Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα και καλως σας βρηκα

διαβαζοντας το forum εχω καταφερει να μαθω πολλα και χρησιμα πανω στα κινητα

 

χρειαζομαι ομως μια μικρη βοηθεια

 

Μολις εχω παραλαβει το blackberry 8520

 

μπορει καποιος να μου πει πως θα περασω τις επαφες που εχω απο το sony ericsson C510 στο blackberry 8520 ?

 

 

εχω δοκιμασει με bluetouth αλλα δουλεια δεν γινεται , το απορριπτει το blackberry 8520

 

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Κάνε συγχρονισμό του sony ericsson C510 με το outlook και μετά συγχρόνισε το blackberry 8520 και θα είσαι ΟΚ. Για να το κάνεις όμως αυτό θα χρειαστείς και τα αντίστοιχα free προγράμματα συγχρονισμού των κινητών, τα οποία πρέπει να έχεις ή τα κατεβάζεις.

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

OTA= Over The Air δηλ μεσω ιντερνετ η εφαρμογη θα εγκατασταθει αυτοματα. Απλα κανε αναζητηση στο browser του κινητου σου μιας εφαρμογης πχ Facebook ως facebook OTA link. Αφου οπως λες οι εφαρμογές ειναι ελευθερες σιγουρα θα υπαρχει καπου το ΟΤΑ link της καθε εφαρμογης.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση

 

οντως τα καταφερα και τα συγχρονισα και τα δυο κινητα ,αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα !!!

 

ολες οι επαφες στο blackberry εμφανιζοντα σαν ιερογλυφικα

 

εχω ενεργοποιησει την ελληνικη γραφη (μαλιστα η αναζητηση καταλογου γινεται με ελληνικους χαρακτηρες ) αλλα δεν μπορω τα ιερογλυφικα παραμενουν !!!!

 

υπαρχει καποια λυση για το προβλημα ή θα πρεπει να γραψω ολες τις επαφες σε greek list ?

Link to comment
Share on other sites

τελικα για οσους φιλους εχουν το ιδιο προβλημα να αναφερω οτι περασα τις επαφες με greek list και μετα τις διορθωσα μια μια (690 επαφες !!!!) με ελληνικους χαρακτηρες

 

 

 

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ

 

περασα το τελευταιο λογισμικο της vodafone το οποιο προσφερει ΕΛΛΗΝΙΚΑ ακομη και στο μενου , επισης περιεχει διαφορες αλλες αλλαγες , οπως δονηση και ηχος κλησης ταυτοχρονα !!!

 

εχω το κινητο μονο 2 μερες , αυτες ηταν οι πρωτες αλλαγες που ειδα

 

καποιος φιλος που εχει το κινητο περισσοτερο καιρο μπορει να βρει και αλλες αλλαγες τις οποιες δεν εχω παρατηρησει εγω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα blackberry το οποιο ειναι συνδεδεμενο στην at&t.Πως μπορω να το ξεκλειδωσω?Πηγα στο ebay και πουλανε πολλους κωδικους ξεκλειδωματος.Το θεμα ειναι αυτο.Αμα παρω εναν κωδικο θα μπορεσω να ξεκλειδωσω το κινητο πληρως η απλα ξεκλειδωνει μονο μια εταιρεια καθε κωδικος[αμα αγορασω τον κωδικο θα ξεκλειδωσω και για cosmote ,vodafone,wind κτλ]ή μονο για εναν παροχο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Μου ετυχε ιδια σχεδον περιπτωση.Η γυναικα μου ειναι απο Αυστρια και ηθελε μπερρυ με γερμανικο πληκτρολογιο και τα συννεφη.Αυτες τις μερες βρισκομαστε αυστρια και της πηρα το 8520 σαν συσκευη απο το T-mobile.Ομως ηταν κλειδωμενο και δεν δεχοταν αλλη σιμ.Το ιδιο βραδυ μεσα απο σαιτ στο ιντερνετ και αφου πληρωσα 12 ευρω μου ηρθε με μαιλ ο κωδικος ξεκλειδωματος με τις οδηγιες και σε 10 λεπτα το ξεκλειδωσα.Μολις επιστρεψουμε θα κανω την καρτα της συμβολαιο και ετοιμο!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , εχω το 9700 δεν εχω τη συνδρομή του blackberry . Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν βλέπω την εφαρμογή mms . Υπάρχει τρόπος χωρίς να έχω συνδρομή?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δυστυχώς δε γίνεται, οι ρυθμίσεις για τα mms συμπεριλαμβάνονται στα service books τα οποία λαμβάνει η συσκευή όταν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία blackberry (BIS).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Μου ετυχε ιδια σχεδον περιπτωση.Η γυναικα μου ειναι απο Αυστρια και ηθελε μπερρυ με γερμανικο πληκτρολογιο και τα συννεφη.Αυτες τις μερες βρισκομαστε αυστρια και της πηρα το 8520 σαν συσκευη απο το T-mobile.Ομως ηταν κλειδωμενο και δεν δεχοταν αλλη σιμ.Το ιδιο βραδυ μεσα απο σαιτ στο ιντερνετ και αφου πληρωσα 12 ευρω μου ηρθε με μαιλ ο κωδικος ξεκλειδωματος με τις οδηγιες και σε 10 λεπτα το ξεκλειδωσα.Μολις επιστρεψουμε θα κανω την καρτα της συμβολαιο και ετοιμο!!

 

Καλησπερα Φιλε.

Μηπως μπορεις να μου δωσεις το site στο οποιο ξεκλειδωσες το 8520?

εχω ενα κλειδωμενο 8310 απο mobilkom austria A1, και θελω να να παρω τον κωδικο αλλα επειδη υπαρχουν πολλα sites με ξεκλειδωματα γ'αυτο σε ρωταω.

 

Σε ευχαριστω

Edited by calvins
Link to comment
Share on other sites

Φήμες μιλούν για το storm 3 (ή απλά ένα refresh στο 2? ) με:

 

BlackBerry 6

WebKit Browser

512MB Of RAM

5MP Camera With new UI

World Edition

802.11n WiFi

3G Mobile Hotspot (Coming Soon)

 

 

http://*****berry.com/blackberry-storm-3-details-shown-training-slide

http://www.gsmarena.com/first_info_on_blackberry_storm3_is_somewhat_disappointing-news-1823.php

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο είναι! Ευδιάκριτα πλήκτρα πολύ πιο εύκολα στην πληκτρολόγηση απ'ότι στο 9700 πιστεύω, στο οποίο τα πλήκτρα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.Εχει περίγραμμα από νικελ και κάμερα 3.2.Η πίσω πλευρά είναι πιο ποιοτική από το 8520.Ελπιζω να μην κάνει πάνω από 300Ε. Μακάρι να κυκλοφορήσει γρήγορα στην Ελλάδα... Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ τις δικές μου ερωτήσεις ... στο BB 8800 υπάρχουν αναφορές παράδοσης ?

τελικά η αλλαγή γλώσσας πέτυχε ?

 

ωραία ... και πάνω που έκανα update έπεσε το ρεύμα και τώρα δεν ανοίγει το BB μου ... ανάβει μόνο το κόκκινο φωτάκι 2 φορές ... ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω ??

Edited by moment_v

iPhone 3g {16gb)

Blackberry 8800

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Ενημερώνω λοιπόν από δω πως η RIM ανακοίνωσε επίσημα την beta του AppWorld 2.0..

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές, η εφαρμογή τρέχει πιο γρήγορα και δεν πολυ φορτώνει και το το σύστημα..

 

Όπως και οι προηγούμενες εκδόσεις, έτσι και η 2, δεν υποστηρίζει εγκατάσταση στους Έλληνες χρήστες, αλλά όποιος θέλει το αρχείο εγκατάστασης, ας μου στείλει ένα PM με το mail του ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω για το πρώτο μου smartphone (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=279900) και πέτυχα το Curve χθες στο Πλαίσιο και μου άρεσε αρκετά. :)

Δυστυχώς όμως δεν έχω ιδέα από Blackberry, από το λειτουργικό της κλπ. Έχει ένας γνωστός ένα βέβαια, αλλά δεν το χω ψάξει καθόλου..

Ξεκίνησα διάβασμα εδώ και λίγη ώρα στο forum μας, για BIS, κλπ, αλλά και πάλι έχω απορίες, καθότι δεν βρήκα και πολύ κατατοπιστικά video Review στο Youtube.

 

Όπως γράφω και στο Thread που άνοιξα στους Διαξιφισμούς, με ενδιαφέρουν βασικά 3-4 πραγματάκια:

- Εύκολο σερφάρισμα από την συσκευή (είδα ένα Review και δεν μου φάνηκε άσχημο το σερφάρισμα, δεν είναι και τόσο άνετο όπως σε άλλα smarphones με MultiTouch, κλπ, αλλά φαίνεται σχετικά απλό)

- Να μπαίνω msn μέσω WiFi ώστε να μην χρειάζεται να είμαι συνέχεια στο laptop

- Να βγάζω μερικές φωτό

- Να έχει GPS και να παίρνει εφαρμογές Πλοήγησης (όχι και απαραίτητα, μιας και έχω 3 Navigon)

 

Από θέμα τηλεφώνου (για τηλέφωνο το θέλουμε κυρίως, μην ξεχνιόμαστε..!) διαβάζω πολύ καλά λόγια για την RIM και την ποιότητά της. Ειδικά τώρα με το Antenna Gate της Apple στο iPhone 4.. Ποια είναι τα σχόλιά σας?

Δεν με ενδιαφέρει να δοκιμάζω νέες εφαρμογές, να παίζω παιχνίδια κλπ.

Απλά να κάνω αυτές τις δουλειές που προανέφερα. Κυρίως browsing και msn.

 

Θα με καλύψει το Curve σε αυτές τις δουλειές? Δυστυχώς για καλύτερο μοντέλο δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα χρήματα. Και αυτό οριακά μπορώ να το πάρω.

Μέχρι τώρα έδινα 35 ευρώ τον μήνα πάγιο στην Cosmote. Η υπηρεσία BIS πόσο κοστίζει? Γιατί υπολόγιζα να πάω στο πρόγραμμα Unlimited 35 της Vodafone, ή να έμενα στο ίδιο πρόγραμμα στην Cosmote.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας..!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που περιγράφεις δεν θα πήγαινα σε 8900.

Σε ενδιαφέρουν το browsing και το GPS navigation, τα native apps για αυτά τα 2 είναι μάλλον μέτρια και τα 3rd party τίποτα ιδιαίτερο.Απο φωτός είναι OK.

Δεν αναφέρεις επίσης τίποτα για e-mail που είναι κατί στο οποίο υπερτερούν πολύ τα bb.

Προς τα android που σου προτείνουν στο άλλο topic θα κοίταζα εγώ :)

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

-Το Navigation δεν είναι στις απόλυτες προτεραιότητές μου, οπότε δεν με πειράζει.

-Το e-mail ξέχασα να το αναφέρω...! :O Με ενδιαφέρει και αρκετά μάλιστα. Ξέρω ότι είναι δυνατό σημείο των Blackberry.

- Από msn πώς είναι? Είδα στο site του Blackberry App World πως υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για IM, όπως και Windows Live Messenger.

- Ο Opera Mini 5 που βλέπω ότι κυκλοφορεί για τα Blackberry δεν είναι καλός δηλαδή?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

- Αν δεν σε πειράζει το navigation τότε οκ, εγώ απλά ανοίγω το google maps και βλέπω που βρίσκομαι κ που πρέπει να πάω (αν έχω χαθεί κάπου). Αν θέλω navigation χρησιμοποιώ ένα GPS που πήρα 50 ευρώ.

 

- Email = Blackberry, δεν υπάρχει λόγος να πούμε κάτι παραπάνω.

 

- Υπάρχει κανονικός client για msn αλλά υπάρχει και το eBuddy που μπορείς να έχεις μέσα και chat για facebook, google talk, msn, yahoo messenger ή ότι άλλο θες. Για chat θεωρώ ότι τα blackberry έχουν πλεονέκτημα στο ότι με qwerty πληκτρολόγιο γράφεις πιο γρήγορα από οποιαδήποτε touch οθόνη.

 

- Και εγώ Opera Mini 5 έχω στο Bold 9000. Κυριλέ είναι, αν εξαιρέσεις ότι δεν υπάρχει υποστήριξη για flash και αν συμβιβαστείς με το μέγεθος της οθόνης.

 

Εν κατακλείδι ιεραρχείς τις προτεραιότητες και τα θέλω σου και αποφασίζεις!

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση.

- Έχω 3 Navigon όπως ανέφερα, οπότε δεν μου πολυχρειάζεται το GPS. :) Είδα βέβαια ότι κυκλοφορεί και το Garmin για Blackberry..

- Αφού μπαίνει και msn άνετα και σερφάρει είμαστε κομπλέ..!

- Ένας από τους βασικούς λόγους που θέλω Qwerty πληκτρολόγιο είναι αυτός, για το msn δηλαδή και να γράφω εύκολα και γρήγορα mail.

 

Επειδή έχω "ψηθεί" αρκετά, ποιο πρόγραμμα μου αρκεί?

Αυτό πχ της Vodafone?

Pricelist - Surf & Email 250

Μηνιαίο Πάγιο: 13,44 €

ΜΒ: 500 MB

 

Και μία τελευταία ερώτηση: Όταν χρησιμοποιώ το WiFi σπίτι δεν χρεώνονται data για σερφάρισμα και msn, σωστά?

Ευχαριστώ.

:)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Mετά από ακόμα λίγο ψάξιμο το πήρα απόφαση και πριν λίγο παρήγγειλα το 8900 από την Vodafone. :)

Το διάβασμα συνεχίζεται και θα τα λέμε πολύ συχνότερα πλέον στα φόρουμ του Berry.

Αλήθεια ποια άλλα site έιναι "βασικά" για Berry?

C-rackberry.com είδα, ποια άλλα?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες λοιπόν.

Τα χρήσιμα site είναι: http://www.myphone.gr και http://www.blackberry-experts.net [ΕΛΛΗΝΙΚΑ]

http://www.blackberryos.com - http://www.bbleaks.com - http://www.blackberryforums.com [ΑΓΓΛΟΦΩΝΑ]

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...