Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Honor 7 lite τοτε. Αν μπορει να ανεβει κανα 20αρη ας δει την πραγματικα εξαιρετικη καμερα του moto g4 plus που εχει καλυτερη καμερα ακομα και απο ακριβοτερα κινητα.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, σε ευχαριστώ! :)

Επομένως, κατά τη γνώμη σου, σε αυτά τα χρήματα και για αυτά που ζητάει, η πιο ολοκληρωμένη πρόταση είναι το Motorola.

 

Δύο ακόμα ερωτήσεις:

1. Σε σχέση με το Motorola G4 plus, το G5 plus υπερτερεί;

2. Αν βγάλουμε από την εξίσωση την 800αρα μπάντα, ποιες άλλες επιλογές υπάρχουν; (στα ίδια πάντα χρήματα).

Το ρωτάω αυτό γιατί ο αδελφός μου μένει Αθήνα και όχι επαρχία. Την 800αρα μπάντα περισσότερο την θέλει για ψυχολογικούς λόγους (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα).

 

Υ.Γ. Θέλει οπωσδήποτε gorilla glass.

Link to comment
Share on other sites

Το moto g4 plus υστερει πολυ σε επεξεργαστη και Ram.

 

Αν βγαλουμε την 800αρα απο την εξισωση τοτε παει mi5s (προσοχη οχι mi5 ή mi5s plus)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα.. Ειμαι σε αναζητηση τηλεφωνου. Ενδιαφερομαι για κατι οικονομικο οποτε δεν εχω πολλες απαιτησεις. Εχω καταληξει στο redmi 4x τα 2gb/16 οπου βγαινει στα 101 ευρω ή στο redmi note 4 global 3/32 στα 141 επειδη το θελω σε μαυρο το βρηκα στο geekbuying σε πακετο με tempered glass k μια απλη θηκη σιλικονης. Το redmi 4x σε global βγαινει 124 οποτε καλυτερα να παω στο note για τοσο μικρη διαφορα.. Πρωτη ερωτηση ειναι αν θα εχω θεμα με το redmi 4 λογο ελειψης μπαντας εχω vodafone cu περιοχη βεροιας. 2η επειδη δεν εχω δει κ πολλα σχολια για το redmi αν αξιζει γενικα σαν κινητο αξιζει.? Κ 3τη redmi note 4 global και 4x ειναι το ιδιο τηλεφωνο εκτος της μπαντας 4g? Δηλ ή θα παω στο redmi 4x στα 101 ή 141 redmi note 4 global. Τα φωτα σας ευχαριστω..!
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό πόσο που διαθέτουμε. *** έως 230 , ίσως λίγο παραπάνω αν έχει άτοκες

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμουμε. *** 5 έως 5,5 ίντσες

3) Το θέλουμε από Ελλάδα ή και από Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; *** Όχι κίνα, ναι εγγύηση

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) *** ΝΑΙ

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο ή nfc? *** Αδιάφορα όλα. ποιο χρήσιμο το fingerprint & δευτερευόντως IR

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενού; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; *** να δουλεύει out of the box - μεγάλωσα για flashαρίσματα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. *** Οθόνη πιο πολύ, μουσική δεν ακούω

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

*** Κάμερα, αυτονομία, SAR

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

J5 2015

 

Το πρόβλημα είναι ο χώρος που έχω τωρα, 8gb. Επειδή όμως αναμένουμε τρίτο μέλος στην οικογένεια :D , με ενδιαφέρει και to SAR. Άρα κόβω κάποια που έχουν μεγάλο sar (αν και συμφωνώ ότι αυτή είναι η μέγιστη τιμή και όχι η μέση).

Τα 230 τα έβαλα γιατί το κινητό που με καλύπτει μάλλον , είναι το Α5 2016.

Αλλίως θα έλεγα 200 ευρώ. κοιτάω και τα

  • Huawei P8 lite 2017 (πρέπει branded αν κατάλαβα καλα?)
  • Huawei P9 lite
  • Xiaomi Redmi Note 4 Global Edition (Snap + 800 , άρα ρωτάω τηλεφωνικά στο σκρούτζ??) - αλλά νομίζω ότι δεν έχει καλή κάμερα ?

και όποιο πιθανό να προτείνεται εσείς !:rolleyes:

 

σκεφτόμουν πχ και το lg g5 se αλλά διάβασα για οθόνες λαχείο. moto g4 ή 5 έχει ενα sar τύπου 1,8 - εκτός και αυτό.

Γενικά, θέλω να το πάρω, να δουλεύει από την αρχή σωστά, να μην το φορτίζω κάθε μέρα, καλές φωτό και χαμηλό σχετικά sar. Θα εκτιμούσα το fingerprint μιας και χρησιμοποιώ internet banking .

 

Ευχαριστώ !!

Edited by smerliao
Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

4G στην επαρχία, δύσκολα τα πράγματα χωρίς την 800άρα... Και να μην έχεις τώρα θέμα (δεν ξέρω τι παίζει στη Βέροια) για το future proof της υπόθεσης και δεδομένου ότι η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη, πάρει global version με 800άρα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Το Redmi ναι αξίζει, αλλά είναι κατώτερο από το Note 4... Προσωπικά θα πήγαινα καρφί για το Note 4 Global... Στην τιμή που είναι πλέον είναι από τις αξιολογότερες all around προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω καινουριο θέμα καθώς περιορισα τις επιλογές μου στα τρια τηλέφωνα του τίτλου.... Εκτιμώ πως και τ τρια θα είναι απροβληματιστα σαν εμπειρία χρήσης... Οποτε με απασχολεί μονο το θέμα κάμερα. Οποίος έχει άποψη, παρακαλώ να τη μοιραστεί. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια επιδότηση ποσού 70 ευρώ απο τον Γερμανό και θέλω να πάρω ένα κινητό για την μητέρα μου έως 110€. Ξέρω ότι θέλει να έχει καλή κάμερα (για να βγάζει τον εγγονό της φωτοφραφίες :) ). Από 'κει και πέρα η χρήση που του κάνει είναι κανένα viber, facebook και τέλος.

 

Οι επιλογές είναι περιορισμένες λόγω του ότι ο Γερμανός δεν έχει μεγάλη ποικιλία και επίσης οι τιμές του είναι αρκετά ποιο υψηλές από τι θα μπορούσα να βρώ κάποια συσκευή έως αυτό το ποσό σε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα.

 

Παρακάτω είναι η λίστα κινητών απο τον Γερμανό μέχρι 110€. Μπορεί κάποιος να με βοηθησει στην επιλογή?

 

https://www.germanos.gr/category/smartphones-all/cat310005/?q_facetTrail=49283:69.01-110.35|LAST:49152:8-16|LAST&sort=userRating&order=descending&sortType=numprop

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χρηστο. Μηπως μπορεις να παρεις την επιδοτηση εκπτωση στο παγιο και να σου προτεινουμε απο αλλου κινητο;
Link to comment
Share on other sites

Απο 'τι μου είπαν στο τηλέφωνο η επιδότηση είναι για αγορά :( . Παρ'ολα αυτά θα πάω σε ένα κατάστημα Γερμανός και θα το επιχειρήσω. Στην περίπτωση που δεν γίνεται υπάρχει κάτι της προκοπής στην λίστα? Ευχαριστώ!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα Χρηστο. Μηπως μπορεις να παρεις την επιδοτηση εκπτωση στο παγιο και να σου προτεινουμε απο αλλου κινητο;

 

Απο 'τι μου είπαν στο τηλέφωνο η επιδότηση είναι για αγορά . Παρ'ολα αυτά θα πάω σε ένα κατάστημα Γερμανός και θα το επιχειρήσω. Στην περίπτωση που δεν γίνεται υπάρχει κάτι της προκοπής στην λίστα? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ταβανι ειναι αυστηρο και κοιταω οτι εβαλες τοτε θα διαλεγα το lg spirit 4G https://www.germanos.gr/product/lg-spirit-4g/20301853/

 

Αν παλι μπορεις να ανεβεις ενα 20αρικο απο οτι εχεις ταβανι, μπορεις να δεις το εξαιρετο redmi 4a https://www.germanos.gr/product/xiaomi-redmi-4a-dual/20355382/

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Αλεξανδρος. Αλλα καλυτερα τσεκαρε το Low light και βαλε 12 mpixels για να ειναι δικαιη συγκριση.

 

Βεβαια ολα αυτα ειναι απλα για να παρεις μια μυρουδια. Δεν λενε τιποτα για την εστιαση, wb, ταχυτητα ληψης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ταβανι ειναι αυστηρο και κοιταω οτι εβαλες τοτε θα διαλεγα το lg spirit 4G https://www.germanos.gr/product/lg-spirit-4g/20301853/

 

Αν παλι μπορεις να ανεβεις ενα 20αρικο απο οτι εχεις ταβανι, μπορεις να δεις το εξαιρετο redmi 4a https://www.germanos.gr/product/xiaomi-redmi-4a-dual/20355382/

 

Αντρέα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αν δεν μπορέσω να πάρω την επιδότηση σε μορφή έκπτωσης στο συμβόλαιο μάλλον θα πάω για το Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αν δεν μπορέσω να πάρω την επιδότηση σε μορφή έκπτωσης στο συμβόλαιο μάλλον θα πάω για το Xiaomi.

 

Καλα θα κανεις,προσπαθησε ως εκπτωση αλλιως στο xiaomi.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Samsung j3;νομιζω οτι εχει αρκετα χαμηλο sar.

Αν και ξεπερνάει το μπάτζετ ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο άφοβα... Αν δεν έχεις φοβερές απαιτήσεις από την κάμερα (οχι ότι είναι χάλια, απλά μην περιμένεις τίποτα φοβερό), δε θα το μετανιώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να στραφώ στην αγορά του Huawei P10 Plus (6GB/128B)

Οθόνη: 5.5", RAM: 6 GB, Κάμερα: 12 MP, Δίκτυο: 4G, Πυρήνες CPU: 4+4, SIM: Single, Μπαταρία: 3750 mAh , Κατασκευαστής: Huawei

 

Παρακαλώ επειδεί δεν έχω την γνώση που θα το βρώ φθηνότερα είτε από ελλάδα η εξωτερικό θα ήθελα να μου προτείνετε σελίδες.

Επίσης τι μου προτείνετε εκτός του κινητού , όπως θήκη ( Καλή ) η ακόμα αν πρέπει να αγοράσω προστατευτικό η οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...