Jump to content

αποχώρηση από vodafone....


tarif16nikos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανα συμβολαιο ιντερνετ και σταθερης στη vodafone. Εδω και ενα μηνα (δηλαδη απο τοτε που το εβαλα) δεν εχω ουτε σταθερο ουτε κινητο. Ειμαι φωτογραφος και οι πελατες με παιρνουν και με βριζουν λογω αργοπορειας για τις φωτογραφιες που δεν εχω στειλει εδω και ενα μηνα.Προσπαθω να μιλησω με καποιον υπευθυνο και δεν υπαρχει κανεις. Προσπαθω να μιλησω με το νομικο τμημα της εταιριας και δεν υπαρχει. Εγινε διαρρηξη στο σπιτι μου και δεν ειχα τηλεφωνο να επικοινωνησω. Για ολα αυτα υπαρχουν καταθεσεις, μαρτυρες, καταγεγραμενες κλησεις και στοιχεια. Φταιει ο ΟΤΕ, λενε οι τεχνικοι, ενω ειχαν το θρασος να στειλουν και λογαριασμο. Εχω υπαρξει σε ολες τις εταιριες, αυτο πρωτη φορα το συνανταω.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
εχω συμβόλαιο στην βονταφον 18μηνο και εχω συμπληρώσει 15 μηνες και θελω να κανω διακοπή !! Τι κανω?? ξερει κανεις τι θα πληρώσω σαν ρήτρα??
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα πινακάκι στην πρώτη σελίδα του συμβολαίου σου. Λογικά σε 18μηνο ξεκινάει η απόσβεση μετά τον 6ο, όποτε αν έχεις κλείσει 15μηνο θα είναι σχετικά μικρό ποσοστό.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα πινακάκι στην πρώτη σελίδα του συμβολαίου σου. Λογικά σε 18μηνο ξεκινάει η απόσβεση μετά τον 6ο, όποτε αν έχεις κλείσει 15μηνο θα είναι σχετικά μικρό ποσοστό.

 

Sent from my XT1580

 

Στον 12ο ξεκινά αν θυμαμαι καλά από το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει με τους νέους νόμους περί αποχώρησης χωρίς να πληρωσω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας τέτοιος νόμος (αν είσαι εντός δέσμευσης). Η μόνη περίπτωση να μην πληρώσεις είναι αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας στο πατρικό μου έχω μια σύνδεση ιντερνετ και σταθερής . Είμαι στην εταιρεία τουλάχιστον 7-8 χρόνια. Το τελευταίο διάστημα έχουμε προβλήματα και στην τηλεφωνία ενω το ίντερνετ μονίμως σέρνεται. Χθες δέχθηκα μια δελεαστική προσφορά απο την cosmote. Ομολογώ επειδή εχω κανει 3ετες συμβόλαιο δεν θυμάμαι ουτε ποτε λήγει ακριβώς ουτε αν υπέγραψα γραπτο συμβόλαιο. σιγουρα ληγει αυτην την περιοδο απο τον Νοεμβριο εως τον Ιανουαριο . Η vodafone είναι πολύ απρόσωπη εταιρία πως θα μαθω αν θα δεχθω πρόστιμο με την αποχώρηση μου; απο το τηλέφωνο περιμενεις στην αναμονη μια ωρα και κανεις δεν σου απαντα. Στα καταστηματα σου λενε να παρεις το πενταψήφιο. Διαβασα αυτες τις μερες οτι ψηφίστηκε οι εταιριες να μην μπορουν πλεον να σου επιβαλουν προστιμο με την αποχωρηση σου. Αυτο ισχυει για νεές συνδέσεις;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασες καλά. Οι εταιρείες δεν μπορούν να σου επιβάλουν πρόστιμο όταν είσαι αορίστου χρόνου. Δηλαδή από την σιγμή που θα λήξει η σύμβαση σου και μετά.

Επίσης μπήκε ειδικός τρόπος υπολογισμού στο πρόστιμο που θα καταβάλεις αν φύγεις πριν λήξει, ο οποίος είναι υπερ του πελάτη δηλαδή καταργεί τις υπερβολικές χρεώσεις. Αλλά πρόστιμο υπάρχει. Για αυτό τον λόγο καλό είναι να επιμείνεις στο πενταψήφιο μέχρι να πάρεις απάντηση.

Υπάρχει ακόμα το 2130013844 που είναι με αστική χρέωση δηλαδή δωρεάν από το πρόγραμμα σου αν έχεις απεριόριστα

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

έχω ένα συμβόλαιο Home Double Play CU Xclusive το οποίο είναι φοιτητικό με 24αρα γραμμή.

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω θέμα με τη γραμμή και έχω φτάσει να κλειδώνω από τα 18 στα 11 και πραγματικά να έχω 4 τα βράδια. Έχω ανοίξει ticket αλλά άκρη δε βρίσκω και το θέμα είναι ότι εργάζομαι από σπίτι μερικές μέρες.

 

Θέλω λοιπόν να σπάσω το συμβόλαιο που λήγει ιούνιο και να βάλω Inalan. Μου λένε πρέπει να πληρώσω, αλλά στο πινακάκι που είχε όταν υπέγραψα το συμβόλαιο δεν δηλώνει κάπου ρητά το πακέτο CU Xclusive, ενώ τα άλλα τα έχει κανονικά. Λογικά επικαλούμενος αυτό δε νομίζω ότι πρέπει να πληρώσω κάτι. Ότι εμπίπτει στην κατηγορία double play, ok, αλλά τα άλλα τα πακέτα τα έχει επακριβώς γραμμένα.

 

Έχετε εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον διακόψεις σύμβαση ορισμένου χρόνου (δηλαδή πριν λήξει ) σου επιβάλονται δύο πρόστιμα

α) τέλος διακοπής .

β) πρόστιμο ανάλογο με την επιδότηση και τους μήνες που απομένουν.

Θεωρώ ότι δεν έχεις καμμία έκπτωση εφόσον έχεις το φοιτητικό πακεέτο το οποίο το πληρώνεις ολόκληρο

Αλλά το τέλος διακοπής δεν το γλυτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον διακόψεις σύμβαση ορισμένου χρόνου (δηλαδή πριν λήξει ) σου επιβάλονται δύο πρόστιμα

α) τέλος διακοπής .

β) πρόστιμο ανάλογο με την επιδότηση και τους μήνες που απομένουν.

Θεωρώ ότι δεν έχεις καμμία έκπτωση εφόσον έχεις το φοιτητικό πακεέτο το οποίο το πληρώνεις ολόκληρο

Αλλά το τέλος διακοπής δεν το γλυτώνεις.

 

Ωραία και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν το αποδώσω;

 

Σκέφτομαι να το ακυρώσω, να αμφισβιτήσω ρήτρα εφόσων δεν αναφέρεται ρητά το πρόγραμμά μου, αλλά έμμεσα στα double play και end of story.

 

Το συμβόλαιο λέει:

 

Για προσφορές που ορίζεται τέλος απενεργοποίησης για διακοπή της υπηρεσίας πριν τη λήξη του 24μήνου, το τέλος απενεργοποίησης είναι:

Για τις υπηρεσίες Vodafone Home telephony και

Vodafone Home double play έως 24 Mbps 120,98 €

Για τις υπηρεσίες Vodafone Home double

play έως 50 Mbps 161,30 €

 

και ως πρόγραμμα πάνω πάνω ορίζει το double play CU Xclusive έως 24 Mbps, σταθερά σε Ελλάδα με ενιαία αστική χρέωση

Edited by Spod
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν το αποδώσω;

 

Σκέφτομαι να το ακυρώσω, να αμφισβιτήσω ρήτρα εφόσων δεν αναφέρεται ρητά το πρόγραμμά μου, αλλά έμμεσα στα double play και end of story.

 

Το συμβόλαιο λέει:

 

Για προσφορές που ορίζεται τέλος απενεργοποίησης για διακοπή της υπηρεσίας πριν τη λήξη του 24μήνου, το τέλος απενεργοποίησης είναι:

Για τις υπηρεσίες Vodafone Home telephony και

Vodafone Home double play έως 24 Mbps 120,98 €

Για τις υπηρεσίες Vodafone Home double

play έως 50 Mbps 161,30 €

 

και ως πρόγραμμα πάνω πάνω ορίζει το double play CU Xclusive έως 24 Mbps, σταθερά σε Ελλάδα με ενιαία αστική χρέωση

Πολύ πηθανον να μπεις σε black list για αρχή έτσι καμία εταιρία δεν θα σε κάνει συντομιτη και αργότερα αφού θα σε πρήζουν για κάνα δυο χρονάκια θα σε τρέξουν δικαστικά
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν παίζει, γιατί δεν μπορούν να δώσουν δεδομένα για κατάρτιση προφίλ χωρίς τη συγκατάθεσή μου.

Επιπλέον, δικαστικά να με πάνε για 100 ευρώ μου φαίνεται δύσκολο, αλλά έχει νομική βάση αυτό που λέω εφόσον δεν υπάρχει ρητή αναφορά για το δικό μου πακέτο.

Τέλος, θα ρίξω μια καταγγελία ΕΕΤΤ αν με χρεώσουν για τον ίδιο λόγο. Η μόνη άλλη αναφορά στο συμβόλαιο είναι εύλογη αποζημίωση αν σπάσω συμβόλαιο που ούτε αυτό στέκει, γιατί... define εύλογη..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν παίζει, γιατί δεν μπορούν να δώσουν δεδομένα για κατάρτιση προφίλ χωρίς τη συγκατάθεσή μου.

Επιπλέον, δικαστικά να με πάνε για 100 ευρώ μου φαίνεται δύσκολο, αλλά έχει νομική βάση αυτό που λέω εφόσον δεν υπάρχει ρητή αναφορά για το δικό μου πακέτο.

Τέλος, θα ρίξω μια καταγγελία ΕΕΤΤ αν με χρεώσουν για τον ίδιο λόγο. Η μόνη άλλη αναφορά στο συμβόλαιο είναι εύλογη αποζημίωση αν σπάσω συμβόλαιο που ούτε αυτό στέκει, γιατί... define εύλογη..

Στείλε πρώτος καταγγελία στην εταιρεία και στην ΕΕΤΤ αναφέροντας ακριβώς τις απαιτήσεις σου.

Στην εταιρεία στείλτο με κούριερ για να υπάρχει απόδειξη παραλαβής και να μην πληρώσεις τα λεφτά που ζητάνε για εξώδικο και να ζητήσεις να σου απαντήσουν εντός συγκεκριμένης προθεσμίας.

Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.

Αλλιώς θα είσαι συνεχώς σε άμυνα και στο τέλος θα βγεις χαμένος σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν παίζει, γιατί δεν μπορούν να δώσουν δεδομένα για κατάρτιση προφίλ χωρίς τη συγκατάθεσή μου.

Επιπλέον, δικαστικά να με πάνε για 100 ευρώ μου φαίνεται δύσκολο, αλλά έχει νομική βάση αυτό που λέω εφόσον δεν υπάρχει ρητή αναφορά για το δικό μου πακέτο.

Τέλος, θα ρίξω μια καταγγελία ΕΕΤΤ αν με χρεώσουν για τον ίδιο λόγο. Η μόνη άλλη αναφορά στο συμβόλαιο είναι εύλογη αποζημίωση αν σπάσω συμβόλαιο που ούτε αυτό στέκει, γιατί... define εύλογη..

Υπάρχει μια κοινή βάση εδώ και λίγο καιρό ανάμεσα στους παροχους που μοιράζονται στοιχεία πελατών ουσιαστικά βαράς ενα όνομα και βγαίνει αν είναι καθαρός η όχι
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια κοινή βάση εδώ και λίγο καιρό ανάμεσα στους παροχους που μοιράζονται στοιχεία πελατών ουσιαστικά βαράς ενα όνομα και βγαίνει αν είναι καθαρός η όχι

 

Αυτό είναι profiling και θέλει ξεχωριστό consent και δεν αποτελεί και business need.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...