Jump to content

Redmi 3S


Baniko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να σκεφτώ τρία πράγματα για την περίπτωσή σου.

1Δεν κάθησε καλά η ROM.

2 Η θέση στην οποία βάζεις την κάρτα έχει ρυθμιστεί να δουλεύει μόνο σε 2g .

3 Δεν δουλεύει ο 3-4g πομποδέκτης του τηλεφώνου.

Λύσεις:

1 Ξαναπερνάς την rom.

2 Δεν​ έχω την συσκευή ,αλλά υποθέτοντας ότι το λειτουργικό είναι ίδιο : Στις ρυθμίσεις - about πατάς επανειλημμένα το indernal storage μέχρι να εμφανιστεί​ ένα νέο μενού . Εκεί εμφανίζονται πάνω πάνω οι SIM κάρτες.Επιλέγοντας αυτήν που σε ενδιαφέρει εμφανίζονται επιλογές για τους ρυθμούς λειτουργίας τους. Κάνε επιλογή αν δεν είναι ήδη να δουλεύει σε όλες τις ελληνικές μπάντες.

3 δεν έχω λύση , αλλά θεωρώ απίθανο να συμβαίνει.

 

το 1 και το 2 ειναι δοκιμασμενα, τοσο με την official dev global που ειχε το κινητο οταν ηρθε απο vickmall οσο και με την miui της ελληνικης κοινοτητας.

τωρα για το 3 δυστυχως ουτε εγω εχω λυση.Αρχικα εχω παραγγειλει αυτο

http://www.247home.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=312&virtuemart_product_id=17666&Itemid=474

και βλεπουμε μιας και η πλακετα περιεχει και καποιο κυκλωμα κεραιας που πιθανον να πειραχτηκε.αλλιως παμε logic board και μιλαμε για επιστροφη κινα κτλ κτλ.

το προβλημα μου ειναι αυτο ακριβως

http://en.miui.com/thread-320293-1-1.html

και απο οτι βλεπω ειμαστε πολλοι δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διάβασα λίγο στο link που παρέθεσε​ς και φαίνεται να είναι software πρόβλημα. Δυστυχώς δεν έχω άλλη πρόταση για το πρόβλημα σου .
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία λύση σου προτείνω κάτι που διάβασα στο φόρουμ της miui.

Βάλε και μια δεύτερη κάρτα ενεργη να πιάνει και δευτερο δίκτυο ταυτόχρονα.

Μερικοί λένε ότι δουλεύει (πολύ απλοϊκά "αναγκάζει" τη συσκευή να πιάνει και αυτά τα δίκτυα, 3G/LTE)... GOOD LUCK

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ή δεν το έχει κανένας το κινητό (εκτός από μένα) ή δουλεύει απρόσκοπτα και δεν βγάζει προβλήματα.:p

Μάλλον όλοι τα έλεισαν τα προβλήματά τους.:rolleyes:

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Ή δεν το έχει κανένας το κινητό (εκτός από μένα) ή δουλεύει απρόσκοπτα και δεν βγάζει προβλήματα.:p

Μάλλον όλοι τα έλεισαν τα προβλήματά τους.:rolleyes:

 

 

η αληθεια ειναι οτι δεν κινείται το θέμα .εχει βαλει καποιος καποια αλλη ρομ εκτος απο την official?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την απώλεια σήματος το έχουν αρκετοί! Και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει softwaρικη λύση στο πρόβλημα, αν και αναφέρονται 2-3 μέθοδοι που σε εμενα προσωπικά δεν δούλεψαν( 2 sim, network signal guru, modification αρχειων). Η xiaomi δεν έχει απαντήσει επίσημα για το πρόβλημα. Προσωρινο workaround ειναι να επιλέξεις στο Prefered Network Type στις ρυθμίσεις του κινητού την επιλογη 2G only. Έτσι τουλάχιστον μπορείς να παίρνεις τηλέφωνα. Κατά τα αλλα τρελο Χ απο την εταιρεία και δεν την ξανα επιλέγω για κανένα λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά, δύο redmi 3s που έχω στην οικογένεια και τα δύο μηδέν πρόβλημα, όλα κυλούν ρολόι, είναι με 3 ram 32αρια, 7 μήνες έχουν περάσει από την αγορά τους, μάλλον είμαι από τους τυχερούς

 

ONEPLUS 3T

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα κ την ελληνικη αλλα δεν.εξακολουθει να μην συνδεεται σε 3g-lte δικτυο.

Παντως στα καλα του καθουμενου το επαθα.μετα απο update.δυο ειναι οι πιθανες αιτιες.κατι δεν εκατσε καλα στους οδηγους του modem κ δεν περασαν η κατι εκατσε στραβα κ χαλασαν οι ρυθμισεις.

 

Φίλε μου καλησπέρα.

 

Το εχω και γω το τηλ με την ελληνικη developer και παίζε μια χαρά .Βλέποντας τι έχεις κάνει εχω τις εξής ερωτήσεις,

1, Στα περάσματα των rom που κάνεις , τα κάνεις απο τον updater του κινητού ή έχεις περάσει TWRP και απο εκεί κάνεις install?

2. Κάνεις καθαρή εγκατάσταση (factory reset) η απλά περνας απο πάνω την νέα rom?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πρόβλημα με το δίκτυο. Το γνωστό. Πήρε update από την 8.1.1.0 σε 8.2.5.0 και λύθηκε. Κομπλέ το δίκτυο. Προφανώς είναι θέμα baseband

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος που πηρε ΟΤΑ ή περασε την 8.2.5 αν περιλαμβανει νεοτερη ενημερωση ασφαλειας?

Btw, εχουμε κανενα νεο για android 7.0?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος που πηρε ΟΤΑ ή περασε την 8.2.5 αν περιλαμβανει νεοτερη ενημερωση ασφαλειας?

Btw, εχουμε κανενα νεο για android 7.0?

Η 8.2.5 εχει 1η Μαρτίου 2017.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος που πηρε ΟΤΑ ή περασε την 8.2.5 αν περιλαμβανει νεοτερη ενημερωση ασφαλειας?

Btw, εχουμε κανενα νεο για android 7.0?

 

το νεο ειναι οτι σταματανε(προσωρινα λενε..) η αναπτυξη των dev roms

http://en.miui.com/thread-645418-1-1.html

προφανως ετοιμαζονται για το MIUI9

Link to comment
Share on other sites

MIUI9 και Android 7 πάνε πακέτο;

Όχι απαραίτητα. Αλλά δε θα δεις καμιά διαφορά ουσιαστική με Android 7, όλες οι αλλαγές είναι στη Miui.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιβεβαιώνει κανεις αλλος ότι το πρόβλημα λύθηκε με την τελευταία ρομ?

Γιατί δε δοκιμάζεις ο ίδιος;

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια... Μετά απο λίγο καιρό χάνει το σήμα..!

Εμένα συνεχίζει κανονικά να δουλεύει απροβλημάτιστα.

Έκανες hard reset?

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθε ενημερωση nightly 8.5.3 αν θυμαμαι καλα. Καπου 270MB.

Την εγκαθιστω και βλεπουμε.

Γραφει system optimize.

Ισως λυνει τα προβληματα που ειχατε μερικοι. Εγω κανενα μεχρι τωρα.

 

Edit.

Ολα καλα με την ενημερωση.

Global stable 8.5.3.0

Μηπως ετοιμαζουν nougat?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by nininikos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Τα χαρακτηριστικά του κινητού μου είναι αυτά που βλέπετε στην εικόνα 1. Πρόσθεσα και τη μνήμη (εικόνα 2), γιατί κάπου διάβασα ότι το συγκεκριμένο κινητό δέχεται μνήμη έως 256 gb. Δεν ξέρω αν τελικά έκανα λάθος επιλογή, γιατί η μνήμη υπολειτουργεί και εξηγώ το γιατί.

Μόλις την έβαλα το κινητό την αναγνώρισε και αμέσως ξεκίνησα να μεταφέρω από την εσωτερική μνήμη διάφορα αρχεία (φωτογραφίες & τραγούδια).

Στη συνέχεια όμως άρχισε να εμφανίζει διάφορα προβλήματα. Πχ. ορισμένες φωτογραφίες τις εμφανίζει και άλλες όχι (μαύρο). Επίσης όταν πήγα να προσθέσω ένα φάκελο με τραγούδια μου έσβησε όλους τους υπόλοιπους φακέλους με mp3 που είχα βάλει. Να σας πω ακόμη ότι την έχω κάνει φορμάτ μέσα από το κινητό τουλάχιστον τρεις φορές και την έχω βγάλει και την έχω επανατοποθετήσει άλλες τόσες. Ακόμη να αναφέρω ότι την πήγα σε ένα φίλο μου ηλεκτρονικό, γιατί νόμιζα πως έχει πρόβλημα και αυτός την έβαλε με έναν αντάπτορα στον Η/Υκαι μου είπε ότι ο Η/Υ τη βλέπει κανονικά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω γι’ αυτό θέλω τη βοήθειά σας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όντως λέει έως 256gb αλλά ίσως να έχει θέμα τελικά. Εγώ έχω την ίδια σε 64gb και δεν έχω κανένα θέμα.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποιον μηνα σας δειχνει στο ημερολογιο τις αργιες;

στο δικο μου μεχρι και την καθαρα Δευτερα του 2018.

Όμως στο κινητο της φιλης μου(redmi note 4 global) δειχνει κ για τους επομενους μηνες τις αργιες(25η Μαρτιου, Πασχα, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια... Μετά απο λίγο καιρό χάνει το σήμα..!

 

Το ιδιο θεμα σε 4 redmi 3s ολα εφυγαν πισω για μητρικη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποιον μηνα σας δειχνει στο ημερολογιο τις αργιες;

στο δικο μου μεχρι και την καθαρα Δευτερα του 2018.

Όμως στο κινητο της φιλης μου(redmi note 4 global) δειχνει κ για τους επομενους μηνες τις αργιες(25η Μαρτιου, Πασχα, κλπ).

 

Μέχρι την πρωτομαγιά του 2018, πέφτει τρίτη.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φλάσαρε κανένας miui 9; Εγώ περιμένω να έρθει αυτόματα.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...