Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πάρε το 650 είναι πιο καινούριο λογικά θα πάρει πιο πολλά updates με 16αρι χώρο .... βέβαια αν θες μπαταρία χτυπά το 640 δεν το συζητάμε

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλό είναι να μας πεις το μπάτζετ που διαθέτεις. Το "δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά" δεν βοηθάει...

 

Δεν θα ήθελα να ξεπεράσω κατα πολύ τα 300€

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία, και θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη. Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι στο forum δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά στο IDOL 4. Παρακαλώ αν κάποιος το έχει, και έχει άποψη, ας βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Πάωγια αγορά νέας ναυαρχίδας και σκέφτομαι για πρώτη φορά να πάω σε ios.

Αυτά που με ενδιαφέρουν από το κινητό είναι να είναι σταθερό, απλό και αξιόπιστο. Δεν βλέπω ταινίες στο κινητό ούτε ακούω τραγούδια ιδιαίτερα. Ξέρω ότι το S7 είναι μια πολύ αξιόπιστη συσκευή όμως δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στη Samsung. Ήθελα να ακόυσω περισσότερο ποιοι είναι οι περιορισμοί του ios πριν κάνω την επιλογή μου.

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διόρθωση για iphone 7 plus

 

Μόνο με αυτά που λες ήδη έχεις διαλέξει το iPhone και καλά θα κανεις

Ολα θα τα κανεις απλά και γρήγορα.

Ίντερνετ τηλέφωνο μηνύματα YouTube φωτογραφίες μουσική κλπ ολα κανονικά τα κανεις

Torrent δεν μπορείς να κατεβάσεις

Otg δεν παίρνει

Γενικά πολλά κάνει η συσκευή. Εμένα δεν μου λείπει κάτι

Και ταινίες παίζει κανονικά απλά τις περνάς μέσο iTunes

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θέλω την άποψή σας. Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω χάσει κάθε επαφή με το οικοσύστημα της Apple και μου έχει λείψει(!) θα ήθελα να αγοράσω ένα iPad mini. Το θέλω κυρίως για να αποθηκεύσω τα βιβλία μου (είμαι καθηγήτρια) και να πηγαίνω με αυτό στα μαθήματα γιατί βαρέθηκα να κουβαλάω ένα σωρό βιβλία! Κατά τα άλλα θα το χρησιμοποιώ για χαλαρό σερφάρισμα. Είμαι ανάμεσα λοιπόν σε iPad mini 2, iPad mini 3 ή το τελευταίο το 4. Δεν ξέρω αν υπάρχουν τόσες διαφορές ανάμεσα στο 3 και στο 4 και αν αξίζει τα αρκετά παραπάνω χρήματα. Τελικά τα 2gb μνήμης κάνουν όντως τη διαφορά στο 4; Θα ήθελα να παίρνει τις τελευταίες αναβαθμίσεις και γι' αυτό με προβληματίζει η αγορά παλαιότερων εκδόσεων. Επίσης όσον αφορά τη χωρητικότητα τι θα προτείνατε;

 

Την ίδια δουλειά θα κανεις και με τα τρία αυτά που κοιτάς

Δεν θα δεις διαφορά ανάλογα την μνήμη γιατί δεν θα κανεις και αμάν εναλλαγές εφαρμογών και θα πρέπει να μενουν όλες ανοιχτές

16gb είναι καλά αν δεν βάλεις μέσα πολλά βίντεο

Με βιβλία εφαρμογές και φωτογραφίες δεν γεμίζει πολύ εύκολα

 

Μην δώσεις άδικα λεφτά για το 4 ενώ μπορείς να κανεις την δουλειά σου και με το mini 2

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πολυ βολικο! :lol:

 

Εμένα δεν με χαλάει. Απλά κατεβάζω την ταινία στον υπολογιστή αντί για το κινητό

Το ίδιο πράγμα είναι

 

Πολύ βολικό θεωρώ το μενού των ρυθμίσεων στο s7 που χάνει το παιδί την μάνα και η μάνα τον μπούσουλα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια δουλειά θα κανεις και με τα τρία αυτά που κοιτάς

Δεν θα δεις διαφορά ανάλογα την μνήμη γιατί δεν θα κανεις και αμάν εναλλαγές εφαρμογών και θα πρέπει να μενουν όλες ανοιχτές

16gb είναι καλά αν δεν βάλεις μέσα πολλά βίντεο

Με βιβλία εφαρμογές και φωτογραφίες δεν γεμίζει πολύ εύκολα

 

Μην δώσεις άδικα λεφτά για το 4 ενώ μπορείς να κανεις την δουλειά σου και με το mini 2

Σ' ευχαριστώ πολύ, και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι. Δεν θα κάνω ιδιαίτερη χρήση του iPad για να μου χρειαστεί η έξτρα μνήμη, το θέλω για τα πολύ βασικά.

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με βάση τη δικιά μου εμπειρία δεν συνιστώ iOS συσκευή με κάτω των 2gb ram.

Ποσο μάλλον από iOS 9 και έπειτα που έχουν προστεθεί επιπλέον feature που για πιο απρόσκοπτη λειτουργία απαιτεί 2gb ram.

 

Επίσης η οθόνη στο 4 είναι πιο ποιοτική και το hardware πιο αποδοτικό,δυνατό και σε βάθος χρόνου αποτελεί πιο σίγουρη επένδυση.

 

Είχαν τρέξει τελευταίο δίμηνο αρκετές πολύ καλές προσφορές στο 4.

 

Κοίταξε τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων κάτι μπορεί να βρεις.

 

Νοέμβριος-Δεκέμβριος είναι το δίμηνο όπου πάντα τρέχουν προσφορές.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα εγω θα ηθελα να παρω αυτο εδω: HP Pavilion x2 Detachable 10-n200na P1E12EA + Πληκτρολόγιο ή αυτο εδω: LENOVO IdeaPad MIIX 300-10 10.1" 64GB eMMC 80NR002KCY μαύρο

Το πρωτο το επιλεγω λογο υποστηρηξης USB απο μονο του χωρις να χρειαζεται να βαλεις εσυ ο ιδιος HUB USB αυτο το μικρο το συρματακι που εχει μια φιτσια και πηγαινει μεσα στην μικρη τρυπιτσα του USB και μετα βγαινει ενα αλλο και μπαινει ενα αλλο USB πανω κανονικο. Το δευτερο λογο του 64GB χωρου αποθηκευης.

Εσεις τι λετε ; Κανενα Review εχουμε ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με αυτά που λες ήδη έχεις διαλέξει το iPhone και καλά θα κανεις

 

Θα συμφωνήσω σε αυτό :D

Αφού δεν έχεις εμπιστοσύνη σε κάποια εταιρεία, τσάμπα την βάζεις στην σύγκριση.

Βουρ για το iphone.

Link to comment
Share on other sites

Tο ιδιο πραγμα με ενδιαφερει και μενα, ψαχνω ενα κινητο με καλο gps και glonass.

Μπορει καποιος να μας βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..εχω το G4 και θα το δώσω οποτε χρειάζομαι μια αλλη συσκευη..ειμαι ανάμεσα σε P9, A5, J7, G5...εχει κάποιος καποια αποψη; η να μου προτείνει κάποια αλλη συσκευη;...το χρηματικό ποσο που θα εδινα ειναι 460...Ευχαριστώ :D :D Edited by rafos123
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα,

Ψάχνω κινητό με:

  1. 5.7¨ και άνω
  2. καλή μπαταρία
  3. μπροστινό φλας ή μία καλή κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού
  4. γρήγορο χωρίς lags
  5. και γρήγορη εστίαση κάμερας
  6. και ρομ άνω των 3. έχω σκοπό αυτό που θα πάρω να το κρατήσω καμία διετία γιατί τώρα το leagoo elite 5 που έχω μου κάνει νερά
  7. το μπάτζετ μου ξεκινάει από 200

 

συμβιβάζομαι με οθόνη 5.5 αλλά θα προτιμούσα πιο μεγάλη. Είδα ήδη το xiami mi max αλλά οι κριτικές του δεν είναι τόσο καλές. Δε ξέρω αν θα βγει κάτι άλλο για να περιμένω λίγο γιατί δε το βιάζομαι.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με βάση τη δικιά μου εμπειρία δεν συνιστώ iOS συσκευή με κάτω των 2gb ram.

Ποσο μάλλον από iOS 9 και έπειτα που έχουν προστεθεί επιπλέον feature που για πιο απρόσκοπτη λειτουργία απαιτεί 2gb ram.

 

Επίσης η οθόνη στο 4 είναι πιο ποιοτική και το hardware πιο αποδοτικό,δυνατό και σε βάθος χρόνου αποτελεί πιο σίγουρη επένδυση.

 

Είχαν τρέξει τελευταίο δίμηνο αρκετές πολύ καλές προσφορές στο 4.

 

Κοίταξε τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων κάτι μπορεί να βρεις.

 

Νοέμβριος-Δεκέμβριος είναι το δίμηνο όπου πάντα τρέχουν προσφορές.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το γνωρίζω το πρόβλημα με τη ram στα iPad προηγούμενης γενιάς. Δεν γνωρίζω όμως αν θα επηρεάσει στην καθημερινότητά μου εφόσον το χρειάζομαι για πολύ βασικές λειτουργίες. Για βαριές δουλειές έχω το surface από το οποίο είμαι υπερευχαριστημένη. Σαφώς και θα αγόραζα το 4, αν ήταν πιο προσιτό. Θεωρώ υπερβολικά τα 400 ευρώ για ένα tablet το οποίο στην ουσία θα είναι βοηθητικό και όχι το κύριο μηχάνημα που χρησιμοποιώ. Από την άλλη θα ήθελα να παίρνω και τις αναβαθμίσεις λειτουργικού χωρίς τα γνωστά προβλήματα που προκύπτουν από την έλλειψη ram. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή!!!! :confused:

Δεν έχω δει κάποια καλή προσφορά μέχρι τώρα. Το μόνο που είδα ήταν η προσφορά στα public που το είχε με 300 ευρώ στην black friday, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να ποδοπατηθώ για να το πάρω. Πήγα το μεσημεράκι που δεν είχε κόσμο και εννοείται δεν είχε και iPad!!!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Το Alcatel είναι καλύτερο, θεωρώντας πάντα ότι μιλάς για το Alcatel Idol 4 και όχι για το Pop 4s, με πολύ καλά ηχεία, αρκετά καλύτερο επεξεργαστή και 3GB RAM. Το μεγάλο μείον είναι ή μπαταρία. Ωστόσο, εάν θεωρείς ότι σε καλύπτει το quickcharge που έχει που γεμίζει 50% σε περίπου μισή ώρα τότε οκ. Για να αποφύγεις αυτό το θέμα δες και το P9 lite 3GB ram (εκτός αν αυτό εννοούσες εξαρχής)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μένω σε νησί, ο ήλιος είναι πολύ δυνατός και συχνά δε φαίνεται τίποτα στην οθόνη.

Οπότε θέλω κινητό

α) Android

b) 3 GB RAM ώστε να κρατήσει τουλάχιστον 2 χρόνια

c) Μπαταρία να βγάζει τουλάχιστον 1 μέρα με όλα ανοιχτά

d) Μέγεθος μέχρι 5 ή 5.5 ίντσες

e) Καλή και ξεκούραστη οπωσδήποτε οθόνη.

 

Σε αυτά που ζητάω, το xiaomi NOTE 4 είναι μονόδρομος;

Edited by cgioris
Link to comment
Share on other sites

1) Το ποσό που διαθέτουμε:

 

200€

 

2) Την χρήση του κινητού (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά):

 

Χρήση για Βίντεο και Φωτογραφίες

 

3) Το μέγεθος της οθόνης που θα θέλαμε:

 

Καλό θα ήταν μαξ 5"

 

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (Αναγνώστη Δαχτυλικών Αποτυπωμάτων, Αδιαβροχοποίηση κ.λ.π.):

 

Αδιάφορο

 

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες;

 

ΝΑΙ

 

6) Μας ενδιαφέρει το Dual SIM;

 

Όχι

 

7) Αν ναι, θα προτιμούσαμε να έχει χωριστές θύρες για SD και για τις 2SIM;

 

Δεν μας ενδιαφέρει

 

8) Στην SD, θα θέλαμε να υπάρχει δυνατότητα να πηγαίνουν οι εφαρμογές εκεί;

 

Δεν μας ενδιαφέρει

 

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;

 

Android

 

10) Μας ενδιαφέρει ή μεγάλη μπαταρία;

 

Να βγάζει τη μέρα άνετα.

 

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα;

 

Ελλάδα

 

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης);

 

σκρούτζ

 

13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο η και για μεταχειρισμένο;

 

Καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

Το Alcatel είναι καλύτερο, θεωρώντας πάντα ότι μιλάς για το Alcatel Idol 4 και όχι για το Pop 4s, με πολύ καλά ηχεία, αρκετά καλύτερο επεξεργαστή και 3GB RAM. Το μεγάλο μείον είναι ή μπαταρία. Ωστόσο, εάν θεωρείς ότι σε καλύπτει το quickcharge που έχει που γεμίζει 50% σε περίπου μισή ώρα τότε οκ. Για να αποφύγεις αυτό το θέμα δες και το P9 lite 3GB ram (εκτός αν αυτό εννοούσες εξαρχής)

Ναι, για το idol 4 μιλάω το οποίο προσπαθώ να το βρω σε κάποιο κατάστημα για να το πιάσω στα χέρια μου και να το τσεκάρω, αλλά δεν μπορώ. Το p9 και το α5 τα είδα δίπλα δίπλα, και το samsung μου φάνηκε πολύ πιο ποιοτικό κατασκευαστικά. ΄Πάντως το idol από βίντεο που έχω δει μοιάζει αντικειμενικά πάντα πανέμορφο !

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω το πρόβλημα με τη ram στα iPad προηγούμενης γενιάς. Δεν γνωρίζω όμως αν θα επηρεάσει στην καθημερινότητά μου εφόσον το χρειάζομαι για πολύ βασικές λειτουργίες. Για βαριές δουλειές έχω το surface από το οποίο είμαι υπερευχαριστημένη. Σαφώς και θα αγόραζα το 4, αν ήταν πιο προσιτό. Θεωρώ υπερβολικά τα 400 ευρώ για ένα tablet το οποίο στην ουσία θα είναι βοηθητικό και όχι το κύριο μηχάνημα που χρησιμοποιώ. Από την άλλη θα ήθελα να παίρνω και τις αναβαθμίσεις λειτουργικού χωρίς τα γνωστά προβλήματα που προκύπτουν από την έλλειψη ram. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή!!!! :confused:

Δεν έχω δει κάποια καλή προσφορά μέχρι τώρα. Το μόνο που είδα ήταν η προσφορά στα public που το είχε με 300 ευρώ στην black friday, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να ποδοπατηθώ για να το πάρω. Πήγα το μεσημεράκι που δεν είχε κόσμο και εννοείται δεν είχε και iPad!!!

 

Ούτε πρόβλημα θα έχεις ούτε χρειάζεται να δώσεις τζάμπα παραπάνω χρήματα

Το mini 2 θα σε καλύψει. Θα πάρει και αναβαθμίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί τελευταία ψάχνω για κινητο και το εχω δει να παιζει πάρα πολύ. Άλλα κινητά έχουν 8πύρηνο επεξεργαστή και σε άλλα γράφει 8 πυρήνες (4+4). Τι παίζει; Τι ειναι καλύτερο σαν επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...ειμαι ανάμεσα στο g5 και p9...εχω το g4...το g5 βγαζει καποιο πρόβλημα; οπως το g4 bootloop? Θα ηθελα να μου όποιος θέλει την αποψη του για το g5
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απαντηση στο ερωτημα σου.

Πες ποιες συσκευες σκεφτεσαι να προτεινουμε την καλύτερή

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...