Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως κι αν έχει.. πέθανε δεν πέθανε ..εγώ πιστεύω ότι θα παίξει καταλυτικό ρόλο η παρουσία του και στην επόμενη σεζόν σε αρκετές σκηνές, όπως αυτές που είδαμε και στο τελευταίο (όπου "επισκεπτόταν" τους πρωταγωνιστές ανά τον χρόνο και το χώρο) .. για λόγους "επεξηγηματικούς" φαντάζομαι ..

Πολύ ωραία όντως η σκηνή με Rose - Bernard .. που κακά τα ψέματα .. τα λόγια τους είχαν πολλές δόσεις αλήθειας ... και ήταν κάπως "συγκινητική" σαν σκηνή .. ακόμα κι ο σκύλος μας θύμησε πρόσωπα και σκηνές προηγούμενων season.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω περιμενω και μια ακομα απαντηση (απο τις 100αδες αλλες).. Τι στην ευχη συνεβη με το πιτσιρικι (το θυμηθηκα οταν ειδα τον σκυλο) και γιατι ηταν τοσο σημαντικο και μοναδικο.. δεν μπορει, κατι θα γινει και με αυτον.
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Ρε, παιδιά δεν ήταν κάπως αστείο το πώς πέθανε ο Jacob? Αυτός ο άνθρωπος είναι ζωντανός εκατοντάδες χρόνια και πέθανε τόσο εύκολα? Μήπως ήταν πολύ προφανές ο θάνατος του? Μήπως δεν πέθανε?

 

Μπορεί να είναι αστείο, επειδή σκοτώνεται στο ίδιο επεισόδιο με αυτό που τον παρουσιάζουν για πρώτη φορα, ενω είναι υπεραιωνόβιος (και πιθανότατα όχι ακριβώς θνητός).Για τον άλλο τυπο, όμως, που φαίνεται να "έστησε" όλο το LOST που παρακολουθήσαμε και ίσως και πράγματα που δεν έχουμε δει ακόμα, για να τον σκοτώσει, θα ήταν αστείο να έχει αποτύχει.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Για ποιον σκελετό με τη στολή Dharma λέτε; Αν λέτε αυτόν που ήταν στο βανάκι, που έγραφε Workman, το ερώτημα έχει απαντηθεί: είναι ο πατέρας του Ben που πέθανε στο Purge.

 

Έχουμε δει άλλον σκελετό με το όνομα του Horace και δεν το θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά λένε μάλλον για το σκελετό που βρίσκει ο Λοκ στο λάκκο με τους σκελετούς της Ντάρμα (στον 4ο κύκλο νομίζω). Αν θυμάμαι καλά αυτός ο σκελετός "φορούσε" μια στολή με το όνομα Horace. Ας μη ξεχνάμε όμως ότι ο Horace πέθανε στο Purge - αρκετά μετά το Incident, επομένως πιθανότατα ο συγεκριμένος σκελετός ανήκει σε αυτόν και όχι στον Σαγίντ. Αν δηλαδή τα πράγματα δεν αλλάξουν και εκτυλιχθούν όπως εκτυλίσσονταν πάντα - γιατί αν έχουν αλλάξει, God help us all :p
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτησω κατι (μαλλον) χαζο?

Γιατι λεμε οτι ο μαυροφορεμενος τυπος ειναι στο σωμα του Λοκ αφου το σωμα του Λοκ το εχει η Ιλανα?

Αρα αυτος σε τι ειναι?Σε ενα σωμα που εφτιαξε μονος του?Δηλαδη το loophole ποιο ηταν τελικα,το να χρησιμοποιησει τον Μπεν?

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω και μια ακομα απαντηση (απο τις 100αδες αλλες).. Τι στην ευχη συνεβη με το πιτσιρικι (το θυμηθηκα οταν ειδα τον σκυλο) και γιατι ηταν τοσο σημαντικο και μοναδικο.. δεν μπορει, κατι θα γινει και με αυτον.

 

πήγε πίσω και ζεί την ζωή του κανονικότατα.. δεν θυμάσαι? πήγε να τον βρεί ο ΛΟΚ όταν πρωτοεπέστρεψε στον real world όταν ήθελε να τους πείσει να γυρίσουν πίσω.

μάλιστα τον είχε πετύχει όταν έβγαινε από το σχολείο του.

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτησω κατι (μαλλον) χαζο?

Γιατι λεμε οτι ο μαυροφορεμενος τυπος ειναι στο σωμα του Λοκ αφου το σωμα του Λοκ το εχει η Ιλανα?

Αρα αυτος σε τι ειναι?Σε ενα σωμα που εφτιαξε μονος του?Δηλαδη το loophole ποιο ηταν τελικα,το να χρησιμοποιησει τον Μπεν?

 

Ο μαυροφορεμένος τύπος έχει πάρει τη μορφή του Λοκ, όχι το σώμα του. Το σώμα του Λοκ είναι στο κουτί που κουβαλάει η Ιλάνα. Έτσι νομίζω τουλάχιστον! Και το loophole μάλλον ήταν αυτό, να χρησιμοποιήσει το Μπεν αφού ο ίδιος δε μπορεί να σκοτώσει τον Jacob. Βέβαια, αν είναι τόσο απλό, γιατί ο εχθρός του Jacob δεν το είχε ήδη κάνει τόσα χρόνια; Τόσοι άνθρωποι έχουν πέσει στο νησί, τόσοι αρχηγοί έχουν περάσει, δε μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποιον όλον αυτό τον καιρό;

 

Κάτι άλλο που θυμήθηκα από το φινάλε και μου φάνηκε πολύ παράξενο. Η υπόγεια κρυψώνα στην οποία οι Others είχαν κρύψει τη βόμβα υδρογόνου έχει μια μυστική έξοδο που βγάζει κατευθείαν μέσα σε ένα από τα σπίτια της Ντάρμα. Πώς γίνεται αυτό; Δε σημαίνει αναγκαστικά ότι οι άνθρωποι της Ντάρμα ήξεραν για αυτό τον υπόγειο χώρο και τα τούνελ γενικότερα; Μου ξεφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή σημείωση:

πολύ σωστή παρατήρηση είναι οτι ο Σαϊντ φορούσε τη στολή με το όνομα Horace, δεν νομίζω ότι είναι ασχετο με το σκελετο που βρέθηκε σε παλαιότερο επεισόδιο.

 

 

Ο σκελετός που βρέθηκε στο παλιό και σκουριασμένο φορτηγάκι ήταν ο Roger, ο πατέρας του Ben Linus.

edit: oooops, δεν είδα τις απαντήσεις των άλλων μπαρδόν ;)

 

Ένα είναι το νόημα

Όλα άλλαξαν.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που θυμήθηκα από το φινάλε και μου φάνηκε πολύ παράξενο. Η υπόγεια κρυψώνα στην οποία οι Others είχαν κρύψει τη βόμβα υδρογόνου έχει μια μυστική έξοδο που βγάζει κατευθείαν μέσα σε ένα από τα σπίτια της Ντάρμα. Πώς γίνεται αυτό; Δε σημαίνει αναγκαστικά ότι οι άνθρωποι της Ντάρμα ήξεραν για αυτό τον υπόγειο χώρο και τα τούνελ γενικότερα; Μου ξεφεύγει κάτι;

 

Το τουνελ κατεληγε σε ενα τοιχο που τον γκρεμισαν και βγηκαν στο υπογειο του σπιτιου της νταρμα.... Δε φαινοταν δηλαδη απο το σπιτι....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Το τουνελ κατεληγε σε ενα τοιχο που τον γκρεμισαν και βγηκαν στο υπογειο του σπιτιου της νταρμα.... Δε φαινοταν δηλαδη απο το σπιτι....

 

Σχεδίαζαν ριφιφί οι Hostiles φαίνεται :D

Αλλά πέρα από την πλάκα, μάλλον ο Horace τύπος ήξερε κάτι. (γιατί αυτός συνδέεται και με την καλύβα του Jacob κάπως).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα, που ειχε αναφερθει οταν ειχε προβληθει το αναλογο επεισοδιο:το timeloop της πυξιδας του Ριτσαρντ.Μου καθεται καπως που ο Λοκ γιαλατζη δινει μια πυξιδα στον Ριτσαρντ για να την δωσει στον Λοκ,την οποια δεν θυμαμαι αν την χρησιμοποιησε ποτε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι weird και σε μια γενικότερη κλίμακα: Ότι ο fake Lock είχε όλες τις αναμνήσεις και τα know-hows του κανονικού lock. wtf
Link to comment
Share on other sites

αλλο θεμα...

 

γιατι ο smoky θεωρειται κακος και ο jacob καλος??ειδαμε τους others σε πολλα επεισοδια ναι ειναι ιδιαιτερα επιθετικοι , τους ειδαμε να καθαριζουνε την ειρηνικη darma ktl ktl και ολα αυτα με τις ευλογιες του jacob , αν φορουσε ο jacob την μαυρη μπλουζα τι θα λεγατε??ο smoky ειναι φανερο οτι απλα δεν θελει κοσμο στο νησι ...οχι διαιτερα σοβαρος λογος για να τον βαφτισεις κακο

Link to comment
Share on other sites

Και αν ο "μαυρος" εχει παρει τη θεση του Jacob με καποιο τροπο (μορφη κτλ),εδιωξε τον Jacob,και αυτος που γυρναει μεσω του Λοκ,ειναι ο "καλος Jacob"?

υπερτραβηγμενο ειναι,αλλα μπορει να στηριχθει καπως..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Και αν ο "μαυρος" εχει παρει τη θεση του Jacob με καποιο τροπο (μορφη κτλ),εδιωξε τον Jacob,και αυτος που γυρναει μεσω του Λοκ,ειναι ο "καλος Jacob"?

υπερτραβηγμενο ειναι,αλλα μπορει να στηριχθει καπως..

και άμα το μαυρο είναι τελικά άσπρο :lol:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Και αν ο "μαυρος" εχει παρει τη θεση του Jacob με καποιο τροπο (μορφη κτλ),εδιωξε τον Jacob,και αυτος που γυρναει μεσω του Λοκ,ειναι ο "καλος Jacob"?

υπερτραβηγμενο ειναι,αλλα μπορει να στηριχθει καπως..

 

Και κυρίως, ΕΣΥ ποιός Locke είσαι; Ο παράλητος, ο ζωντανός, ο νεκρός;

Και σε τι κατάσταση, στερεή, υγρή, αέρια ή ταμπλέτα;:p:p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Ρίτσαρντ στο "Follow the leader", ότι είδε τους Losties να πεθαίνουν πώς σας φαίνεται; Νόμιζα ότι θα είχε σχέση με το Incident, ίσως γίνει λίγο μετά από αυτό που είδαμε στο τέλος...ή μήπως τους είδε να πεθαίνουν στο Purge;;;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Ρίτσαρντ στο "Follow the leader", ότι είδε τους Losties να πεθαίνουν πώς σας φαίνεται; Νόμιζα ότι θα είχε σχέση με το Incident, ίσως γίνει λίγο μετά από αυτό που είδαμε στο τέλος...ή μήπως τους είδε να πεθαίνουν στο Purge;;;

αχ τωρα που το θυμηθηκα να ρωτήσω κι εγώ κάτι: τον όρο "the incident" πότε τον πρωτοακούσαμε?? και σε τι αναφερόταν όταν το ακουσαμε?? δε θυμάμαι καθόλου! λογικά βέβαια αναφέρεται στο οτι εκει που έσκαβαν για το σταθμό με την καταπακτή, βρήκαν τη μαγνητικη ανωμαλία και εκεί πάνω έχτισαν το hatch με το γνωστό κουμπί και τα γνωστά νούμερα...αλλα ξέρουμε τι συνέπειες είχε το incident? (ειχε σκοτωθει κοσμος εκει?) και ξέρουμε ποσο προηγειτααι χρονολογικα του purge?? (τωρα συνειδητοποιώ οτι τοσο καιρο όταν άκουγα "incident" νομιζα οτι αναφέρονταν στο "purge" :wacko::wacko:

 

[καλα η απαντηση υπαρχει σίγουρα και στη lostpedia απλά ρωτάω κι εδώ για να ξεκαθαριζουν τα πράγματα...μπορει κι αλλοι να χαν φαει το δικο μου κολλημα κ να τα χαν μπερδεψει:O ]

 

Edit: η απαντηση στη lostpedia : http://lostpedia.wikia.com/wiki/The_Incident

Link to comment
Share on other sites

Το Incident νομίζω το έιχαμε ακούσει πρώτα σε κάποιο orientation βίντεο και ήταν το συμβάν που οδήγησε στον μετρητή των 108 min. Ξέραμε ότι ήταν ''καταστροφικός'' διότι ο Πιέρ έχασε το χέρι του. Το purge κάπου το 90 δεν ήταν? Άρα ήταν αρκετά μετά το incident
Link to comment
Share on other sites

Στο Orientation video, ωστοσο, η εκδοχή για το Incident είναι αρκετά διαφορετική από αυτό που συνέβη.
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

(το "incident" αναφερεται πρώτη φορά στο 1:50) το θεμα ειναι το εξής: δεν ειχαμε καταλαβει αργότερα οτι αυτό με το "incident" ήτανε μουφα?? (για να ψαρωνουν όσοι ήταν στο hatch κ πατανε το κουμπι) ή όταν τελικά δεν πάτησε το κουμπι ο Λοκ ειχαμε επιστρεψει στην εικασία οτι όντως κάτι είχε γίνει? εχω μπερδευτει λιγο τωρα:wacko:

 

παντως νταξει, εδω που τα λεμε η φάση με τη Dharma τότε που πρωτοβλέπαμε τα orientation videos δημιουργούσε μια κάπως "σκοτεινή" ατμόσφαιρα που συνδίαζε το μυστήριο με το "ψαγμενο" στυλ και έδινε άλλο ύφος στη σειρά...σ'αυτή τη σεζόν που η Νταρμα έγινε πραγματικότητα (και είδαμε ακόμα και τον τυπάκο αυτόν -Piere Chang/Marvin Kendal ή όπως αλλιως τον λενε - σαν φυσιολογικό άνθρωπο) απομυθοποιήθηκε η όλη φάση και χάθηκε αυτή η ιδιαίτερη ατμόσφαιρα :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ποτέ δεν είχαν αναφέρει τι ήταν το Incident. Εσύ τι θυμάσαι?

 

Εγώ από το αρχικό video στη 2η season, είχα την εντύπωση ότι ο σταθμος είχε χτιστεί και λειτουργούσε κανονικά (χωρίς το κουμπί) για αρκετό καιρό, πριν συμβεί το incident.

 

Είναι αυτό που λέει και εδώ

It is worth noting that apparently counter to what Pierre Chang alluded to (that the station was "originally" a laboratory used for research), the Swan's protocol was established during the construction of the Swan itself due to the workers drilling into the magnetic energy field. This would seem to suggest that there wasn't even a brief period of time that the Swan was used for its original research purpose. However, it's not clear yet whether or not this is the same mysterious Incident that Chang spoke of.

 

The station 3 was originally constructed as a laboratory, where scientists could work to understand the unique electromagnetic fluctuations emanating from this sector of the island. Not long after the experiments began, however, there was... an 'incident'... and since that time, the following protocol has been observed:

Τα παραπάνω quotes είναι από τη Lostpedia.

 

(το "incident" αναφερεται πρώτη φορά στο 1:50) το θεμα ειναι το εξής: δεν ειχαμε καταλαβει αργότερα οτι αυτό με το "incident" ήτανε μουφα?? (για να ψαρωνουν όσοι ήταν στο hatch κ πατανε το κουμπι) ή όταν τελικά δεν πάτησε το κουμπι ο Λοκ ειχαμε επιστρεψει στην εικασία οτι όντως κάτι είχε γίνει? εχω μπερδευτει λιγο τωρα:wacko:

Γενικα προέκυπταν αντιφατικά video, που έβγαζαν το Swan σαν ψυχολογικό πείραμα ή κάτι τέτοιο (ειδικά μετά την ανακάλυψη του άλλου μουφοσταθμού παρακολούθησης). Τελικά ο Locke τσατίστηκε και αποφάσισε να μην πατήσει το κουμπί, ενώ ο Eco -με τα ίδια δεδομένα- είχε βγαλει το συμπέρασμα ότι ήταν σημαντικό και είχε αποφασίσει να το πατάει αυτός (αλλά δεν πρόλαβε).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...