Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως, αν δούμε την παρουσία των Losties στο νησί με καθαρά χρονική ματιά, η πτώση της 316 προηγείται (για το νησί πάντα) αυτής της 815. Δηλαδή, αντίθετα με όσα ξέρουμε μέχρι τώρα, πρώτη φορά οι Losties έπεσαν στο νησί το '77, και μετά ξαναέπεσαν το '04.

Η "απόφαση" να μεταφερθούν 4 από τους Losties για 2η φορά στο νησι, γίνεται το 2007 κατά την πτώση της Ajira.

 

Γενικά πιστεύω ότι αν δούμε τα γεγονότα από τη χρονική σκοπιά του νησιού (δηλαδή ανάποδα από ότι έχουμε συνηθίσει), βγάζουμε πολλά τέτοια συμπεράσματα.

Βασικά η σκοπιά που προτείνεις είναι η σκοπια του Μπεν.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Η "απόφαση" να μεταφερθούν 4 από τους Losties για 2η φορά στο νησι, γίνεται το 2007 κατά την πτώση της Ajira.

 

Βασικά η σκοπιά που προτείνεις είναι η σκοπια του Μπεν.

Η "απόφαση" παίρνεται μεν το 2007, αλλά οι losties πέφτουν για πρώτη φορά στο νησί στο '77.

Ναι, όντως είναι η σκοπιά του Μπεν, απλά το αναφέρω ως το "νησί" γιατί έχουμε δει ότι το "νησί" τους θέλει πίσω κλπ.

 

Και φυσικά όσα έγραψα είναι απλές σκέψεις, δεν ξέρω αν ισχύουν πράγματι, απλά νομίζω πως έχουν μια λογική βάση σύμφωνα με όσα έχουμε δει μεχρι τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Βαρετο επεισοδιο.... καμια σχεση με τα 2-3 προηγουμενα!

 

ποσο θα συμφωνησω!!!!!!

Οτι του φανει του λολοστεφανι...πλεον η σειρα!:mad:

Link to comment
Share on other sites

μουφα το τελευταιο....κ το λεω εγώ που ειχα πωρωθεί με τα 3 προηγούμενα:

SPOILERS:!:

 

καταρχάς το θέμα του ταιμ τραβελ: νομιζω οτι πρέπει να αποδεχτούμε τελικά το -απογοητευτικό- γεγονός οτι οι σεναριογράφοι δεν είχαν ποτέ μία ενιαία θεωρία για το πώς συμβαίνει: ο διάλογος Χιουγκο - Μαιλς έχει ανατριχιαστικές ομοιοτητες με το διάλογο που είχαμε εδω μέσα λίγο καιρό πριν και ο οποίος κατέληγε σε αδιέξοδο, αφού υπήρχαν ισχυρά επιχειρήματα για 2 εντελώς αντίθετες θεωρίες (συνοπτικά: η 1 λέει οτι όταν εμείς βλέπαμε την 815 να πέφτει στο νησί, η ύπαρξη των Λοστις στο νησί την εποχή της Νταρμα ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΟΣ του νησιού και η 2 λέει οτι το ταξίδι των Λοστις στο χρόνο συμβαίνει τώρα για πρώτη φορά και γι αυτό το παρελθόν/και το μελλον του νησιου αλλάζει) Ενώ υπάρχουν τρανταχτά επιχειρήματα ενάντια στη 1η θεωρία (οπως το γιατί οι χαρακτήρες που έχουν συναντήσει κάποιον time travelling χαρακτήρα δεν τον θυμουνται οταν τον ξανασυναντουν - πχ η Ρουσώ τον Τζιν) οι σεναριογράφοι επιμένουν σ αυτή και προσπαθούν εντελώς άκομψα (όπως πολύ σωστά το θέτει ο captum) να καλύψουν τις τρύπες αυτής της θεωρίας με....χόκους ποκους του τύπου "θα παμε το μικρο Μπεν στο ναό κ θα ξεχάσει το Σαγιντ και -ταρατατζούμ- θα χάσει την αθωότητά του" μιλάμε για μεγάλη ξενέρα η συγκεκριμένη ατάκα (αλλα και μεγάλο μέρος του υπόλοιπου επεισοδίου) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

χόκους ποκους του τύπου "θα παμε το μικρο Μπεν στο ναό κ θα ξεχάσει το Σαγιντ και -ταρατατζούμ- θα χάσει την αθωότητά του" μιλάμε για μεγάλη ξενέρα η συγκεκριμένη ατάκα (αλλα και μεγάλο μέρος του υπόλοιπου επεισοδίου) :wacko:

 

Ίσως το επόμενο επεισόδιο να "διευκρινήσει" περισσότερο αυτή την πρόταση και να είναι πιο... φυσιολογική η εξέλιξη. Και εμένα δεν μου άρεσε όπως διατυπώθηκε, αλλά όσο το σκέφτομαι μου μοιάζει περισσοτερο σαν κάτι που μπήκε σκόπιμα για να "παίξουν" οι σεναριογράφοι με τις αντιδράσεις του κοινού. (όπως και ο πυροβολισμός του Μπεν).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

καλά αυτο το θα "χάσει την αθωώτητα του"! Λες και θα τον βιάσει εκεί μέσα :lol:

 

Το time travel πιστεύω ότι το εξηγούν καλά... δεν εξηγούν βέβαια αν ο μπεν τους θυμάται. Πχ αυτοί σίγουρα θυμούνται τον Λοκ αφού τον περιμένουν σαν το Χριστό... εξού και η εμμονή των "others/hostiles" ότι είναι special και unique και πράσιν' άλογα...

 

Πιστεύω ότι ο ben θα τους θυμόταν άμα το ήθελαν οι hostiles... αλλά φαίνεται κάπου ανάμεσα στα ματζούνια είπαν να τον κάνουν να ξεχάσει.

 

Τώρα γιατί οι "δικοί" μας δεν θυμούνται τα γεγονότα... ο miles μας το εξήγησε περί χρόνου, περί δικού τους present, και present των others κοκ. Και η ερώτηση που έβαλε ο Hurley στο τέλος στον miles, ήταν ουσιαστικά ερώτηση των fans και θα μας την εξηγήσουν σίγουρα στα επόμενα επεισόδια πιστεύω.

 

Τώρα... εγώ έχω μία απορία... και δε ξέρω αν έχει αναλυθεί παραπάνω... γιατί ο μπεν,σαν και ο πιλότος δεν γύρισαν πίσω μαζί με τους άλλους; Ξέρουμε ότι ο μπεν υπήρχε ήδη το 77 στο νησί, η σαν και ο πιλότος όμως; Μήπως είναι ήδη εκεί (όπως η Σάρλοτ)? Και, λέω μήπως, τους φυγάδευσαν όλους αυτούς πριν το incident? Εξάλλου θυμάμαι ότι την προηγούμενη σεζόν ο Γουίντμορ τους είχε επιλέξει όλους αυτούς στο freighter επειδή είχαν κάποια σχέση με το νησί.

Link to comment
Share on other sites

όσο γι'αυτούς που γύρισαν πίσω που λες, my thoughts are that γύρισαν πίσω μόνο όσους 'προσκάλεσε' ο Λοκ. Αν θυμάστε αποστολή του Λοκ ήταν να τους φέρει πίσω στο νησί. Το οποίο και έκανε. Αλλά αν θυμάστε δεν είχε πάει να μιλήσει στη Σαν. Είχε πάει στην Κειτ, Σαγίντ, Τζακ και Χέρλι. Αυτούς δηλαδή που γύρισαν πίσω. Πιστεύω αυτή θα είναι η εξήγηση που θα δώσουν τλκ στο γιατί δεν γύρισε η Σαν αν και ήταν μέρος των O6. Ο Λυπίδης ούτως ή άλλως άσχετος ήταν, δεν υπήρχε λόγος να ταξιδέψει πίσω. Μην ξεχνάμε επίσης το Άαρον όπως και τον Desmond..κάπως θα τρυπώσουν και αυτοί εν τέλει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τόση παραφιλολογία ως προς το γιατί ο ben δε θυμόταν το sayid και τους υπόλοιπους όταν έπεσαν στο νησί. Θα μπορούσε κάλλιστα να τους θυμάται, αλλά να μην το ανέφερε/ να μη μας το έδειξαν. Ούτως ή άλλως μιλάμε για το Μπεν, το μεγαλύτερο ψεύτη και δολοπλόκο, δεν μπορούμε να βασιστούμε και πολύ στα λόγια και τις αντιδράσεις του.
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει ο blintz. Από πού συμπεράναμε ότι ο Μπεν δε θυμόταν το Σαγίντ; Στο επεισόδιο 5x10 "He's Our You", ο Μπεν επισκέπτεται τον Σαγίντ εν έτει 2007. Μεταξύ άλλων του λέει "It's in your nature, it's what you are. You're a killer, Sayid." Δε σας φαίνεται αυτό για hint ότι όντως θυμάται τον πυροβολισμό; :)
Link to comment
Share on other sites

Kαλά τα λέτε αλλά αν σας το εξηγούσαν εν τέλει έτσι δεν θα ξενερώνατε? Αφού κάνει μπαμ από μακρυά ότι το time travel δεν το είχαν σχεδιάσει εξαρχής και θα ήταν μια πραγματικά απελπιστική προσπάθεια να βασιστούν στον χαρακτήρα του Ben για να δικαιολογήσουν αυτό το πράγμα. Άσε που έτσι δεν εξηγούνται οι άλλοι χαρακτήρες (βλέπε Ρουσώ)

Anyway, ξέρουμε ότι στάνταρ δεν θα τον θυμάται αφού θα τα 'ξεχάσει' όλα

Link to comment
Share on other sites

όσο γι'αυτούς που γύρισαν πίσω που λες, my thoughts are that γύρισαν πίσω μόνο όσους 'προσκάλεσε' ο Λοκ. Αν θυμάστε αποστολή του Λοκ ήταν να τους φέρει πίσω στο νησί. Το οποίο και έκανε. Αλλά αν θυμάστε δεν είχε πάει να μιλήσει στη Σαν. Είχε πάει στην Κειτ, Σαγίντ, Τζακ και Χέρλι. Αυτούς δηλαδή που γύρισαν πίσω. Πιστεύω αυτή θα είναι η εξήγηση που θα δώσουν τλκ στο γιατί δεν γύρισε η Σαν αν και ήταν μέρος των O6. Ο Λυπίδης ούτως ή άλλως άσχετος ήταν, δεν υπήρχε λόγος να ταξιδέψει πίσω. Μην ξεχνάμε επίσης το Άαρον όπως και τον Desmond..κάπως θα τρυπώσουν και αυτοί εν τέλει

καλόοοο καλό! δεν το χα σκεφτει!:up:

Kαλά τα λέτε αλλά αν σας το εξηγούσαν εν τέλει έτσι δεν θα ξενερώνατε? Αφού κάνει μπαμ από μακρυά ότι το time travel δεν το είχαν σχεδιάσει εξαρχής και θα ήταν μια πραγματικά απελπιστική προσπάθεια να βασιστούν στον χαρακτήρα του Ben για να δικαιολογήσουν αυτό το πράγμα. Άσε που έτσι δεν εξηγούνται οι άλλοι χαρακτήρες (βλέπε Ρουσώ)

Anyway, ξέρουμε ότι στάνταρ δεν θα τον θυμάται αφού θα τα 'ξεχάσει' όλα

και σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

Kαλά τα λέτε αλλά αν σας το εξηγούσαν εν τέλει έτσι δεν θα ξενερώνατε? Αφού κάνει μπαμ από μακρυά ότι το time travel δεν το είχαν σχεδιάσει εξαρχής και θα ήταν μια πραγματικά απελπιστική προσπάθεια να βασιστούν στον χαρακτήρα του Ben για να δικαιολογήσουν αυτό το πράγμα. Άσε που έτσι δεν εξηγούνται οι άλλοι χαρακτήρες (βλέπε Ρουσώ)

Anyway, ξέρουμε ότι στάνταρ δεν θα τον θυμάται αφού θα τα 'ξεχάσει' όλα

 

Συγνώμη αλλά εγώ θα περιμένω να δω παρακάτω τι ξέχασε και τι όχι ο Μπεν..εκτός αν ο Dead Angel έχει διαβάσει κάποιο spoiler, στην οποία περίπτωση δε θέλω να μου πει :p

Η περίπτωση Ρουσσώ-Τζιν είναι όντως πιο δύσκολη. Μια εξήγηση που έχει προταθεί και εδώ είναι ότι 16 χρόνια είναι αρκετά για να υποθέσουμε ότι απλά τον ξέχασε..από την άλλη γίνεται να ξεχάσεις κάποιον που εξαφανίζεται ως δια μαγείας μπροστά από τα μάτια σου; Anyway..έχω την αίσθηση ότι εξαρχής είχαν σκοπό να ασχοληθούν με το time travel, αλλά ρε παδιά δεν μπορούμε να περιμένουμε να έχουν οργανώσει εκ των προτέρων όλες τις λεπτομέρειες, ποιος χαρακτήρας θα αλληλεπιδράσει με ποιον κτλ.!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό Spoiler για το Promo του σημερινού επεισοδίου:

 

H Ρουσώ φαίνεται να συναντάει τον Μπεν, πάνω κάτω όπως τον βλέπουμε και τώρα, την ημέρα που της παίρνει το μωρό. Αν δεν είναι καποια παραίσθηση από το καπνοτερας, τότε δεν πολυκολλάει με τη συμπεριφορά της προς τον Μπεν όταν τον πιάνει 16 χρονια αργότερα... οπότε ίσως είναι ένα παραπάνω στοιχείο πως κάτι συνέβηκε με την μνήμη της.

 

 

Μάλλον αύριο θα ξέρουμε καλύτερα.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει spoiler αλλά ο Richard είπε ότι θα ξεχάσει τα πάντα πριν το συμβάν αυτό και θα χάσει κ την αθωότητά του. Καλά κρασιά Richard :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει spoiler αλλά ο Richard είπε ότι θα ξεχάσει τα πάντα πριν το συμβάν αυτό και θα χάσει κ την αθωότητά του. Καλά κρασιά Richard :p

 

Υπάρχει λύση!!

ίσως η έφη Θώδη μπορέσει να κάνει τον Μπέν να ξαναθυμηθεί !!!! Άκουσα ότι μιλάει με τον θεό!

Link to comment
Share on other sites

θα τον δέσουν σε μια καρέκλα μπροστά από μια τηλεόραση και θα του βάζουν να βλέπει nonstop βίντεος της Θώδη από λαικά πανυγήρια..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λύση!!

ίσως η έφη Θώδη μπορέσει να κάνει τον Μπέν να ξαναθυμηθεί !!!! Άκουσα ότι μιλάει με τον θεό!

 

θα τον δέσουν σε μια καρέκλα μπροστά από μια τηλεόραση και θα του βάζουν να βλέπει nonstop βίντεος της Θώδη από λαικά πανυγήρια..

xaxax:lol::lol: ο,τι να ναι!

 

πάντως στο τρειλερ του σημερινου - δεν εχω δει previews ή σποιλερς, μόνο το τρειλερ που δειχνει οταν τελειωνει το επεισόδιο - φαίνεται οτι το επεισ. θα είναι

Ben-centric και θα δειχνει το Μπεν να επιστρέφει στο ναό όπου "έχασε την αθωότητά του" για να τιμωρηθεί

. Ελπίζω να θυμουνται οι σεναριογράφοι ότι ο Μπεν την προηγούμενη σεζον (ή η προ-προηγουμενη ήταν?) ειχε πει στους ανθρωπους του να μαζευτουν στο ναό και να μας φωτίσουν σχετικά με το τι κ γιατί έγινε τότε τώρα που όπως φαίνεται θα δουμε επιτέλους τι παιζει με αυτόν (το ναο).

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε το torrent εδω και μιση ωρα. καλα downloading...

 

fake?

4-5 ώρα Ελλάδος παίζεται το Λοστ.

Μετά τις 5 θα είναι διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο το νέο επεισόδιο:

 

Μέγα σπόιλερς. Μήν τα διαβάσετε αν έχετε σκοπό να δείτε το επεισόδιο!

 

 

 

Ο Ben είναι ο καλός !

Δεν σκότωσε την κόρη του Windmore

Το τέρας τον άφησε να ζήσει και του είπε να ακολουθήσει τον Locke !!!

Υπάρχουν others στο αεροπλάνο!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές περίμενα περισσότερα από το επεισόδιο.

 

Με χάλασε που δεν έδειξε τίποτα για την επίσκεψη του Richard με τον Ben στο Ναό. Θα πρέπει να περιμένουμε άλλο flashback για να το δούμε ή το ξεπέταξαν έτσι για πάντα;

 

Επίσης, μάθαμε περισσότερα για τη διαμάχη Ben & Widmore, αν και θέλω να ελπίζω ότι το θέμα της Alex ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα, και ότι κάποια στιγμή θα μάθουμε περισσότερα για την αλαζονεία και τον εγωισμό του Widmore (τουλάχιστον όπως τον κατηγόρησε ο Ben).

 

Σημεία που ενθουσιάστηκα:

 

-Η σκηνή Ben/Desmond/Penny. Ήταν μεγάλη ανακούφιση που είδαμε ότι όχι μόνο ο Ben δεν τους σκότωσε, αλλά και το ξύλο που έφαγε από τον Desmond ήταν ικανοποιητικότατο! :lol:

-Η αποκάλυψη ότι (προφανώς ο Widmore φρόντισε να) υπάρχουν Others στην πτήση της Ajira, οι οποίοι θέλουν τον έλεγχο του νησιού και χρησιμοποιούν αινιγματικούς κωδικούς για να δουν ποιοι είναι μαζί τους.

-Η ιερογλυφική απεικόνιση του Smokey ήταν απίστευτη! :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενθουσιάστηκα πάρα πολυ..περιμένα καλύτερο

 

 

Από που συμπεραίνετε ότι υπάρχουν others στο αεροπλάνο από τον Windmore?

O Ben σαν νέος μοιάζει τρομερά με τον Χίτλερ lol

Επίσης, μπερδεύτηκα με τη χρονολογία που ήταν όλα αυτά. Ο Ben πήρε το μωρό της Alex μετά το purge? Αν ναι, νόμιζα ότι πήγαν αμέσως στα σπιτάκια και έμειναν αλλά μάλλον έκατσαν και άλλο στη ζούγκλα.

Πιθανότατα μάλιστα και ο windmore να ήταν στο purge.

Σημαντικό είναι που ο Ben όντως δεν γνώριζε ότι ο Jack και λοιποί ήταν στη Dharma. Aυτό τί σημαίνει? Είτε ότι έχει bad information είτε κάτι άλλο ;p

O black smoke τλκ είναι αρχαιοτάτων χρόνων και νομίζω εκεί θα μείνει και η εξήγηση που θα μας δώσουν

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...