Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μικρό. Η νάνο μπαίνει στην θέση της Micro sd.

 

Αν έχεις σκοπό να αλλάξεις κάρτα σιμ, παρε μουλτι. Δινουν όλες οι εταιρίες. Είναι 3 σιμ σε μια(μίνι, μικρο, νάνο)

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κλοπής τουCubot Dinosaur της κόρης μου χρειάζομαι ΑΜΕΣΑ καινούργιο τηλέφωνο. Καλοβλέπω το Redmi note 4(x) αλλά έχω ψιλομπερδευτεί με τις διάφορες εκδόσεις.

Διάβασα πολλές σελίδες εδώ και κατέληξα ότι θέλω 5,5 ιντσες, 3gb ram, 16 ή 32 GB ROM, να υποστηρίζει 4G στην Ελλάδα (Β20 ???), τον SNAPDRAGON επεξεργαστή για καλύτερη αυτονομία, και φυσικά να έχει Ελληνικά.

Το πρόβλημα είναι ότι ψάχνω στα σκρουτζομάγαζα αλλά δεν αναφέρουν πάντα αν υποστηρίζει 4g στα 800 - είναι λίγο "φλού" το θέμα, και έχω μπερδευτεί με το αν έχει Ελληνικά ή όχι... Ξέρει κάποιος να με κατευθύνει από πού να το πάρω και να είμαι σίγουρος ότι καλύπτονται τα ανωτέρω ? (υπ' όψιν ότι θέλω κάτι να δουλεύει ετσι out of the box μιας και ρουταρίσματα, φλασαρίσματα κλπ "δεν το έχω"...

Αν είναι ακατόρθωτο από Ελλάδα στην έσχατη ανάγκη κάποιο λινκ για αγορά απ'έξω δεν θα με χάλαγε (από Ευρώπη καλύτερα για ταχύτητα παραλαβής και αποτροπή τελωνείου)...

Όλα τα 4Χ, ή τα note με snapdragon γενικά υποστηρίζουν την 800άρα.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, επειδή γλυκοκοιτάζω το συγκεκριμένο ή αν δεν πάρω αυτό θα πάω στο απλό το 4Χ θέλω να ρωτήσω, αν το πάρω και έχει την κινέζικη (official) μπορώ μέσω του update στα settings να περάσω την official global ή αυτό γίνεται μόνο αν έχει ήδη πάνω την global.

Και ένα ακόμα αν είναι ανοιγμένη η συσκευή και έχει περαστεί πχ από τον πωλητή ή οποιονδήποτε η rom και έχει ξεκλείδωτο τον bootloader πως τον κλειδώνω ή μήπως κλειδώνει αυτόματα μόλις περαστεί η rom ;; Αν είναι κλειδωμένος και υπάρχει υποψία ότι έχει ανοιχτεί είναι λέτε καλό να τον ξεκλειδώσω και να τον κλειδώσω εγώ ο ίδιος ;; Ευχαριστώ, και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι άσχετος και με αγορές κίνα/skroutz και από android γενικά....

Το κινητό δεν το πειράζουν πια οι κινέζοι, γιατί η μαμά ρομ τώρα καλύπτει ευρωπαϊκές γλώσσες.

 

Οπότε δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς. Αλλά και αν μια στο εκατομμύριο στο έχουν πειράξει είναι πολύ απλό να περάσεις την μαμά και να κλειδώσει

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κλοπής τουCubot Dinosaur της κόρης μου χρειάζομαι ΑΜΕΣΑ καινούργιο τηλέφωνο. Καλοβλέπω το Redmi note 4(x) αλλά έχω ψιλομπερδευτεί με τις διάφορες εκδόσεις.

Διάβασα πολλές σελίδες εδώ και κατέληξα ότι θέλω 5,5 ιντσες, 3gb ram, 16 ή 32 GB ROM, να υποστηρίζει 4G στην Ελλάδα (Β20 ???), τον SNAPDRAGON επεξεργαστή για καλύτερη αυτονομία, και φυσικά να έχει Ελληνικά.

Το πρόβλημα είναι ότι ψάχνω στα σκρουτζομάγαζα αλλά δεν αναφέρουν πάντα αν υποστηρίζει 4g στα 800 - είναι λίγο "φλού" το θέμα, και έχω μπερδευτεί με το αν έχει Ελληνικά ή όχι... Ξέρει κάποιος να με κατευθύνει από πού να το πάρω και να είμαι σίγουρος ότι καλύπτονται τα ανωτέρω ? (υπ' όψιν ότι θέλω κάτι να δουλεύει ετσι out of the box μιας και ρουταρίσματα, φλασαρίσματα κλπ "δεν το έχω"...

Αν είναι ακατόρθωτο από Ελλάδα στην έσχατη ανάγκη κάποιο λινκ για αγορά απ'έξω δεν θα με χάλαγε (από Ευρώπη καλύτερα για ταχύτητα παραλαβής και αποτροπή τελωνείου)...

 

Β20 χρησιμοποιεί μόνο η Wind. Αν έχεις άλλη εταιρεία δεν σε απασχολεί (τουλάχιστον για την ώρα).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω τον πίσω αισθητήρα για το δακτυλικό αποτύπωμα ;

Είναι πολύ σπαστικό να ανοίγει η οθόνη μόλις αγγίζω τον αισθητήρα στο πίσω μέρος κάτω από την κάμερα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κλοπής τουCubot Dinosaur της κόρης μου χρειάζομαι ΑΜΕΣΑ καινούργιο τηλέφωνο. Καλοβλέπω το Redmi note 4(x) αλλά έχω ψιλομπερδευτεί με τις διάφορες εκδόσεις.

Διάβασα πολλές σελίδες εδώ και κατέληξα ότι θέλω 5,5 ιντσες, 3gb ram, 16 ή 32 GB ROM, να υποστηρίζει 4G στην Ελλάδα (Β20 ???), τον SNAPDRAGON επεξεργαστή για καλύτερη αυτονομία, και φυσικά να έχει Ελληνικά.

Το πρόβλημα είναι ότι ψάχνω στα σκρουτζομάγαζα αλλά δεν αναφέρουν πάντα αν υποστηρίζει 4g στα 800 - είναι λίγο "φλού" το θέμα, και έχω μπερδευτεί με το αν έχει Ελληνικά ή όχι... Ξέρει κάποιος να με κατευθύνει από πού να το πάρω και να είμαι σίγουρος ότι καλύπτονται τα ανωτέρω ? (υπ' όψιν ότι θέλω κάτι να δουλεύει ετσι out of the box μιας και ρουταρίσματα, φλασαρίσματα κλπ "δεν το έχω"...

Αν είναι ακατόρθωτο από Ελλάδα στην έσχατη ανάγκη κάποιο λινκ για αγορά απ'έξω δεν θα με χάλαγε (από Ευρώπη καλύτερα για ταχύτητα παραλαβής και αποτροπή τελωνείου)...

 

Αυτή την στιγμή υπάρχει στην ισπανική αποθήκη του Geekbuying στα 179,99 δολάρια σε μαυρο 3/32 με την Β20. http://www.geekbuying.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-3G-3GB-32GB-Smartphone---Black-378348.html

σε γκρι 3/32 με Β20 http://www.geekbuying.com/item/International-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-3GB-32GB-Smartphon----Gray-378347.html και χρυσο 3/32 με B20 http://www.geekbuying.com/item/International-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-3GB-32GB-Smartphone---Gold-376555.html

Για τσέκαρε το.

Edited by buster11
Link to comment
Share on other sites

Όταν με τα ίδια ευρώ το παίρνεις από Ελλάδα, ποιος ο λόγος να μπλέξεις με κινεζομαγαζα???

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω τον πίσω αισθητήρα για το δακτυλικό αποτύπωμα ;

Είναι πολύ σπαστικό να ανοίγει η οθόνη μόλις αγγίζω τον αισθητήρα στο πίσω μέρος κάτω από την κάμερα

 

Με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν με τα ίδια ευρώ το παίρνεις από Ελλάδα, ποιος ο λόγος να μπλέξεις με κινεζομαγαζα???

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι η τιμή είναι σε δολάρια. 179,99$ δηλ. 152,5€ και με την Β20 μπάντα ποιο μαγαζί το έχει στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

εγω το παρηγγειλα απο gearbest που το εχει flash sale στα 132. 50€ την international εκδοση. λετε να εχει τηνΒ20;

https://m.gearbest.com/cell-phones/pp_621141.html?wid=21

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι η τιμή είναι σε δολάρια. 179,99$ δηλ. 152,5€ και με την Β20 μπάντα ποιο μαγαζί το έχει στην Ελλάδα?

165 το μαύρο 3/32 στο plus3 gr

Τι λες, δεν αξιζει για 10 ευρω να το πάρεις από δω?

Ακομη και για 20...

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

165 το μαύρο 3/32 στο plus3 gr

Τι λες, δεν αξιζει για 10 ευρω να το πάρεις από δω?

Ακομη και για 20...

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

Για πάρε τηλέφωνο να μάθεις έχει την B20? Εδώ δεν κάνουμε διαφήμιση, προτάσεις δίνουμε για καλές προσφορές. Αν είχες διαβάσει τα παραπάνω posts αναφέρεται ότι είναι χωρίς, αν πάλι κάτι άλλαξε και το τηλέφωνο που δίνουν την διαθέτει εεε τότε ΝΑΙ αξίζει και παραξιζει το παραπάνω 10ρικο στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη κάνω διαφήμιση. Απλά ενημερώνω από που το πήρα πριν 10 μερες περίπου. Γκρι 3/32 στα 172, global με τον κωδικό στο πίσω μέρος.

 

 

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σφραγισμένο παρακαλώ. Απειραχτο, ευρωπαϊκός φορτιστης.

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη κάνω διαφήμιση. Απλά ενημερώνω από που το πήρα πριν 10 μερες περίπου. Γκρι 3/32 στα 172, global με τον κωδικό στο πίσω μέρος.

 

 

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σφραγισμένο παρακαλώ. Απειραχτο, ευρωπαϊκός φορτιστης.

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

Κοίτα, επειδή υπάρχει μια σύγχυση με τα μοντέλα της Xiaomi άλλο το global το οποίο διαθέτει την Β20 band και άλλο το EU το οποίο έχει απλά ευρωπαϊκό φορτιστή. Αν πράγματι είναι το Global η τιμή είναι πολύ καλή και μπράβο που επιτέλους βλέπουμε τέτοιες τιμές και στην Ελλάδα. Αυτά προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και πάντα για την σωστή ενημέρωση. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις απλά έχω βαρεθεί να διαβάζω ανακρίβειες σε διάφορα φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις πως έχει το πραμα

Δεξιά του κουτιού γράφει global version. Έχει ευρωπαϊκό φορτιστή. Ο κωδικός στο πίσω μέρος του κουτιού είναι ο σωστός.

Και το καλύτερο???

Σε σημείο που με το Le Max 2 x829(απουσία Β20) δεν έπιανα 4g με q card, το συγκεκριμένο xiaomi έπιανε και με πολύ καλό σήμα μάλιστα (q card).

 

Πως αλλιως να δω αν έχει την Β20?

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις πως έχει το πραμα

Δεξιά του κουτιού γράφει global version. Έχει ευρωπαϊκό φορτιστή. Ο κωδικός στο πίσω μέρος του κουτιού είναι ο σωστός.

Και το καλύτερο???

Σε σημείο που με το Le Max 2 x829(απουσία Β20) δεν έπιανα 4g με q card, το συγκεκριμένο xiaomi έπιανε και με πολύ καλό σήμα μάλιστα (q card).

 

Πως αλλιως να δω αν έχει την Β20?

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

Υπάρχουν εφαρμογές που τσεκαρουν τις μπάντες αλλά πρέπει να είσαι root. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω άλλον τρόπο. Αλλά λογικά με αυτά που μου λες είναι το Global οπότε καλά που την κάναμε την συζήτηση άν κάποιος ενδιαφέρεται για αγορά να ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Της γυναίκας είναι, δε θέλω να μπλέξω με ρουτ κλπ :lol:

Θα τσεκάρω και σε άλλα

μέρη το δίκτυο.

 

(Επίσης κάποιος συμφορουμιτης με ενημέρωσε ότι το συγκεκριμένο κατάστημα διαθέτει συσκευές με Β20)

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

165 το μαύρο 3/32 στο plus3 gr

Τι λες, δεν αξιζει για 10 ευρω να το πάρεις από δω?

Ακομη και για 20...

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

163 euro μαυρο 3/32 global version με b20 στο mytel.gr πριν 10 περιπου μερες

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερωτησούλα, η οθόνη αντέχει καθόλου στις γρατσουνιές ή μπα, το λέω γιατί δεν έχει προστασία π.χ. Gorilla Glass η DragonTail η ότι άλλο.

Φυσικά και θα ήθελα να βάλω Tempered Glas, αλλά δεν θέλω να γίνει σαν αυτό: https://youtu.be/UX-kkn6gZZY , υπάρχει και αυτού του τύπου που φαίνεται πολύ ωραία:

και άντε να βγάλω άκρη από το skroutz για ποιο γυαλί είναι ποιο, γιαυτό σκέφτομαι ότι αν αντέχει να το αφήσω ως έχει.... Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερωτησούλα, η οθόνη αντέχει καθόλου στις γρατσουνιές ή μπα, το λέω γιατί δεν έχει προστασία π.χ. Gorilla Glass η DragonTail η ότι άλλο.

Φυσικά και θα ήθελα να βάλω Tempered Glas, αλλά δεν θέλω να γίνει σαν αυτό: https://youtu.be/UX-kkn6gZZY , υπάρχει και αυτού του τύπου που φαίνεται πολύ ωραία:

και άντε να βγάλω άκρη από το skroutz για ποιο γυαλί είναι ποιο, γιαυτό σκέφτομαι ότι αν αντέχει να το αφήσω ως έχει....

99% το γυαλί του είναι της Asahi (dragontail). Αν όχι, πάλι είναι κάτι αντίστοιχο, δεν πρόκειται να γρατζουνιστεί παρά μόνο από γυαλί/άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και είπα να ρωτήσω την ίδια την Xiaomi και η απάντηση που πήρα ήταν η ε εξής: We wish to inform you that the protection used is a customized Xiaomi corning Glass. Το οποίο υποθέτω ισχύει για όλα τα Redmi και γενικά για όλα τα μοντέλα που στα οποία δεν αναφέρεται ακριβός ο τύπος, π.χ. για πιο ακριβά μοντέλα όπως τα Mi και Mi Note κτλ αναφέρεται ότι φοράνε Corning Gorilla Glass ενώ για τα πιο φθηνά δεν γράφεται τίποτα.. Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...