Jump to content

Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson


alkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://s23.postimg.org/p7l0icpkr/ericssons.jpg

Τρια τηλεφωνα της συλλογης μου αν και ποτε δεν τα συμπαθησα. Δεν ηταν τοσο νεανικα εκεινη την εποχη που ολοι στο σχολειο κυκλοφορουσαν με nokia ή alcatel που ηταν και φθηνα.

http://s28.postimg.org/n33ejv331/ericssons_2.jpg

Η παρακατω φωτογραφια εχει φαση διοτι το καθε ενα, ενω παιρνει την ιδια μπαταρια, στο ενα ειναι τερμα μεγαλη σε ογκο, η αλλη μεσαιου μεγεθους, και η αλλη τελειως επιπεδη με το τηλεφωνο.

http://s9.postimg.org/4lwi4nsdr/ericssons_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ισχύει ότι δεν τα είχαν στο σχολείο αυτά, αλλά το Τ39m είναι λατρεία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι δεν τα είχαν στο σχολείο αυτά, αλλά το Τ39m είναι λατρεία!

 

Προσωπικά τα είχα στο σχολείο, πρώτα το Τ28 και μετά το Τ39, το οποίο το είχα πάρει - τότε - 600 Ευρώ... Το Τ39 μου ακόμη δουλεύει και προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο τηλέφωνο που έχει περάσει από τα χέρια μου (τηρουμένων πάντα των αναλογιών). :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα είχα στο σχολείο, πρώτα το Τ28 και μετά το Τ39, το οποίο το είχα πάρει - τότε - 600 Ευρώ... Το Τ39 μου ακόμη δουλεύει και προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο τηλέφωνο που έχει περάσει από τα χέρια μου (τηρουμένων πάντα των αναλογιών). :)

Διόρθωση: Δεν τα είχαν πολλοί. Εγώ είχα το Τ65. Μου είχε βγάλει πολλά προβλήματα τότε, αλλά παραμένει από τα αγαπημένα μου. Δυστυχώς δεν μου δουλεύει ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση: Δεν τα είχαν πολλοί. Εγώ είχα το Τ65. Μου είχε βγάλει πολλά προβλήματα τότε, αλλά παραμένει από τα αγαπημένα μου. Δυστυχώς δεν μου δουλεύει ακόμα.

 

Ένα επίσης αγαπημένο τηλέφωνο. Το πιο funky πάντως ήταν το Τ20 που είχε ο κολλητός μου. :up:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το προβλημα πάντα ηταν το εξής: σε εμφάνιση μου άρεσε πολύ το T28· σε χαρακτηριστικά το Τ39. Νομίζω πως το δεύτερο μπορείς ακομα και σήμερα, με περισσότερη ευκολία, λόγω οθόνης, Bluetooth και, άλλων βελτιώσεων στο software να το χρησιμοποιήσεις. Για παράδειγμα Θα ήθελα ας πούμε το t28 να εχει σιγαση μιας κλήσης ενώ χτυπάει.
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι δεν τα είχαν στο σχολείο αυτά, αλλά το Τ39m είναι λατρεία!

Θα συμφωνήσω.

Από τα αγαπημένα τηλέφωνα πού πέρασαν από τα χέρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το t29 ! Απίστευτο τηλέφωνο και πανέμορφο! Το έχω ακόμη αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί. Απλα το καμαρωνω :D
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού σήμερα βρήκα κατσαβίδι αποφάσισα να ανοίξω το Τ65 μου, και λέω να του πάρω καμιά μπαταρία. Ποιος ξέρει μπορεί να δουλέψει.

Εκτός από το ebay που βρήκα μερικές, ξέρετε αν θα μπορούσα να βρώ από Ελλάδα κάπου. Στο betteries.gr που ήξερα σαν site δεν βρήκα κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

ερικσονακιας ημουν. ειχα το 628 μετα πηγα σε Τ28, Τ29, t39, Τ65. μετα απο ενα διαστημα με σαρπ πηγα ξανα σε ερικσον w900, μετα σε αυτο που γυριζε ο φακος της καμερας δεν θυμαμαι μοντελο, κ750 τοχω ακομη, κ850, σατιο το εχω ακομη.
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΆ ΤΑ 2 ΗΤΑΝ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΈΝΑ ΜΟΥ ΚΙΝΗΤΑ ΑΛΛΑ ΠΌΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΑΓΌΡΑΣΑ ΓΙΑΤΊ ΌΤΑΝ ΕΊΧΑ ΒΓΕΙ ΉΜΟΥΝ ΠΟΛΎ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΆΦΗΝΑΝ ΟΙ ΔΙΚΟΊ ΜΟΥ ΝΑ ΈΧΩ ΚΙΝΗΤΌ ΚΑΙ ΈΤΣΙ ΜΟΥ ΑΡΚΟΎΣΕ ΝΑ ΤΑ "ΠΑΙΖΩ" ΌΤΑΝ ΠΗΓΑΊΝΑ ΣΤΗ ΘΕΊΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ .. ΕΠΊΤΕΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΑΠΈΚΤΗΣΑ ΜΕΤΆ ΑΠΟ ΠΟΛΎ ΨΆΞΙΜΟ!!! ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ, ΑΥΘΕΝΤΙΚΆ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΟ? ΔΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΟΥ!! ARE YOU JEALOUS??? :D

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΆ ΤΑ 2 ΗΤΑΝ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΈΝΑ ΜΟΥ ΚΙΝΗΤΑ ΑΛΛΑ ΠΌΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΑΓΌΡΑΣΑ ΓΙΑΤΊ ΌΤΑΝ ΕΊΧΑ ΒΓΕΙ ΉΜΟΥΝ ΠΟΛΎ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΆΦΗΝΑΝ ΟΙ ΔΙΚΟΊ ΜΟΥ ΝΑ ΈΧΩ ΚΙΝΗΤΌ ΚΑΙ ΈΤΣΙ ΜΟΥ ΑΡΚΟΎΣΕ ΝΑ ΤΑ "ΠΑΙΖΩ" ΌΤΑΝ ΠΗΓΑΊΝΑ ΣΤΗ ΘΕΊΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ .. ΕΠΊΤΕΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΑΠΈΚΤΗΣΑ ΜΕΤΆ ΑΠΟ ΠΟΛΎ ΨΆΞΙΜΟ!!! ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ, ΑΥΘΕΝΤΙΚΆ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΟ? ΔΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΟΥ!! ARE YOU JEALOUS??? :D

 

 

Με γεια σου.... Αλλα δεν μοιάζουν με Ericsson . ;)

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ μου μυρίζουν και η μυρωδιά με χαλάει!!! :p

 

 

Χα χα ... Σωστός !!!

Τι avatar ειναι αυτο ; Αλλαξοπιστησες ; :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι! Το εταιρικό μου τηλέφωνο είναι και είπα να πειράξω κόσμο.

 

Πάντα εδώ είμαστε, φανατικός Ericsson-άκιας! Συνεχίζουμε στο θέμα μας. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Γειά στην παρέα!

Ψάχνω κάποια γνήσια πραγματάκια για να κάνω restore ένα T28s και ένα T29s που είχα για χρόνια στο συρτάρι και λειτουργούν κανονικά.

Αν κάποιο μέλος έχει τίποτα γνήσια ρετάλια σε καλή κατάσταση ας μου πεί.

Επίσης αν κάποιος διαθέτει προς πώληση κανένα T28,Τ29,Τ39,8210,8850 όχι ανακατασκευής θα με ενδιέφερε.Ευχαριστώ!

Edited by Xras
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με τα κινέζικα ανακατασκευασμένα ericsson?

Στις φωτό δείχνουν σαν γνήσια.Είχα αλάξει και εγώ στο παρελθόν σε τέτοια τηλέφωνα κάλυμα αλλα θυμάμαι οτι μόνο τα γνήσια κάθονταν κουτί.Τα ημιτασιόν ουτε κουμπόναν σωστά,άλλα είχαν κενά και άλλα έσπαγαν ή ράγιζαν κατα τη συναρμολόγηση.Με γνήσια δεν θυμάμαι να είχα ποτέ θέμα.

Τώρα έχω βάλει στο μάτι ένα τ39 απο ένα κινέζο πωλητή-κατάστημα,ο οποίος έχει μεγάλη γκάμα απο vintage ericsson-nokia ανακατασκευής και σε όλες του τις φωτό τα κιν δείχνουν τέλεια...Αν υπάρχουν άτομα με εμπειρίες απο τέτοια κιν ας πουν καμια γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καποιος απο εδω ειχε παρει και δεν ηταν ευχαριστημενος, νομιζω οτι δεν ανταποκρινοταν με την φωτο, αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, ψαξε λιγο πιο πισω, μην σε παρω και στον λαιμο μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έχω ένα R320 Μπλε αλλά από μπαταρία ούτε να ανάψει θέλει ούτε να φορτώσει. Καμία ιδέα η αλλιώς μπαταρία που να βρω???
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια θα βρεις, αν βρεις ebay νομιζω.

Εγω θα προσπαθουσα να την ξυπνησω, δινοντας της ταση με μια 12βολτη. Ενωνεις τους πολους και την αφηνεις για 1 λεπτο περιπου και μετα δοκιμαζεις αν φορτιζει. Αν μπορεις να της δωσεις ταση και με κανενα μετασχηματιστη, ακομα καλυτερα. Αν εχεις και πολυμετρο, μπορεις να δεις αν θα παρει ταση κιολας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...