Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Είμαι έτοιμος να προβώ στην επόμενη αγορά smartphone ( Για μένα και την σύζυγο, άρα 2 συσκευές θέλω)και θα εκτιμούσα την συμβουλή σας.

Έχω κατασταλάξει εν μέρει. Λόγο του μπάτζετ και από πληροφορίες που κατάφερα να μαζέψω , είμαι ανάμεσα σε Xiaomi Redmi note 4, Xiaomi Redmi note 4X & Xiaomi Mi A1.

Θέλω να πάρω γνώμες από κατόχους και ειδικούς για τις δυνατότητες και τα προτερήματα/ελαττώματα αυτών των συσκευών.

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο είναι αρκετά ακριβότερο το Μi A1 από τα άλλα δυο μοντέλα ? Στο μυαλό μου είναι καλύτερο (για τις ανάγκες μου) το Redmi note 4. Και Ξεκινώ.

 

1) Διαθέτω 150-200 ευρώ

2) Οθόνη Προτιμώ 5'' με τις 5,5" να είναι το όριο μου.

3) Ελλάδα ή Ευρώπη. Δεν θέλω μπλεξίματα με Κίνα και τελωνείο πλέον.

4) Δεν με καίει η 800άρα , Μένω Θεσσαλονίκη και σπάνια μετακινούμαι επαρχία.

5) Δεν με νοιάζει αν είναι dual, Αλλά θέλω ραδιόφωνο και ir αν γίνεται. Χωρίς να είμαι απόλυτος.

6) Μενού δεν με νοιάζει αρκεί να υπάρχει αγγλικό. Για φλασάρισμα δεν έχω πρόβλημα.

7) Με ενδιαφέρει η καλή Οθόνη περισσότερο από τον καλό ήχο.

8) Οι προτεραιότητα μου είναι ΤΑΧΥΤΗΤΑ, Αυτονομία, Gaming, Κάμερα.

9) Αυτή την στιγμή είμαι με Huawei Honor 3 Outdoor (λόγο απώλειας της συσκευής μου)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επειδη εχω παρει το Xiaomi Redmi Note 4 για τη μητερα μου και το εχει παρει φιλος,την εκδοση 3/32 παρατηρω το εξης.Ειναι καλη συσκευη αλλα η καμερα το βραδυ ειναι αρκετα μετρια.Αργει να εστιασει βασικα.Μιλαω για την stock εφαρμογη καμερας.Αν ενεργοποιησεις το API 2 και βαλεις Google Camera για καλυτερες φωτογραφιες γινεται αρκετα καλυτερο το αποτελεσμα αλλα θελει να κανεις root.Με συνεπεια να εχεις θεμα με τραπεζικες εφαρμογες και nova go και cosmote tv go.

Αν εχεις γνωσεις φωτογραφιας βαζεις manual και κανεις παλι δουλεια.

Να προτιμησεις ειτε το Redmi Note 4 Global Version με εγγυηση καταστηματος ειτε το note 4x infoquest.Αρκει να εχει αυτοκολλητο κοκκινο στο πλαι που γραφει global version.

Για το 4G και αν παιζει ρολο η B20. Με Vodafone κανενα θεμα μεσα στην πολη.Σε κτηρια μεσα στο κεντρο ή μεσα σε μεγαλα μαγαζια ισογειο η υπογειο ισως να εχεις Edge αντι για 4G.Αν εχεις Wind,αν εισαι σε εξωτερικο χωρο 4G θα εχεις,μεσα θα χανεται το σημα.Η 800αρα χρειαζεται.

Το MiA1 ειναι πιο ακριβο γιατι εχει stock android επειδη ειναι Android One συσκευη(συνεργασια με Google).

Και εκτος αυτου εχει μικροτερη μπαταρια αλλα η αυτονομια ειναι ιδια λογω του λογισμικου που ειναι καθαρο Android οπως τα Google Nexus και τα Google Pixel.

Το redmi note 4 το πηρα απο μαγαζι που ειναι στο σκρουτζ,το plus 3.Εχει

καταστημα στην Θεσσαλονικη ανατολικα.Ηρθε με ευρωπαικο φορτιστη με official global stable rom και ολα τα Google Apps κατεβασμενα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλος είναι ένα βήμα πριν την αγορά μεταξύ των δύο. Ποιο από τα δύο να επιλέξει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link για το xiaomi? Edit το βρήκα.δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο από τα δύο.απλα πριν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα mate 10 lite για λίγο και με εντυπωσίασε πολύ. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δυνατές συσκευές και οι 2 και προσωπικά μου αρέσουν πολύ... Το Mate είναι στο νέο στυλ 18:9 και είναι και πιο φρέσκο, από την άλλη το Xiaomi είναι και αυτό δυνατό και Android One, με ότι συνεπάγεται αυτό σε updates και υποστήριξη... Δύσκολη επιλογή, προσωπικά πιστεύω θα κατέληγα στο Huawei...
Link to comment
Share on other sites

Nikolas14

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Το βρήκα από geekbuying Γερμανίας στα 160 ευρώ (4 gb ram 64gb rom, Official Global Version), οπότε δεν με συμφέρει από Ελλάδα.

Κοιτούσα και συγκριτικά από σελίδες στο εξωτερικό. Είδα και antutu και στα περισσότερα βγαίνει καλύτερο το redmi note 4 & 4x από το Mi A1.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί τόσο διαφορά στην τιμή για κάτι που (προσωπικά μιλάω) ΔΕΝ είναι καλύτερο, για να μην πω ότι είναι υποδεέστερο ...

Τέλος πάντων.

Ακόμα δυσκολεύομαι να αποφασίσω μεταξύ του 4 & 4Χ . Μεταξύ αυτών οι διαφορές είναι στην τιμή (το 4 λόγο παλαιότητας πίο φθηνό) ?

Άρα ποιος ο λόγος ? Κάποια ουσιαστική διαφορά γνωρίζει κανείς ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

nikos_nia

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το τσέκαρα αυτό που λες. Όπως το είπες. Πάνω κάτω τα ίδια (MiA1 & Mi5x) στο design διαφέρουν με το redmi .

Στα συγκριτικά τα βλέπω λίγο χαμηλότερα γιαυτό προτίμησα τα Redmi. Προτιμώ να δώσω λιγότερα και να πάρω κάποιο από τα redmi.

Π.Α.Ο.Κ. Θύρα 4

Αγαπάτε Αλλήλους

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να το πάρεις από Κίνα, δες και το Honor 7x. Ίδιο κινητό είναι αλλά στα 190 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Ενδιαφέρομαι για το Xperia X Compact και το Xperia Z5 το μεγάλο.Με ενδιαφέρει κυρίως ο τομέας της φωτογραφίας(μπρος και πίσω κάμερα)οπότε εσείς πιο προτείνετε από τα δύο;
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να το πάρεις από Κίνα, δες και το Honor 7x. Ίδιο κινητό είναι αλλά στα 190 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Ισχύει. Μόνη διαφορά η κάμερα εμπρός

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nikolas14

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Το βρήκα από geekbuying Γερμανίας στα 160 ευρώ (4 gb ram 64gb rom, Official Global Version), οπότε δεν με συμφέρει από Ελλάδα.

Κοιτούσα και συγκριτικά από σελίδες στο εξωτερικό. Είδα και antutu και στα περισσότερα βγαίνει καλύτερο το redmi note 4 & 4x από το Mi A1.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί τόσο διαφορά στην τιμή για κάτι που (προσωπικά μιλάω) ΔΕΝ είναι καλύτερο, για να μην πω ότι είναι υποδεέστερο ...

Τέλος πάντων.

Ακόμα δυσκολεύομαι να αποφασίσω μεταξύ του 4 & 4Χ . Μεταξύ αυτών οι διαφορές είναι στην τιμή (το 4 λόγο παλαιότητας πίο φθηνό) ?

Άρα ποιος ο λόγος ? Κάποια ουσιαστική διαφορά γνωρίζει κανείς ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

nikos_nia

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το τσέκαρα αυτό που λες. Όπως το είπες. Πάνω κάτω τα ίδια (MiA1 & Mi5x) στο design διαφέρουν με το redmi .

Στα συγκριτικά τα βλέπω λίγο χαμηλότερα γιαυτό προτίμησα τα Redmi. Προτιμώ να δώσω λιγότερα και να πάρω κάποιο από τα redmi.

Mε τα redmi θα χάσεις σε καμερα όμως και εμφάνιση

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυνατές συσκευές και οι 2 και προσωπικά μου αρέσουν πολύ... Το Mate είναι στο νέο στυλ 18:9 και είναι και πιο φρέσκο, από την άλλη το Xiaomi είναι και αυτό δυνατό και Android One, με ότι συνεπάγεται αυτό σε updates και υποστήριξη... Δύσκολη επιλογή, προσωπικά πιστεύω θα κατέληγα στο Huawei...
Νομίζω πάντως ότι το xiaomi έχει καλύτερη κάμερα. Αν αυτό λέει κάτι

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφακό και bokeh είναι καλύτερο το mi a1.

Σε νυχτερινές αλλά και βίντεο καλύτερο το mate 10 lite.

Αν βέβαια ασχολείσαι με ρουτ και βάλεις api2 για pixel camera στο mi a1, τότε το ισοφαρίζει στις νυχτερινές φωτογραφίες του mate 10 lite (ίσως και καλύτερο).

 

Κατά τα άλλα το mi a1 πρέπει να τα πηγαίνει λίγο καλύτερα στο gaming ενώ έχει και μηνιαία updates. Από την άλλη το mate 10 lite έχει 18:9 οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

ημουνα και εγώ αναμεσα σε αυτα τα δυο και τελικα παρήγγειλα στο NOKIA 8 :p

από αυτα τα δύο πάντως θα έπαιρνα το huawei...

ρίξε μια ματιά και στο δικό μου θέμα μήπως βοηθηθείς...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462672

Link to comment
Share on other sites

Το 4 και το 4X, εφόσον μιλάμε για αγορά από Κίνα ή από Σκρούτζ, διαφέρουν στην έλλειψη της B20 του 4X. Έχω την εντύπωση όμως, κατόπιν ψαξίματος που έριξα πρόσφατα, ότι διαφέρουν και στην κάμερα. Στο kimovil.com αναφέρει οτι το 4 έχει την Sony imx258, ενώ το 4X την Omnivision ov13855.

Το 4X των αλυσίδων είναι ένα 4 σε Global Version.

Link to comment
Share on other sites

Nikolas14

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Το βρήκα από geekbuying Γερμανίας στα 160 ευρώ (4 gb ram 64gb rom, Official Global Version), οπότε δεν με συμφέρει από Ελλάδα.

Κοιτούσα και συγκριτικά από σελίδες στο εξωτερικό. Είδα και antutu και στα περισσότερα βγαίνει καλύτερο το redmi note 4 & 4x από το Mi A1.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί τόσο διαφορά στην τιμή για κάτι που (προσωπικά μιλάω) ΔΕΝ είναι καλύτερο, για να μην πω ότι είναι υποδεέστερο ...

Τέλος πάντων.

Ακόμα δυσκολεύομαι να αποφασίσω μεταξύ του 4 & 4Χ . Μεταξύ αυτών οι διαφορές είναι στην τιμή (το 4 λόγο παλαιότητας πίο φθηνό) ?

Άρα ποιος ο λόγος ? Κάποια ουσιαστική διαφορά γνωρίζει κανείς ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Διάβασε εδώ για να σου λυθούν οι απορίες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7150327#post7150327

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε αυτά τα 2 κινητά ποιο προτείνετε;;

Θέλω καλή φωτογραφική, ποιότητα κατασκευής, καλό ηχείο και ενημερώσεις

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-nubia-z17-lite

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi-note-3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Έρχομαι να ξαναρωτήσω αφού δεν έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο. Αν παίζει ρόλο το Asus θα το πάρω από eglobalcentral ενώ το lemax2 από coolicool. Όποιος έχει άποψη κάθε βοήθεια δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 160 ευρώ πήρα το mi5x από banggood. Ίδια συσκευή με το mia1 αλλά αυτό έχει miui και δεν έχει 800αρα

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα

Θέλω να κάνω μετάβαση σε android απο windows phone και έχω μπερδευτεί με τις συσκευές που βλέπω , μου άρεσε το mi5x και έχω μερικές απορίες . Να πω ότι τώρα έχω lumia 640 xl και με ενδιαφέρει η κάμερα , το sar , το gps και η μπαταρία .

Πως είναι η κάμερα , πόσο sar έχει , το gps και η μπαταρία ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση καλό βράδυ και καλό Σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

αντιμετωπιζω το τριλημμα του τιτλου.

 

Με ενδιαφερει η καλη οθονη με καλη ευκρινεια και στον ηλιο,ανοιγμα 5-6 εφαρμογων ταυτοχρονως(3 τραπεζικεςεφαρμογες,2 εφαρμογες email,keep και team viewer κυριως),δεν ασχολουμαι με παιχνιδια και δεν θελω να ασχοληθω ιδιαιτερα με παραμετροποιηση του λειτουργικου,αρκει να υπαρχει αμεση συμβατοτητα με εφαρμογες της google.Επειδη το team viewer ειναι ολη μερα ανοιχτο,η αναλογια της οθονης 18:9 θα βολεψει περισσοτερο ;

 

To κοστος ειναι περιπου το ιδιο,οποτε βγαινει αυτη η παραμετρος εκτος.Μια παραμετρος που με ενδιαφερει ειναι η αισθηση της ποιοτητας που μας δινει ενα κινητο οταν το κραταμε.

 

Αναμενω τις αποψεις σας και ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Το xa1 ultra θα το απέρριπτα λόγω επεξεργαστή και μπαταρίας. Θα έλεγα καλύτερα το Mi Max 2 μιας και δεν έχουν γραφτεί και τα καλύτερα για την οθόνη του mate 10 lite το οποίο από ότι καταλάβα είναι το σημαντικότερο για σένα.

 

Το mi max 2 ειναι πολύ ποιοτική συσκεύη. Εξαιρετικα στερεφωνικά ηχεία, πολύ καλά χρώματα στην οθόνη, χορταστικές 6.44 ίντσες, ποιοτική κατασκευή και ίσως η μεγαλύτερη αυτονομία σε "κινητό".

 

Πραγματικά το μοναδικό αρνητικό σε αυτή τη συσκευή (το οποίο δεν βλέπω να το αναφέρεις ως απαίτηση) ειναι η κάμερα... και το λεω αρνητικό γιατί δεν ασχολείσαι με πειράγματα. Αν ασχολείσαι όμως και ενεργοποιήσεις api2 (θέλει root) παίρνει την camera του google pixel με την οποία συνεργάζεται εντυπωσιακά καλά (φτάνει επίπεδα ναυαρχίδας).

 

Παρεμπιπτόντως στο σκρούτζ το βρίσκεις πολύ φτηνότερα (χωρίς όμως εγγύηση infoquest).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβγαζα σίγουρα εκτός το Xa1 Ultra... Me Helio και 2700 μπαταρία στις 6 ίντσες, όσο καλό και να είναι, ότι optimize και να έχει γίνει θα το απέρριπτα ασυζητητί... Μεταξύ των άλλων 2, δεν έχω άποψη για το Huawei, το Μi Max 2 πάντως για τους λάτρεις των μεγάλων οθονών, είναι εξαιρετική περίπτωση...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ των 2 συσκευων. Τα χρηματα σχεδον ιδια, οποτε βγαινουν απ τη συζητηση.

Το ερωτημα ειναι αξιζει να θυσιασεις το στοκ android ,την καλυτερη φορητοτητα και την 800αρα για χαρη της μπαταριας,της μεγαλης οθονης και τα στερεο ηχεια;

Επισης σε ποιοτητα κατασκευης ποιο ειναι σε καλυτερο επιπεδο; Τελος,απο καμερα ποιο υπερισχυει;

Αν καποιος φιλος ειχε και τα 2, θα εκτιμουσα πολυ τη γνωμη του...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω κάποια από τις 2 συσκευές (έχω παίξει λίγο με ΜiA1 φίλου), εκτιμώ ότι η ποιότητα κατασκευής είναι πανομοιότυπη και σε πολύ καλό επίπεδο.

Όσον αφορά το ποια από τις 2 να διαλέξεις, νομίζω είναι σχετικά εύκολο δίλημμα, με βάση τι ζητάς... Αν θες απολαυστική, μεγάλη οθόνη, δε σε νοιάζει η 800άρα (δεν είσαι επαρχία) και δεν υπάρχει για σένα θέμα φορητότητας, χτύπα άφοβα το Mi Max... Είναι σίγουρα από τις καλύτερες προτάσεις σε αυτές τις διαστάσεις... Αν θες κάτι πιο μαζεμένο με στοκ Android (γρήγορες και εγγυημένες αναβαθμίσεις) παίρνεις το Mi A1...

Τέλος σχετικά με την κάμερα, ίσως το Μi A1 να είναι λίγο καλύτερο καθώς διαφημίζεται για τις ικανότητές του, αλλά φαντάζομαι δε θα είναι πολύ πίσω (αν είναι κιόλας) το Μi Max...

Γνώμη μου είναι να βρεις έναν τρόπο να τα πιάσεις και τα 2 να δεις τι σε βολεύει καλύτερα, γιατί αυτή είναι βασική διαφορά των 2 συσκευών... Μέχρι 5.5 ίντσες ότι κινητό και να είχες πριν, συνηθίζεται... Το 6.44 νομίζω πάει πολύ και δεν είναι για όλους...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...