Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλή σας μέρα.

 

Θέλω να πάρω ένα κινητό για την γυναίκα μου. Δεν έχει πολλές απαιτήσεις όσον αφορά την χρήση. Ας δούμε τι θέλουμε συνοπτικά.

 

1) 100-120€ περίπου.

2) Θα προτιμούσα 5" αλλά και τα 5,5" που είναι τα περισσότερα δεν μας χαλάει.

3) Για μικροδιαφορές στην τιμή θα προτιμούσα Ελλάδα αλλά δεν με πειράζει. Ευρωπαϊκή αποθήκη ή τρόπος αποστολής χωρίς τελωνεία.

4) Οπωσδήποτε 800αρα μπάντα γιατί θα περάσω μαύρο καλοκαίρι! :lol:

5) Το θέλουμε dual. Το ραδιόφωνο καλό αλλά όχι απαραίτητο.

6) Ελληνικό μενού καλό είναι να υπάρχει. Νομίζω τα περισσότερα έχουν. Με φλασάρισμα καλύτερα να μην μπλέξουμε.

7) Αξιοπρεπείς οθόνη και ήχος. Κυρίως η οθόνη.

8) Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα, gaming (δεν το νομίζω).

9) Κάποιο Nokia Asha έχει...

 

Έχω σταμπάρει ένα Xiaomi Redmi Note 5A. Είναι στην τιμή που μ' ενδιαφέρει, έχει την εμφάνιση, είναι όμως το πιο αξιόλογο; Υποθέτω καταστήματα όπως Gearbest, Geekbuying, Banggood είναι ok. Το GB έχω δει πως από κάποιες αποθήκες στέλνει, λένε, χωρίς τον φόβο του τελωνείου (Priority Line + EU Express) έχουν κι άλλοι κάτι αντίστοιχο;

 

Προοπτική να το κρατήσει 2-3 χρόνια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το Huawei honor 6a στα 137€ περίπου από Ελλάδα και εγγύηση από επίσημη αντιπροσωπεία. Έχει nougat out of the box και στα reviews αναφέρουν ότι ένα από τα δυνατα του σημεία είναι η αυτονομία.

Αν και απ όσο βλέπω το xiaomi υποστηρίζει 2 sim+sd card, οπότε ίσως σε βολεύει πιο πολύ εφόσον θες δίκαρτο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Huawei honor 6a από Ελλάδα και εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι προτιμάς λιγότερες ίντσες και μεγαλύτερη αυτονομία, σε σχέση με το redmi note 5a θα αντιπρότεινα το redmi 4x. Στη κατηγορία χρημάτων του δεν θα βρεις μεγαλύτερη αυτονομία.

 

Επειδή βέβαια λες απο έξω αγορά, δες αν με κανένα κουπόνι βρίσκεις στα χρήματα σου το redmi note 4 (snapdragon) Global Edition.

Link to comment
Share on other sites

@zananiro Ενδιαφέρον το Huawei honor 6a. Όντως είναι καλή περίπτωση. Θα το δούμε. Πάντως το Xiaomi Redmi Note 5A που έχω δει έχει 16GB χώρο οπότε το ότι εκτός από δυο SIM παίρνει και SD είναι πολύ καλό. Btw, από τα 16GB πόσα είναι πραγματικά ελεύθερα για χρήση, περίπου 12GB;

 

@Antretng Κοιτάω και για το 4Χ. Μπορεί να πετύχω κάποια καλή προσφορά μέρες που είναι.

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 2 redmi 4a για συγγενείς αυτές τις μέρες, στα 100κάτι από skroutzoμάγαζα, απίστευτο vfm, ταχύτητες σχεδόν εφάμιλλες με τα redmi note 3 και 4, φοβερή μπαταρία, πολύ καλή ποιότητα και κόμπακτ-πανάλαφρη κατασκευή!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα σε συμφέρει περισσότερο να πουλήσεις το Λούμια σε αγγελία και να πάρεις μετά άλλο τηλ. Δε νομίζω τα καταστήματα να σου δώσουν καλή τιμή. Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 550

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. Αδιάφορο

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) 800

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ελληνικό. Ναι πειράζει

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Καλή οθόνη, amoled

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. LG G4

 

Μετά απο 2 χρόνια με το G4 λέω να αλλάξω συσκευή γιατί σέρνεται η δικιά μου (Γιατί άραγε τα android κάθε 2 χρόνια σέρνονται και θέλουν άλλαγμα;).

Τα Iphone τα απεχθάνομαι. Προσανατολίζομαι σε S8 (στο Σκρούτζ το βρίσκω 550 ευρώ) αλλά και στο LGG6 (400 στο Σκρούτζ) δεν θα έλεγα όχι γιατί ήμουν πολύ ικανοποιημένος με την κάμερα της LG. Κάποιοι βέβαια έγραψαν ότι είναι κατώτερη εκείνης του G4. Επίσης το ONE PLUS 5 είναι ακόμα μια επιλογή.

Γενικά τα κινέζικα επίσης δεν τα συμπαθώ γιατί είδα ότι έχουν προβλήματα με το GPS στο Google maps που το χρησιμοποιώ κατά κόρον...

Tι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

amoled οθονη και ραδιοφωνο ειναι ενας δυσκολος συνδυασμος.Περαν απο μοντελα της σειρας Α , J και C απο samsung και το φρεσκο στην ελληνικη αγορα Ζ2 play απο lenovo-motorola δεν μου ερχονται πολλα στο μυαλο να καλυπτουν τα κριτηρια σου.Τωρα αν κανεις υπαναχωρηση στο θεμα ραδιοφωνου με τα 550 χτυπας ανετα ναυαρχιδες με ή και χωρις amoled οθονη oπως τα S8 και lg g6 (εχει fm radio) που ηδη ανεφερες ,oneplus 5 , s7 και s7 edge , huawei p10 , nokia 8.Ζυγισε τις απαιτησεις σου και κανε την τελικη επιλογη :)
Link to comment
Share on other sites

xiaomi note 4x , xiaomi mia1 , nokia 6 και huawei honor 6x 4 καλες επιλογες που καλυπτουν τα κριτηρια σου.Μπορεις να πας σε καταστηματα να τα περιεργαστεις απο κοντα μηπως το αισθητικο κομματι σε βοηθησει στην τελικη επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Αν αδιαφορήσω για την οθόνη;

 

Αν αδιαφορησεις για την οθονη αλλα θες το ραδιο οπωσδηποτε , τοτε το lg g6 ειναι μια καλη επιλογη.Αν δεν θες ουτε το ραδιο στανταρ τοτε μια απο τις παραπανω ναυαρχιδες που σου εγραψα θα σε καλυψει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αδιαφορησεις για την οθονη αλλα θες το ραδιο οπωσδηποτε , τοτε το lg g6 ειναι μια καλη επιλογη.Αν δεν θες ουτε το ραδιο στανταρ τοτε μια απο τις παραπανω ναυαρχιδες που σου εγραψα θα σε καλυψει σιγουρα.

 

Ok :) Ευχαριστώ :up:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Οπως ειναι εμφανες και απο τον τιτλο ψαχνω smartphone- φωτογραφικη για αγορα, ειτε απο Ελλαδα ειτε απο εξωτερικο.

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

Ταβανι τα 500 ευρω

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

Μεχρι 5,5 ιντσες

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Σιγουρα θα με βολευε να μην περιμενω 20 μερες να ερθει απο το εξωτερικο αλλα οκ δεν ειναι και η πρωτη φορα που εχω φερει τηλεφωνο απο εξω.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Δεν εχω θεμα

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Δεν με νοιαζει dual

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Ελληνικο μενου χωρις να χρειαζεται ρυθμισεις απο εμενα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Και καλο ηχο θα ηθελα και καλη οθονη, αν ηταν και amoled δεν θα ελεγα οχι!

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

ΚΑΜΕΡΑ (φαινεται και απο τον τιτλο του θεματος), ταχυτητα, αυτονομια, παιχνιδια δεν παιζω.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Μεχρι πριν απο λιγες μερες ειχα ενα Xiaomi Mi5 64gb που ειχα φερει απο εξω, αλλα δυστυχως μου επεσε στην θαλασσα και τα "επαιξε". Ημουν αρκετα ευχαριστημενος, αλλα μια και εγινε η στραβη παω για κατι καλυτερο.

Μεχρι τωρα κοιταζω αυτα τα 3.

http://www.playmobiles.gr/index.php?route=product/product&path=59_61&product_id=2171

Καλες κριτικες, η γνωμη σας; Πιστευετε οτι αξιζει να περιμενω την Black Friday μηπως και το πετυχω σε καλυτερη τιμη;;

https://www.vickmall.com/xiaomi-mi6-ram-6gb-rom-64gb-qualcomm-snapdragon-835-octa-core-2-45ghz-android-7-1-os-4g-lte-5-15-inch-smartphone.html

Μια και εμεινα ευχαριστημενος απο το προηγουμενο!

https://www.vickmall.com/huawei-p10-plus.html

Απο εσας εδω μεσα το ειδα που το προτείνατε.

Link to comment
Share on other sites

HTC u11 από eglobal central https://www.eglobalcentral.eu/htc-u11-4gb-ram-64gb-dual-sim-4g-blue.html

Καλύτερη κάμερα σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει. Για το μαγαζί, απ' ότι έχω καταλάβει, στέλνει από Κίνα (συγκεκριμένα από HK) αλλά με τριγωνική, οπότε δεν περνάει από τελωνείο.

Το αντίστοιχο θέμα του μαγαζιού http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=454060&page=2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...