Jump to content

iPhone 7


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραιος! :D

 

Καποιες διευκρινισεις-σημειωσεις:

1) Μην παει καποιος να συγκρινει το screen on time σε iOS και android γιατι το μετρανε διαφορετικά.

2) Το οτι τα iPhone οταν τα χρησιμοποιεις σαν τηλεφωνα (κλησεις,μηνυματα) κρατανε απιστευτα ειναι γνωστο εδω και χρονια.

3) Οταν πας να παιξεις με σερφαρισμα ή γενικοτερα data το πραγμα αλλαζει αρκετα προς το χειροτερο

 

Εννοείτε ότι η σύγκριση είναι από μήλο σε μήλο.

Τώρα όταν γενικά παίζεις σε οτιδήποτε με data ( και αν είναι 4g ) η κατανάλωση είναι ακόμα χειρότερη αλλά αυτό ισχύει σε όλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλά είναι καινούργια η μπαταρία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δηλαδή από βδομάδα να περιμένω πτώση;;;

Νόμιζα ότι οι νέου τύπου μπαταρίες μετά τους 2-3 πλήρης κύκλους δείχνουν τα δόντια τους και συνήθως προς τα πάνω όχι προς τα κάτω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θήκη

 

Λοιπόν sorry εάν είναι off topic αλλά μου έφεραν original θήκη που σε σχέση με την παλιά είναι λίγο ακόμα πιο χοντρή κυρίως λόγο των μεταλλικών κουμπιών.

Εναλλακτικά που δεν το περίμενα η usam έχει δερμάτινες θηκες like original apple που είναι πολύ πιο μαζεμένες / πιο αδύνατες σε πάχος / πιο trendy το σχέδιο που μοιάζει με το Lg G4 με τα εξώραφα / και τέλος πολύ πιο φτηνές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς να μου πει τί είναι αυτό το back up που αναφέρουν τα στατιστικά στο μενού της μπαταρίας; Γιατί τραβάει τόση πολύ κατανάλωση;

http://prntscr.com/cob602

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το iCloud back-up.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και είναι λογικό να τρώει τόση πολύ μπαταρία; Μήπως κάτι κάνω λάθος;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Και είναι λογικό να τρώει τόση πολύ μπαταρία; Μήπως κάτι κάνω λάθος;

 

 

Λογικότατο είναι, αφού κατά τη διάρκειά του δουλεύει full duty όχι μόνον η CPU λόγω encryption κ compression αλλά και η NVMe, η δικτύωση κλπ. Αυτό όμως συμβαίνει άπαξ καθώς μετά είναι incremental

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

παιδεια καλημερα μπορει να μου πει καποιος που το εχει στην κατοχή του τον δεικτη ακτινοβολιας sar.πρεπει να το γραφει στο βιβλιαρακι η στο κουτι,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις κατι διαφορετικο απο τα προηγουμενα μοντελα!

1+ εχει SAR και στο head και στο body.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος 1+3, και για πρώτη φορά σκέφτομαι την μετάβαση σε iPhone, και μάλιστα το 7αρι. Ίσως με κούρασε το μέγεθος της οθόνης, και θέλω κάτι εξίσου δυνατό αλλά σε μικρότερο μέγεθος. Έχω όμως την εξής απορία. Έχω μια φίλη στην Αμερική, και σκέφτομαι να της δώσω τα λεφτά να το πάρει εκείνη για μένα από εκεί που είναι και πιο φτηνο, σαν σκέτη συσκευή χωρίς συμβόλαιο δλδ, και να το μου το φερει εδώ. Θα δουλεύει όμως εδώ με την sim της cosmote;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος 1+3, και για πρώτη φορά σκέφτομαι την μετάβαση σε iPhone, και μάλιστα το 7αρι. Ίσως με κούρασε το μέγεθος της οθόνης, και θέλω κάτι εξίσου δυνατό αλλά σε μικρότερο μέγεθος. Έχω όμως την εξής απορία. Έχω μια φίλη στην Αμερική, και σκέφτομαι να της δώσω τα λεφτά να το πάρει εκείνη για μένα από εκεί που είναι και πιο φτηνο, σαν σκέτη συσκευή χωρίς συμβόλαιο δλδ, και να το μου το φερει εδώ. Θα δουλεύει όμως εδώ με την sim της cosmote;

 

Θα παει σε app store και θα ζητησει sim unlocked να ειναι δηλαδη carrier unlocked. Μημ πας σε απλο πανε στο πλας. Θα σου βγαζει δυο μερες ανετα η μπαταρια ασε που θα εχεις κορυφαιο φακο

Link to comment
Share on other sites

Ο φακός για τις κανονικές φωτογραφίες ίδιος είναι και στις 2 εκδόσεις του 7.Ο δεύτερος φακός χρησιμοποιείται σε "ιδανικές" συνθήκες. Ακόμα και το zoom με τον κύριο φακό το κάνει εκτός κι αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες φωτισμού. Με επόμενο update ότι αλλαγές γίνουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο φακός για τις κανονικές φωτογραφίες ίδιος είναι και στις 2 εκδόσεις του 7.Ο δεύτερος φακός χρησιμοποιείται σε "ιδανικές" συνθήκες. Ακόμα και το zoom με τον κύριο φακό το κάνει εκτός κι αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες φωτισμού. Με επόμενο update ότι αλλαγές γίνουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Θα με συγχωρεσεις αλλα ειδα την παρουσιαση. Δεν ειναι ιδιοι. Στο επομενο update δεν θα δοθουν τα στοιχεια του 7 plus στο 7. Στην εκδοση 10.1 θα δοθει στο πλας η ικανοτητα να ζουμαρεις φωτο και να θολωνει το τοπιο. Ο φακος του 7 πλας ζουμαρει σε στοιχεια που δεν μπορει το 7 εξου και τα 3gb που απαιτει σε ραμ εναντι των 2 του απλου.

Link to comment
Share on other sites

Ο φακός για τις κανονικές φωτογραφίες ίδιος είναι και στις 2 εκδόσεις του 7.Ο δεύτερος φακός χρησιμοποιείται σε "ιδανικές" συνθήκες. Ακόμα και το zoom με τον κύριο φακό το κάνει εκτός κι αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες φωτισμού. Με επόμενο update ότι αλλαγές γίνουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ο κύριος φακός κάνει την ίδια δουλειά και στις δυο συσκευές.

Ο δεύτερος στο plus κάνει 2x zoom χωρίς να χαλάει η ανάλυση.

Επίσης θα δωθεί και το update και θα κάνει αυτό που θολώνει το πίσω τοπίο όπως σε επαγγελματικές μηχανές. Υποτίθεται.

 

Αυτά δεν θα γίνουν ποτέ στο iPhone 7. Δεν έχει τον δεύτερο φακό.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος φακός κάνει την ίδια δουλειά και στις δυο συσκευές.

Ο δεύτερος στο plus κάνει 2x zoom χωρίς να χαλάει η ανάλυση.

Επίσης θα δωθεί και το update και θα κάνει αυτό που θολώνει το πίσω τοπίο όπως σε επαγγελματικές μηχανές. Υποτίθεται.

 

Αυτά δεν θα γίνουν ποτέ στο iPhone 7. Δεν έχει τον δεύτερο φακό.

 

Για πες μια που εισαι και ειδικος. Σαλιο δεν υπαρχει περιμενω και το παιρνω σε 3 μηνες με 4 ή κανω σκιπ στο επομενο;

Link to comment
Share on other sites

Για πες μια που εισαι και ειδικος. Σαλιο δεν υπαρχει περιμενω και το παιρνω σε 3 μηνες με 4 ή κανω σκιπ στο επομενο;

 

Σίγουρα θα πέσει στα καταστήματα στο skroutz.

Αυτή η τιμή τώρα είναι πολύ ψηλά. Συνήθως σε νεκρές περιόδους πέφτει η ζήτηση πέφτει και η τιμή. Πχ μετα τις γιορτές. Αν έχεις σκοπό τότε να το πάρεις θα γλυτώσεις κάποια χρήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ το κινητό για να το δω περισσότερο σαν εξωτερική εμφάνιση.

 

Εδώ ένα βιντεάκι που έφτιαξα πρόχειρα (

)

 

Έκδοση 256 jet black.

 

Με μια λέξη το κινητό είναι αστείο. Αν εξαιρέσει κανείς το δαχτυλικό αποτύπωμα και το νέο home button το κινητό είναι ένα ΣΚΟΥΠΙΔΙ 1000€.

 

Μέτρια λειτουργία, μέτριο multitasking, κακή οθόνη με διχρωμια και κακιστη ανάλυση για την εποχή, μέτρια μπαταρία είναι λίγα από τα αρνητικά.

Επειδή έριξα κράξιμο στο αντίστοιχο νήμα του Note 7 οφείλω να ρίξω τρεις φορές κράξιμο σε αυτό το αρχισκούπιδο που μας πλάσαρε η apple.

 

Κύριοι πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς και συσκευές που έπρεπε να τιμολογούνται μέχρι 500 ευρώ (επιεικώς) μας τις πλασάρουν 1000+

 

Έλεος

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

@gkp

Μέτρια αναβάθμιση σε σχέση με το 6s. Πανάκριβο. Εκεί εισαι.

 

Οι χαρακτηρισμοί "αρχισκουπιδα" κλπ υποβιβάζουν απευθείας την οποία κρίση σου σε επίπεδο καφενείου και γραφικότητα κολοκοτρωνιτσιου.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ το κινητό για να το δω περισσότερο σαν εξωτερική εμφάνιση.

 

Εδώ ένα βιντεάκι που έφτιαξα πρόχειρα (

)

 

Έκδοση 256 jet black.

 

Με μια λέξη το κινητό είναι αστείο. Αν εξαιρέσει κανείς το δαχτυλικό αποτύπωμα και το νέο home button το κινητό είναι ένα ΣΚΟΥΠΙΔΙ 1000€.

 

Μέτρια λειτουργία, μέτριο multitasking, κακή οθόνη με διχρωμια και κακιστη ανάλυση για την εποχή, μέτρια μπαταρία είναι λίγα από τα αρνητικά.

Επειδή έριξα κράξιμο στο αντίστοιχο νήμα του Note 7 οφείλω να ρίξω τρεις φορές κράξιμο σε αυτό το αρχισκούπιδο που μας πλάσαρε η apple.

 

Κύριοι πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς και συσκευές που έπρεπε να τιμολογούνται μέχρι 500 ευρώ (επιεικώς) μας τις πλασάρουν 1000+

 

Έλεος

 

Γιωργο λες αληθειες, εστω και με τους υπερβολικούς χαρακτηρισμους.

Οποιαδήποτε συσκευή από αυτές που κυκλοφορουν στο εμποριο και τιμολογείται πανω από 600 είναι για φαπες.

Μαξ 550 που κοστιζει το s7 edge στο εμποριο και κανα 500αρι για ένα iPhone 7 και πολύ είναι. Samsung, Apple εχουν ξεφυγει.

Το μηλο είναι να το κλαινε οι ρεγγες και τιμολογείται 1000+. Τα υπολοιπα είναι για να εχουμε να λεμε, αν καποιοι σοκαρονται με τους χαρακτηρισμούς ας συνεχισουν να επικροτουν τη γελοια τιμολογιακη πολιτικη των μεγαλων για να αισθάνονται politically correct... Over and out...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο σαν τηλέφωνο είναι καλό παιδιά μην λέμε ότι θελουμε. Εντάξει με την υπερτιμολογήση και τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα δεν μας φταίει το κινητό

Απλα δεν αξίζει με τίποτα 800+ που ξεκινάει το απλό μοντέλο. Είπαμε. Ξέφυγαν.

 

Τώρα για μπαταρια ανάλυση λειτουργία και λοιπά τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές.

 

Δεν μας αναγκάζει βέβαια κανένας να τα αγοράσουμε. Μόνοι μας γινόμαστε πρόβατα.

Μπορεί κάποιος να πάρει ίδια χαρακτηριστικά το 1+3 με 399€ και να έχει κινητό τελευταίας τεχνολογίας με τα μισά λεφτά

 

Από το 6 το iphone και μετα πέρα από λίγο καλύτερη κάμερα δεν βλέπω καμια δικαιολογία για να αγοράσει κάποιος το πιο καινούργιο.

 

Επειδή λίγο ασχολούμαι με ρωτάνε κάποιοι ψιλό άσχετοι "το iPhone 7 τι έχει παραπάνω;"

Τι να τους πω; Ντρέπομαι. Τους λέω έχει λίγο καλύτερη κάμερα. Λίγο καλύτερη μπαταρια. Λίγο πιο δυνατό ήχο. Τι άλλο να πεις; Δεν τα αξίζει τα 800+

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 εβδομαδα και 2 μερες χρησης τη συσκευης, θα ηθελα να πω οτι πλεον το iOS 10 δεν τραβαει καλα με 2GB RAM. Πολλα app reloads. Επσης πολλα προβληματα με viber, evernote και google classroom. Αργουν αδικαιολογητα να ανοιξουν. Σιγουρα σε κανα μηνα θα εχουν βελτιωθει τα πραγματα, αλλα στην παρουσα φαση το κινητο δεν ειναι ανταξιο του ονοματος της Apple.

Η καμερα επισης δεν ειναι τοσο καλη οσο την πλασαραν στην παρουσιαση.

 

Στα καλα, η χρωματικη αποδοση και φωτεινοτητα της οθονης, τα καλα ηχεια και η εμφανιση/χρωμα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος φακός κάνει την ίδια δουλειά και στις δυο συσκευές.

 

Ο δεύτερος στο plus κάνει 2x zoom χωρίς να χαλάει η ανάλυση.

 

Επίσης θα δωθεί και το update και θα κάνει αυτό που θολώνει το πίσω τοπίο όπως σε επαγγελματικές μηχανές. Υποτίθεται.

 

 

 

Αυτά δεν θα γίνουν ποτέ στο iPhone 7. Δεν έχει τον δεύτερο φακό.

 

 

 

Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ! Ο κύριος φακός είναι ίδιος και στα 2 μοντέλα. Ο δεύτερος χρησιμοποιείται για το 2χ ζουμ θεωρητικά και για τις μελλοντικές προςθηκες της apple με update.Στην πράξη δεν το είδα να συμβαίνει. Καλυψα τον δεύτερο φακό και δοκίμασα να κάνω ζουμ. Θα έπρεπε να σκοτεινιάσει και να μην δείχνει τίποτα αφού τον είχα καλύψει αλλά συνέχισε να δείχνει το αντικείμενο που έκανα ζουμ.Αυτό σημαίνει ότι ο δεύτερος φακός δεν ενεργοποιήθηκε και το ζουμ έγινε από τον κύριο φακό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ! Ο κύριος φακός είναι ίδιος και στα 2 μοντέλα. Ο δεύτερος χρησιμοποιείται για το 2χ ζουμ θεωρητικά και για τις μελλοντικές προςθηκες της apple με update.Στην πράξη δεν το είδα να συμβαίνει. Καλυψα τον δεύτερο φακό και δοκίμασα να κάνω ζουμ. Θα έπρεπε να σκοτεινιάσει και να μην δείχνει τίποτα αφού τον είχα καλύψει αλλά συνέχισε να δείχνει το αντικείμενο που έκανα ζουμ.Αυτό σημαίνει ότι ο δεύτερος φακός δεν ενεργοποιήθηκε και το ζουμ έγινε από τον κύριο φακό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τι να πω. Δεν έχω συσκευή στα χέρια μου. Ίσως εσύ που την έχεις μας διαφωτίσεις με κάποιες δοκιμές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει το 7. Με το plus έπαιξα αρκετά στο i storm στο river west και σας λέω αυτό που είδα. Και με ένα search στο YouTube υπάρχουν βιντεάκια και από άλλους που έκαναν αυτό το τεστ και είχαν τα ίδια αποτελέσματα. Αποτι φαίνεται ο δεύτερος φακός δουλεύει μόνο σε "ιδανικές" συνθήκες φωτισμου. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις τη δουλειά την κάνει ο κύριος φακός ο οποίος είναι κοινός και στις 2 εκδόσεις του 7.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και μονο που οταν χανω την συσκευη μεσα στο σπιτι φωναζω ''hey siri'' και το βρισκω , δεν το αλλαζω :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει το 7. Με το plus έπαιξα αρκετά στο i storm στο river west και σας λέω αυτό που είδα. Και με ένα search στο YouTube υπάρχουν βιντεάκια και από άλλους που έκαναν αυτό το τεστ και είχαν τα ίδια αποτελέσματα. Αποτι φαίνεται ο δεύτερος φακός δουλεύει μόνο σε "ιδανικές" συνθήκες φωτισμου. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις τη δουλειά την κάνει ο κύριος φακός ο οποίος είναι κοινός και στις 2 εκδόσεις του 7.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ενδιαφέρον αυτό που λες.

Πιθανόν μας κοροϊδεύουν δηλαδη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο λες αληθειες, εστω και με τους υπερβολικούς χαρακτηρισμους.

Οποιαδήποτε συσκευή από αυτές που κυκλοφορουν στο εμποριο και τιμολογείται πανω από 600 είναι για φαπες.

Μαξ 550 που κοστιζει το s7 edge στο εμποριο και κανα 500αρι για ένα iPhone 7 και πολύ είναι. Samsung, Apple εχουν ξεφυγει.

Το μηλο είναι να το κλαινε οι ρεγγες και τιμολογείται 1000+. Τα υπολοιπα είναι για να εχουμε να λεμε, αν καποιοι σοκαρονται με τους χαρακτηρισμούς ας συνεχισουν να επικροτουν τη γελοια τιμολογιακη πολιτικη των μεγαλων για να αισθάνονται politically correct... Over and out...

 

Σίγουρα στο 7 λέμε ότι η πιο μεγάλη καινοτομία είναι η κατάργηση της θύρας των ακουστικών ενώ και αυτό που επιβαλλόταν να γίνει ήταν το κινητό αδιάβροχο. Έγιναν ok μέχρι εδώ όλα καλά.

Το λειτουργικό δεν το συγκρίνω ( απλά γιατί αυτά είναι γούστα).

Τιμές :

Το s7 edge τώρα έχει 550 απλά γιατί ξεκίνησε πολύ πιο ψηλά.

Το note7 η τιμή στα ύψη.

Μόνο στο 1+3 έχουμε vfm.

Όποτε από εκεί και πέρα η κοστολόγηση είναι συνάρτηση του marketing & ζήτησης.

( κάπως για παράδειγμα έτσι το ξεκίνησε και η Samsung αλλά στην πορεία η φούσκα έσκασε).

1000 αλλά δεν σκάει!!!( προς το παρόν).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 7
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...