Jump to content

Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson


alkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι εννοείται. Τόσο η μπαταρία όσο και η συσκευή είναι τυλιγμένες σε ξεχωριστές nylon αεροστεγώς κλεισμένες συσκευασίες. Προσέχουμε για να έχουμε!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παιδια εχω ενα ericcson T28, αν του βαλω τωρινη sim μεγαλου μεγεθους θα δουλεψει? Παρατηρησα οτι ολες οι καινουριες sim εχουν μικροτερο τσιπακι απο κεινες τις παλιες που χρησιμοποιουσαμε τοτε. Σκεφτομαι να βγαλω twin sim με τον ιδιο αριθμο για να το χρησιμοποιω σαν δευτερη συσκευη...
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα ericcson T28, αν του βαλω τωρινη sim μεγαλου μεγεθους θα δουλεψει? Παρατηρησα οτι ολες οι καινουριες sim εχουν μικροτερο τσιπακι απο κεινες τις παλιες που χρησιμοποιουσαμε τοτε. Σκεφτομαι να βγαλω twin sim με τον ιδιο αριθμο για να το χρησιμοποιω σαν δευτερη συσκευη...

εγω εκοψα παλια καρτα 10ετιας σε micro-sim και δουλεψε κανονικα.φανταζομαι το ιδιο θα συμβαινει και τωρα.

δοκιμη εκανες??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα, εβαλα καινουρια sim (μεγαλη) και δουλευει μια χαρα. Το μονο προβλημα ειναι πως δεν λειτουργει ενα κουμπι. Το νουμερο 6 για την ακριβεια. Το κριμα ειναι πως το κινητο εχει χρησιμοποιηθει ελαχιστα, ειναι σαν καινουριο πραγματικα. Αραγε υπαρχουν καταστηματα που επισκευαζουν μια τοσο παλια συσκευη? Εχετε να μου προτεινετε τιποτα?

Μενω Θεσσαλονικη.

Καθε βοηθεια δεκτη :)

Edited by Nix_
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Στο Τ28, τα κουμπια πατανε σε μια μεμβρανη κολλημενη στην πλακετα. Για να μην δουλευει ενα κουμπι μονο, θεωρω οτι μπορει να εχει παρει σκονη, υγρασια ή κατι αλλο αναμεσα στην μεμβρανη αυτη και την πλακετα. Το κινητο ανοιγει αρκετα ευκολα. Θα σου προτεινα να το ανοιξεις και να καθαρισεις λιγο την μεμβρανη αυτη με λιγο οινοπνευμα. Στην ουσια πρεπει να περασει το οινοπνευμα αναμεσα στην μεμβρανη και την πλακετα ετσι ωστε να καθαρισει οτι δυσχεραίνει την λειτουργια.

Εχω ανοιξει και φτιαξει παραπολλα Τ28 και ολα δουλεψαν κανονικα με τις καινουργιες καρτες. Εγω εχω 4 για την συλλογη μου. Δυστηχως μενω Αθηνα και δεν μπορω να σε βοηθησω απο κοντα. Οτι αλλο θες με ρωτας, στειλε μου και πμ αν θες.

 

http://i.imgur.com/l43z0hql.jpg

Edited by derizio
Link to comment
Share on other sites

Στο Τ28, τα κουμπια πατανε σε μια μεμβρανη κολλημενη στην πλακετα. Για να μην δουλευει ενα κουμπι μονο, θεωρω οτι μπορει να εχει παρει σκονη, υγρασια ή κατι αλλο αναμεσα στην μεμβρανη αυτη και την πλακετα. Το κινητο ανοιγει αρκετα ευκολα. Θα σου προτεινα να το ανοιξεις και να καθαρισεις λιγο την μεμβρανη αυτη με λιγο οινοπνευμα. Στην ουσια πρεπει να περασει το οινοπνευμα αναμεσα στην μεμβρανη και την πλακετα ετσι ωστε να καθαρισει οτι δυσχεραίνει την λειτουργια.

Εχω ανοιξει και φτιαξει παραπολλα Τ28 και ολα δουλεψαν κανονικα με τις καινουργιες καρτες. Εγω εχω 4 για την συλλογη μου. Δυστηχως μενω Αθηνα και δεν μπορω να σε βοηθησω απο κοντα. Οτι αλλο θες με ρωτας, στειλε μου και πμ αν θες.

 

Το σκεφτηκα κι εγω να το ανοιξω και να δω τι παιζει. Βρηκα κι αυτες τις οδηγιες για να δω πως ανοιγει . Εσυ με τι αντικειμενο προτεινεις να ανοιξω τα πλαινα? Δεν θελω να βαλω κατι μεταλικο γιατι πιστευω πως θα γινει κανενα μεγαλο σημαδι.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ανοιγω με πενα απο κιθαρα. Βγαζεις την κεραία και μετα με κατι λεπτο, πλαστικο και οχι εχμηρο ξεκουμπωνεις το καπάκι απο την μεταλλική πλάτη. Μολις θα ξεκουμπωσει και ανοιξει, θα βγαλει τα καλωδια του μικροφωνου απο την πλακετα και εισαι έτοιμος να κανεις οτι θελεις.

Οριστε και ο τρόπος που ανοιγει... http://uselessinfo.pwp.blueyonder.co.uk/dismantlet28.htm

Link to comment
Share on other sites

To ανοιξα και το εκανα. 1000 ευχαριστω @derizio !!!

Η μεμβρανη ηταν κολλημενη σχεδον, στην πλακετα. Ευτυχως το "6" ειναι πλαινο κουμπι και δεν δυσκελευτηκα. Οταν ειδα τι ειχε, επαθα πλακα. Υπολειμμα απο αυτοκολητακι (προφανως απο τη μεμβρανη) στεκοταν αναμεσα στη μεμβρανη και στο μαβρακι (κουμπι) που εχει η πλακετα (στη θεση του 6).

Οριστε και φωτογραφια:

Κατα τ' αλλα μιλαμε για "καινουρια" συσκευη, σχεδον καθολου σκονη δεν ειχε. Δεν εβαλα οινοπνευμα διοτι ολα ηταν πεντακαθαρα. Το σκουπιδακι το εβγαλα πολυ προσεκτικα με μικροσκοπικο κατσαβιδακι. :)

 

[ATTACH]45400[/ATTACH]

Και οντως δουλευει. Το νεο μου "παλιο" αποκτημα στη συλλογη.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που βοηθησα κι κατάφερες και το έφτιαξες. Ευχομαι να το χαρείς και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξερω αν ειμαι off topic (χαρουμενος παντος ειμαι :D) , θα βαλω φωτογραφια απο sony ericsson.

 

Το τηλεφωνο το ειχα αγορασει και καποια στιγμη οταν αγορασα καινουριο τηλεφωνο το ειχα μονο για ξυπνητηρι.

Καποια στιγμη μου το ζητησε ενας φιλος μου για να το δωσει στη γυναικα του, ηθελε smartphone.

Πριν μερικες μερες το ζητησα παλι πισω, αφου και αυτη εχει παρει καινουριο smar και δεν το χρησιμοποιουσε

 

Ο προ-λογος για το s.e Satio

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νεο μου τηλεφωνο !

Η μπαταρια μονο κραταει πολυ λιγο

 

IMG_20140619_213145.jpg

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το νεο μου τηλεφωνο !

Η μπαταρια μονο κραταει πολυ λιγο

 

IMG_20140619_213145.jpg

 

Ιστορικό τηλέφωνο. Το χρησιμοποιώ κ γω! Τη γνήσια μπαταρία εχεις; Πάρε μια καινουρια τρίτου κατασκευαστή. Θα σου κρατάει πάνω απο 4 μερες. Εγώ πήρα μια 750αρα και είναι καλή.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Ιστορικό τηλέφωνο. Το χρησιμοποιώ κ γω! Τη γνήσια μπαταρία εχεις; Πάρε μια καινουρια τρίτου κατασκευαστή. Θα σου κρατάει πάνω απο 4 μερες. Εγώ πήρα μια 750αρα και είναι καλή.

Για την ιστορια το πηρα :)

Ναι εχει τη γνησια μπαταρια, που θα βρω καινουρια τριτου κατασκευαστη ? εχεις καποιο λινκ ?

 

Ευχαριστω :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο σάς :)

Μόλις έκανα παραγγελία τη μπαταρία!

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα πηρα αυτη η οποια ειναι λιγο μεγαλυτερη σε χωρητικοτητα (750mΑh). Ειναι πιο χοντρη ομως· δεν ειναι σαν την οριτζιναλ το ιδιο λεπτη. Και επισης επειδη οι τριτου κατασκευαστη δεν εχουν το γνησιο τσιπακι (εσωτερικα της μπαταριας), η ενδειξη στο κινητο οταν αδειαζει θα πηγαινει απο το full, στη μεση, και οταν θα ειναι να αδειασει θα σου βγαζει την ειδοποιηση φορτισης. Δεν απεικονιζονται δηλαδη τα 3/4 ή το 1/4. Κατα τ' αλλα ειναι μια χαρα.
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό που γράφεις για την μπαταρία, το ίδιο κάνει και η δική μου.

Βάζω φωτογραφία με το πως είναι από μέσα https://www.dropbox.com/s/t3n0sl02v14ax9d/IMG_20140620_222108%7E01.jpg

IMG_20140620_222108%7E01.jpg

, από την εξωτερική πλευρά γράφει Ericsson και έχει το σηματάκι.

Το τηλέφωνο το πήρα από εδώ http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-One-Original-2G-GSM-900-1800-Unlocked-Ericsson-T28-T28s-Black-Gift/675266131.html

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό που γράφεις για την μπαταρία, το ίδιο κάνει και η δική μου.

Βάζω φωτογραφία με το πως είναι από μέσα https://www.dropbox.com/s/t3n0sl02v14ax9d/IMG_20140620_222108%7E01.jpg

IMG_20140620_222108%7E01.jpg

, από την εξωτερική πλευρά γράφει Ericsson και έχει το σηματάκι.

Το τηλέφωνο το πήρα από εδώ http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-One-Original-2G-GSM-900-1800-Unlocked-Ericsson-T28-T28s-Black-Gift/675266131.html

 

Ναι δεν ειναι γνησια και ουτε προκειται να βρεις (οπως ειναι και λογικο αλλωστε). Επισης, στη γνησια οταν το κινητο ειναι στην κεντρικη οθονη και ανεβασεις ή κατεβασεις το πλαϊνο κουμπι, εκτος απο το ενεργο προφιλ δειχνει και το υπολοιπο της μπαταριας επι τοις εκατο. Π.χ 75%. Αν βρεις μια μπαταρια που να την αναγνωριζει ως "γνησια" τοτε αυτα ολα που αναφεραμε δουλευουν κανονικα. Οπως και να εχει μην χαλιεσαι, απολαυσε το κινητο σου, δουλευει μια χαρα κι ετσι!!

 

Μεγια σου και καλες κλησεις :)

Edited by Nix_
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι, με το πλαινο πλήκτρο δεν βγάζει το ποσοστό μπαταρίας.

Δεν με πειράζει, το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά και θα το χαρώ!

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μια και ειδα οτι παρραγγειλες απο εκει... Το τηλεφωνο εχει καινουργια καπακια εξωτερικα ή μεταχειρισμενα? Πισω εχει φθορες ή πλατη? Το ταμπελακι του ειναι το αυθεντικο? (αν δεν το γνωριζεις βαλε μας φωτο να δουμε σε παρακαλω) και η μπαταρια σου ηρθε μεταχειρισμενη, οχι αυθεντικη απ'οτι βλεπω απο το ταμπελακι, και δεν κραταει?

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι πολυ περιεργος τι πουλανε αυτοι εκει κατω με τετοιες τιμες και δεν ηθελα να παρω κατι, μονο και μονο για να το διαπιστώσω. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια και ειδα οτι παρραγγειλες απο εκει...

1) Το τηλεφωνο εχει καινουργια καπακια εξωτερικα ή μεταχειρισμενα?

2) Πισω εχει φθορες ή πλατη?

3) Το ταμπελακι του ειναι το αυθεντικο? (αν δεν το γνωριζεις βαλε μας φωτο να δουμε σε παρακαλω) και

4) η μπαταρια σου ηρθε μεταχειρισμενη, οχι αυθεντικη απ'οτι βλεπω απο το ταμπελακι, και δεν κραταει?

5) Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι πολυ περιεργος τι πουλανε αυτοι εκει κατω με τετοιες τιμες και δεν ηθελα να παρω κατι, μονο και μονο για να το διαπιστώσω. Ευχαριστω!

Sorry που αργησα να απαντησω, ημουν εκτος :)

Σου τα εκανα 1-2-3...... :)

1) Μεταχειρισμενα.

2) κατω απο την κεραια στο ασημενιο χρωμα.

3) Δεν το γνωριζω, εβγαλα φωτογραφιες.

4) Σωστα.

5) κανενα προβλημα :)

 

Εβγαλα φωτογραφιες για να δεις τις φθορες στα πλαστικα του και οτι αλλο θελεις :) Σε μια εικονα εχω κυκλωσει μια περιοχη, σε εκεινο το σημειο ειναι ραγισμα και το προσεξα μετα απο λιγες ημερες:(

https://app.box.com/s/zzpzmc8bnya9esrqejvd

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Sorry που αργησα να απαντησω, ημουν εκτος :)

 

Σου τα εκανα 1-2-3...... :)

 

1) Μεταχειρισμενα.

 

2) κατω απο την κεραια στο ασημενιο χρωμα.

 

3) Δεν το γνωριζω, εβγαλα φωτογραφιες.

 

4) Σωστα.

 

5) κανενα προβλημα :)

 

 

 

Εβγαλα φωτογραφιες για να δεις τις φθορες στα πλαστικα του και οτι αλλο θελεις :) Σε μια εικονα εχω κυκλωσει μια περιοχη, σε εκεινο το σημειο ειναι ραγισμα και το προσεξα μετα απο λιγες ημερες:(

 

https://app.box.com/s/zzpzmc8bnya9esrqejvd

 

 

Made by Sony Ericsson ?

Είχε γίνει τότε η συνεργασία ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

 

Ειδα λοιπον... τα logos μαλλον ξαναβαμμενα και οχι καλα κιολας.

Τα πληκτρα μεσα στην βρωμα , φθαρμενα και με κινεζικα συμβολα (?).

Το ταμπελακι δεν ειναι το αυθεντικο.

Η μπαταρια δεν ειναι αυθεντικη απλα εχουν βαλει το logo επανω....

Εχω δει οτι παιζουν στα 30 ευρω περιπου και φανταζομαι οτι κανει κανενα μηνα να ερθει.

Επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα, χωρια τα 4 της συλλογης μου, πρεπει να εχω πουλησει τουλαχιστον 6 αυθεντικα, και εχω και αρκετα ρεταλια για να φτιαχνω καποιο οταν πεφτει στα χερια μου. Τελικα οι κινεζοι δεν τα ανακατασκευαζουν καλα σε σχεση με καποια αλλα μοντελα και σαν την ποιοτητα και την ομορφια του αυθεντικου.... τιποτα!

Ευχομαι να το χαρεις και αν ποτε εχεις κανενα προβλημα , στειλε μου ενα μυνημα μηπως μπορω να βοηθησω. ;)

 

 

Εγω αυτες τις μερες τεσταρω αυτο..

 

http://i.imgur.com/HtIdHBQl.jpg

 

Πολυ μικρο και βολικο για δευτερο, καθως και λιγο σπανιο να το βρεις και αν δουλευει. Εχουν θεμα με το σημα τους, νεκρωνει τελειως, αλλα αυτο δουλευει μαι χαρα. Προσπαθω να αποφασισω αν θα το αποχωριστω ή θα το κρατησω γιατι ηδη εχω αλλα 2 λειτουργικα :)

 

http://i.imgur.com/BgQBI5tl.jpg

Edited by derizio
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εγώ πού με την εμπειρία και τη γνώση σού ξεκαθάρισες το τι παίζει με το τηλέφωνο :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...