Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο ερωτημά σου θα έλεγα Huawei T3 10 . Αν θέλεις όμως, ρίξε μια ματία εδώ:http://www.public.gr/product/chuwi-hi8-pro-tablet-8-32gb-leyko/prod8810890pp/

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Εχω αποφασισει να παρω ενα απ αυτα τα 3 κινητα:

 

Lenovo Vibe P2, Xiaomi Mi Max 2 ή Xiaomi Mi A1

 

Και θελω καποιες διευκρινισεις για να παρω την τελικη αποφαση... μιας και ερχεται black Friday..

 

1) Υλικο: aluminium alloy/glass, plastic, ή aluminium alloy/metal?

2) οθονη: super amoled ή LCD IPS?

3) cpu: Snapdragon καλυτερα απο Mediatek.., γιατι?

3a) 1.4GHz σε τι ακριβως διαφερει απο αυτα με 2GHz?

4) Camera: Sony IMX258, Sony IMX386 Exmor RS, Omnivision OV12A10?

4a) Διαφραγμα? f/2.0, f/2.2, f/2.2?

5) Μπαταρια: Τυπος (Li-lon,Li-polymer, Li-polymer)

5a) 5100mAh, 5300mAh, 3080mAh

6) Μεγεθος οθονης: 5.5", 6.44", 5.5"

7) 4G Εχω ακουσει κατι για 800αρα μπαντα για να πιανει καλυτερα 4G και κατι τετοια, δεν ξερω τι ειναι η μπαντα αλλα σε καποια site λεει να τσεκαρεις αν το συγκεκριμενο κινητο πιανει σημα στην χωρα σου (η κατι τετοιο). και δεν βγαζω ακρη απ τα αποτελεσματα...

8) 176€ απο gearbest. 178€ απο geekbuying, 171€ απο aliexress

(απο gearbest πηρα το προηγουμενο μου κινητο, σε 2 βδομαδες ηρθε κ ολα μια χαρα.., οι αλλες 2 σελιδες ειναι εμπιστες? γτ αγοραζουμε και μεσω καρτας)

 

9) Το Mi A1 που εχει μπαταρια 3080mAh, θα κραταει πολυ λιγοτερο? γτ το χρησιμοποιω πολλες ωρες το κινητο.., μουσικη παιχνιδια κλπ... οποτε χρειαζομαι κατι που να αντεχει. Τωρα εχω το Xiaomi Redmi Note 3 Pro Και το φορτιζω 2 φορες την μερα. Καποιοι μου ειπαν πως δεν αποδιδει τελειως γιατι δεν εχει την επισημη ρομ.

 

Εβαλα αυτα τα κινητα σε συγκριση στο kimovil.. εσεις ποιο θα διαλεγατε?

 

(Τα χαρακτηριστικα τα γραφω με την σειρα που εγραψα τα κινητα. P2,Mi Max2,MiA1)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μια γρηγορη ερωτηση για να προβω σε αγορα αμεσα.ποια η γνωμη σας μεταξυ των 2 κινητων;προερχομαι απο galaxy s6 ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εχω το mediapad το 8αρι. Ειμαι ικανοποιημενος για τη χρηση που κανω,αλλα αν πηγαινα στις δεκα ιντσες θα επαιρνα το σαμσουνγκ. Πιστευω είναι καλύτερο σε ολα: οθονη,μπαταρια,επεξεργαστη κυριως. Επισης στις δέκα ιντσες θα απεφευγα οθονη με αναλυση hd,ειδικα για διαβασμα.

 

Εννοείς μικρότερη ή μεγαλύτερη ανάλυση, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Eίμαι μεγάλη fan της Xiaomi oπότε έχω μια πρώτη προτίμηση εκεί .

Εμφανισιακά με κερδίζει το p10 lite, μιας και είναι λιγότερο καμπυλωτό , και η μη-μαύρη version έχει ενιαίο χρώμα( είναι πολύ κακογουστο το μπροστά λευκό - πισω χρυσό/ροζ που υιοθετεί τελευταία η Xiaomi) .(Το 5,2 vs 5,5 δεν με απασχολεί στο μέγεθος οθόνης, μια καλή κάμερα με ενδιαφέρει, χωρίς να ψάχνω παπάδες).Γενικά νομίζω με καλύπτουν και τα δύο, απλώς δυσκολεύομαι να αποφασίσω και δεν εχω καμία ιδέα για τον επεξεργαστή του p10 lite ή το λογισμικό του σε αντίθεση με το Miui.

Τι θα προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι θες μεγαλη αναλυση στις 10 ιντσες,δηλαδη αυτη που εχει το σαμσουνγκ,1920χ1200. Το mediapad εχει πιο μικρη και ειναι ανεκτη για ταινιες,αλλα οχι τοσο για διαβασμα και ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι θες μεγαλη αναλυση στις 10 ιντσες,δηλαδη αυτη που εχει το σαμσουνγκ,1920χ1200. Το mediapad εχει πιο μικρη και ειναι ανεκτη για ταινιες,αλλα οχι τοσο για διαβασμα και ιντερνετ.

 

Ευχαριστώ πολύ, ποιά η γνώμη σου τότε για το Samsung Tab S2 με οθόνη 9.7 1536 x 2048 pixels, 4:3 αναλογία σε σχέση με την 10.1 1920χ1200 16:10 του Tab A;

Link to comment
Share on other sites

Aκομη καλυτερο,εχει και οθονη amoled,ακομη καλυτερη αναλογια για διαβασμα. Ειναι ομως διαφορετικης κατηγοριας τιμης,δεν τα παρακολουθω κιολας,το tab s2 ειναι της υψηλότερης κατηγοριας συσκευη ενω το Α της μεσαιας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Help us... help you. Συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 ;)

Το έχω δει αλλα δεν συμπληρωσα γιατί δεν επηρεάζουν την επιλογή μου.

Δεν ψάχνω γενική συσκευή να μου προταθεί, θέλω να επιλέξω μεταξύ 2 τηλεφωνων που έχω καταλήξει.

Αλλα καλώς, ας το συμπληρώσω.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. // Το κόστος και των δυο είναι μέσα στο μπάτζετ μου (κάτω απο 300 στην Ελλάδα)

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. // Δεν έχω θέμα, το έγραψα.

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; // Ελλάδα για να κοπεί τιμολόγιο.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) // Δεν με νοιάζει.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? // Ναι , ειναι προφανές μιας και επέλεξα 2 dual συσκευές.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; // Οχι, δεν με νοιάζει

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. // Να είναι τίμια για επικοινωνία χωρίς bugs, όχι τρελές απαιτήσεις.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. // ταχύτητα > αυτονομία > κάμερα. Δεν με ενδιαφέρει το gaming.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. // Redmi note 3 με MTK

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι. Αν δεν ξέρουμε τι χρειάζεσαι πως θα σου προτείνουμε κάποιο από τα δυο; Άλλωστε τόσα μηνύματα απάνταμε... ενας αυτοματισμός βοηθάει τόσο εμάς όσο και εσένα ;)

 

Θα σου έλεγα το mi a1 αντί του mi 5x (ίδιες συσκεύες, μεγαλύτερος αποθηκευτικός, ελαφρύτερο UI).

 

Σε σχέση με το p10 lite, το mi a1 έχει καλύτερο soc, ελαφρύτερο UI και 4 GB Ram ανεξαρτήτως έκδοσης... έχουν όμως προσφορά αυτές τις μέρες οι μεγάλες αλυσίδες το p10 lite (3GB Ram) στα 229 ευρώ. Οπότε την όλη διαφορά θα στην κάνει το θέμα εγγύησης. Αν δεν σε νοιάζει, το mi a1 το βρισκεις ίδια τιμή σκρουτζ και είναι προτιμότερο... αν πάλι σε νοιάζει πας αναγκαστικά μεγάλη αλυσίδα που το έχει 299 ευρώ οπότε για τόση διαφορά χρημάτων καλύτερα mi a1 και ας χάσεις 1 GB Ram.

 

Να σημειωθεί ότι στα 265 ευρώ βρισκεις το p10 lite με 4 GB σε σκρουτζομάγαζα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι. Αν δεν ξέρουμε τι χρειάζεσαι πως θα σου προτείνουμε κάποιο από τα δυο; Άλλωστε τόσα μηνύματα απάνταμε... ενας αυτοματισμός βοηθάει τόσο εμάς όσο και εσένα ;)

 

Θα σου έλεγα το mi a1 αντί του mi 5x (ίδιες συσκεύες, μεγαλύτερος αποθηκευτικός, ελαφρύτερο UI).

 

Σε σχέση με το p10 lite, το mi a1 έχει καλύτερο soc, ελαφρύτερο UI και 4 GB Ram ανεξαρτήτως έκδοσης... έχουν όμως προσφορά αυτές τις μέρες οι μεγάλες αλυσίδες το p10 lite (3GB Ram) στα 229 ευρώ. Οπότε την όλη διαφορά θα στην κάνει το θέμα εγγύησης. Αν δεν σε νοιάζει, το mi a1 το βρισκεις ίδια τιμή σκρουτζ και είναι προτιμότερο... αν πάλι σε νοιάζει πας αναγκαστικά μεγάλη αλυσίδα που το έχει 299 ευρώ οπότε για τόση διαφορά χρημάτων καλύτερα mi a1 και ας χάσεις 1 GB Ram.

 

Να σημειωθεί ότι στα 265 ευρώ βρισκεις το p10 lite με 4 GB σε σκρουτζομάγαζα.

 

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Ουσιαστικά, μια γνώμη μεταξύ επεξεργαστών και των δυο και λογισμικό και των δυο, νομίζω αυτό ειναι το θέμα.

 

Το είδαι το Mi A1, αλλα η αλήθεια είναι οτι μαρέσουν τα καλούδια του ΜΙUI (double apps και double space). Κατα τάλλα, το γλυκοκοιτάω και αυτό ναι :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω και γω fan miui ομως να ξέρεις ότι ειναι βαρύτερο απο το ui της huawei. Κατά τα άλλα εσύ ξέρεις τι χρειάζεσαι ;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Το δέλεαρ της 18:9 οθόνης είναι μεγάλο και καταλήγω στο lg g6 κατά πάσα πιθανότητα!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ανεβω απο Note 3, σε μια απο αυτες τις συσκευες. Διαβαζω πως οι μονες διαφορες περα απο πενακι, ειναι η λιγο μεγαλυτερη μπαταρια του Note, και η μεγαλυτερη ραμ. Το τελευταιο με ενδιαφερει σιγουρα αν κανει οντως πραγματικη διαφορα

 

https://www.tomsguide.com/us/galaxy-note-8-vs-galaxy-s8,news-25491.html

 

Οι Ερωτησεις

 

-Αξιζει τα 150ε παραπανω που ζηταει το Note?

-Ειδα στη κεντρικη σελιδα κατι για S9. αναμενεται κατι συντομα να περιμενω η παιρνω οτι ειναι τωρα

-Τα κινητα που κοιταζω εχουν αξιολογες Ρομ, ζημιες-ελαττωματα που θα πρεπε να ξερω και αν γενικοτερα θεωρειται αξιολογη αναβαθμιση απο το Note 3 που εχω με Phronesis

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα .

Ενόψει black Friday σε περίπτωση που βρω βέβαια κάποια ευκαιρία . Τι θα μου προτείνατε σαν άξιο διάδοχο του Samsung note 3 ?

Να έχει οθόνη τουλάχιστον σαν του note 3 και μεγαλύτερη ( όχι 18:9 δεν ξέρω γιατί το κάνουν όλοι έτσι τώρα το display ) ,

να έχει φωτογραφική τουλάχιστον σαν του note 3, με Β20 γιατί έχω wind ( άρα όχι Mi MAX2 ), ποιοτική κατασκευή-αξιόπιστη λειτουργία για να το κρατήσω 2-3 έτη και από τιμή να μην υπερβαίνει τα 400 ευρω ( και πολλά λέω ). Τώρα θα μου πείτε ίσως ζητάω πολλά ,καλόμαθα με το Samsung αλλά λεφτα για ναυαρχίδες δεν υπάρχουν . Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κάποια πράγματα. Κ έχω καταλήξει κάπου εδώ. Χρησιμοποιώ πολύ το κινητό. Έχω πολλές εφαρμογές. Γενικά εχουν κ τα τρία πάνω κάτω αυτά που θέλω. Απλά δεν ξέρω τι παίζει με την μπαταρία.. έχουν 3250, 5300, 5100 αντίστοιχα.. το μι Μαξ έχει οθόνη 6.44" κ μ είπαν πως γ αυτό κ μόνο καταναλώνει περίπου ίδια μπαταρία με άλλα που

έχουν μικροτερη.

Θα ανέβαζα εικόνες αλλά έχει θέμα με το μέγεθος. Οπότε...

 

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-zte-axon-74gb-64gb-A2017

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi-max-2

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-lenovo-vibe-p2

 

Έχω ήδη Xiaomi κ είμαι ικανοποιημένη. Για τις άλλες δύο μάρκες δεν έχω ιδέα..

 

Δεν συμπλήρωσα την φορμα γτ ρωτάω για συγκεκριμένες συσκευές..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δεις το Huawei Mate 10 Lite;

 

αυτό έχει 18:9 οθόνη όμως που δεν θέλει ο φίλος.. εγω θα έλεγα mi A1 που ειναι οικονομικό και αξιοπρεπές

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το τάμπλετ του κατοστάρικου, νομίζω ότι αυτή τη στιγμή η προσφορά του Huawei Mediapad T3 από τον Κωτσόβολο στα 99 Ευρώ, είναι το καλύτερο που μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά. Μη σου πω ότι καλύπτεις και το ακριβότερο τάμπλετ με αυτό (169 Ευρώ έχει κανονικά).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παδια θελω την βοηθεια σας για αγορα κινητου. Με ενδιαφερει πρωτίστως η καμερα. Το budget βαριά 230.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.Κοντά στα 300€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. Από 5.2 μέχρι 5.5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα με 2ετή εγγύηση αντιπροσωπείας

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα). Δεν είναι δεσμευτικό

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Να έχει ραδιόφωνο αλλά δεν είναι δεσμευτικό

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;Eννοείται ότι θέλουμε ελληνικό μενού. ΟΧΙ,να μη χρειάζεται φλασάρισμα!

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Μας ενδιαφέρει κυρίως η καλή οθόνη.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. καμερα, ταχυτητα, αυτονομια, βαρυ γκειμινγκ

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. LUMIA 925

Link to comment
Share on other sites

Huawei MATE 10 (το κανονικό, ΟΧΙ το lite, ΟΧΙ το PRO). Τι προσφέρει?

 

Φραδιά και επίπεδη οθόνη (16:9, 5.9")

Souper camera

Πολύ γρήγορο

Άψογη μπαταρία

Άψογη ποιότητα κατασκευής

Πολύ καλή οθόνη

FM & IR

Home button και fingerprint scanner ΑΣΤΡΑΠΗ στο ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ σημείο.

Άριστα gestures για τα back και recent

 

Θα το έπερνα και γω, αλλά και έχει πρωτοβγεί και είναι ακριβό. Έτσι πρωτήμησα κάτι πιο VFM μιας και δε με πολυνοιάζει η Β20, αν και στα Χανιά ποθ είμαι μια χαρά έχω 4G.

Edited by fouskmech
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει το κινητό; φαίνεται πολύ καλό. Edited by kabalos_1971

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα .

Ενόψει black Friday σε περίπτωση που βρω βέβαια κάποια ευκαιρία . Τι θα μου προτείνατε σαν άξιο διάδοχο του Samsung note 3 ?

Να έχει οθόνη τουλάχιστον σαν του note 3 και μεγαλύτερη ( όχι 18:9 δεν ξέρω γιατί το κάνουν όλοι έτσι τώρα το display ) ,

να έχει φωτογραφική τουλάχιστον σαν του note 3, με Β20 γιατί έχω wind ( άρα όχι Mi MAX2 ), ποιοτική κατασκευή-αξιόπιστη λειτουργία για να το κρατήσω 2-3 έτη και από τιμή να μην υπερβαίνει τα 400 ευρω ( και πολλά λέω ). Τώρα θα μου πείτε ίσως ζητάω πολλά ,καλόμαθα με το Samsung αλλά λεφτα για ναυαρχίδες δεν υπάρχουν . Σας ευχαριστώ.

 

Κάτοχος note 4 και ο κύριος λόγος που άλλαξα πριν από κάποιο καιρό το note 3 ήταν η απαράδεκτη φωτογραφική μηχανή του εάν δεν είχε τις βέλτιστες συνθήκες ημέρας...

Θεωρώ ότι και να πάρεις την σήμερον θα έχει καλύτερη κάμερα αλλά εάν χρησιμοποιείς το s pen πήγαινε καρφί για note 5 από εξωτερικό ή και σε κάποιο κατάστημα Ελλάδα.(SM-N920C)

Εάν όχι κοίτα το s7 edge (εαν σου αρέσει και το touchwiz)

Τα huawei καλά είναι αλλά SAR πολύ υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...