Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6680 & 6681


petrosbeli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ

Εδώ και μέρες προσπαθώ να κάνω με το Pc-Suite, μεταφορά περιεχομένου για αντίγραφα αρχείων ασφαλείας (back-up), στο 6680 μου και λίγο πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία, μού βγάζει σφάλμα και κωδικό σφάλαματος : 0Χ80400005.Και ακυρώνει τη διαδικασία.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; (δοκίμασα διάφορα, και χωρίς κάρτα και μόνο κάποια αρχεία, όχι όλα, αλλά τίποτα)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας.:cool:

Πριν 2 χρόνια αγόρασα το 6680 (το άρθρο παρουσίασης στο forum με βοήθησε στην επιλογή του ;))

 

Πριν 1μιση μήνα (μάλλον από νερά *) άρχισε να κάνει τα εξής:

 

ακολουθεί μεγάλο πόστ.:X

 

Ανοιγόκλεινε η οθόνη συνέχεια - δεν έμενε ανοιχτό για πολύ ώρα.

Η μπαταρία τέλειωνε μέσα σε μερικές ώρες από πλήρη φόρτιση και το κουμπί απενεργοποίησης δεν εμφάνιζε τις ενδείξεις επιλογής προφίλ.

Επίσης δεν μπορούσα να το απενεργοποιήσω - έκλεινε από το κουμπί αλλά έκανε επανεκκίνηση. - μερικές φορές χωρίς καν να κλείσει η οθόνη.

Έκανα δοκιμή με την μπαταρία από το παλιό 6600 αλλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα.

Τα συμπτώματα ξαφνικά αραίωσαν και το άφησα για λίγο έτσι.

Πάλι άρχισε επανεκκινήσεις,αναβόσβηνε συνέχεια και ζητούσε ξεκλείδωμα πληκτρολογίου και άλλα περίεργα.

Παρατήρησα ότι μετά από πλήρη φόρτιση για 1 μέρα δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα.....μόλις «έπεφτε» λίγο η μπαταρία πάλι τα ίδια.....για 1 βδομάδα + το φόρτιζα κάθε μέρα και όλα οκ.

Έπειτα πάλι τα ίδια.

Το πήγα σε κατάστημα Γερμανός για έλεγχο και από την περιγραφή του προβλήματος,μου είπαν ότι μάλλον δε θα μπορέσουν να κάνουν και πολλά και ότι θα πρέπει να αποσταλεί Αθήνα με ενδεχόμενη άρνηση επισκευής αν φταίει η υγρασία.

Αφού με κρεμάσαν 2 φορές (δεν προλάβαιναν να το ελέγξουν - είχε πρόβλημα το site της Nokia και δε μπορούσαν να κάνουν αναβάθμιση) έκανα επανεγκατάσταση του λογισμικού (είχα το τελευταίο) μήπως και λυθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα.:(

Επίσης επειδή είμαι μαστροχαλαστής το άνοιξα και το καθάρισα....πάλι τίποτα.

Πήγα σε άλλο κατάστημα Γερμανός και την επόμενη μου είπαν ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα και δεν αξίζει να το επισκευάσω κ.λ.π

Δεν νομίζω να ασχολήθηκαν ιδιαίτερα...γενικόλογα και ψιλοαδιαφορία...μπορεί να μην το ανοίξανε καν....φυσικά δε με χρεώσανε κάτι.

 

Τα προβλήματα συνεχίζονται και πλέον πρέπει να πάρω άλλη συσκευή.

 

Η μεγαλύτερη γκάφα όμως είναι ότι η εγγύηση λήγει σε καμιά 20αριά μέρες.....νόμιζα ότι είχα 1 χρόνο εγγύηση.:worry::lol:

Πρίν το στείλω για επισκευή υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο?

Με την επανεγκατάσταση οποιαδήποτε περίπτωση ιού εξαφανίζεται έτσι???...εξάλλου δεν εγκατέστησα κάτι τελευταία ώστε να πάει εκεί το μυαλό μου.

 

 

* Δε βράχηκε πολύ....απλά το τραπέζι στο οποίο το είχα ακουμπήσει είχε νερά....βράχηκε δηλαδή η πλάτη του κινητού (όχι πρώτη φορά) - δεν έκανε βουτιά σε νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά η εργοστασιακή εγγύηση είχε λήξει.....άσχετα αν συμπλήρωνα 2 χρόνια από την αγορά στις 22.09.2008 .:mad:

 

Ευτυχώς πήγα το κινητό σε γνωστό μου και δεν μου πήρε χρήματα.

Έκανε καθαρισμούς κ.λ.π.....αλλά δεν κατάφερε να το φτιάξει όπως μου είπε.

Από τη στιγμή που το άνοιξα όμως αφού έφυγα από το κατάστημα,δεν έχει κάνει το παραμικρό.:cool:....2 μέρες τώρα....ελπίζω να μείνει και έτσι.:)

Link to comment
Share on other sites

Tο 6680 ειναι αρκετα ανθεκτικο στο βρεξιμο. Το δικο μου ειχε βραχει ολοκληρο και με ενα καθαρισμο λειτουργουσε χωρις κανενα προβλημα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας. Αγόρασα πριν λίγο καιρό από ebay το 6680 κλειδωμένο κ τελικά ένας φίλος μου που πήγε Αγγλία κατάφερε κ το ξεκλείδωσε, Οταν μου το έφερε Ελλάδα πήγα σε Nokia Shop για να του βάλω ελληνικά (μιας κ μου είπαν απ' το κατάστημα ότι γίνεται). Να μη σας ταλαιπωρώ, δεν το κατάφεραν τελικά, το έστειλαν στα κεντρικά κ 1 βδομάδα μετά μου είπαν ότι τελικά δεν γίνεται να μπουν ελληνικά. Το πρόβλημα είναι πλέον ότι δεν ανοίγει το κινητό καθόλου. Είναι μάλλον dead!! Υπάρχει περίπτωση να σωθεί; Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί στο νέκρωσαν;

Θα σου πρότεινα να κάνεις hard format, αλλά εφόσον δεν ανοίγει καθόλου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παδια,

εχει κανεις να προτινει καποιο καλο Βluetooth ακουστικο για το 6680?

Προτιμω καποιο με καλωδιο (με κλιπ η' κρεμαστο) για να μπορω να το φοραω και με το κρανος στο μηχανακι. Αν εχει κανεις καποιο να ακουγεται καθαρα, χωρις διακοπες, κ να εχει καποια εμβελεια 2-3μ ας το προτινει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παδια,

εχει κανεις να προτινει καποιο καλο Βluetooth ακουστικο για το 6680?

Προτιμω καποιο με καλωδιο (με κλιπ η' κρεμαστο) για να μπορω να το φοραω και με το κρανος στο μηχανακι. Αν εχει κανεις καποιο να ακουγεται καθαρα, χωρις διακοπες, κ να εχει καποια εμβελεια 2-3μ ας το προτινει.

Ευχαριστω.

Απαντωντας στην ερωτηση μου, το ΒΗ-103 της Nokia δουλευει ικανοποιητικα για τη δουλεια που το θελω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια,φοβερο το σαιτ σας!,:cool:με συγχωρειτε που ακομα δεν μπηκα, ανοιξα κιολας 8εμα καινουργιο,αλλα χρειαζομαι αν μπορειτε την βοηθεια σας !

 

ψαχνω απεγνωσμενα αν υπαρχει καταλληλο λογισμικο linux για nokia s60 6680. εψαχνα απο το site κανενα αναλογο θεμα αλλα δεν βρισκω τιποτα γιατι δεν ξερω καν τι να γραψω. αν δεν κανω λαθος λεγεται platform QT ?

 

δεν γνωριζω αλλα μολις ακουσα οτι αρχισαν να βγαινουν κινητα με λινουξ αρχισα να ψαχνω γτ ως γνωστον τουλαχιστν στα pc χορηγουνται δωρεαν. αν γνωριζει κανεις ας μου δωσει τα φωτα του !! ευχαριστω !:D

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να βάλεις ως λογισμικό του 6680 linux και να βγάλεις το Series 60;

Αν ναι, αυτό είναι αδύνατο.

 

Αν πάλι εννοείς απλά αν υπάρχει το αντίστοιχο λογισμικό του PC Suite που υπάρχει για τα Windows σε linux, δεν το γνωρίζω.

Ίσως μπορέσει κάποιο άλλος με μεγαλύτερη εξοικείωση με το linux να σε βοηθήσει.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
είμαι καινούριος στο forum κ θα ήθελα βοήθεια σχετικά με το κινητό μου, ένα Nokia 6680. Το πρόβλημα είναι ότι κολλάει το κουμπί '1'. Έκανα hard format, πέρασα κ antivirus μήπως είναι ιός, αλλά τίποτα... Παλιότερα είχε βραχεί και σκέφτομαι ότι το πρόβλημα προέρχεται από εκεί.. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Να πας σε Nokia Shop να το κοιτάξουν.

Αν είσαι τυχερός ίσως να χρειάζεται μόνο καθαρισμό κάτω από το πληκτρολόγιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

To 6680 εκανε αισθητη την παρουσια του στην χθεσινη ταινια

του star , The Invasion μαζι με την Nicole Kidman & Daniel Craig :p

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτηση: Υπαρχει προγραμμα για το 6680 το οποιο οταν σε καλουν να επιλεγει τυχαια τραγουδι που θα ακουγεται σαν ηχος, μεσα απο καποια λιστα τραγουδιων ωστε να μην ακουγεται συνεχως το ιδιο τραγουδι?

 

Θα μπορουσε να γινει με ξεχωριστους ηχους για διαφορετικες ομαδες ατομων, ομως θα ηθελα να ισχυει για ολες τις κλησεις γενικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σήμερα άρχισε πάλι να κάνει τα δικά του.:(......μερικές μέρες χάρηκα.:lol:

Τέσπα πάω για καινούργιο....

 

Αυτό το έγραψα πέρυσι τον Σεπτέμβριο.

 

Ήθελα δεύτερη συσκευή και είπα να κάνω δοκιμή με το παλιό καλό αγαπημένο 6680 πριν αγοράσω καινούργια.

Δεν ξέρω τι και πώς,αλλά το δουλεύω πάνω από μήνα χωρίς κανένα πρόβλημα.:)

Η μόνη διαφορά είναι η κάρτα που είναι wind...από cosmote.

Τι τούμπες έχει φάει,τι ατελείωτες ομιλίες με το free to go πακέτο που πήρα...δε κάνει το παραμικρό.

Ότι και αν προκαλούσε το πρόβλημα εξαφανίστηκε.:D

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι!!!!

Αυτά δε γίνονται!!!!

Σήμερα το πρωί άρχισε πάλι επανεκκινήσεις κ.λ.π το τηλέφωνο!!!!:blink:

Πόσο γκαντέμης μπορεί να είμαι???:(

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να του κανεις hard format και format την καρτα μνημης μπορει να στρωσει..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι που άρχισε τα προβλήματα το έκανα αρκετές φορές χωρίς ποτέ να διορθωθεί το πρόβλημα.

Δε χάνω κάτι βέβαια και θα το ξανακάνω άλλη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παληκαρια εχω ενα 6680 που καθεται...αλλα εχει χαλασμενη οθονη κ θελω να το φτιαξω γιατι μου αρεσει πολυ αυτο το κιν..

 

στον γερμανο κ στην alpha copy μου ειχαν πει γυρω στα 80ευρω για αντικατασταση(καινουργια εχει γυρω στο 50αρι) θυμαμαι πριν καιρο που ειχα παει...

 

Εχετε τπτ υποψην σας για το πως μπορω να το φτιαξω μονος μου?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρια εχω ενα 6680 που καθεται...αλλα εχει χαλασμενη οθονη κ θελω να το φτιαξω γιατι μου αρεσει πολυ αυτο το κιν..

 

στον γερμανο κ στην alpha copy μου ειχαν πει γυρω στα 80ευρω για αντικατασταση(καινουργια εχει γυρω στο 50αρι) θυμαμαι πριν καιρο που ειχα παει...

 

Εχετε τπτ υποψην σας για το πως μπορω να το φτιαξω μονος μου?

 

Ευχαριστω

 

Έχεις τα κατάλληλα εργαλεία; Αν οχι καλύτερα να το δώσεις στο service, ορίστε και το service manual

 

http://www.divshare.com/download/3264513-673

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τα κατάλληλα εργαλεία; Αν οχι καλύτερα να το δώσεις στο service, ορίστε και το service manual

 

http://www.divshare.com/download/3264513-673

 

Οχι αρχηγε...δεν εχω τπτ απο τα εργαλεια..αρα με κοβω να το πηγαινω στο service..στον γερμανο να το παω η στην νοκια λες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι αρχηγε...δεν εχω τπτ απο τα εργαλεια..αρα με κοβω να το πηγαινω στο service..στον γερμανο να το παω η στην νοκια λες?

Καλύτερα πήγαινε το σε κάποιο Nokia Care.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...