Jump to content

Τροποποίηση της διάρκειας ισχύος του χρόνου ομιλίας καρτοκινητής


oxxy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες έτσι είχε κάνει και την αλλη φορά..... κάποια στιγμή μέσα σε οκτ νοε θα τα αλλάξει....

 

προσέξτε....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Προσωπικά δεν με πειράζει καθώς κάθε μήνα χρειάζομαι πακέτο ομιλίας οπότε κάνω ανανέωση.

Αλλά γενικά ευτυχώς που δεν υπάρχει καρτέλ!!!!:ninja::lol:

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανανεωσα πριν από λίγο και μέχρι στιγμής μου δείχνει 6 μηνη διάρκεια.
Link to comment
Share on other sites

Τι επηρεάζει αυτή η αλλαγή κάποιον που έχει μέσα ένα υπόλοιπο των 5 ή 10 ευρώ και έχει ένα και μοναδικό νούμερο ; Τπτ απόλυτως...δεν τον αγγίζει η ανακοίνωση ούτε στο ελάχιστο και αυτό γιατί μέσα σε τρεις μήνες θα καταναλώσει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο τα 5 ή 10 ευρώ και θα προβεί εκ νέου σε νέα ανανέωση.

Που μάλλον αυτοί είναι και οι περισσότεροι....

 

5 ευρώ στο τρίμηνο και το συζητάμε...

Και μάλιστα στην πιο οικονομική εταιρεία.

Ας μη γινόμαστε υπερβολικοί...

 

ΠΟλυ σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που θέλει το κινητό μόνο για να δέχεται κλήσεις και για κανένα τηλεφώνημα σε ώρα ανάγκης, βολεύει το Κοσμοτέ μηδενικό πάγιο.

 

Το μόνο πιθανό θέμα είναι πως δε μπορείς να βάλεις όριο χρέωσης (έλεγχο λογαριασμού ή όπως το λένε) οπότε αν κάνεις κανένα λάθος μπορεί να σου έρθει κανάς τρελός λογαριασμός. Οπότε για μεγαλύτερες ηλικίες ίσως είναι ρίσκο.

 

(Και η Q το είχε παλιά αλλά τώρα δε το βρίσκω. Επίσης η βόντα το έχει καταργήσει αλλά σε κάποιο φόρουμ διάβασα πως μπορεί να στο δώσουν αν έχεις ήδη βόντα, ξεκινήσεις φορητότητα και σε πάρουν τηλέφωνο να ρωτήσουν γιατί.)

Edited by besddimo
Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι καλά θα κάνουν τα τσακάλια της Wind να σταματήσουν τις μπλόφες, γιατί θα το πάθουν σαν τον ψεύτη βοσκό. Όταν ανακοινώσουν κάτι που σκοπεύουν πραγματικά να εφαρμόσουν, δε θα τους πιστεύει κανείς. Θέλουν να τα έχουν καλά με όλους: Με τους πελάτες (γι'αυτό και στην πράξη διατηρούν το εξάμηνο), αλλά και με τις άλλες εταιρείες (γι'αυτό και βγάζουν κάθε τρεις και λίγο εικονικές ανακοινώσεις ότι θα το κάνουν τρίμηνο, ώστε να μην τους κατηγορεί το αντίπαλο δέος για αθέμιτο ανταγωνισμό).
Link to comment
Share on other sites

Ε τελικα, ισχυει το εξαμηνο ή το τριμηνο;

Εμενα με το sms μου απαντησε οτι ληγει μετα απο 6 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Ε τελικα, ισχυει το εξαμηνο ή το τριμηνο;

Εμενα με το sms μου απαντησε οτι ληγει μετα απο 6 μηνες.

Το εξάμηνο ισχύει προς το παρόν, αλλά υποτίθεται ότι θα τροποποιηθεί σε τρίμηνο με αναδρομική ισχύ, πράγμα που εγώ δεν πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Το εξάμηνο ισχύει προς το παρόν, αλλά υποτίθεται ότι θα τροποποιηθεί σε τρίμηνο με αναδρομική ισχύ, πράγμα που εγώ δεν πιστεύω.

κακώς δεν το πιστεύεις γιατί ή αναδρομική μεταβολή της λήξεως των πακέτων έχει ξαναγίνει.....

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε μια προσπάθεια για αντίδραση στις συνεχείς αυξήσεις των τιμολογίων των εταιρειών κινητής στην Ελλάδα. Εκφράστε την στήριξη σας εδώ για να δείξουμε ότι οι καταναλωτές έχουμε δύναμη! :wink:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε μια προσπάθεια για αντίδραση στις συνεχείς αυξήσεις των τιμολογίων των εταιρειών κινητής στην Ελλάδα. Εκφράστε την στήριξη σας εδώ για να δείξουμε ότι οι καταναλωτές έχουμε δύναμη! :wink:

το κείμενο είναι πολύ φτωχό και πρόχειρο, χρειάζεται πιο καλογραμμένο, με περισσότερα στοιχεία, πηγές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μου προτείνεις κάτι;Ευχαριστώ!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μου προτείνεις κάτι;Ευχαριστώ!

Κείμενο που εξηγεί το πρόβλημα ακόμη και σε κάποιον σχεδόν άσχετο, με πηγές λινκ προς ταυτόχρονες αυξήσεις απ τους παρόχους, κλπ

Link to comment
Share on other sites

το κείμενο είναι πολύ φτωχό και πρόχειρο, χρειάζεται πιο καλογραμμένο, με περισσότερα στοιχεία, πηγές κλπ

 

Δεν συνέταξα εγώ το κείμενο αλλά γνωρίζω από άλλο forum το παιδί που το ξεκίνησε. Πιστεύω ότι είναι καλό που άρχισε η προσπάθεια γρήγορα και αν μπορείς να βοηθήσεις μπορώ να σας φέρω σε επαφή. Προσωπικά δεν γνωρίζω τον τρόπο που λειτουργεί το avaaz, ούτε το κύρος που διαθέτει. Θα στηρίξω όμως κάθε προσπάθεια που είναι προς την σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Λήγει το νούμερο μετά από 6 μήνες αλλά χάνεται ο χρόνος ομιλίας στο 3μηνο, πιστεύω κάποιος που χρησιμοποιεί καρτοκινητό δεν έχει πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Λήγει το νούμερο μετά από 6 μήνες αλλά χάνεται ο χρόνος ομιλίας στο 3μηνο, πιστεύω κάποιος που χρησιμοποιεί καρτοκινητό δεν έχει πρόβλημα

 

Μικρή διόρθωση. O αριθμός λήγει 13 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση, και όχι 6.

Link to comment
Share on other sites

Λήγει το νούμερο μετά από 6 μήνες αλλά χάνεται ο χρόνος ομιλίας στο 3μηνο, πιστεύω κάποιος που χρησιμοποιεί καρτοκινητό δεν έχει πρόβλημα

 

Τελικα ρε παιδια, χανεται ο χρονος στο 3μηνο ή 6μηνο;

Εχω μπερδευτει, αλλα λενε οι ανακοινωσεις, αλλα μας λενε τα συστηματα τους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το κείμενο.όποιος θέλει προτάσεις ας πει!Πάντως έκανα ένα copy paste τους κανόνες της Ε.Ε. που μου έστειλα άλλος φίλος!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οι κανόνες για το καρτέλ απαιτούν να αποδειχτεί η σύμπραξη

Το να ανεβάσεις την τιμή λίγες μέρες μετά που τις ανέβασε ο ανταγωνιστής ίσως ειναι ένδειξη αλλά όχι απόδειξη

Εξάλλου το ίδιο γίνεται όταν κάποιος κατεβάσει τις τιμές σε λίγες μέρες οι ανταγωνιστές κατεβάζουν και αυτοί

Άρα δεν μπορεί στο κατέβασμα να μιλάμε για ανταγωνισμό και στο ανέβασμα για καρτέλ

Να σοβαρευτούμε τώρα

Οι πραγμετικες τιμές στην καρτοκινητή ( όχι οι βασικές χρεώσεις ) βρίσκονται σε καθοδική τροχιά τα τελευταία χρόνια και όχι σε ανοδική όπως υπονοεί το ψήφισμα

Για τον λόγο αυτο και δεν το ψήφισα

Πάντως από οικονομικής απόψεως βρισκόμαστε σε ολιγοπώλιο και όχι σε τέλειο ανταγωνισμό

Άρα δεν εχει έννοια η σύμπραξη καρτέλ

Έτσι και αλλιώς τέλειος ανταγωνισμός δεν υπάρχει , στην αγορά υπάρχουν μόνο 3 παίκτες . Άντε 4 με τον εικονικό πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Οι πραγμετικες τιμές στην καρτοκινητή ( όχι οι βασικές χρεώσεις ) βρίσκονται σε καθοδική τροχιά τα τελευταία χρόνια και όχι σε ανοδική όπως υπονοεί το ψήφισμα

Για τον λόγο αυτο και δεν το ψήφισα

Μπορείς να μας εξηγήσεις με παραδείγματα, πως βρίσκονται οι τιμές στην κινητή σε καθοδική τροχιά;

 

Αν εξαιρέσεις τις τιμές στο roaming (που τους υποχρέωσε η Ε.Ε να τις κατεβάσουν), σε πακέτα, χρεώσεις ανά λεπτό στις κλήσεις, SMS και άλλα, έχουμε μόνο αυξήσεις κάθε 6-12 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες το κείμενο μου.

Αν είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι

α) Δεν μιλάω για κινητή αλλά για Καρτοκινητή.

β) Δεν μιλάω για τις βασικές χρεώσεις οι οποίες δεν ενδιαφέρουν κανέναν, αλλά για τις πραγματικές τιμές δηλαδή αυτές που αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής όταν αγοράζει ένα πακέτο.

Φτιάξε ένα διάγραμμα δεκαετίας και θα δεις αμέσως αν είναι σε καθοδική ή ανοδική τροχιά. Η έννοια καθοδική τροχιά δεν αφορά εβδομάδες ή μήνες αλλά χρόνια.

Τώρα αν θες να σου αποδείξω ότι οι τιμές τώρα είναι καλύτερες ή όχι από την προηγούμενη διετία ή πενταετία ή δεκαετία μάλλον ζητάς να σου αποδείξω το αυτονόητο. απλά σύγκρινε πόσα λεπτά μίλαγες το 2006 και πόσα το 2016 και θυμίσου ότι το 2006 αγόραζες 200ΜΒ με 5 ευρώ και σήμερα 4GΒ με 4,43 (μιλάω για την καρτοκινητή γενικώς και όχι για την Q μόνο ,εξάλλου το ψήφισμα δεν αφορά μόνο την Q)

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες το κείμενο μου.

Αν είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι

α) Δεν μιλάω για κινητή αλλά για Καρτοκινητή.

β) Δεν μιλάω για τις βασικές χρεώσεις οι οποίες δεν ενδιαφέρουν κανέναν, αλλά για τις πραγματικές τιμές δηλαδή αυτές που αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής όταν αγοράζει ένα πακέτο.

Φτιάξε ένα διάγραμμα δεκαετίας και θα δεις αμέσως αν είναι σε καθοδική ή ανοδική τροχιά. Η έννοια καθοδική τροχιά δεν αφορά εβδομάδες ή μήνες αλλά χρόνια.

Τώρα αν θες να σου αποδείξω ότι οι τιμές τώρα είναι καλύτερες ή όχι από την προηγούμενη διετία ή πενταετία ή δεκαετία μάλλον ζητάς να σου αποδείξω το αυτονόητο. απλά σύγκρινε πόσα λεπτά μίλαγες το 2006 και πόσα το 2016 και θυμίσου ότι το 2006 αγόραζες 200ΜΒ με 5 ευρώ και σήμερα 4GΒ με 4,43 (μιλάω για την καρτοκινητή γενικώς και όχι για την Q μόνο ,εξάλλου το ψήφισμα δεν αφορά μόνο την Q)

Να θυμηθούμε τις εποχές που με 1€ είχαμε 400 λεπτά ή 1500 κλπ

Εκτός αυτού, κάποτε στην Q είχα ίντερνετ με 2€. ΔΕ μ ενδιαφέρει πόσα, αλλά είχα κι εκανα τη δουλειά μου. Τώρα έχει πάει στα 3€ και απ τον αλλο μήνα ποιος ξέρει πού θα πάει. Για μένα αυτό είναι αύξηση, αδιάφορη μεν για το εισόδημά μου, αλλά είναι. Για άλλους είναι πολύ πιο σημαντική, όταν ζούνε με δανεικά, μισθό ή συνταξη 200€, ή με χαρτζιλίκια από γονείς, και δυστυχώς είναι τεράστιο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας. Κι η τηλεφωνία είναι βασικό αγαθό που θα πρεπε να προστατεύεται από το κράτος, πάρα πολλές φτωχές οικογένειες δεν έχουν σταθερό τηλέφωνο για λόγους κόστους (μηνιαίο πάγιο), έχουν μονο κινητό.

Όσο για το καρτέλ, αν κάποιος ψάξει τα στοιχεία σε βάθος δεκαετίας, είναι φως φανάρι. Τις ίδιες κουβέντες περί καρτέλ θυμάμαι από πριν το 2008 εδώ στο myphone.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολύ καλά το κείμενο σου αλλά όχι την σκέψη σου, που ταξιδεύει στο 2006 για να δικαιολογήσει καταστάσεις της σημερινής εποχής. Μάλλον αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά τα πράγματα από τους υπόλοιπους αφού για κάθε βήμα που γίνεται προς τα πίσω, εσύ θα μας θυμίζεις σε ποιο σημείο βρισκόμασταν πριν από 5-10 χρόνια άρα δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Μικρή διόρθωση. O αριθμός λήγει 13 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση, και όχι 6.

 

προς το παρων τουλαχιστον :X

Link to comment
Share on other sites

Να θυμηθούμε τις εποχές που με 1€ είχαμε 400 λεπτά ή 1500 κλπ

Εκτός αυτού, κάποτε στην Q είχα ίντερνετ με 2€. ΔΕ μ ενδιαφέρει πόσα, αλλά είχα κι εκανα τη δουλειά μου. Τώρα έχει πάει στα 3€ και απ τον αλλο μήνα ποιος ξέρει πού θα πάει. Για μένα αυτό είναι αύξηση, αδιάφορη μεν για το εισόδημά μου, αλλά είναι. Για άλλους είναι πολύ πιο σημαντική, όταν ζούνε με δανεικά, μισθό ή συνταξη 200€, ή με χαρτζιλίκια από γονείς, και δυστυχώς είναι τεράστιο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας. Κι η τηλεφωνία είναι βασικό αγαθό που θα πρεπε να προστατεύεται από το κράτος, πάρα πολλές φτωχές οικογένειες δεν έχουν σταθερό τηλέφωνο για λόγους κόστους (μηνιαίο πάγιο), έχουν μονο κινητό.

Όσο για το καρτέλ, αν κάποιος ψάξει τα στοιχεία σε βάθος δεκαετίας, είναι φως φανάρι. Τις ίδιες κουβέντες περί καρτέλ θυμάμαι από πριν το 2008 εδώ στο myphone.

 

Το καρτέλ είναι ένα πολύ δύσκολο πράγμα να αποδειχτεί. Οι κανόνες απαιτούν να αποδειχτεί ότι έγινε συμφωνία. Από όσο ξέρω δεν υπάρχουν μάρτυρες που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.

Αλλά θα ήθελα να μου απαντήσεις σε ένα απλό ερώτημα : Όταν κάποιος δίνει κάτι φτηνότερα π.χ. ένα νέο πακέτο με εκπληκτική προσφορά τρέχουν οι άλλοι δύο να βγάλουν παρόμοιο . Σε αυτήν την περίπτωση κανείς δεν μίλησε για καρτέλ αλλά για ανταγωνισμό.

Γιατί όταν κάποιος ανεβάζει μια τιμή , και οι άλλοι βλέποντας ότι έχει περιθώριο ανόδου τιμών η αγορά τρέχει και το κάνει , γιατί τότε μιλάμε για καρτέλ ; Κοντολογίς καρτέλ υπάρχει μόνο στην άνοδο των τιμών και όχι στην μείωση ;

 

Όσο για την προστασία από το κράτος θα αρκούσε απλά να επιτρέψει τον ελεύθερο ανταγωνισμό. Σε καθεστώς θεσμοθετημένου ολιγοπωλίου τι προστασία να υπάρξει.;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

πω πω!

καποτε ειχα δωρεαν 1500mb αν θυμαμαι καλα (ισως εδινε και λεπτα και sms;;;;) και παλευα να μπω στο νετ απ την οθονη του νοκια 3250!

φυσικα δωρεαν και χωρις ανανεωσεις κλπ.

 

μετα απο εκεινη την περιοδο, ο αριθμος q εγινε το βασικο μου νουμερο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...