Jump to content

Blogging @ myphone.gr: Το δαγκωμένο μήλο και η συσκευή με τον αριθμό 7


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο 7 μάλλον ναι πάνω κάτω... Οι διαφορες θα φανούν στο 7 plus

 

Δες το video, η διαφορα υπερ του s7 ειναι χαοτικη.

Ποση διαφορα θα εχει το Plus δηλαδη; Θα πρεπει να ειναι τρελη διαφορα για να πεις οτι ειναι καλυτερο του S7, και παλι οχι πολυ.

 

EDIT

Βρηκα αυτο:

 

Αν αληθευει, θα γελασουμε.

 

 

Στο keynote εκαναν λες και επανεφηυραν τον τροχο, ενω ειναι ακομα πισω.

 

----------------------

 

Οσον αφορα το βυυσμα, σας παρακαλω να μου αποδειξετε πως ενα proprietary digital port παραγει καλυτερο ηχο απο το αναλογικο.

Αν ναι, ποσος καλυτερος ειναι αυτος ο ηχος και τι ακουστικα θελει για να γινει αυτο.

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tα ίδια με πέρυσι. Είναι αρκετά μπροστά το s7.

 

στο να δειχνει το λευκο "γκρι" απο τα φιλτρα που βαζει χωρις την θεληση σου ναι ειναι μπροστα.....

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Φέτος ήταν η πιο βαρετή παρουσίαση της Apple. Κουράστηκα να βλέπω τον Mario την Nike τα προγράμματα εκμάθησης στα παιδιά κτλ.

 

Επίσης αυτή η σύγκριση του καινούργιου iPhone με το 5 και ότι το καινούργιο είναι 50% πιο γρήγορο είναι εντελώς ηλίθιο και μόνο κάποιος τεχνολογικά άσχετος θα το έπαιρνε στα σοβαρά, αλλά όπως είπατε είναι μανούλες στο marketing και ξέρουν τι κάνουν.

 

Τώρα οι δικαιολογίες που διάβασα από τον δημιουργό του άρθρου αλλά και από πολλά μέλη για τα ακουστικά και την κάμερα μόνο σαν αστείο μπορώ να τα εκ λάβω.

 

Όσοι έχουν δυνατότητα να παίξουν με iso και shutter μπορούν να βγάλουν φωτογραφίες με το δικό τους γούστο. Κανείς δεν χάνει την στιγμή γιατί δεν χάθηκε η δυνατότητα της Auto λήψης αλλά προστέθηκε ένα νέο χαρακτηριστικό.

 

Επίσης για τα ακουστικά επειδή έτυχε κάποιοι να μην φορτίζουν και να ακούνε μουσική δεν σημαίνει ότι πρέπει και όλοι οι άλλοι να περιοριστούν. Θα μπορούσε να δώσει την κανονική θύρα των 3.5 χιλιοστών αλλά να έχει και την lighting.

 

Το 7 είναι το καλύτερο iPhone που έχει βγει μετά το 2g. Φέτος όσοι θα αγοράσουν iPhone θα το απολαύσουν πολύ περισσότερο σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν έβγαλε το floppy disk από τα mac το ίδιο έγινε, το ίδιο και με την αφαίρεση του dvd drive το ίδιο και με το δακτυλικό αποτύπωμα το ίδιο και με το σύννεφο το ίδιο και με τώρα με την αφαίρεση της εξόδου για τα ακουστικά

 

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα. Όταν κατάργησε όλα αυτά, τα αντικατέστησε με άλλα υπάρχοντα και καθιερωμένα μέσα και τεχνολογίες. Εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο. Εδώ βλέπουμε ότι καταργεί κάτι το οποίο δεν είναι ξεπερασμένο αφενός, και δεν αντικαθίσταται με κάτι υπάρχον και καθιερωμένο αλλά με κάτι proprietary δικό της. Από αυτά που λες λοιπόν, αν ήταν το ίδιο, θα περιμένουμε στο μέλλον οι άλλοι κατασκευαστές όχι απλώς να καταργήσουν την θύρα minijack, αλλά να καθιερώσουν και την θύρα lightning. Το πιστεύει αυτό κανείς, ακόμα και στο Κουπερτίνο; Και το φλόπι π.χ. όλοι το κατάργησαν σταδιακά, αλλά όλοι το αντικατέστησαν με CD και μετά με DVD Drive. κανείς δεν το κατάργησε χωρίς αντικατάσταση, και κανείς δεν το αντικατάστησε με μέσο το οποίο δεν υπήρχε ήδη και δεν ήταν ανοιχτό και καθιερωμένο στην αγορά. Καμία σχέση μ' αυτό που υποννοείς δηλαδή.

 

στο κάτω κάτω ο πελάτης έχει πάντα δίκιο

 

Εκτός αν είναι πελάτης της Apple. Τότε μπορεί να χειραγωγηθεί (και χειραγωγείται) στο να πιστεύει ότι η Apple έχει δίκιο και όχι ο ίδιος. Και δεν το λέω αυτό ούτε υποθετικά, ούτε εριστικά. Υπάρχουν και εδώ μέσα ποστ όπου πελάτες της δηλώνουν ευθέως κι επί λέξει ότι γνωρίζουν ότι οι συσκευές της έχουν ελλείψεις και προβλήματα αλλά ότι δεν τους ενδιαφέρει (!) κι ότι θα συνεχίσουν να τα αγοράζουν παρόλο που το ξέρουν αυτό, άρα τι να λέμε τώρα.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν έβγαλε το floppy disk από τα mac το ίδιο έγινε, το ίδιο και με την αφαίρεση του dvd drive το ίδιο και με το δακτυλικό αποτύπωμα το ίδιο και με το σύννεφο το ίδιο και με τώρα με την αφαίρεση της εξόδου για τα ακουστικά

 

Σε παρακαλω να μου αποδειξεις πως η αφαιρεση του jack θα κανει τη ζωη του χρηστη καλυτερη.

Επισης να μου αποδειξει καποιος οτι με το digital βυσμα θα εχουμε καλυτερο ηχο.

 

Εγω στον αντιλογο θα μιλησω για:

 

1) Μαντρωμα των χρηστων στην πλατφορμα, με αλλο ενα κλειστο proprietary πραμα

2) Αρμεγμα των καταναλωτων με τα πανακριβα airpods (καθως και των εταιριων που θα πληρωνουν για proprietary royalties)

3) Aρμεγμα των καταναλωτων με πανακριβα "Made by Apple" BEATS ακουστικα

 

Φυσικα, εχω δικιο.

Ειναι και ο λογος που στo keynote μιλησαν για 'courage' και δεν παρουσιασαν ουτε ενα σοβαρο λογο γιατι το αφαιρεσαν.

 

Ειναι ιδιοι οι λογοι που εχει κλειδωμενο το ΒΤ και δεν αφηνει να βαλεις τα αρχεια σου στο κινητο ευκολα απο πισι. Και ποσα άλλα.

 

Οποιος εχει αντιθετη αποψη, ευχαριστως να με αντικρουσει με επιχειρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Για την συγκριση καμερας που ειδαμε ποιο πανω ενταξει το Note 7 εχει ποιο καθαρη εικονα και καλυτερο σταθεροποιητη στο Iphone χορευε χονολουλου αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες της στιγμης οι οποιες διορθωνονται ισως με μανιουαλ ρυθμισεις . Μια χαρα καμερα εχει το Iphone.
Link to comment
Share on other sites

Για την συγκριση καμερας που ειδαμε ποιο πανω ενταξει το Note 7 εχει ποιο καθαρη εικονα και καλυτερο σταθεροποιητη στο Iphone χορευε χονολουλου αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες της στιγμης οι οποιες διορθωνονται ισως με μανιουαλ ρυθμισεις . Μια χαρα καμερα εχει το Iphone.

 

Μια χαρα μπορει, σιγουρα οχι την καμερα που προμοταρε στο keynote που τοσο αρεσε στον OP.

 

Σαφως περιμεναμε πολλα παραπανω στον τομεα της εικονας. Αλλα προφανως δινει αλλου το βαρος τωρα, αφου εχει μεινει ξεκαθαρα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μπορει, σιγουρα οχι την καμερα που προμοταρε στο keynote που τοσο αρεσε στον OP.

 

Σαφως περιμεναμε πολλα παραπανω στον τομεα της εικονας. Αλλα προφανως δινει αλλου το βαρος τωρα, αφου εχει μεινει ξεκαθαρα πισω.

 

Την προμοταρε ως καλυτερη καμερα απο ολα τα προηγουμενα Iphone και εχει δικιο οχι ως την καλυτερη καμερα ολων των smartphone της αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί πραγματικά δεν το γνωρίζω; μέχρι τώρα δεν μπορούσες να ακούσεις μουσική από ασύρματα Bluetooth ακουστικά ; η εξαφάνιση της θύρας πως ωθεί στην καλύτερη ακουστική;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί πραγματικά δεν το γνωρίζω; μέχρι τώρα δεν μπορούσες να ακούσεις μουσική από ασύρματα Bluetooth ακουστικά ; η εξαφάνιση της θύρας πως ωθεί στην καλύτερη ακουστική;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλυτερη ισως να μην ειναι η μεταδοση του ηχου θα ειναι σιγουρα καλη αλλα . . . παντα μια ασυρματη κατασταση βγαζει ψιλοθεματα.H apple με αυτη την κινηση αξεσουαρ θελει να πουλησει και για να σε πεισει σου λεει οτι ειναι καλυτερα. Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Για την συγκριση καμερας που ειδαμε ποιο πανω ενταξει το Note 7 εχει ποιο καθαρη εικονα και καλυτερο σταθεροποιητη στο Iphone χορευε χονολουλου αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες της στιγμης οι οποιες διορθωνονται ισως με μανιουαλ ρυθμισεις . Μια χαρα καμερα εχει το Iphone.

 

Ενα side by side comparison γίνεται με τις ίδιες παραμέτρους και στις 2 συσκευές.

Προφανώς και διορθώνεται η κατάσταση αλλά ο σκοπός ήταν να δούμε στις ίδιες παράμετρους πως δείχνει η απόδοση της κάμερας.

 

Απο κει και πέρα εντυπωσιάστηκα από το ότι σε default settings δεν είχε και ότι καλύτερο απο απόδοση, γιατι απλά θα περίμενα να έχει κάτι διαφορετικό , ο μέσος apple χρήστης δεν ψάχνεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κάτι γιατί πραγματικά δεν το γνωρίζω; μέχρι τώρα δεν μπορούσες να ακούσεις μουσική από ασύρματα Bluetooth ακουστικά ; η εξαφάνιση της θύρας πως ωθεί στην καλύτερη ακουστική;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυξηση εσοδων μέσω άλλων καναλιών πώλησης.

Βλέποντας τα προηγούμενα quarters τη βουτιά στα έσοδα των iPhones η επιλογή ηταν μονόδρομος.

 

Τα υπόλοιπα που έχουν ακουστεί ως δικαιολογία για την αφαίρεση του headphone jack μόνο ως ανέκδοτα (και κρύα μάλιστα) μπορούν να λογιστούν.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

κοινωνιολογικά πολλά πράγματα θα πρέπει να μελετηθούν και πρώτο από όλα η συνεχιζόμενη sic "κρίση" της χώρας :)

Σίγουρα όλοι οι αγοραστές του iphone (προσωπικά από το 2007) κάτι θα έχουν βρει διαφορετικό σε σχέση μετά άλλα προϊόντα άλλων ανταγωνιστικών εταιρειών.

Για να πούμε δηλαδή ότι δεν είναι πλέον πουλ..μουρρρρ η επίδειξη ενός iphone άρα εστιάζουμε στο λειτουργικό και μόνο και ποσό ελαφρύ χωρίς κολλήματα χρησιμοποιείται στις εκάστοτε υλοποιήσεις των iphone από την αρχή μέχρι σήμερα.

Όλες είναι εταιρείες και υπάρχει προσφορά και ζήτηση, η ζήτηση όπως δείχνει είναι προς το android με διαφορά, λόγο της επιλογής της google να το δώσει σε όποιον κατασκευαστή γουστάρει να βάλει με τα γνωστά προβλήματα του συγκεκριμένου λειτουργικού.

Από την άλλη η apple 'έχει μια συσκευή και την βγάζει μια φορά το χρόνο πράγμα που ακολούθησαν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές ως προς τον χρόνο ανανέωσης των "ναυαρχίδων" τους.

Επίσης όταν έβγαλε το floppy disk από τα mac το ίδιο έγινε, το ίδιο και με την αφαίρεση του dvd drive το ίδιο και με το δακτυλικό αποτύπωμα το ίδιο και με το σύννεφο το ίδιο και με τώρα με την αφαίρεση της εξόδου για τα ακουστικά

Στην πραγματικότητα βλέπουμε μετά από λίγο να ακολουθούν και οι άλλοι.

Το ποιος λοιπόν θα πάρει το ρίσκο να κάνει τη πρώτη κίνηση σε επίπεδο εταιρειών και να μαζέψει το χρήμα είναι η ιστορία και όχι να είμαστε σε χαρακώματα με το ποιος είναι ποιος ανάλογα με τη συσκευή που του αρέσει

στο κάτω κάτω ο πελάτης έχει πάντα δίκιο

 

εάν έγραφα σε εισαγωγικά την φράση ...έκαναν το λάθος .. να προτιμήσουν τα προϊόντα της apple, θα κατανοούσες καλύτερα αυτό που έγραψα; Kαι μια βρισκόμαστε σε τεχνολογικό site αναφέρθηκα σε αυτό το ανεξήγητο φαινόμενο, μια εταιρεία και αυτοί που αγοράζουν τα προϊόντα της, να γίνονται στόχος. Το τι άλλο μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο κοινωνιολογικής ερευνάς δεν αφορά το myphone.gr. Προφανώς και αυτοί που αγοράζουν iphone (ανάμεσά τους και εγώ) έχουν βρει κάτι που τους βολεύει και το προτιμούν.

 

ΥΓ πάντως το android είναι πλέον εξίσου απροβλημάτιστο με το ios και εξίσου σταθερό.

Edited by Simple_user
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ενα side by side comparison γίνεται με τις ίδιες παραμέτρους και στις 2 συσκευές.

Προφανώς και διορθώνεται η κατάσταση αλλά ο σκοπός ήταν να δούμε στις ίδιες παράμετρους πως δείχνει η απόδοση της κάμερας.

 

Απο κει και πέρα εντυπωσιάστηκα από το ότι σε default settings δεν είχε και ότι καλύτερο απο απόδοση, γιατι απλά θα περίμενα να έχει κάτι διαφορετικό , ο μέσος apple χρήστης δεν ψάχνεται.

 

 

Ναι εχεις δικιο οτι δεν ψαχνεται .

Αλλα . . . μη ξεχνας οτι δεν την ψαχνει και στο βαθμο που την ψαχνουμε εμεις εδω .:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο οτι δεν ψαχνεται .

Αλλα . . . μη ξεχνας οτι δεν την ψαχνει και στο βαθμο που την ψαχνουμε εμεις εδω .:p

 

Συμφωνώ !

Αλλά ένα τέτοιο test θα ψαχνόταν και από τις 2 πλευρές...;)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Iphone 7 plus vs note 7 speed test.

 

Το 7 είναι ανώτερο στα benchmarks και πιο γρήγορο στο άνοιγμα των παιχνιδιων , αλλά βρε παιδιά βλέποντας τα δίπλα δίπλα ... το iphone μοιάζει παρωχημένο σχεδιαστικά και η διάφορα στην οθόνη τεραστια.

Όσο βλέπω το Note τόσο πιο πολύ μου αρέσει , θεωρώ οτι είναι το πιο ομορφο σχεδιαστικά smartphone ever. Αυτή η κλίση της οθόνης που το κανει να μοιάζει σαν να μην έχει καθόλου περιθώρια πρεπει να γίνει το σήμα κατατεθέν της samsung και να το εφαρμόσει ακριβως έτσι και στο μικροτερο S8 ,θα είναι εξίσου πανέμορφο.

Αν προσθέσεις και την απόδοση της κάμερας του Note που με βαση τα πρωτα συγκριτικά είναι ανώτερη απο το 7 plus , αν δεν σε ενδιαφέρει το λειτουργικό τοτε το Note είναι μονόδρομος.

 

Αν δεν είχε συμβεί το θέμα με τις μπαταρίες ,τοτε η apple θα βρισκόταν σε παρα πολύ δυσκολη θέση, απίστευτο δώρο της samsung καθώς ακόμη και οι πιστοί οπαδοί της apple με το 7 καταλαβαν πως απλα συνεχίζεται το αρμεγμα αλλα κανουν υπομονή για το επόμενο iphone λογικά θα είναι όπως το προσδοκούν.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω να μου αποδειξεις πως η αφαιρεση του jack θα κανει τη ζωη του χρηστη καλυτερη.

Επισης να μου αποδειξει καποιος οτι με το digital βυσμα θα εχουμε καλυτερο ηχο.

 

Εγω στον αντιλογο θα μιλησω για:

 

1) Μαντρωμα των χρηστων στην πλατφορμα, με αλλο ενα κλειστο proprietary πραμα

2) Αρμεγμα των καταναλωτων με τα πανακριβα airpods (καθως και των εταιριων που θα πληρωνουν για proprietary royalties)

3) Aρμεγμα των καταναλωτων με πανακριβα "Made by Apple" BEATS ακουστικα

 

Φυσικα, εχω δικιο.

Ειναι και ο λογος που στo keynote μιλησαν για 'courage' και δεν παρουσιασαν ουτε ενα σοβαρο λογο γιατι το αφαιρεσαν.

 

Ειναι ιδιοι οι λογοι που εχει κλειδωμενο το ΒΤ και δεν αφηνει να βαλεις τα αρχεια σου στο κινητο ευκολα απο πισι. Και ποσα άλλα.

 

Οποιος εχει αντιθετη αποψη, ευχαριστως να με αντικρουσει με επιχειρηματα.

 

Για να βοηθήσω τη συζήτηση, ας παραθέσω τι ειπώθηκε από τα ηγετικά στελέχη της Apple, Greg Joswiak, Dan Riccio, και Phil Schiller.

 

Η ιδέα για την απόφαση αυτή πάρθηκε κατά την ανάπτυξη του iPhone 7. Με λίγα λόγια, το σύστημα οδήγησης της οθόνης και του οπίσθιου φωτισμού της, που συνήθως τοποθετείτο δίπλα στην κάμερα, μπλεκόταν τώρα με το σύστημα της νέας κάμερας των iPhone 7 και iPhone 7 Plus, αναγκάζοντας τους σχεδιαστές να ψάξουν για άλλα σημεία τοποθέτησης. Μεταφέρθηκε λοιπόν δίπλα στη θύρα ακουστικών, αλλά και πάλι δημιουργούσε προβλήματα με διάφορα άλλα εξαρτήματα, του audio jack συμπεριλαμβανομένου, κι έτσι, οι μηχανικοί της Apple άρχισαν να «φλερτάρουν» την ιδέα της απομάκρυνσής του.

 

Όταν η είσοδος ακουστικών αφαιρέθηκε, οι μηχανικοί συνειδητοποίησαν ότι ήταν ευκολότερο να τοποθετήσουν τον απτικό μηχανισμό του νέου home button, μεγαλύτερη μπαταρία και, το εξίσου σημαντικό, να ανεβάσουν τον συντελεστή αδιαβροχοποίησης της συσκευής σε ΙΡ67. Οπότε, η αφαίρεση του headphone jack ήσαν πια εκ των ουκ άνευ.

 

Οι μηχανικοί και σχεδιαστές της Apple πιστεύουν επίσης ότι η συγκεκριμένη θύρα είναι πια μια ξεπερασμένη τεχνολογία που χρειάζεται να αποχωρήσει και να δώσει τόπο σε νέες πιο προχωρημένες. Σύμφωνα με τον Dan Riccio, κρατούσε πίσω την Apple από ένα σημαντικό αριθμό πραγμάτων που η εταιρία ήθελε να προσθέσει στη συσκευή, κατακρατώντας χώρο για βελτιώσεις που μπορούσαν να γίνουν στην κάμερα, τη μπαταρία, τον επεξεργαστή κλπ.

 

«Η θύρα ακουστικών είναι πάνω από 100 χρονών», είπε ο Joswiak. «Η τελευταία της μεγάλη βελτίωση έγινε πριν περίπου 50 χρόνια. Ξέρετε ποια ήταν; Την έκαναν μικρότερη. Από τότε δεν έχει αγγιχτεί καν. Είναι ένας δεινόσαυρος. Καιρός να προχωρήσουμε πια.» (Πηγή ired.gr)

Link to comment
Share on other sites

Ουάου το μήλο και είναι το τα σκίζει όλα :) (μικρο με τα 2gb ram)

 

 

iphone 7 vs one plus 3

 

 

iphone 7 vs samsung s7

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε και άλλες εταιρίες έχουν κρατήσει την θύρα και έχουν IP68 (σε αντίθεση με την IP67), μικρότερες διαστάσεις και μεγαλύτερη μπαταρία, διπλή κάμερα (κάτι που ισχύει μόνο για το Plus στην περίπτωση της Apple)... Οπότε αυτά τα επιχειρήματα μόνο λογικά δεν είναι...

 

Η λογική σε δύο πράγματα οδηγεί:

Α) Αυτό που λέει ο nickchris, τι οποίο είναι και λογικό καθώς ο στόχος των εταιρειών να αυξήσουν τα κέρδη τους είναι.

Β) Οι μηχανικοί της Apple είναι κατωτερων δυνατοτήτων σε σχέση με τους υπόλοιπους και έχουν μείνει πίσω ερευνητικά...

 

Το δεύτερο δεν το πολυπιστευω... Δηλαδή δεν μπορεί οι υπόλοιποι να βάζουν IP68 και οι μηχανικοί της Apple να τους δυσκολεύει η θύρα ακουστικών για να καταφέρουν να βάλουν IP67...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε και άλλες εταιρίες έχουν κρατήσει την θύρα και έχουν IP68 (σε αντίθεση με την IP67), μικρότερες διαστάσεις και μεγαλύτερη μπαταρία, διπλή κάμερα (κάτι που ισχύει μόνο για το Plus στην περίπτωση της Apple)... Οπότε αυτά τα επιχειρήματα μόνο λογικά δεν είναι...

 

Η λογική σε δύο πράγματα οδηγεί:

Α) Αυτό που λέει ο nickchris, τι οποίο είναι και λογικό καθώς ο στόχος των εταιρειών να αυξήσουν τα κέρδη τους είναι.

Β) Οι μηχανικοί της Apple είναι κατωτερων δυνατοτήτων σε σχέση με τους υπόλοιπους και έχουν μείνει πίσω ερευνητικά...

 

Το δεύτερο δεν το πολυπιστευω... Δηλαδή δεν μπορεί οι υπόλοιποι να βάζουν IP68 και οι μηχανικοί της Apple να τους δυσκολεύει η θύρα ακουστικών για να καταφέρουν να βάλουν IP67...

 

Όφειλα να μεταφέρω τι ειπώθηκε από πλευράς της Apple κι όχι για να πείσω τον φίλο μας, πως έτσι είναι τα πράγματα. Δεν νομίζω πως τα νέα ακουστικά απευθύνονται σε μεγάλη μερίδα χρηστών. Αν για παράδειγμα το Apple watch είχε πρόθεση να το αποκτήσει το 10-12% των χρηστών, το συγκεκριμένο gadget απευθύνεται σε ένα 4-5% των χρηστών. (και ίσως να υπερβάλλω).

 

Αν θες την τη δική μου άποψη η Apple το έκανε μόνο και μόνο για να δημιουργήσει θόρυβο. Πρόκειται για μία υποδοχή 100 και πλέον χρόνων, και η αφαίρεσή της, θα προκαλούσε εντύπωση, αλλά και μίμηση από άλλες εταιρείες. Μέσα στη συσκευή συμπεριέλαβε τα νέα ακουστικά Lightning και αντάπτορα, ο οποίος δέχεται αναλογικά καλώδια. Το πόσο καλύτερα είναι ποιοτικά, κατά την άποψή μου είναι καθαρά υποκειμενικό, καθώς διαφορετικά θα ακούσει κάποιος με "μουσικό αυτί" και διαφορετικά ένας απλός καθημερινός χρήστης που ακούει MP3 κατεβασμένα από το You Tube.

 

Σε καμία περίπτωση η εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και κοιτά να τονώσει τις πωλήσεις της - ειδικά μία μεταβατική χρονιά, για το iPhone - όπως αυτή που διανύουμε. Πιστεύουμε πως του χρόνου και πάντα σύμφωνα με καταξιωμένους αναλυτές, θα δούμε έναν σχεδιασμό σε λευκό χαρτί, και μία πραγματικά ελκυστική συσκευή από όλες τις απόψεις.

 

Όσοι ενταχθούν στο οικοσύστημα της Apple, δύσκολα το αποχωρίζονται. Οι συσκευές είναι το μέσον γι' αυτό. Είτε είναι λίγο πιο Samsung είτε έχει bazel ένα χιλιοστό λιγότερο ή 0,1 περισσότερο. δεν με ενδιαφέρει. Το ζητούμενό μου είναι να έχω όλες τις συσκευές μου συγχρονισμένες, συντονισμένες και κάτω από τον έλεγχό μου.

Link to comment
Share on other sites

Όφειλα να μεταφέρω τι ειπώθηκε από πλευράς της Apple κι όχι για να πείσω τον φίλο μας, πως έτσι είναι τα πράγματα. Δεν νομίζω πως τα νέα ακουστικά απευθύνονται σε μεγάλη μερίδα χρηστών. Αν για παράδειγμα το Apple watch είχε πρόθεση να το αποκτήσει το 10-12% των χρηστών, το συγκεκριμένο gadget απευθύνεται σε ένα 4-5% των χρηστών. (και ίσως να υπερβάλλω).

 

Δεν διαφωνώ καλά έκανες και ενημέρωσες. Απλά «απάντησα» σε αυτές τις διαρροές/δηλώσεις... Όσο για το ποσοστό συμφωνώ αλλά στόχος της είναι να τα καθιερώσει σιγά σιγά στο μυαλό του καταναλωτή ώστε να έχει αύξηση των ποσοστών της κάθε χρόνο... Για μένα δεν είναι και το τόσο σοβαρό θεμα απλά δεν μπορώ να βρω το θετικό του να αφαιρέσεις την θύρα... Αν μου παρουσιάζει η Apple σαν θετικό το ότι κατάφερε τα μισά από τον ανταγωνισμό με το να αφαιρέσει τη θύρα ε σόρρυ κιόλας μόνο θετικό δεν είναι αυτό και μάλλον πρέπει να ξαναρίξουν μια ματιά στους μηχανικους τους...

 

Αν θες την τη δική μου άποψη η Apple το έκανε μόνο και μόνο για να δημιουργήσει θόρυβο. Πρόκειται για μία υποδοχή 100 και πλέον χρόνων, και η αφαίρεσή της, θα προκαλούσε εντύπωση, αλλά και μίμηση από άλλες εταιρείες. Μέσα στη συσκευή συμπεριέλαβε τα νέα ακουστικά Lightning και αντάπτορα, ο οποίος δέχεται αναλογικά καλώδια. Το πόσο καλύτερα είναι ποιοτικά, κατά την άποψή μου είναι καθαρά υποκειμενικό, καθώς διαφορετικά θα ακούσει κάποιος με "μουσικό αυτί" και διαφορετικά ένας απλός καθημερινός χρήστης που ακούει MP3 κατεβασμένα από το You Tube.

 

Και αυτό είναι ένα πιθανό σενάριο....

 

Σε καμία περίπτωση η εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και κοιτά να τονώσει τις πωλήσεις της - ειδικά μία μεταβατική χρονιά, για το iPhone - όπως αυτή που διανύουμε. Πιστεύουμε πως του χρόνου και πάντα σύμφωνα με καταξιωμένους αναλυτές, θα δούμε έναν σχεδιασμό σε λευκό χαρτί, και μία πραγματικά ελκυστική συσκευή από όλες τις απόψεις.

 

Λογικό ακούγετα... Όμως θα το σχολιάσουμε του χρόνου αυτό. Προς το παρόν σχολιάζουμε το iPhone 7 :p

 

Όσοι ενταχθούν στο οικοσύστημα της Apple, δύσκολα το αποχωρίζονται. Οι συσκευές είναι το μέσον γι' αυτό. Είτε είναι λίγο πιο Samsung είτε έχει bazel ένα χιλιοστό λιγότερο ή 0,1 περισσότερο. δεν με ενδιαφέρει. Το ζητούμενό μου είναι να έχω όλες τις συσκευές μου συγχρονισμένες, συντονισμένες και κάτω από τον έλεγχό μου.

 

Μια χαρά το κάνεις αυτό και με άλλες εταιρείες συνδυαστικά, μην τρελαινόμαστε, βρισκόμαστε στο 2016... Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που έχω όλες τις συσκευές μου «συγχρονισμένες, συντονισμένες και κάτω από τον έλεγχό μου» και καμία από αυτές δεν είναι Apple. Ούτε μάγος είμαι ούτε καμία διάνοια...

Επίσης αυτά που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με τον σχεδιασμό... Τι λογική είναι αυτή? «Αφού δουλεύει το οικοσύστημα μου δεν με πειράζει να είναι πίσω από τον ανταγωνισμό σε άλλα ζητήματα»???

Όταν δίνω 1000+ για κινητό απαιτώ και τα δύο... Τόσο το οικοσύστημα που λες εσύ όσο και τον σχεδιασμό. Που δεν είναι 0,1 ή 1, αλλά 8 χιλιοστά και 40gr σε σχέση με τον ανταγωνισμό... Απίστευτη διαφορά για smartphone...

Αν μου το χρέωνε 400€ θα έκανα υποχωρήσεις. Όταν ζητάει 1000€ σαν καταναλωτής πρέπει να ζητάς «τα πάντα»... Η λέξη συμβιβασμός πάει στις συσκευές με αρχική τιμή 300€...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη αποψη μου για το θεμα iphone 7.

 

ποτε δεν εχω παρακολουθησει καμια παρουσιαση συσκευης η αλλου τεχνολογικου μεσου,ειτε απο apple ειτε απο οποιοδηποτε αλλο κατασκευαστη,το θεωρω χασιμο χρονου να βλεπω καποιον η καποιους στη σκηνη που να λενε τα δικα τους και να πηγαινουν πανω κατω.απλα μπαινω μετα και βλεπω το εκαστοτε τεχνολογικο προιον που με ενδιαφερει.

Φετος για να πω την αληθεια,εχασα λιγο την μπαλα καθως ειχα ξεχασει οτι ανα 2 χρονια η apple ανανεωνει και το look των κινητων της,φαντασου δηλαδη,ποσο πλεον παρακολουθω την εταιρεια αυτη.

εν παση περιπτωση,το ειδα.και?αλλαξε κατι?μονο το home button και η καμερα στο plus.τι αλλο εγινε,ανακαλυψαμε το φως?η κανενα αλλο πλανητη με οξυγονο?η μηπως,η αφαιρεση της θυρας για τα ακουστικα,ειναι κατι καλο,επειδη το ειπε η apple,οτι και καλα ειναι πλεον κατι το ξεπερασμενο,σαφως και ειναι ξεπερασμενο οταν θελουν να πασαρουν τα ακουστικα των 159 ευρω.

Η μηπως η προσθηκη αδιαβροχοποιησης,που δεν ειναι αδιαβροχοποιηση καθως οπως ειπαν στην apple,με τον καιρο πιθανον να υπαρχει προβλημα που δε θα αναλαμβανει η εγγυηση,μα για τοσο κουτους μας περνανε?

 

μονοτονια στο λειτουργικο του συστημα,οπως επισης κι ελλειψη φαντασιας στο εξωτερικο του look.

Και τι γινεται με τα λεφτα?Προσωπικα,οσοι με παρακολουθουν,ξερουν οτι χωνω χρημα χωρις κανονες κι εξαιρεσεις,σε οτι μου αρεσει,ομως,σε αυτη την περιπτωση,σε τι ακριβως να δωσω χρημα?δεν τα λυπαμαι καθολου,αλλα τι ακριβως να αγορασω....Γινεται να δωσω τοσο χρημα και να μην εχω smartphone?ανοιχτο λογισμικο?να χρειαζεται να κανω 3-4 κινησεις σε εφαρμογες για να κανω αυτα που μπορω να κανω με ενα και μονο κλικ στο android?να μην μπορω να βαζω οτι συντομια θελω κι οπου ακριβως την θελω?Λυπαμαι.

Κι ενταξει βρε μηλια,γνωριζω το καθεστως σου,αλλα να μην μου μεγαλωσεις λιγο την οθονη στο μικρο?να την πας στις 5 ιντσες?αλλωστε η συσκευη διαθετει ανετα το μεγεθος για 5αρα οθονη.για το plus δε το συζηταω καθολου,πλατφορμα ελικοπτερου με τα bezels στον ουρανο.

Ξαναλυπαμαι,σε αυτο το καθεστως ομως,δεν μπορω να παρω ξανα μερος,καθως θα θεωρησω τον εαυτο μου μαλλον <<back to the past>>.Εχω κανει αρκετα βηματα προς τα μπρος,δεν αντεχω το πισωγυρισμα.Και μην ακουω για ταχυτητες και τετοια πραγματα γιατι στο yt και διαφορα αλλα sites,μας πασαρουν αυτα που εκεινοι θελουν,εγω βλεπω τα αποτελεσματα απο κοντα,στις κινητοσυναντησεις της παρεας μου,που εχουμε και αρκετα iphones και σιγουρα τα πραγματα δεν ειναι τοσο ροδινα προς αυτους απεναντι στα δικα μας μεγαθηρια σε συγκρισεις μεταξυ μας και με διαφορες εφαρμογες που τρεχει ο καθενας στην συσκευη του.

Βεβαια ολο αυτο αφοραει εμενα και δεν εχω καμια διαθεση να προσβαλω τον οποιοδηποτε αλλον που θελει να αγορασει προιον της εταιρειας,αλλωστε δε νομιζω οτι εχει και νοημα το να κανουμε σαν τρελοι για το πιο ειναι το καλυτερο,ο καθενας μας εχει τα γουστα του,τα θελω του και φυσικα ειναι και το τι βολευει τον καθενα να εχει και να κανει με την συσκευη του.

Αποψεις λοιπον.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι την περιοδο περυσι που βγηκε το Note 5.Καλο, χρυσο , αλλα . . .Το κραξιμο και οι παγκοσμιες αναφορες που εφαγε η Samsung για την αφαιρεση υποδοχης εξωτερικης μνημης ,Το λαθος στην υποδοχη της πενας αν την εβαζες κατα λαθος αναποδα δεν εβγαινε απλα δεν περιγραφετε.Οι αναφορες απειρες με mail και στο επισημο site.Επισης το συνοδευτικο παντα οτι εαν δεν διορθωσεις τα λαθη σου δεν ξαναγοραζω σε ολες τις αναφορες.Θελω να πω λεγοντας ενα τυχαιο παραδειγμα για το Note 5 οτι ακουνε οι εταιριες και πολυ μαλιστα.Την δουλεια την κανουν οι κατοχοι-φανς της καθε εταιριας.Δεν γινεται το ετος 2016 μια apple να την ξεπερνανε κινεζικες ναυαρχιδες των 350-450ε.(βλεπε πχ.ZTE AXON 7 με 450ε Ετη φωτος καλυτερο απο το Iphone).και να ζητας απο τους δικους σου κατοχους να σου δινουν "1000ε"+ γιατι θα παρεις το καινουργιο "Steve Jobs-7" ναι στον Steve πατανε ακομα βαζοντας τον περιτυλιγμα στην προωθηση του προιοντος ξερουν αυτοι χεχε...Η ιδια η Apple κανει ζημια στον ανταγωνισμο που στην ουσια δεν προχωρα σε ουσιωδες αναβαθμισεις στο λειτουργικο,αφηνει και το σασι το ιδιο(σημαντικο και για τους μη-φανς) με αποτελεσμα να χαλαει την ψυχολογια ακομα και των πιο φανατικων κατοχων της.Ο Steve Jobs απο την στιγμη που εφερε εκεινα τα χρονια την επανασταση στην συσκευη που λεγεται smartphone προχωρουσε με σταθερα μεν βηματα αλλα και περιοδικες εξαρσεις μετα παντα επερνε μια καρεκλα καθοταν απεναντι στο κοινο του ακουγε τα ζητηματα θετικα η αρνητικα και δρουσε αναλογα.Αυτοι τωρα το κανανε μπακαλικο της γειτονιας παρουσιαζοντας στο event το ποκεμον. Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε εταιρεία ήταν στη θέση της Apple θα έκανε ακριβώς το ίδιο και είναι πάρα πολύ λογικό σαν εταιρείες να έχουν αυτή την στρατηγική.... Από την στιγμή που οι πωλήσεις δεν πέφτουν με τίποτα δεν έχει λόγο να προσφέρει πάρα πολλά... Η Σαμμυ τα ίδια έκανε μέχρι που έφαγε το στραπάτσο στο S5 και μετά αποφάσισε να σχεδιάσει σοβαρές συσκευές...

 

Όπως είπα και πριν αρνούμαι να πιστέψω ότι μία εταιρεία σαν την Apple που έχει προσφέρει ουκ ολίγες καινοτομίες, έχει μείνει πίσω ερευνητικά... Η απορία όλων θα λυθεί του χρόνου εν μέρη με την επέτειο για τα 10 χρόνια που θα δούμε πολλές αλλαγές όπως έγραψε και ο DINFUN πιο πάνω... Από την στιγμή που πουλάει δεν έχει λόγο να δώσει το κάτι παραπάνω... Αυτό πρέπει να το κάνουν οι εταιρείες που έχουν ανταγωνισμό και βλέπουν να αυξομειόνονται τα ποσοστά τους...

 

Σαν εταιρεία λοιπόν πολύ καλά κάνει και μόνο συγχαρητήρια πρέπει να δώσεις στους διοικούντες της. Εκπληκτικός ο αριθμός πωλήσεων, το κοινό που έχει δημιουργήσει και η αξία του brand. Σαν καταναλωτής ελπίζω να «ζοριστεί» κάποια στιγμή γιατί τότε πιστεύω πως θα δούμε και πάλι μεγάλα πράγματα από αυτή την εταιρεία.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις πωλησεις εγω ξερω οτι εχουν πεσει σημαντικα και δεν μιλω για προπαραγγελιες αλλα για την πορεια μιας συσκευης χαρακτηριστικο βλεπει ο καθενας μας στην καθημερινοτητα κατοχοι του προιοντος της εταιριας η οποια δεν παραγει εκατονταδες μοντελα οπως στον χωρο του android αλλα ελαχιστα να εχουν ακομα στην κατοχη τους τα παλια Iphone πριν τα 6-6plus γιατι δεν βρισκουν σοβαρο λογο οπως λενε να προβουν σε αλλαγες.

 

Αυτο παλι με την επετειο ;

 

Δηλαδη περιμενουμε να κανει γιορτη για τα δεκα χρονια που για αλλη μια φορα θα καλυψει το ολο θεμα κανοντας αναφορα που ειναι σιγουρο φυσικα στον Steve Jobs την ιδρυση της Apple και πορεια της ; Και εξαιτιας αυτου θα κανει το μπαμ και θα προβει σε σουπερ αναβαθμιση και αλλαγη μοστρας ; Μπα . . .μπα δεν το νομιζω γιατι ο Steve ειναι καλα εκει που ειναι αλλα δεν μπορει να βγαλει το φιδι απο την τρυπα.Αλλωστε Εαν ηθελε αλλαγες η Apple δεν θα περιμενε επετειους...Σοβαρη εταιρια να λεει δηλαδη περιμενετε την γιορτη να σας κανω δωρακι...

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...