λογικά είναι γενικό το θέμα; Να μην ασχοληθώ άλλο;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν δε σου δημιουγεί μεγάλο πρόβλημα, λέω ν μην ασχοληθείς άλλο, απλα όταν ακούγεται το τζζζ μλορεις ν χαμηλώσεις ίσως λίγο την ένταση του

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 662
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η πλάκα είναι ότι το τζζ το ακούει ο συνομιλητής εγώ ακούω άψογα. Ευτυχώς το νέο ζευγάρι που μου στείλανε δεν ακούγεται συχνά. Ευχαριστώ πάντως.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/272437513209?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Χθες το παρελαβα, σημερα το δοκιμασα.

Πραγματικο DASH CHARGING! :up:

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Από καλώδια καλά πάμε :p φορτιστή να βρούμε τώρα χεχε

 

Sent from One Plus 3T

Πώς φορτίζει άραγε το op με φορτιστή quick charge? Το έχει δοκιμάσει κανένας;

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Πώς φορτίζει άραγε το op με φορτιστή quick charge? Το έχει δοκιμάσει κανένας;

Ναι, γρήγορα (QC3.0=3Amp) αλλα όχι Dash φυσικά (4Amp).

Αν μια πλήρης φόρτιση Dash @ OP3 (3000mAh) θέλει 50 λεπτά, με QC3 θέλει ελάχιστα πάνω από 60 λεπτά

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γρήγορα (QC3.0=3Amp) αλλα όχι Dash φυσικά (4Amp).

Αν μια πλήρης φόρτιση Dash @ OP3 (3000mAh) θέλει 50 λεπτά, με QC3 θέλει ελάχιστα πάνω από 60 λεπτά

Ωραία πολύ μικρή διαφορά λοιπόν. Οπότε ο QC φορτιστής αυτοκινήτου εξακολουθεί και κάνει δουλειά.

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γρήγορα (QC3.0=3Amp) αλλα όχι Dash φυσικά (4Amp).

Αν μια πλήρης φόρτιση Dash @ OP3 (3000mAh) θέλει 50 λεπτά, με QC3 θέλει ελάχιστα πάνω από 60 λεπτά

 

Δεν ισχύει αυτό. Τουλάχιστον με 2 φορτιστές qc 3.0 που έχω. Ο ένας είναι powerbank.

Επίσης χρησιμοποιώ το dashcharge καλώδιο της oneplus αν παίζει κάποιο ρόλο.

Το κινητό με qc 3.0 φορτίζει στα 5 Volt (δεν ανεβαίνει η τάση παραπάνω, όπως γίνεται

συνηθως με το qc) και με ένταση ρεύματος 1.4 έως 1.7Α περίπου, με βάση ένα usb πολυμετρο.

Αρα δεν φορτίζει και τόσο γρήγορα με qc!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. Τουλάχιστον με 2 φορτιστές qc 3.0 που έχω. Ο ένας είναι powerbank.

Επίσης χρησιμοποιώ το dashcharge καλώδιο της oneplus αν παίζει κάποιο ρόλο.

Το κινητό με qc 3.0 φορτίζει στα 5 Volt (δεν ανεβαίνει η τάση παραπάνω, όπως γίνεται

συνηθως με το qc) και με ένταση ρεύματος 1.4 έως 1.7Α περίπου, με βάση ένα usb πολυμετρο.

Αρα δεν φορτίζει και τόσο γρήγορα με qc!

Για το DASH καλώδιο, δεν υπάρχει θέμα - κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ αυτά που υπόσχεται.

Προφανώς, είτε ο φορτιστής σου δεν είναι πραγματι QC3.0 ή το USB μονιτορ δεν μετρά σωστά.

Οι προδιαγραφές ειναι ξεκάθαρες: το QC3.0, δίνει 3Amp @ 5V

EDIT: To OP3 ΔΕΝ μπορεί να αξιοποιήσει το QC της Qualcomm.-

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. Τουλάχιστον με 2 φορτιστές qc 3.0 που έχω. Ο ένας είναι powerbank.

Επίσης χρησιμοποιώ το dashcharge καλώδιο της oneplus αν παίζει κάποιο ρόλο.

Το κινητό με qc 3.0 φορτίζει στα 5 Volt (δεν ανεβαίνει η τάση παραπάνω, όπως γίνεται

συνηθως με το qc) και με ένταση ρεύματος 1.4 έως 1.7Α περίπου, με βάση ένα usb πολυμετρο.

Αρα δεν φορτίζει και τόσο γρήγορα με qc!

 

Επεισης, οσο φορτιζει η μπαταρια, πεφτουν τα Amps! Στο τελος της φορτισης φτανουν κατω απο 1! (Το εχω μετρησει με 2 USB πολυμετρα αρκετες φορες, αλλα ολες στο τελος της φορτισης, δεν ξερω με αδεια μπαταρια γιατι δεν μου εχει τυχει) Εσυ οταν το μετρησες σε τι επιπεδο ηταν η μπαταρια?

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Για το DASH καλώδιο, δεν υπάρχει θέμα - κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ αυτά που υπόσχεται.

Προφανώς, είτε ο φορτιστής σου δεν είναι πραγματι QC3.0 ή το USB μονιτορ δεν μετρά σωστά. Οι προδιαγραφές ειναι ξεκάθαρες: το QC3.0, δίνει 3Amp @ 5V

 

Άλλο οι προδιαγραφες και άλλο τι συμβαίνει στην πράξη!

Εξάλλου νομίζω ότι δεν υποστηρίζει το QC το oneplus, μόνο Dashcharge.

Παρόλο που έχει snap 820/821.

 

Έχω και άλλο τρόπο να μετρήσω, με βατόμετρο απευθείας στην πριζα.

9 Watt ο QC φορτιστής με το oneplus

21 Watt με το δικό του φορτιστή το oneplus

25 Watt o QC φορτιστής -> φορτίζει powerbank που φορτίζει με QC 3.0

 

Επεισης, οσο φορτιζει η μπαταρια, πεφτουν τα Amps! Στο τελος της φορτισης φτανουν κατω απο 1! (Το εχω μετρησει με 2 USB πολυμετρα αρκετες φορες, αλλα ολες στο τελος της φορτισης, δεν ξερω με αδεια μπαταρια γιατι δεν μου εχει τυχει) Εσυ οταν το μετρησες σε τι επιπεδο ηταν η μπαταρια?

 

60% ήταν

Link to comment
Share on other sites

Άλλο οι προδιαγραφες και άλλο τι συμβαίνει στην πράξη!

Εξάλλου νομίζω ότι δεν υποστηρίζει το QC το oneplus, μόνο Dashcharge. Παρόλο που έχει snap 820/821.

Έχω και άλλο τρόπο να μετρήσω, με βατόμετρο απευθείας στην πριζα.

9 Watt ο QC φορτιστής με το oneplus

21 Watt με το δικό του φορτιστή το oneplus

25 Watt o QC φορτιστής -> φορτίζει powerbank που φορτίζει με QC 3.0

Μαλλον αυτό με bold συμβαίνει, η OP υποστηρίζει μόνο Dash και όχι QC, οποτε τα νούμερα που έδωσα (περι 60+ λεπτων με QC3) είναι θεωρητικά (αδεια Qualcomm που δεν αγοράστηκε, κλπ)

Απ τα νούμερα που δίνεις, το 21 Watt για τον Φορτιστή Dash επιβεβαιώνει στο περίπου το P=VxI, δλδ 5Vx4Amp

Για τα υπόλοιπα δεν βγαίνει εύκολα συμπέρασμα αν δεν δούμε τις προδιαγραφες...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

60% ήταν

Με QC3.0 3Amp και μπαταρια στο 60% νορμαλ μου φαινεται το πολυμετρο να σου δειχνει εκει γυρω στο 1,5 Amp κατα την φορτιση

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς την Otterbox θήκη;

 

Την έχω πάρει εγώ φίλε μου, συγκεκριμένα σε κόκκινο χρώμα. Εάν δεν σε ενοχλεί ο extra όγκος που προσδίδει στο τηλέφωνο, είναι μία εξαιρετική θήκη!

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάρει εγώ φίλε μου, συγκεκριμένα σε κόκκινο χρώμα. Εάν δεν σε ενοχλεί ο extra όγκος που προσδίδει στο τηλέφωνο, είναι μία εξαιρετική θήκη!

 

Μιλάμε για πολύ έξτρα όγκο; Με τι τζαμάκι παίζει καλύτερα; Από αυτά που αφήνουν κενό;

Link to comment
Share on other sites

Μια παρα πολυ καλη θηκη ειναι αυτη..https://www.spigen.com/collections/oneplus/products/oneplus-3-case-rugged-armor.

 

Την έχω και εγώ, αν και ογκώδης παρέχει καλή προστασία και έχει φοβερή ποιότητα :D

Edited by alex_gate_7
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για πολύ έξτρα όγκο; Με τι τζαμάκι παίζει καλύτερα; Από αυτά που αφήνουν κενό;

 

Να πω την αλήθεια, περίμενα να είναι περισσότερο ογκώδης απ΄οτι πραγματικά είναι. Από πλευράς προστασίας, θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες θήκες που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Σχετικά με το τζαμάκι, εγώ φοράω το curved tempered glass της OnePlus και είναι μια χάρα, άρα λογικά δεν θα έχεις θέμα με οποιοδήποτε άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω αυτή τη θήκη http://orzly.com/orzly-grip-pro-case-for-oneplus-3-grey.html πάρα πολύ καλή φθηνή και καλή προστασία.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ηρθε απο ali η Imak sand case, μαζι με σταντ που το κολλας πισω (ξεκολλαει χωρις να αφηνει κολλα ή κατι τετοιο). Θυμιζει αρκετα την πελοσι, εφαρμοζει πολυ καλα και σφηχτα στο κινητο (πατηθηκαν τα πλαινα πληκτρα οσο την εβαζα αρκετες φορες γιατι ειναι σκληρη), και στο χερι αφηνει πολυ ωραια αισθηση. Για τα 6-7 δολλαρια της ειναι υπεραρκετη, μενει να δουμε ποσο θα αντεξει.

 

 

Διαβασα πιο πανω την συζητηση για τα καλωδια. Συμφωνα με αυτα που αναφερει το αρθρο το κινητο διαβαζει την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να μεταδωσει το...καλωδιο(?) και προσπαθει να τραβηξει τοσο ρευμα απο τον φορτιστη. Δεν τραβαει οσο ρευμα του δωσει ο φορτιστης μεχρι το οριο του? (4Α στην περιπτωση μας, δεν πρεπει να υπαρχει και πιο δυνατος φορτιστης για να το ξεπερασει). Το λεω γιατι περιμενω και γω να ερθει ενα Micro usb to type c adapter και εχω προβληματιστει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 30% κάτω όλα τα skins της dbrand συν 1$ μεταφορικά. https://dbrand.com Για όποιον ενδιαφέρεται!

 

Στάλθηκε από το 1+3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια..γνωριζει κανεις αν οι θηκες και τα tempered glass για το oneplus 3 κανουν ολα το ιδιο και για το oneplus 3T?

 

φυσικά, ειναι τα ίδια 1:1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μια παρα πολυ καλη θηκη ειναι αυτη..https://www.spigen.com/collections/oneplus/products/oneplus-3-case-rugged-armor.

 

Την πήρα κι εγώ, πραγματικά είναι πολύ ποιοτική, να δούμε και από προστασία τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3/3T] Aξεσουάρ (Θήκες, καλώδια φορτιστές κτλ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...