Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Μάλλον θα καταλήξω στο p9 lite που το έχει μια συνάδελφος και φυσάει (αν και το βίντεό του έχει θεματάκια...)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Μάλλον θα καταλήξω στο p9 lite που το έχει μια συνάδελφος και φυσάει (αν και το βίντεό του έχει θεματάκια...)

 

Ιδιο κινητο ειναι και το p8 lite 2017. Μονο για λογους εμφανισης πας στο στο p9 lite ;)

 

Προσοχη μιλαμε μονο για 3Gb Ram. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα huawei έχουν υψηλό sar αλλά επίσης και το καλύτερο σήμα απ' όλα. Αν δεν μιλάς απευθείας στην συσκευή είναι πολύ καλή επιλογή. Άλλη πρόταση αφο επιθυμείς μεγάλη συσκεή δες και το xperia xa ultra.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος θα επιλεξω τελικα το Redmi 4 αλλα θελει πολυ προσοχη

γιατι κυκλοφορουν 4 διαφορετικα μοντελα με την ιδια ονομασια αλλα μονο ενα εχει την 800 μπαντα που για μενα ειναι απαραιτητη....

 

η xiaomi δεν εχει βγαλει redmi 4 με 800mhz.

υπαρχουν εκδοσεις του redmi 4a (2/16 και 2/32) με 800mhz

αλλα εχει αρκετες διαφορες απο το 4 και το 4X.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να αναρτηθούν ποιες συσκευές υποστηρίζουν Ant+ και αυτό ορμώμενος διότι ακόμα και σε "μεγάλα" side με πληροφορίες για αυτή τη δυνατότητα συνδέσεις είναι είτε ελλιπής είτε αδιευκρίνιστες

 

Πχ το Xiaomi MiMax υποστηρίζει, ή το "παλιό" xperia active και σίγουρα κι άλλα.

 

Αν θέλουν οι υπεύθυνοι ας το δουν και να δημιουργήσουν το ανάλογο ποστ.

 

Ευχαριστώ ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριοι!!! Xiaomi Redmi 4 16gb η 4X 16gb? Ιδια τιμη εχει στο ali.... Η μομη διαφορα που βλεπω ειναι msm8937 κ msm8940??? Ποιο απο τα δυο?? Η καποιο αλλο ως αυτα τα λεφτα?fb .... Viber...instagram...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι καλυτερη επιλογη μεταξυ των δυο ?

 

φανταζομαι το P10lite θα ερθει μεσα στον απριλιο ελλαδα

 

πανω κατω θα εχουν ιδια τιμη

Link to comment
Share on other sites

Αν η τιμη τους ειναι κοντα, εννοειται p9. Δεν ξερω ποσο θα χει βελτιωθει το p10 lite απο το p9 lite αλλα δυσκολο να ειναι καλυτερο απο την περσινυ ναυαρχιδα. ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Ψήνομαι για αγορά κινητού μεγάλης οθόνης επειδή βλέπω internet και διαβάζω και κανένα ebook. Είμαι ανάμεσα σε J7 και xa ultra όχι οτι απορρίπτω άλλα που πιθανόν να μου προτείνετε. Το Samsung είναι πιο φτηνό αλλά το sony έχει πιο πολλά προσόντα δεν μπορώ να προβλέψω βέβαια πόσο πρόβλημα θα είναι στην καθημερινή μεταφορά! Υπόψιν ότι είμαι και χωριάτης και βγαίνω στα χωράφια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα..

 

Βρισκομαι αναμεσα στις δυο συσκευες για αγορα..

 

Η συσκευη ειναι για κοπελα..

 

Αυτο που την ενδιαφερει κυριως ειναι οι επιδοσεις της καμερας..

 

Εχω κανει μια ερευνα και ειδα οτι πρωι τραβανε πανω κατω τα ιδια, αυτο ομως που εχει σημασια ειναι η νυχτερινη ληξη με φωτισμο βιτρινας, ελεω εργασιας..

 

Δυστυχως το badget δεν ειναι για παραπανω οποτε οποιαδηποτε βοηθεια ειναι πολυτιμη..

 

Σας ευχαριστω..

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Απ΄ όσο φαίνεται,το SONY έχει καλύτερο φακό.Έχω δει φωτογραφίες με τον "ενδιάμεσο" απο τους φακούς των δύο συσκευών που ενδιαφέρεσαι,τον IMX230 στο Xperia M5 και είναι πολύ ωραίες πράγματι.Βέβαια,ταπεινή μου γνώμη είναι οτι παίζει ρόλο και το software της εκάστοτε συσκευής ανεξαρτήτως φακού.

Θεωρώ όμως ότι,πέρα απο τη λήψη και αποθήκευση της φωτογραφίας,το HUAWEI είναι overall καλύτερη και πιο vfm συσκευή,και έτσι πρέπει να το δεις.

Φιλικά πάντα.:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου..

Το θεμα ειναι οτι αν ηταν για μενα δεν θα ρωταγα καν.. Θα πηγαινα απευθειας στο p9 lite..

 

Επειδη ομως μιλαμς για κοπελα δεν κοιταει το vfm ή αν ειναι καλυτερο συνολικα..

 

Καμερα και μονο καμερα..

Ακομη και την υπαλληλο στα publix τα ιδια της ελεγε.. Δεν με νοιαζουν χαρακτηριστικα αλλα πιο εχει πιο καλη καμερα και κυριως σε χαμηλο φωτισμο..

 

Βεβαια την βλεπω να καταληγει στο sony γιατι οπως πολυ σωστα ειπες τα λογισμικο της sony ειναι μαλλον καλυτερο απο της huawei..

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είμαι σε αναζήτηση συσκευής και έχω καταλήξει στις ανωτέρω 2 .Με ενδιαφέρει μπαταρία κυρίως .Ποια από τις 2 θα επιλέγατε εσείς και γιατί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο CPU, το Lenovo έχει μεγαλύτερη μπαταρία και περισσότερη Ram... Αν το Note 4X καταφέρνει τέτοια αυτονομία, λογικά το P2 θα έχει φοβερά αποτελέσματα με Snap 625 και μπαταρία 5100...

Μάλλον καλύτερη σα συσκευή συνολικά είναι το P2, αλλά υπόψιν είναι αισθητά ακριβότερη (με βάση ότι βλέπω στο Kimovil), δε θα έχεις σίγουρα την υποστήριξη σε roms και κοινότητα που θα έχεις με το Xiaomi και δεν έχει περπατήσει και τόσο όσο το 4x για να έχουμε σαφή εικόνα με το πως τα πάει... ;)

Επίσης προσωπικά πάντα δεν ξέρω αν θα έδινα τόσα χρήματα για Snap 625 και γενικά για το P2... Το 4Χ είναι άλλη ιστορία γιατί από Κίνα στα λεφτά του είναι σίγουρα vfm... Ίσως κοιτούσα κάνα Mi5 πχ ή κάνα Le Max...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του πρώτου μου Android κινητού. Είμαι για πολλά χρόνια χρήστης Windows και αυτή τη στιγμή έχω το πολύ καλο 830 με πολύ καλή κάμερα. Είμαι ανάμεσα στα Nova και Α5 2017. Θα ήθελα το Ρ9, αλλά είναι πολύ ακριβό. Ιδανικά δε θα ήθελα να έδινα πάνω από 250€, αλλά δε βρίσκω κάτι καλύτερο από το Lumia χαμηλά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καλυτερη καμερα απο το moto g4 plus και μετα το p9 lite 220 ευρω. Το xa αν και εχει καλο αισθητηρα χανει σε λογισμικο οποτε εχει χειροτερα αποτελεσματα.

 

Δες εδω το συγκριτικο ποσο λιγοτερη λεπτομερια εχει απο τις συσκευες που ειπα. http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=7950&idPhone2=7983&idPhone3=8050 Χωρια οτι εχει ηδη τερματισει σε iso οποτε τη νυχτα πιθανοτατα να χει πιο σκοτεινες φωτογραφιες αν δεν ριχνει shutter speed.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του πρώτου μου Android κινητού. Είμαι για πολλά χρόνια χρήστης Windows και αυτή τη στιγμή έχω το πολύ καλο 830 με πολύ καλή κάμερα. Είμαι ανάμεσα στα Nova και Α5 2017. Θα ήθελα το Ρ9, αλλά είναι πολύ ακριβό. Ιδανικά δε θα ήθελα να έδινα πάνω από 250€, αλλά δε βρίσκω κάτι καλύτερο από το Lumia χαμηλά.

 

Το a5 2017 εχει 300+ ευρω. Μηπως εννοεις το 2016; Αν ναι τοτε καμερα, επεξεργαστης, αποθηκευτικος χωρος και αυτονομια καλυτερη του Nova. Εφοσον δεν σε πειραζει που ειναι μονο 5 ιντσες (εναντι 5.2 του a5) ειναι η καλυτερη επιλογη.

 

Αν παλι εννοουσες του 2017 νομιζω σε χαμηλο φωτισμο τα παει καλυτερα. Οποτε εκει πας αναλογως αν θες 5.2 ιντσες. Αλλα με τοσα χρηματα υπαρχουν και αλλες συσκευες (πχ g5 se, honor 8).

 

Τελος μπορεις να δεις και το nexus 5x που σαν καμερα θα την ελεγα εφαμιλλη του s7 (χωρις manual mode ομως). Μπορει να εχει μονο 2 gb ram αλλα ειναι στοκ android οποτε ειναι κομπλε. Το μονο του αρνητικο ομως ειναι η αυτονομια οπου θα χεις 3 αντε 4 ωρες το πολυ screen on time (οι αλλες που ειπα θα χουν 6+ ωρες). Δεν ξερω τι χρηστης εισαι αλλα προσωπικα αυτος ειναι και ο λογος που με κανει να το δωσω και να παω σε αλλη συσκευη με μεγαλυτερη αυτονομια και ας χασω σε καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το a5 2017 εχει 300+ ευρω. Μηπως εννοεις το 2016; Αν ναι τοτε καμερα, επεξεργαστης, αποθηκευτικος χωρος και αυτονομια καλυτερη του Nova. Εφοσον δεν σε πειραζει που ειναι μονο 5 ιντσες (εναντι 5.2 του a5) ειναι η καλυτερη επιλογη.

 

Αν παλι εννοουσες του 2017 νομιζω σε χαμηλο φωτισμο τα παει καλυτερα. Οποτε εκει πας αναλογως αν θες 5.2 ιντσες. Αλλα με τοσα χρηματα υπαρχουν και αλλες συσκευες (πχ g5 se, honor 8).

 

Τελος μπορεις να δεις και το nexus 5x που σαν καμερα θα την ελεγα εφαμιλλη του s7 (χωρις manual mode ομως). Μπορει να εχει μονο 2 gb ram αλλα ειναι στοκ android οποτε ειναι κομπλε. Το μονο του αρνητικο ομως ειναι η αυτονομια οπου θα χεις 3 αντε 4 ωρες το πολυ screen on time (οι αλλες που ειπα θα χουν 6+ ωρες). Δεν ξερω τι χρηστης εισαι αλλα προσωπικα αυτος ειναι και ο λογος που με κανει να το δωσω και να παω σε αλλη συσκευη με μεγαλυτερη αυτονομια και ας χασω σε καμερα.

 

Σε ευχαριστώ για την πολύ κατατοπιστική σου απάντηση. Δε θα ήθελα κάτω από 3GB μνήμη και η διαφορά 0,2 ιντσών στην οθόνη δε μου φαίνεται τόσο σημαντική. Καλοέβλεπα το G5 SE, αλλά φοβάμαι με τόσα που διαβάζω για τα LG. Το Honor υπέροχο (αν και χωρίς ραδιόφωνο) αλλά ακόμα πιο ακριβό δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες!

Για τη συζυγο τι θα προτεινατε απο τα παρακατω; http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/f/516988/Τουλάχιστον-2GB.html?price_max=100.001

 

κλασσικα φμπ ινσταγκραμ μπαινει, δεν πολυ ασχολειται.

Μου λενε να παρω απο κινα 8 πυρηνα στα ιδια λεφτα περιπου αλλα δεν ξερω.. μαθαινω οτι κολλανε πολλα τελωνειο τελευταια κ δε θα χει κινητο (της εσπασε το meizu m2 note που ειχε ως τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πολύ κατατοπιστική σου απάντηση. Δε θα ήθελα κάτω από 3GB μνήμη και η διαφορά 0,2 ιντσών στην οθόνη δε μου φαίνεται τόσο σημαντική. Καλοέβλεπα το G5 SE, αλλά φοβάμαι με τόσα που διαβάζω για τα LG. Το Honor υπέροχο (αν και χωρίς ραδιόφωνο) αλλά ακόμα πιο ακριβό δυστυχώς...

 

Τις υπολοιπες συσκευες στις προτεινα αν οντως εννοουσες το a5 2017 και οχι 2016... οτι στα 300 ευρω υπαρχουν καλυτερες επιλογες.

 

Οσον αφορα τη Ram, ενημερωτικα οταν εισαι stock android γλυτωνεις καμια 300αρα mb οποτε δεν εχεις προβλημα (αν μαλιστα μιλαμε για κανενα αρκετα φορτωμενο ui οπως touchwiz ειναι ισως και μεγαλυτερη η διαφορα). Δεν ειναι τυχαιο που κατι motorola με 1 GB Ram και επεξεργαστες επιπεδου 410 στεκονται αξιοπρεπεστατα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...