Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να πουλήσω ένα lg zero που έχω στην κατοχή μου 10 μήνες περίπου και είναι σε κατάσταση καινούργιου με όλα τα παρελκόμενα εκτός από ακουστικά. Θα ήθελα να προτείνεται αρχική τιμή, το αγόρασα 160 ευρω. Έχω σκοπό να αγοράσω καινούργιο αλλα μέχρι στιγμής με ενδιαφέρει να το πουλήσω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προορίζεται για δώρο στη σύζυγο, η οποία ενδιαφέρεται για λίγο σερφάρισμα στο ίντερνετ, viber, κλήσεις και λίγα sms.

Δεν κάνει βαριά χρήση δηλαδή του κινητού.

Την ενδιαφέρει να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες επίσης.

Τι θα μου προτείνατε;

Γνωρίζοντας βέβαια ότι το P8 είναι κινητό διετίας, αλλά καλό vfm νομίζω τώρα που έχει πέσει η τιμή του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους/ες μπουν στον κόπο να βοηθήσουν!

 

EDIT:

Δεν μπόρεσα να τροποποιήσω τον τίτλο, όπου έγραψα κατά λάθος Xiamoi αντι του σωστού Xiaomi! :lol:

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά νομίζω μιλάμε για το παλιό p8 lite και όχι για το φετινό.

Το συγκεκριμένο κινητό έχει παλιώσει αρκετά και επειδή το έχει ένας φίλος μου εδώ και ένα με ενάμιση χρόνο μπορώ να πω λίγα πράγματα:

Κάμερα την μέρα οκ τίποτα σπουδαίο αλλά τη νύχτα μαύρα χάλια επίσης τρώει και κάτι κολλήματα που και που και θέλει restart όπως πχ να μην ανοίγει τα δεδομένα.

Σε αυτά τα λεφτά σίγουρα θα βρεις κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λεφτα μια χαρα καμερα εχει το p8 lite. Αν θελει κατι καλυτερο θα πρεπει να ανεβει στα 160 ευρω για το honor 7 lite. ;)

 

Συνηθως τα σκαλωματα ειναι bug απο καποιο app. (δεν μιλαω για lag που σε αυτα τα λεφτα ουτως ή αλλος θα εχεις)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο κινητά τα σπάνε...

Καλύτερα είναι να τα δεις από κοντά ποιο σαρεσει περισσότερο σε μέγεθος. Διαφορές δεν έχουν πάρα πολλές εσωτερικά θα τα λατρέψεις κ τα δύο. Μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο σ7 edge με κάνα 360αρι που θα είναι σε τέλεια κατάσταση και θα είναι vfm

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3-4 χρονια αρμονικης συμβιωσης με το Xperia P , και αφου πλεον συνειδητοποίησα οτι αυτο δεν προκειται να χαλασει ΠΟΤΕ !!! ,

αποφασισα να το αντικαταστησω η να γερασω μαζι του .... :worry::worry:

Παιδια ψαχνω για συσκευη με ( κατα σειρα ) καλη καμερα , GPS , Μπαταρια ( εκει πονουσε πολυ το P ) , και να εχει και ραδιο για τις βολτουλες . Η οθονη μπορει να ειναι 5-5.5 ιντσες . Διαθετω μεχρι 400 ευρω .

Σκεφτομαι ισως καποιο samsung galaxy s7 ;; Εχετε να προτείνεται κατι αλλο; οποιαδηποτε προταση καλοδεχουμενη .

Υ.Γ Τελευταια φορα που παρηγγειλα απο Κινα κινητο ( ενα xiaomi redmi note 4 ) πριν 4-5 μηνες για την κορη , μου το επιασαν τελωνειο και πληρωσα .:blink::blink::blink:

Οποτε θα προτιμουσα η απο skroutzομαγαζο η απο Ευρωπη ( αποθηκες Κινεζικες ;;)

Link to comment
Share on other sites

Ησουν 3.5 χρονια με ενα παλιο κινητο και καταλαβαινω οτι σε ικανοποιουσε. Γιατι να πας σε τοσο δυνατη/ακριβη συσκευη;

 

Βαλε σε μια προτεραιοτητα τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ακομη αν προτιμας δικαρτο, αν θες ελληνικο μενου, τι ιντσες προτιμας και αν χρειαζεσαι nfc. Τελος πες μας αν εισαι επαρχια ή/και χρειαζεσαι την 800αρα μπαντα.

Link to comment
Share on other sites

Το νεο ειναι καλυτερο θεωρω... Αν μπορείς να διαθεσεις το ποσό, παρε το σ8

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

γνωστος θελει να αγορασει κινητο εως 140 ευρω περιπου απο Ελλαδα, δεν τον ενδιαφερει και πολυ η ποιοτητα της καμερας, αρκει οπως λεει "να μην κολλαει"

Καλησπερα,

γνωστος θελει να αγορασει κινητο εως 140 ευρω περιπου απο Ελλαδα, δεν τον ενδιαφερει και πολυ η ποιοτητα της καμερας, αρκει οπως λεει "να μην κολλαει"

1) Το ποσό που διαθέτουμε: 140

2) Την χρήση του κινητού (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά):παιχνιδια, messenger ,youtube

3) Το μέγεθος της οθόνης που θα θέλαμε: 5+

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (Αναγνώστη Δαχτυλικών Αποτυπωμάτων, Αδιαβροχοποίηση κ.λ.π.): αδιαφορο

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; οχι ιδιαίτερα

6) Μας ενδιαφέρει το Dual SIM; αδιαφορο

7) Αν ναι, θα προτιμούσαμε να έχει χωριστές θύρες για SD και για τις 2SIM; δεν ειναι απαραιτητο

8) Επιθυμούμε την Ελληνική γλώσσα; θα το προτιμουσα, οχι απαραιτητο

9) Μας ενδιαφέρει η μπάντα 800Mhz για το δίκτυο 4G; αδιαφορο

10) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; android

11) Μας ενδιαφέρει ή μεγάλη μπαταρία; αρκετα

12) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; μονο απο Ελλαδα

13) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης); οχι

14) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο η και για μεταχειρισμένο; καινούριο

 

εγω, σε αυτα τα χρηματα του προτεινω αναμεσα στο redmi note 2 και στο Mi 4

Εσεις τι λετε?

Ευχαριστω

(η παραπανω φορμα -απο το 1 εως το 14- ειναι αντιγραμενη απο γειτονικο φορουμ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα ένα κινητό με όσο το δυνατόν χαμηλότερο sar μέχρι 50 60 ευρώ..δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι smartphone η απλό κινητό απλά να έχει το ελάχιστο sar! Έχετε κάτι υπόψιν σας;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φιλε! Ποιο note 2??? Αυτο εχει παλιωσει πλεον. Δεν αξιζει να το παρεις καινουργιο. Δε θα το βρεις βασικα.

Ουτε φυσικα το μι4.

 

Οπως ειπωθηκε, κοιτας κάτι σε ρεδμι 4χ.

Αλλιως κανα σαμσουνγκ j5 ή huawei p8 lite

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ψάχνω κινητό με ip67 προδιαγραφές τουλάχιστον, να μην υπερβαίνει τα 200€.

Απαραίτητο να έχει fm δέκτη, μπαταρία αξιοπρεπή και 2gb ram τουλάχιστον.

Καμία πρόταση;

Υγ. Βρήκα στο ebay καινούργιο, το s5 active, αλλά δεν ξέρω από μπαταρία πως πάει, ενώ fm ραδιόφωνο δεν έχει.

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά πήρα το S8, πήγα και τα είδα από κοντά και τα δυο μαζί δίπλα δίπλα και με κέρδισε το καινούργιο. Αυτό που έχω να πω μέχρι τώρα είναι πως δεν κάνει κάτι περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο κάλο smartphone. Είναι γρήγορο, έχει κάποιες ενδιαφέρουσες λειτουργιές για να παίξεις κάνα μισάωρο και μετά είναι όπως ένα οποιοδήποτε κάλο κινητό που δεν σου δημιουργεί προβλήματα, ο λόγος που το επέλεξα είναι ξεκάθαρα η εμφάνιση και η ψυχολογία του γιατί να πάρω το παλιό...

Το διαφορετικό σε σχέση με τον ανταγωνισμό θεωρώ ότι είναι το infinity display, παρατηρώ τα υπόλοιπα κινητά με τα μεγάλα περιθώρια πάνω και κάτω και μου φαίνονται προηγούμενης γενιάς (εντελώς προσωπική άποψη).

Γενικά μετά την αγορά του S4 πριν μερικά χρονιά θεωρώ πως αξίζει να κάνεις μια επένδυση κάθε 3-4 χρόνια για ένα πολύ καλό κινητό πάρα να επιλεγείς πιο φθηνές λύσεις ή οποίες θα σε παιδεύουν συνέχεια και θα θέλεις να αλλάξεις κινητό max στα 2 χρονιά, αυτό τουλάχιστον λέει η εμπειρία μου καθώς είχα υποφέρει αρκετά από λύσεις των 200-250ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ενα καλο mid range σιγουρα δεν θα σε παιδευει για 1-2 και αντε το flagship να μην σε παιδευει κανα χρονο ακομα. Οταν ομως εχεις δωσει τα διπλα λεφτα τοτε μπορουσες με τα ιδια λεφτα να παρεις μετα απο 2 χρονια ενα καινουργιο καλο mid range που και καλυτερο θα ειναι απο το 2ετιας flagship ενω παραλληλα εχεις μειωσει το ρισκο κλοπης, ατυχηματος κλπ και εισαι και παντα εντος εγγυησης και παντα με καινουργια μπαταρια. Οποτε θεωρω το αν θα πας flasghip ειναι επειδη θες στο σημερα ενα τουμπανο κινητο και οχι για λογους οικονομιας στο αυριο ;)

 

Κατα τα αλλα πολυ καλη επιλογη. Νομιζω θα πρωταγωνιστησει φετος το s8. Καλοριζικο :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!

Συμφωνώ ότι η αγορά flagship μόλις βγαίνει δεν συμφέρει και ότι μπορείς με τα μισά λεφτά να πάρεις κάτι που είναι στο 80%-90% των δυνατοτήτων του flagship, όταν η διάφορα χρημάτων είναι πιο μικρή, (πχ στην περίπτωση μου περίπου 20%) μπαίνεις στον πειρασμό αν και αυτά που μπορεί να κάνει περισσότερα είναι ελάχιστα. Δεν είχα πάρει πότε mid-range κινητό 250-400€ για να μπορώ να εκφράσω την άποψη μου, άπλα με ότι προηγούμενο είχα πάρει σε smartphone zte, Huawei kai lg (όλα μέχρι 250€) δεν ήμουν ικανοποιημένος και μετά πηρά κάτι καλό και ήταν σαν βρήκα το φως μου. Αυτό που θέλω να πω είναι αντί να παίρνεις κάθε χρόνο ένα πιο φθηνό κινητό καλυτέρα ένα κάλο στα 3-4 χρονιά και ξενοιάζεις, βεβαία έχεις δίκιο όσον αφορά το ρίσκο αλλά είναι και λίγο θέμα ματαιοδοξίας στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια και μονο εαν ψαξεις στο skroutz αυτα τα δυο που αναδερω εγω οχι μονο υπαρχουν αλλα πουλανε σαν τρελα ακομη. Τα λεφτα που δινει το παιδι δεν ξεπερνουν τα 140 ευρω ουτε για 1 ευρω δυστυχως
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους....παιδια θελω βοηθεια...πρεπει να παρω κινητο...οι εφραρμογες που θα κατεβασω ειναι παρακολουθηση (ατομου με ανοια) μεσω καμερας.....χειρισμου αιρκοντισιον τραπεζικες εφαρμογες ...ευχαριστω παρα πολυ..
Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι χρειαζεσαι nfc και ir.

 

Βαλε σε μια προτεραιοτητα τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ακομη αν προτιμας δικαρτο, αν θες ελληνικο μενου και τι ιντσες προτιμας. Τελος πες μας αν εισαι επαρχια ή/και χρειαζεσαι την 800αρα μπαντα.

 

Τελος βαλε και ενα χρηματικο ταβανι.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστηκα τη μεγαλυτερη διαφορα που θα δεις στα flagship ειναι το βαρυ gaming και καμερα το οποιο φυσικα ανα 2 χρονια το φτανουν κινητα των 300 ευρω.

 

Εν παση περιπτωσει, ο μονος λογος που το ειπα ειναι επειδη ησουν βολεμενος με το αρκετα κατωτερο/αδυναμο s4. Κατα τα αλλα καλοδουλευτο :)

Link to comment
Share on other sites

Πουλάει το note 2? Μπας και το μπερδευεις με το note 3???

Ειμαι 100% σιγουρος οτι ΔΕΝ πουλανε τα συγκεκριμένα.

 

Εχω το νοτε 2. Αξιολογο τηλέφωνο, ομως πλεον δε στεκεται απέναντι στα νεοτερα.

Καλύτερα να δει καποιο μεταχειρισμένο. Πραγματικα.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...