Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και το ιδανικό μέγεθος, όπως αναφέρεις είναι οι 5.2, εγώ θα πρότεινα P10 Lite.... Στα 229 από τις μεγάλες αλυσίδες, με εγγύηση κανονικά... Για βασική και απλή χρήση που αναφέρεις, είναι υπεραρκετό και θα τον καλύψει απόλυτα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει, s8+ , s9+

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αντιπαρέρχομαι το αν αξίζει ή οχι να μεταβείς από S7 σε S8/S9 για την κάμερα και μόνο, αλλά μπορείς να μου πεις που ακριβώς βρίσκεις το S8 ή/και το S9 στα 340-360 όπως αναφέρει στο αρχικό του μήνυμα ο φίλος;

Link to comment
Share on other sites

Xperia xa1 η Galaxy a3 2018.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Xperia xa1 η Galaxy a3 2017.

 

Aφενός ξεφεύγουν από τις 4 ίντσες που αναφέρει ο φίλος στο αρχικό μήνυμα, αφετέρου και αυτό είναι το κυριότερο, ξεφεύγουν πολύ από τα 100 ευρώ... Ειδικά το (άσχημο) xa1 κοστίζει τα 2πλά και πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που παρήγγειλε πρόσφατα κάτι αξίας απο κίνα με ΕΛΤΑ να μας πει τι γίνεται με τελωνείο και αν έχουν καθυστερήσεις....:cry:
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω καινούριο.

 

 

Tablet στις 10 περίπου ίντσες που να μπορεί να πάρει κάρτα sim και να λειτουργεί ως τηλέφωνο και να έχει gps, στην ελληνική αγορά, με τιμή ως 3-4 κατοστάρικα, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει για να προτείνει?

Join The Life
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ιδανικό μέγεθος, όπως αναφέρεις είναι οι 5.2, εγώ θα πρότεινα P10 Lite.... Στα 229 από τις μεγάλες αλυσίδες, με εγγύηση κανονικά... Για βασική και απλή χρήση που αναφέρεις, είναι υπεραρκετό και θα τον καλύψει απόλυτα...

 

P10 lite και από μένα είτε Σκρουτζ είτε μεγάλη αλυσίδα. Εγγύηση έχουν και τα 2 ;)

 

Προσοχή υπάρχουν 2 εκδόσεις όσον αφορά την ram.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το m6 note στα 199 ευρω από κωτσόβολο. Ίδιο soc με mi a1 αλλά με μεγαλύτερη μπαταρία και καλύτερη κάμερα.

Αρνητικό η μικρότερη ram/rom.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο κινητα στην ιδια τιμη πανω-κατω. Ειναι για την θεια μου που δεν εχει ιδεα απο τετοια.. Οποτε δε θελει κατι αξιολογο. Το Ulefone S7 το εχει και φιλος μου, αρκετα καλο, σχεδον τζαμπα για τα λεφτα του. Το Xiaomi Redmi 5a, δε ξερω σε τι εκδοση θα ερθει και αν θα θελει custom rom. Η αγορα θα γινει απο Ελλαδα, απο καποιο καταστημα στο skroutz. Μεχρι 90-100 ευρω δε νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

P10 lite και από μένα είτε Σκρουτζ είτε μεγάλη αλυσίδα. Εγγύηση έχουν και τα 2 ;)

 

Προσοχή υπάρχουν 2 εκδόσεις όσον αφορά την ram.

 

Μπορείς να δεις και το ολοκαίνουριο Alcatel 5 στα 199€.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δες και το m6 note στα 199 ευρω από κωτσόβολο. Ίδιο soc με mi a1 αλλά με μεγαλύτερη μπαταρία και καλύτερη κάμερα.

Αρνητικό η μικρότερη ram/rom.

Φίλε Αντρέα έχει σίγουρα καλύτερη κάμερα από το xiaomi.?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις όσον αφορά την επιλογή κινητού.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε - έως 350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε - έως 6’

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα. - αγορά από Ελλάδα (Σκρουτζ) με εγγύηση αντιπροσωπείας

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; - ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? - dual καλοδεχούμενο αλλά όχι απαραίτητο, τα λοιπά αδιάφορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; - ελληνικό μενού χωρίς φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. - ιδανικά amoled αν και συμβιβαζόμαστε και με lcd, ανοιχτός σε προτάσεις.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία - κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα

 

Οι επιλογές από το Σκρουτζ είναι galaxy s7, mate 10 lite και ίσως p10 lite? Κάποιο άλλο;

Θεωρώ ότι το Samsung λόγω κάμερας (ειδικά στις βραδινές λήψεις) υπερτερεί. Μεγάλο πλεονέκτημα και η amoled αλλά είναι κινητό 2ετιας +

Απόψεις ;

Edited by j0hnn1e
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι ετοιμος για αγορα στην mother για ενα απο τα δυο...

Πρωην κατοχος rn4x και πλεον mi6

Αφου εχω περασει απο ολη την σειρα των note.

 

Τι προτεινεται να της παρω? Ταβανη 130 απο ελλαδα...

Βρηκα το rn4x στα 130 και το 5α prime στα 110.

 

Ειδα διαφορα στην μπαταρια και στον επεξεργαστή στο 5α prime και εχω μπει σε διλημμα για το 5α prime

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Το κινητό είναι για γυναίκα και όχι για εμένα. Ψάχνουμε δλδ για συσκεύη που θα είναι καλή και αξιόπιστη out of the box χωρίς tweeks. Έμφαση στην κάμερα, αγορά απο Ελλάδα μόνο. Καινούργιο απο κατάστημα μόνο μιας και θα αγοραστεί απο εταιρία και απαιτούνται παραστατικά. Της έχουνε προτείνει Huawei Honor 9 (4gb/64gb). Δεν είναι γνώστης και θα προτιμήσει mainstream επιλογές σε μάρκα.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Μέχρι 350€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5 ίντσες + αλλά όχι παντόφλα

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Από Ελλάδα, Εγγύηση must. Μόνο απο κατάστημα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; Χρειαζόμαστε

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορα. Αν έχει ραδιόφωνο καλώς

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μενού χωρίς φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Αδιάφορο

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία, (βαρύ gaming εντελώς αδιάφορο)

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Samsung 2 ετίας middle range δε θυμάμαι ποιό :P

 

Ευχαριστώ !!!

Edited by FLOOFLIS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είμαι ανάμεσα σε p10 lite και mi A1. Μάλλον για mi A1 το κόβω λόγω καθαρού Android

 

Παιδιά το Motorola g5s?

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Από ότι δείγματα έχω δει φαίνεται ανώτερο. Άσε που ακόμα και από άποψη specs (μέγεθος αισθητήρα, διάφραγμα) είναι ανώτερο.
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο ομως; Τα κινητα ειναι αρκετα κοντα σε χαρακτηριστικα.. Στο xiaomi επιπλεον, οπως ειπα και παραπανω, θα πρεπει να βαλω εγω custom rom, και δεν εχω χρονο. Δευτερα πρεπει να το αγορασω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...