Jump to content

3G ή 4G Wind


VaL_Phoenix
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες, τι γίνεται με το ιντερνετικό δύκτιο της wind? Εχει τελικά τους ίδιους πομπούς με την vodafone?

Θέλω να αλλάξω απο κοσμοτέ κ να βάλω σε ένα σύστημα monitoring κάρτα ίντερνετ της wind. Αλλα μου λένε ότι δεν πιάνει καλά το δίκτυο της. Ισχύει?

Edited by Mark_K
Ας εκφραζόμαστε λίγο πιο κόσμια

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, τι γίνεται με το ιντερνετικό δύκτιο της wind? Εχει τελικά τους ίδιους πομπούς με την vodafone?

Θέλω να αλλάξω απο κοσμοτέ κ να βάλω σε ένα σύστημα monitoring κάρτα ίντερνετ της wind. Αλλα μου λένε ότι δεν πιάνει καλά το δίκτυο της. Ισχύει?

Για ποιες περιοχές αναφέρεσαι ;

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Για ποιες περιοχές αναφέρεσαι ;

Για την τηλεφωνία μου, παντού, όπως όλους.

 

Αλλα για το μηχανάκι, είναι στην Καρδίτσα.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Για την τηλεφωνία μου, παντού, όπως όλους.

 

Αλλα για το μηχανάκι, είναι στην Καρδίτσα.

 

Επειδη η Wind ακομα δεν εχει αναβαθμισει το δικτυο,πολυ πιθανο ειναι να μην εχει καν 3G.Οποτε μεινε στην κοσμοτε αμα θες ανα πασα στιγμη προσβαση στο ιντερνετ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την τηλεφωνία μου, παντού, όπως όλους.

 

Αλλα για το μηχανάκι, είναι στην Καρδίτσα.

 

Επειδη η Wind ακομα δεν εχει αναβαθμισει το δικτυο,πολυ πιθανο ειναι να μην εχει καν 3G.Οποτε μεινε στην κοσμοτε αμα θελεις να ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ μονιμα το μηχανακι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το δικτυο ίντερνετ αναβαθμίζεται κάθε μέρα. Καρδίτσα μέχρι τέλος του 16 είχαν πει όπως και Τρίκαλα. Θα έλεγα να πας σε ενα καταστημα να ρωτήσεις. Αν προλάβω αυτές τις ημέρες θα ρωτήσω εγω εργολάβους. Edited by Mark_K

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα ζευγάρι απο εκεί και συχνά πυκνά μου λένε για τα χάλια της..Όταν πάνε..Ίσως Τέλος του 16 να έχει απίστευτο δίκτυο.Τώρα δεν έχει καν δίκτυο όσον αφορά το ίντερνετ..και τα παιδιά έχουν sammy δεν έχουν κινεζους χωρίς 800..

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Mark_K

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μικρές τροποποιήσεις.

Επειδή ο άνθρωπος ρωτάει κάτι συγκεκριμένο προκειμένου να κάνει κάποια δουλειά, παρακαλώ όποιος έχει να δώσει κάποια πληροφόρηση για την περιοχή, να το κάνει αν έχει όντως κάποια εμπειρία, και όχι βασιζόμενος σε εκτιμήσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μικρές τροποποιήσεις.

Επειδή ο άνθρωπος ρωτάει κάτι συγκεκριμένο προκειμένου να κάνει κάποια δουλειά, παρακαλώ όποιος έχει να δώσει κάποια πληροφόρηση για την περιοχή, να το κάνει αν έχει όντως κάποια εμπειρία, και όχι βασιζόμενος σε εκτιμήσεις.

Ευχαριστώ

Σε ευχαριστώ.

 

Το δικτυο ίντερνετ αναβαθμίζεται κάθε μέρα. Καρδίτσα μέχρι τέλος του 16 είχαν πει όπως και Τρίκαλα. Θα έλεγα να πας σε ενα καταστημα να ρωτήσεις. Αν προλάβω αυτές τις ημέρες θα ρωτήσω εγω εργολάβους.

Θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος αν ήξερες κάτι.

Κ να κάνω ταξίδι αστραπή, με όποιο κόστος, δεν έχω με τι να το δοκιμάσω.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος αν ήξερες κάτι.

Κ να κάνω ταξίδι αστραπή, με όποιο κόστος, δεν έχω με τι να το δοκιμάσω.

 

Σε ποιες περιοχές του Νομού θα κινηθείς; Λίμνη Πλαστήρα, πόλη Καρδίτσας, Σοφάδες, Μουζάκι, Παλαμά έχει 3η γενιά (το παλιό δίκτυο αλλά λειτουργεί για κάποιες εφαρμογές αρκετά καλά, είναι η τελευταία φουρνιά 3.6Mbps). Για ποιο λόγο θες να το χρησιμοποιήσεις; Δεν έχω καταλάβει. Μπορείς να πάρεις μια free2go για να δοκιμάσεις.

GSM έχει πολύ ανώτερο από τους άλλους αλλά 3η γενιά έχει κάλυψη στο μισό νομό. Λογικά η Θεσσαλία αναβαθμίζεται αυτή την περίοδο - αυτή ήταν η τελευταία πληροφόρηση που είχα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιοχές του Νομού θα κινηθείς; Λίμνη Πλαστήρα, πόλη Καρδίτσας, Σοφάδες, Μουζάκι, Παλαμά έχει 3η γενιά (το παλιό δίκτυο αλλά λειτουργεί για κάποιες εφαρμογές αρκετά καλά, είναι η τελευταία φουρνιά 3.6Mbps). Για ποιο λόγο θες να το χρησιμοποιήσεις; Δεν έχω καταλάβει. Μπορείς να πάρεις μια free2go για να δοκιμάσεις.

GSM έχει πολύ ανώτερο από τους άλλους αλλά 3η γενιά έχει κάλυψη στο μισό νομό. Λογικά η Θεσσαλία αναβαθμίζεται αυτή την περίοδο - αυτή ήταν η τελευταία πληροφόρηση που είχα.

10 χλμ απο Σοφάδες.

Θέλω ένα 3G για συναγερμό κ παρακολούθηση Φωτοβολταΐκού συστήματος

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

10 χλμ απο Σοφάδες.

Θέλω ένα 3G για συναγερμό κ παρακολούθηση Φωτοβολταΐκού συστήματος

 

Σε ποιο χωριό; Μπορείς να μου στείλεις τοποθεσία; Δύσκολο το κόβω να έχεις 3η γενιά εκεί.

Για συναγερμό δε θες 3G. Για φωτοβολταϊκό σύστημα θες surveillance ή απλά data monitoring (παραγωγή κτλ); Για surveillance (camera) θες 3η γενιά τουλάχιστον αλλά για data monitoring παίζεις και με GPRS.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο χωριό; Μπορείς να μου στείλεις τοποθεσία; Δύσκολο το κόβω να έχεις 3η γενιά εκεί.

Για συναγερμό δε θες 3G. Για φωτοβολταϊκό σύστημα θες surveillance ή απλά data monitoring (παραγωγή κτλ); Για surveillance (camera) θες 3η γενιά τουλάχιστον αλλά για data monitoring παίζεις και με GPRS.

Σου απάντησα προσωπικά για την τοποθεσία.

Χθες μίλησα με τον τεχνικό που μου είχε κάνει τη εγκατάσταση εκεί κ λέει ότι θέλει 3G.

Monitoring Θέλω, αλλα δεν παίρνω κ όρκο τι θέλει...

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα προσωπικά για την τοποθεσία.

Χθες μίλησα με τον τεχνικό που μου είχε κάνει τη εγκατάσταση εκεί κ λέει ότι θέλει 3G.

Monitoring Θέλω, αλλα δεν παίρνω κ όρκο τι θέλει...

 

Στην τοποθεσία που μου έστειλες μπορεί να έχει 3η γενιά αλλά μόνο εξωτερικό χώρο, άρα δε πας σε Wind αν θες εσωτερικό χώρο. Τώρα βέβαια αυτό σε κανένα μήνα μπορεί να αλλάξει.

Τώρα για τον τεχνικό, πες του ότι ο συναγερμός στέλνει ένα μήνυμα 50ΚΒ σε ένα σερβερ ενώ το report του φωτοβολταικού είναι maximum 5MB/day. Με GPRS είσαι σούπερ. Αλλά δε ξέρω τι εξοπλισμό έχει και γιατί θέλει 3η γενιά... Κανένα wifi γείτονα δεν υπάρχει να του δίνεις ένα αντίτιμο να παίξεις με Access Point; :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην τοποθεσία που μου έστειλες μπορεί να έχει 3η γενιά αλλά μόνο εξωτερικό χώρο, άρα δε πας σε Wind αν θες εσωτερικό χώρο. Τώρα βέβαια αυτό σε κανένα μήνα μπορεί να αλλάξει.

Τώρα για τον τεχνικό, πες του ότι ο συναγερμός στέλνει ένα μήνυμα 50ΚΒ σε ένα σερβερ ενώ το report του φωτοβολταικού είναι maximum 5MB/day. Με GPRS είσαι σούπερ. Αλλά δε ξέρω τι εξοπλισμό έχει και γιατί θέλει 3η γενιά... Κανένα wifi γείτονα δεν υπάρχει να του δίνεις ένα αντίτιμο να παίξεις με Access Point; :worry:

Μπορώ να υποθέσω μόνο ότι έχεις δίκιο, βάσηι της κατανάλωσης σε ΜΒ.

Η κεραία όπως σου έγραψα, είναι εξωτερική.

Απο γείτονες κ μάλιστα με wi fi, γιόκ.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να υποθέσω μόνο ότι έχεις δίκιο, βάσηι της κατανάλωσης σε ΜΒ.

Η κεραία όπως σου έγραψα, είναι εξωτερική.

Απο γείτονες κ μάλιστα με wi fi, γιόκ.

 

Κοίτα, αν ενεργοποιηθεί LTE στην κεραία στο νεκροταφείο Σοφάδων έχεις τέρμα σήμα στο σημείο που μου έστειλες. Αλλά η 3η γενιά δυστυχώς δε φτάνει και "πολύ" μακρυά. Και δεν είμαι και σίγουρος αν έχει βάλει 3η γενιά σε όλα τα στοιχεία της κεραίας των Σοφάδων. :cry: Μακάρι να αναβαθμιστεί το δίκτυο στην περιοχή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν ενεργοποιηθεί LTE στην κεραία στο νεκροταφείο Σοφάδων έχεις τέρμα σήμα στο σημείο που μου έστειλες. Αλλά η 3η γενιά δυστυχώς δε φτάνει και "πολύ" μακρυά. Και δεν είμαι και σίγουρος αν έχει βάλει 3η γενιά σε όλα τα στοιχεία της κεραίας των Σοφάδων. :cry: Μακάρι να αναβαθμιστεί το δίκτυο στην περιοχή.

Καλά, LTE δεν έχω βλέψεις. Ενα ταπεινό 3G μου κάνει μια χαρά....

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Καλά, LTE δεν έχω βλέψεις. Ενα ταπεινό 3G μου κάνει μια χαρά....

 

Πολυ πιο πιθανο να εχεις LTE 800Mhz παρα 3η γενια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο πιθανο να εχεις LTE 800Mhz παρα 3η γενια.

 

Με τη διαφορά ότι στο θεσσαλικό κάμπο δε μπορεί να μπει παντού Band 20 λόγω μορφολογίας. Θα παίξει και Band 3/7 σε ΜΕΓΑΛΟ βαθμό. Άρα θα υπάρχουν περιπτώσεις που η 3η γενιά θα έχει μεγαλύτερη εμβέλεια. Ωστόσο θεωρώ ότι η κεραία των Σοφάδων θα αναβαθμιστεί σε Band 20/7 ή 20/3 λόγω θέσης. Και για την πληροφόρηση του forum στο νομό Καρδίτσας η Wind έχει τις περισσότερες κεραίες στο νομό + καλύτερες θέσεις. Μόνο η πόλη των Σοφάδων έχει 3 περιφερειακές κεραίες - δυστυχώς καμία στο κέντρο - ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ. Αλλά μη συγκρίνουμε Macro cell με κεραίες στο κέντρο των πόλεων. Άλλη ένταση, άλλο κέρδος, άλλη κάλυψη... Όσο τέρμα και να βάλεις μια κεραία στο κέντρο της πόλης ποτέ δε θα φτάσεις να έχεις την κάλυψη ενός μεγάλου σταθμού. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην Αζά δεν είχε η wind ή για την κοσμοτέ?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Στην Αζά δεν είχε η wind ή για την κοσμοτέ?

 

Cosmote. Έμενα προς στρατολογία. Δε ξέρω τι κάνει τώρα, πάνε χρόνια...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γυρνάω κ ο Θεός βοηθός.

Αν κ τα προβλήματα αρχίσανε είδη απο την μεταφορά της γυναίκας μου εδώ κ μια εβδομάδα............:cry::cry:

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Γυρνάω κ ο Θεός βοηθός.

Αν κ τα προβλήματα αρχίσανε είδη απο την μεταφορά της γυναίκας μου εδώ κ μια εβδομάδα............:cry::cry:

 

Παντως προς ενημερωση σου να ξερεις η Wind στην Καρδιτσα και γενικοτερα σε ολο το νομο ειναι οτι χειροτερο απο θεμα ιντερνετ. Gsm θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντως προς ενημερωση σου να ξερεις η Wind στην Καρδιτσα και γενικοτερα σε ολο το νομο ειναι οτι χειροτερο απο θεμα ιντερνετ. Gsm θα εχεις.

 

Κόψε μου τώρα 2 χρόνια ζωής......... :(:mad::(:(

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Κόψε μου τώρα 2 χρόνια ζωής......... :(:mad::(:(

 

Μεχρι πριν 3 μηνες μονο μεσα στην μιση πολη της Καρδιτσας ειχε 3G το παλιο διτυο και στην αλλη μιση πολη Gprs. Σοφαδες πιανει 3G το παλιο μεσα στην πολη. Εκτος παντου Gprs. Απλα σου τα λεω για να ξερεις. Κοιταω το τωρα δικτυο και οχι στο μελλον τι θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Τι έγινε τελικά;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...