Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχοντας περάσει και από τις δυο,

 

Nexus 5X για επιδόσεις επεξεργαστή+γραφικών/root/κάμερα

A5 2016 για ποιότητα κατασκευής/μπαταρία/microSD/FMradio.

 

Στο Nexus δεν με ικανοποιούσε η ποιότητα κατασκευής και η μικρή διάρκεια μπαταρίας, αλλά είχε ΦΟΒΕΡΗ κάμερα για τα λεφτά του. Στο A5 2016 δεν μου αρέσει η κάμερα (σε σύγκριση με ακριβότερα κινητά, βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω το Samsung S4 mini εδώ και 3+ χρόνια, πολύ ευχαριστημένος αλλά θέλω να μεταβω σε μεγαλύτερη οθόνη. Θα ήθελα κάτι με οθόνη 5-5.2 ίντσες, καλή κάμερα και μπαταρία. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες από κατόχους. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Δε θα ασχοληθω με το ρουτ

Ειναι μεγαλο ατου για μενα το θεμα της μπαταριας γιατι θελω να χρησιμοποιω το 4g στο σπιτι το Wifi

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης υπαρχει καποια γνωμη για το fingerprint στο samsung?

καθως στο nexus εχω ακουσει τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα τσεκάρω τα κινητά και θα κάτσω να σκεφτώ ανάμεσα σε αυτά που μου προτείνατε. Αν και για να είμαι ειλικρινής περισσότερο γέρνω προς την επιλογή του Cubot δεδομένου ότι η τιμή του φτάνει πολύ κοντά στο budget μου. Και πάλι σας ευχαριστώ :)
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

την tp-link την ξερω αλλα πρωτη φορα συναντω κινητα της.

απο τον τιτλο νομισα εψαχνες καρτες-φλασακια δικτυου και συναφη.

αν μπορεις παρε απο κινα (ναι απο κινα) αυτο $130/€119.

πληρωμη paypal, αποστολη με απλο ταχ/μειο, οχι κουριερ.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε Samsung Galaxy J5 2016, ή ακόμη και σε A5 2016.

 

Πολύ καλές μπαταρίες, ικανοποιητικές κάμερες (αντίστοιχες και καλύτερες του S4 mini σου), και εντός των μεγεθών που λες.

 

Το βασικό πλεονέκτημα του A5 είναι το γυαλί+μέταλλο, και του J5 η τιμή.

 

Διαφορετικά, Xiaomi Redmi Note 3 Pro 32gb/3gb.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές είναι μικρές στα χαρτιά.

 

S7: αδιάβροχο, 5.2" (μικρό σχετικά), με πολύ καλή φωτογραφική (και πολύ καλές επιδόσεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού)

 

AXON 7: μεγαλύτερη οθόνη, ελάχιστα μεγαλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερη ανάλυση φωτογραφικής (αλλά χειρότερες επιδόσεις σε βραδυνές φωτο σε σχέση με το S7).

 

Εγώ θα πήγαινα στο S7. Νομίζω είναι πολλά τα λεφτά για το Axon. Καλύτερα ένα OnePlus 3, από το Axon.

Link to comment
Share on other sites

Το fingerprint της Samsung είναι αρκετά κατώτερο του Nexus. Εκνευριστικά κατώτερο.

 

Κι εγώ Nexus 5Χ προτείνω γενικότερα. Απλά η μπαταρία του στην δική μου εμπειρία έβγαζε μετά βίας μια μέρα, χωρίς σκληρή χρήση. Παρ' όλα αυτά η κάμερα και η ταχύτητά του με αποζημίωναν και με το παραπάνω.

 

Αν σου ειναι απαραίτητα, δε, η microSD και το ραδιόφωνο, τότε πας στο A5 2016.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Είμαι κάτοχος του LG G2 και μετά από 3 χρόνια συμβίωσης με τη συσκευή, θέλω να την αντικαταστήσω με μία δίκαρτη, με ανώτατο όριο τιμής τα 500-550 (600 βαριά βαριά αν έχει όλα όσα ζητάω).

 

Στα υπόψιν μου, έχω τα παρακάτω:

 

1. ZTE Axon 7 - Η έκδοση με τα 6gb RAM (Chinese version)

2. Xiaomi Mi Note 2 6gb - International version

3. LeEco Le Pro 3

4. Είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις

 

Στα απαραίτητα:

1. 6gb RAM

2. 128gb (και πάνω) Internal Storage (και όχι microSD)

3. Dual Sim

4. Καλή μπαταρία (4000mAh > πάνω)

5. Κάμερα καλύτερη απο του LG G2 που έχω τώρα

6. Καλή CPU / GPU

 

Στα όχι και τόσο απαραίτητα αλλά σίγουρα στα +++ της συσκευής:

1. AMOLED screen (ή καλύτερη)

2. ROMS / Flashing: δεν ασχολούμαι πλέον λόγω χρόνου, οπότε πχ. το 1+ δε με ενδιαφέρει τόσο.

3. Screen size: Θα ήθελα να μη ξεπεράσω τις 5.5 αλλά αν υπάρχει κινητό που να καλύπτει τα παραπάνω, θα συμβιβαστώ και με μεγαλύτερη οθόνη.

4. Ανάλυση οθόνης: 2K αλλά και εδώ μπορώ να συμβιβαστώ με FHD αν έχει το υπόλοιπο πακέτο.

5. Να υποστηρίζει όλες τις βασικές μπάντες.

6. Updates.

7. Εγγύηση (αλλά από τη στιγμή που κοιτάω για αγορά από Κίνα, φαντάζομαι πάει περίπατο).

8. Stereo ηχεία στυλ Axon 7.

 

Αδιάφορα

1. Curved screen

 

Ευχαριστώ πολύ!

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι η καμερα στα xiaomi, η καμερα του s4mini δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, αν και νομιζω πως χαλασε η ποιοτηττα μετα την αναβαθμιση σε 6.0. Τα sansung με προβληματιζουν λογω ram και οθονης, το ενα απο τα 2 εχει 720p. Ελεγα να κοιυαξω και προς Huawei, επισης αν υπαρχει κατι πολυ καλυτερο αν ανεβω λιγο καλως.
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια θελει τουλαχιστον μια φορα την ημερα φορτιση...ισως και δυο φορες σε πολλες περιπτωσεις αναλογα βεβαια με την χρηση που κανεις
Link to comment
Share on other sites

Nexus 5x, huawei p9 lite

Σε αυτά τα χρήματα τα Samsung δεν κάνουν. Πρέπει να πας σε S7 για να έχεις κάτι αξιόλογο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δελεαστικές τιμές σε σχέση με τα χαρακτηριστικά τους! Εκεί που απέρριπτα εντελώς τα κινέζικα πλέον το δίλημμα ξεφεύγει από τις ψυχολογικές αντιστάσεις μου :p

Μου φαίνεται ότι θα καταφύγω στις προτάσεις σας και θα απορρίψω την tp-link :ninja:

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, όπως λέει και ο τίτλος είμαι μεταξύ των δύο αυτών κινητών. Βλέποντας τα γενικά τους χαρακτηριστικά δεν βλέπω διάφορες πάρα μόνο στην χωρητικότητα της μπαταρίας. Ποιο κινητό θεωρείται ότι θα με βγάλει ασπροπροσωπο τα επόμενα δύο με τρία χρόνια?

Η χρήση του κινητού θα είναι πολύ browsing, 3 λογαριασμοί email, διάβασμα κειμένων μέσω pdf, word και excell, περίπου 3 ώρες ομιλίας από δύο διαφορετικές κάρτες άρα μιλάμε για dual sim, μια αξιοπρεπή κάμερα θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Το budget είναι αυστηρά μέχρι 300 ευρώ και η αγορά θα γίνει από Ελλάδα για την κάλυψη της εγγύησης . Οπότε οποιαδήποτε άλλη πρόταση έχετε με χαρά να την ακούσω.

Όσοι έχετε ένα από τα δύο κινητά αν θέλουν ας μου καταθέσουν τις απόψεις τους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by superck
Link to comment
Share on other sites

επειδη τωρα προσεξα οτι πιο πανω ο νικολας εγραψε οτι το 3s

δεν υποστηριζει τη συχνοτητα 800mhz του 4G

να σου διευκρινισω-επιβεβαιωσω οτι η εκδοση που εγραψα (λινκ)

την υποστηριζει και οτι το καταστημα ειναι αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, συμφωνώ με το Nexus 5X (το είχα και έχει φανταστική κάμερα, αλλά μικρή αυτονομία και είναι πολύ πλαστικούρα).

 

Για το P9 lite μόνο με την 3gb έκδοση θα αξίζει. Αν και οι επεξεργαστές και τα υποσυστήματα γραφικών Kirin+Mali υστερούν απέναντι σε αντίστοιχα ανταγωνιστικά Snapdragon+Adreno. Αλλιώς είναι όντως και τα δυο που προτεινεις αξιόλογα κινητά.

 

Απλά για το ότι τα Samsung δεν κάνουν σε αυτά τα χρήματα, θα διαφωνήσω ΚΑΘΕΤΑ. Ειδικά το J5/J7 2016 είναι πολύ αξιόπιστες συσκευές με ισορροπημένα χαρακτηριστικά για τις τιμές τους. Ειδικά, δε, για έναν απλό χρήστη που δεν ήρθε από ναυαρχίδα των 400+ ευρώ.

 

Τέλος, geo4st, τα Xiaomi (και οποιοδήποτε Κινέζιοκο), ανεξάρτητα από τα Mpixels, δεν έχει ιδιαίτερα καλή κάμερα. Ακόμη και η περσινή ναυαρχίδα της το Μι5, φοράει τον ίδιο φακό με το OnePlus 3 (400 ευρώ), και πανομοιότυπες φωτογραφίες σε συγκριτικά τεστ βγαίνουν ομολογουμένως καλύτερες με το OnePlus 3. Οπότε παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.

 

Επιμένω, λοιπόν, είτε Samsung J5 2016, είτε Nexus 5X (μικρή αυτονομία, δεν έχει FM, δεν έχει microSD, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν κάποια από αυτά, αλλά νομίζω αξίζει να τα αναφέρω).

Link to comment
Share on other sites

Για τα Xiaomi γνωριζω, η καμερα αλωστε ειναι ο λογος για τον οποιο δεν εχω αγορασει ενα. Το ραδιοφωνο δεν το θεωρω απαραιτητο, αλωστε υπαρχουν και τα online, καρτα sd θα ηθελα οπως και αυτονομια. Αν υπαρχει καποια αξιολογη συσκευη και στα 300-350 ισω μπορω να κανω υπερβαση. Samsung θα την αποφυγω, αν και ευχαριστημενος απο αυτο που εχω, δε σκοπευω να δωσω 250 ευρω για κινητο με 2gb ram, το δικο μου ειναι 3+ χρονων και εχει 1,5gb, συν οτι η σαμσουνγκ τα φορτωνει και λιγο τα κινητα της. Με το fb και το messenger να εχουν μπει για τα καλα στην καθημερινοτητα μας το 3gb τα θεωρω μινιμουμ για καποιον που δεν σκοπευει απλα να παιρνει τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που αναπαράγεται συνεχεια για τα samsung ειναι λαθος.Δεν ειναι πια φορτωμένα..Μη σου πω οτι λείπουν και εφαρμογές..Εχουμε ενα Α5 και δουλεύει υποδειγματικά..Ειναι πολυ ελαφρύ..

Στο θεμα μας σε αυτα τα λεφτά καλύτερες επιλογες..Nexus 5x 32gb,Σαν πιο φθηνό το j5 2016.Ακομα και το Α5 2016 που με το ois. Παλευεται η κάμερα του και εχει τρομερη οθόνη..Σε κατι μεγαλύτερο j7 2016 + τρελή αυτονομία.Και το xperia c4 που παίζει στα 160 ευρω με full hd.

Edited by Giannis114
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω κινητο και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο το p9 lite και το a5 εσεις πιο θα μου προτεινατε και γιατι ;;

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...