Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραιο το axon. Τα άλλα δυο τα είχα υπόψιν μου, αλλά δεν το βρήκα κάτω από 380 ευρώ. Επίσης για να με καλύπτει η εγγύηση πρέπει να είναι από Ευρώπη;

Τέλος είδα το g6 κάνει 400€ απο σκρούτζ. αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για να έχω εγγύσηση αλλά και γενικά είναι καλύτερο κινητο από τα προαναφερθέντα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιλογή καινούργιου κινητού .

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

Από 300ευρώ έως 400ευρώ

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

Από 5,1" έως 5,5"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Από Ελλάδα;2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Μπορώ να ζήσω και χωρίς 800άρα

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Dual όχι , και χωρίς ραδιόφωνο δεν μας πειράζει , ir ή nfc δεν τρελενόμαστε αν δεν υπάρχουν.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Καλό είναι να έχουμε ελληνικό μενού αλλά και χωρίς αυτό μπορούμε; Δέν με ενδιαφέρει το φλασάρισμα.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος αλλά και η δυνατή ένταση ειδκά απο τα ακουστικά;Ναι θέλουμε και amoled, ζούμε και χωρίς stereo

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Αυτονομία και κάμερα πρωτεύον για μένα, ταχύτητα , παιχνίδια δεν ασχολούμαι καθόλου.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

LG G4

 

Ευχαριστώ

Καλό βράδυ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά στο J7 Prime 32gb, κάποια από αυτά που λες τα έχει και κάποια όχι αλλά για την τιμή του είναι πολύ τίμιο

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά στο J7 Prime 32gb, κάποια από αυτά που λες τα έχει και κάποια όχι αλλά για την τιμή του είναι πολύ τίμιο

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οκ σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα σε πρότεινα να δεις στο Skroutz για το Mi5s ένα φοβερό κινητό με τον 821 soc της snapdragon, camera από τις κορυφαίες εδώ και μήνες πιστεύω ότι συναγωνίζεται το iphone και αν χάνει είναι στα σημεία.

Για μένα από τα κορυφαία κινητά και προσιτά οικονομικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας για το αν υπάρχει ο διάδοχος του Mi max που ψάχνω ή μένω με το ίδιο. Πρέπει να έχει κάποια updates σε specs για να αποφασιστεί η αλλαγή (καλύτερη cpu, ram, κάμερα κτλ)

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

Μέχρι 500 ευρώ, αν βρεθεί κάτι εξαιρετικό ανεβαίνουμε λίγο, αλλά τρελά ποσά σε στυλ 800άρες αποκλείονται.

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

6ιντσό και πάνω. Μόνο αν κάτι με κεντρίσει πάρα πολύ κατεβαίνω σε 5.7. Το ξέρω υπερβολικό, αλλά πολλά χρόνια με βολεύουν οι τεράστιες οθόνες.

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Από παντού μέσα στην Ευρώπη, εξάλλου δεν μένω Ελλάδα καν. Κίνα προφανώς δεν την αποκλείω.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Αν και πρακτικά ακόμα είμαι σε πάροχο που παίζει και στις άλλες μπάντες, θα έλεγα πως πλέον ναι την θέλω

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Dual απολύτως ναι. Βάζω ξένη και ελληνική sim. Ραδιόφωνο αδιάφορο. NFC θα έλεγα ναι, αλλά ζω και χωρίς αυτό.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Οχι. Μόνο ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνικές γραμματοσειρές

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Σεμνή LCD FullHD μας καλύπτει, προφανώς δεν λέμε όχι στην amoled. Ήχος αδιάφορος

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα, gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Xiaomi Mi Max 64/3 και πιο πριν Huawei Mate 7

Edited by gthe
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Huawei p10 στα 415. Αν περιμένεις και λίγο θα πέσει πιο κάτω η τιμή. Εναλλακτικά moto z play στα 405. Αν πάλι σου φαίνονται πολλά λεφτά υπάρχει το moto g5 plus στα 240. Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

ωραιο το axon. Τα άλλα δυο τα είχα υπόψιν μου, αλλά δεν το βρήκα κάτω από 380 ευρώ. Επίσης για να με καλύπτει η εγγύηση πρέπει να είναι από Ευρώπη;

Τέλος είδα το g6 κάνει 400€ απο σκρούτζ. αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για να έχω εγγύσηση αλλά και γενικά είναι καλύτερο κινητο από τα προαναφερθέντα;

 

Από τη μία το g6 έχει καλύτερη κάμερα και είναι αδιάβροχο, από την άλλη το axon έχει κλείσει χρόνο στην αγορά και έχει αποδειχθεί σκυλί ενώ το g6 είναι ακόμα καινούργιο και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν θα βγάλει πρόβλημα. Γενικά την lg, με αυτά που έχουν δει τα μάτια μας, την φοβάμαι πολύ στο θέμα αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Το mate 9 είναι μια καλή λύση αλλά το θέμα είναι η τιμή του. Στο σκρουτζ έχει πέσει στα 505 αλλά επειδή δεν μένεις Ελλάδα δεν ξέρω....

Επίσης δεν μπορώ να μην αναφέρω το mi mix το οποίο είχα δει πρόσφατα στα 515 από eu werehouse (φαντάζομαι από Κίνα η τιμή είναι μικρότερη).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω mate 9 ψηφιζω. Δυσκολο να αφησει καποιον παραπονεμενο αυτο το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

xiaomi note 4 snapdragon 625 vs mediatek helio x-20

 

Στο Kimovil παρολο που οι 2 παραπανω συσκευες ειχανε την ιδια τιμη , εδινε 9.4 στον δεικτη value for money για το snapdragon και 9.3 στο mediatek.

Δεδομενου οτι οι 2 συσκευες ειναι ολοιδιες με εξαιρεση τον επεξεργαστη μου εκανε εντυπωση , αφου helio x-20 βγαζει 20.000 παραπανω σκορ στο antutu benchmark.

Μπορει για για καποιο λογο να ειναι καλυτερος ο sd 625 απο τον helio x-20 παρα το antutu?

 

Επισης οι 2 συσκευες εχουνε διαφορετικη καμερα. η μια εχει Samsung S5K3L8 και το αλλο Sony IMX258. Ψαχνοντας το με τις λιγες γνωσεις που εχω μου φαινεται πως αυτες οι 2 καμερες ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα , αλλα απο διαφορετικη εταιρια. Κανω λαθος?

 

Τελος θα ηθελα και την δικη σας γνωμη πανω στην επιλογη συσκευης.

Ψαχνω την καλυτερη συσκευη στο ευρος τιμων 150-200 € . Με ενδιαφερει 1.η ταχυτητα και 2.η καμερα. Τιποτα αλλο.

Επειδη εχω εδω και χρονια xiaomi και ειμαι ευχαριστημενος κατεληξα στο xiaomi note 4 χωρις να ψαξω ιδιαιτερα.

 

Υπαρχει καποια συσκευη αλλης εταιριας που να την θεωρειτε καλυτερη επιλογη?

Υπαρχη καποια συσκευη της xiaomi που ειναι πιο value απο το note 4 σε αυτο το ευρος τιμων?

ερωτηση μπονους : Θεωρειτε οτι κοιτωντας μονο ταχυτητα και καμερα παραβλεπω καποιο πολυ σημαντικο στοιχειο το οποιο θα επρεπε να τσεκαρω πριν παρω κινητο ? (προφανως και θελω να εχει 4g , μπαταρια , οθονη κτλπ αλλα θεωρω οτι συσκευη με αυτα τα specs αποκλειεται να μην εχει τουλαχιστον μετρια χαρακτηριστικα στα παραπανω)

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και δεν επείγομαι για άμεση αγορά και με βλέπω να περιμένω καμιά νέα ανακοίνωση, αυτά είναι αυτά που κοιτάω εγώ για την ιδανική συσκευή:

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Mέχρι 250€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 'Εως 5"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα ή Ευρώπη, και αρκεί της αντιπροσωπείας

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Ναι, χρειαζόμαστε

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Και dual, και ράδιο. Nfc,IR όχι απαραίτητα.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ναι και χωρίς φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Ήχος: αρκεί να είναι καλός με τα ακουστικά. Η οθόνη να είναι καλή στο φώς του ήλιου και πάνω από 300ppi σίγουρα

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα, Αυτονομία, Κάμερα, βαρύ gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. z3compact

Γλυκοκοιτάζω το galaxy a3 2017 duos, αλλά έχω ενδοιασμούς για το cpu και για την samsung γενικά ειδικά μετά το note 7. Επίσης καλή περίπτωση μου φαίνεται το redmi 4x global αλλά όντας χρήστης του z3c μου κάνει για μεγάλο ακόμα και αυτό. Τέλος με νοιάζει σίγουρα ο εσωτερικός χώρος να είναι μεγαλύτερος των 16gb ανεξαρτήτως ύπαρξης sd (καθαρή ρομ) όπως και η ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα σε πρότεινα να δεις στο Skroutz για το Mi5s ένα φοβερό κινητό με τον 821 soc της snapdragon, camera από τις κορυφαίες εδώ και μήνες πιστεύω ότι συναγωνίζεται το iphone και αν χάνει είναι στα σημεία.

Για μένα από τα κορυφαία κινητά και προσιτά οικονομικά πλέον.

 

Μάλιστα θα το δώ , σε ευχαριστώ πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Huawei p10 στα 415. Αν περιμένεις και λίγο θα πέσει πιο κάτω η τιμή. Εναλλακτικά moto z play στα 405. Αν πάλι σου φαίνονται πολλά λεφτά υπάρχει το moto g5 plus στα 240.

 

Ναι P10 & Moto z play είναι 2 κινητά που μελετάω

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Huawei p9, huawei p10, s7 ανάλογα με τα χρήματα που θες να ξοδέψεις. Ότι άλλο και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα νομίζω θα είναι υποβάθμιση σε σχέση με το g4 ειδικά σε κάμερα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπομονή να πέσει το p10 καλύτερα για να πάρεις κάτι πλήρες και απροβλιματιστο εκτός και αν δεν σε πειράζει τημη του τότε βουρ για αγορά
Link to comment
Share on other sites

Το snapdragon έχει πολύ καλύτερη κατανάλωση ενέργειας, και πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Βέβαια αυτό με κόστος στις επιδόσεις, οπότε και ο mtk βγαίνει πιο γρήγορος. Ωστόσο, επειδή εγώ ασχολούμαι με root, custom rom κλπ, η επιλογή sd ήταν μονόδρομος!

Κάμερες διάβασα ότι μπορεί να τύχει οποιαδήποτε, και στα 2 μοντέλα!

Link to comment
Share on other sites

Το le max 2 καλο χρυσο αλλα δεν πας σε αυτο για τη καμερα του. Ειναι χειροτερη απο του lg g3 που εχει ο φιλος

 

Κοιτα καλυτερα το Moto x style https://www.skroutz.gr/s/7541851/Motorola-Moto-X-Style-32GB.html?from=catspan&keyphrase=moto+x+style. Εκτος και αν ριξεις τις ιντσες σου οποτε υπαρχουν και αλλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....Το θέμα αφορά φίλο και είναι ανάμεσα σε αυτά τα δύο...

Το Redmi Note 4 το ξέρει από εμένα,μιας και το έχω,αλλά επειδή αυτός είναι κλασσικός Moto fan με G,G4 δεν μπορώ να του απαντήσω ποιο είναι καλύτερο...

Το Xiaomi υπερέχει σε μπαταρία,και ότι έχει μεγαλύτερη οθόνη,και φυσικά σε τιμή μιας και υπάρχει μια διαφορά της τάξης των 80€ στο 3/32,αλλά σε όλα τα άλλα πιστεύω ότι το G5 Plus είναι ανώτερο....

Εσείς τι λέτε;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στη κάμερα είναι καλύτερο το moto g5 plus. Τα υπόλοιπα είτε είναι ίδια (επεξεργαστής και ram) είτε υστερεί (μεγεθος οθόνης, ir, μπαταρια, μέγεθος σε σχέση με οθόνη). Ίσως έχει καλύτερο ηχειο. Τέλος έχει στοκ android αν και προσωπικά προτιμώ το miui
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει σε υψηκλη προτεραιοτητα τη καμερα θα ελεγα οχι για mi max 2.

 

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Για mate 9 πας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

 

Ψαχνω ότι λεει ο τιτλος, αμεσα.

αν υποστηριζει και σιμ, μαλιστα με δυνατοτητα τηλεφωνικων κλησερων ακομα καλυτερα.

 

εχω σχεδον καταληξει στο

MLS iQTab Royal 4G - Tablet 8" 4G 16GB Μαύρο (149,9ευρω από public) αλλα δυστυχως ειναι 8ιντσων.

 

κανεις να εχει υποψιν του αλλη παρομοια προταση σε 10ιντσες?

 

επισης, θα προτιμουσα να αγοραστει απο "φυσικο" καταστημα ηλεκτρονικων, οχι από skroutz κτλ.

 

ΥΓ. προτιμηθηκε και αγοραστηκε το εν λογω MLS, από Γερμανο. μπορει να κλειδωθει το θεμα.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...