Jump to content

Samsung Galaxy A9 (2016) (SM-A9000)


dBpanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι

Και θα δουλευουν ολα μια χαρα. Απλα δεν θα εχει ελληνικα

 

Εγώ την κατέβασα και την δοκιμάζω.

Μέχρι τώρα βρήκα 2 θεματάκια.

Πρώτο και λιγότερο σημαντικό το ξυπνητήρι, το σεταρεις οκ, αλλά όταν ξεκινήσει χτυπάει για ένα δευτερόλεπτο και σταματάει. Αλλα από το play store λειτουργούν κανονικά.

Δεύτερο έχει θέμα με τη sdcard. Δυο 128gb (toshiba & Transcend) που εχω τις αναγνωρίζει μεν αλλά λέει ότι είναι corrupted και ότι χρειάζονται φορμάτ. Όταν το κάνεις το φορμάτ αμέσως σου ξαναλέει το ίδιο. Με μια 8gb και μια 16gb δεν έχω κανένα θέμα.

Θα συνεχίσω να τη χρησιμοποιώ γιατί μου αρέσει, να δω ομως και τη μπαταρία και τα λοιπά

Edited by costasnp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πήγα στην eRainbow και μου είπαν ότι πρέπει να το στείλουν Κίνα...Θα χρειασθούν 4-6 εβδομάδες και δεν ξέρουν το κόστος.

Το πήρα και σήμερα το πήγα σε γνωστό κατάστημα στον Πειραιά και αναμένω.Σε κάθε περίπτωση θα σας κρατήσω ενήμερους γιατί αν τελικά το φτιάξουν,πιθανόν να ενδιαφέρει κάποιους κατόχους του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Α9 pro

Καλησπέρα παιδια. Ενημερωνω για το παλιότερο μου post. Επέστρεψα την ελλατωματικη συσκευη και πηρα τα χρηματα μου πισω. Όμως το μικρόβιο δεν έπαψε να ισχύει. έτσι ξαναπήρα το ίδιο τηλεφωνο απο ebay απο Αμερικανο πωλητη και μου το έφερε ο θείος μου που έτυχε να έρχεται Ελλάδα για το Πάσχα. Η συσκευή αυτη ειχε τα παντα εκτός απο ελληνικα. ειχε συνολικα 10 γλωσσες. (βλεπετε ήταν απο Αμερικάνο πωλητη αλλα ήταν κινεζικη έκδοση) στην αρχη δε με ενοιαζε. όμως σαν περιεργος ανθρωπος αρχισα να το πιραζω. κατέληξα να του φορεσω το τελευταιο firmware που ειχα βρει στο ιντερνετ με αποτελεσμα να χάσω το google gapps και να μην έχω ελληνικα ακομα.

 

εψαξα πολλες μερες τι να κανω και με τα gapps αλλα και με τα ελληνικα. με τα gapps δεν καταφερα τιποτα. πηγα στον Γερμανο που εχω εκει εναν τεχνικο φιλαρακι και μου κατεβασε μια εφαρμογή Aptoide η οποια ειναι σαν το google play store κανεις account και κατεβαζεις οτι θες κανονικα. σου κανει και τα updates ολα. δεν επαναπαυομαι όμως. συνεχιζω και ψαχνω το google play. ποσο χαζή ημουν που δεν εκανα απλα ενα back up. αλλα ημουν σιγουρη για τον εαυτο μου βλεπετε ;):wacko:

 

το θεμα ακομα το ψαχνω. μα ελυσα το θεμα της γλωσσας και θα σας πω βημα βημα τι εκανα να το κανετε κι εσεις για να εχετε και ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο αλλα και ορθογαφικο ελεγχο στα μηνυματα σας και χωρις να κινδυνεψετε να χαλασετε το κινητο σας.

 

Αρχιζω:

1)κατεβαζουμε την εφαρμογη local & language. ειναι ενα εικονιδιο με μια σφαιρα πρασινη. εκει επιλεγετε ποια γλωσσα θελετε να βαλετε. την επιλεγετε και σε περιπτωση που το κινητο σας εχει ολα τα permissions τοτε θα το παρει και πατε στο επομενο σταδιο. τι γινεται ομως αν δεν εχει? θα σας βγαλει ενα μηνυμα οτι μονο ο administrator μπορει να το κανει. λαθος μπορειτε κι εσεις με τα παρακατω βηματα:

 

http://blog.whenair.com/?p=204

-συνδεουμε με καλωδιο usb το κινητο μας με τον υπολογιστη μας μετα απο το κινητο

-setting

-search γραφουμε developer options(το Α9100 το εχει κρυφο γι αυτο το κανω search)

-on

-revoke USB debugging authorization

ok στο μηνυμα που θα βγαλει

-usb debugging

οκ στο μηνυμα που θα βγαλει

ν always allow this computer

-κατεβαζουμε το adb http://blog.whenair.com/wp-content/uploads/2016/04/adb-windows-automatic.zip

-το ξεζιπαρουμε

-το ανοιγουμε και τα κανει ολα μονο του.!!! αν επιτυχει τοτε εχουμε Ελληνικο μενου αυτοματα στο κινητο μας. ομως δεν εχουμε ελληνικα γραμματα στο πληκτρολογιο γιατι οι παλιοκινεζοι εχουν κλειδωμενο το πληκτρολογιο και δεν αλλαζει..

Εσπασα λιγο το κεφαλι μου διαβαζοντας περισσοτερο κοιταζοντας στο youtube τι κανουν οι υπολοιποι και βρηκα αυτο. ο κυριουλης μαλλιστα δοκιμασε την Ελληνικη γλωσσα. εκανα οτι και αυτος :

2)

-κατεβάζουμε την εφαρμογή multiling keyboard

-κανουμε εγγατασταση την εφαρμογη

-επιλεγουμε την γλωσσα που θελουμε να προσθεσουμε

και εχουμε ελληνικα στο κινητο μας (προσοχη εδω. εχουμε ελληνικα οταν γραφουμε. δεν εχει ορθογραφια.)

για να εχουμε ορθογραφια θα πρεπει να κατεβαζουμε τα plugins. οποιος δεν εχει google play store δεν θα μπορεσει να το κατεβασει το link που δινει δεν δουλευει. ομως αν το βαλετε (το link) σε σταθερο υπολογιστη τότε μια χαρα το κατεβαζει. το φορτωνετε στο κινητο και το τρεχετε απο εκει. Ενεργοποιειτε το Τ9 και τατα!!! ελληνικός ορθογραφος!

απλο και ευκολο. μακαρι να τα ειχα δει πριν περασω το firmware που μου εχασε τα gapps μου!

 

ελπιζω να βοηθησα οσους θελουν ελληνικα στο Α9 τους. ειναι πολυ καλη συσκευη. ειμαι πολυ ικανοποιημενη. αν μπορουσα να βρω και τα gapps θα ημουν ευτυχισμενη.

αν καποιoς εχει λυση στο πως να βαλουμε google apps ας γραψει βημα βημα τι να κανουμε. ας κρατησουμε αυτο το thread ενημερο για ολα τα πιθανα προβληματα και λυσεις αυτης της συσκευης.

 

τωρα καπου διαβασα καποιος φιλος/φιλη εχει προβλημα με τα μηνυματα απο facebook messenger/viber. η συσκευη πεφτει σε υπνο για εξοικονομηση μπαταριας. καπου πηρε το ματι μου επιλογη να ειναι always on γι αυτο το email δουλευει ενω τα αλλα όχι.

 

ελπιζω να βοηθησα. περιμενω απαντησεις στο δικο μου θεμα αν υπαρχει καποιος που το έχει λυσει. σας ευχαριστω πολυ!!:D:)

Edited by mobar78
Link to comment
Share on other sites

mobar78 σ΄ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου.Περιμένω ακόμα νεότερα από το κατάστημα που το έχω δώσει.Το Aptoid δεν το σκέφθηκα καθόλου...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωριζει κανεις γιατι δεν υπαρχει η δυνατοτητα βιντεοκλησης απο τον stock dialer;

 

Αν εννοεις βιντεοκληση δικτυου ο μονος λογος που μπορει να μην κανει ειναι οτι το τηλεφωνο ειναι branded οποτε αλλαζεις λογισμικο μανισιο αλλα unbranded και κατα προτιμηση της χωρας που ειχε προορισμο το κινητο.δηλαδη αν ειναι voda η tim πχ ιταλιας βαλε μια ιταλικη η ακομη μπορεις να βαλεις και την ελληνικη unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις βιντεοκληση δικτυου ο μονος λογος που μπορει να μην κανει ειναι οτι το τηλεφωνο ειναι branded οποτε αλλαζεις λογισμικο μανισιο αλλα unbranded και κατα προτιμηση της χωρας που ειχε προορισμο το κινητο.δηλαδη αν ειναι voda η tim πχ ιταλιας βαλε μια ιταλικη η ακομη μπορεις να βαλεις και την ελληνικη unbranded.

 

Οχι,εννοω την βιντεοκληση μεσω του stock dialer που δεν χρησιμοποιει τα mb.Το εψαξα λιγο κ βρηκα οτι οι σειρες Α και J δεν την υποστηριζουν.Αν κανω λαθος κ γνωριζει καποιος ας δωσει τα φωτα του.

Edited by Sakisq_87
Link to comment
Share on other sites

Παραδόθηκε στο 9volto 21 Απριλίου.

Σήμερα-ένα μήνα σχεδόν μετά-πήγα και μου είπαν ότι θέλει ακόμα χρόνο...

Φυσικά το πήρα και θα ξαναπροσπαθήσω μόνος μου,με την μόνη διαφορά ότι πλέον δεν δουλεύει καν το πληκτρολόγιο.Δεν μπορώ δηλαδή να γράψω πουθενά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

mobar78 το post σου με έσωσε και σ΄ευχαριστώ πολύ.Με το Aptoid κατάφερα να έχω Ελληνικό πληκτρολόγι και να κατεβάσω και κάποιες χρήσιμες εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Α9 pro

για να εχουμε ορθογραφια θα πρεπει να κατεβαζουμε τα plugins. οποιος δεν εχει google play store δεν θα μπορεσει να το κατεβασει το link που δινει δεν δουλευει. ομως αν το βαλετε (το link) σε σταθερο υπολογιστη τότε μια χαρα το κατεβαζει. το φορτωνετε στο κινητο και το τρεχετε απο εκει. Ενεργοποιειτε το Τ9 και τατα!!! ελληνικός ορθογραφος!

Δυστυχώς το link δεν δουλεύει και από υπολογιστή...

Επίσης,έχει αναφερθεί ότι το μαμά πληκτρολόγιο δεν υποστηρίζει βιντεοκλήση.

Όντως,έτσι είναι και μάλλον δεν υποστηρίζει γενικά αφού ούτε με το Truecaller κατάφερα κάτι.

Edited by autokinitakias
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σε βοήθησα autokinitakia. Πήγαινε ατός ρυθμησεις του πληκτρολογιου και ενεργοποιησε το T9. Θα έχει ορθογραφικό έλεγχο αλλά οχι οτι καλύτερο. Απο το τίποτα όμως ...

 

Άρα μας μένει το google play έτσι άπλα για το ****το ☺ αν κάποιος καταφέρει και ντέι firmware με google play international version ας μας ενημερώσεις.

 

Αν κάνεις έναν έλεγχο στο ιντερνετ θα βρεις και άλλες εφαρμογές όπως το aptoide.

 

Καλή συνέχεια. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε autokinitakia γραψε στο aptoide greek keyboard plugin και θα σου βγάλει το plugin που δεν κατεβαίνει. Το δοκίμασα τώρα. Θα σου βγάλει πολλά εσύ θα βρεις ενα εικονιδιο με γκρι και θα γράφει greek keyboard plugin. Αυτό θες.
Link to comment
Share on other sites

Το J7 του 16 που εχω υποστηριζει κανονικα βιντεοκληση μεσω δικτυου καθως και οσα Α περασαν απο τα χερια μου
Link to comment
Share on other sites

Φίλε autokinitakia γραψε στο aptoide greek keyboard plugin και θα σου βγάλει το plugin που δεν κατεβαίνει. Το δοκίμασα τώρα. Θα σου βγάλει πολλά εσύ θα βρεις ενα εικονιδιο με γκρι και θα γράφει greek keyboard plugin. Αυτό θες.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ.Βρήκα πληκτρολόγιο.

Το Google Apps είναι πολύ σημαντική έλλειψη,αφού-στην δική μου τουλάχιστον συσκευή-καθε 3 και λίγο μου πετάει ένα παράθυρο ότι δεν δουλεύουν,κυρίως όμως,δεν μπορείς να συγχρονίσεις τις επαφές κτλ με το Gmail σου.

Link to comment
Share on other sites

Λόγο του ότι είναι δύσκολο να διαβάσω όλο το νήμα μόλις έσπασε το κινητό που είχα (note 3)και σκευτομαι να πάρω αυτό.

Θα ήθελα να μου πείτε

1)αν είναι σε γενικές γραμμές οκ

2)αν μου προτείνετε κάποιο άλλο 3)πως τα πάει από φωτογραφiκη 4)και αν πρέπει να προσέξω κάτι για αγορά από σκρουτζ .

θέλω να το πάρω αύριο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

araditsa το κινητο ειναι πολυ καλο. Εχω το μοντελο A910F κοιτα μην σου δωσουν κινεζικο το οποιο ειναι το Α9100. ευρωπη δεν ξερω αν εχει ερθει σε καποια χωρα. Το 910F ειναι για South East Asia και εχει κανονικα αγγλικα και ολα τα google apps δεν θα εχεις θεμα. Ρωτα το μαγαζι πριν το παρεις οτι δεν ειναι κινεζικο. Οθονη τρομερη, πολυ γρηγορο, μπαταρια μου βγαζει καπου στις 50 ωρες με 10-11 ωρες οθονη οταν ειμαι με wifi. Χωρις wifi με χρηση data 7-9 ωρες οθονη στις 40 ωρες. Ηχειο δυνατο και ποιοτητα κατασκευης απλα αριστη οπως ολα τα samsung.

 

EDIT: εαν ζητας το Α9 δεν ξερω. Εγω σου εγραψα για το A9 pro

Edited by kampamarou
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
araditsa το κινητο ειναι πολυ καλο. Εχω το μοντελο A910F κοιτα μην σου δωσουν κινεζικο το οποιο ειναι το Α9100. ευρωπη δεν ξερω αν εχει ερθει σε καποια χωρα. Το 910F ειναι για South East Asia και εχει κανονικα αγγλικα και ολα τα google apps δεν θα εχεις θεμα. Ρωτα το μαγαζι πριν το παρεις οτι δεν ειναι κινεζικο. Οθονη τρομερη, πολυ γρηγορο, μπαταρια μου βγαζει καπου στις 50 ωρες με 10-11 ωρες οθονη οταν ειμαι με wifi. Χωρις wifi με χρηση data 7-9 ωρες οθονη στις 40 ωρες. Ηχειο δυνατο και ποιοτητα κατασκευης απλα αριστη οπως ολα τα samsung.

 

EDIT: εαν ζητας το Α9 δεν ξερω. Εγω σου εγραψα για το A9 pro

Το Α9 pro έχει notification Led?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδισ.Υπαρχει κανενα skroutz μαγαζι να παρω με ασφαλεια ενα Α9 pro,να εχει δηλαδη ελληνικά και google play?Στειλτε μου pm ...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες επειγόντως θέλω κινητό για τη γυναίκα μου... Δε προλαβαίνω να διαβάσω όλο το νήμα, πρέπει σήμερα να αποφασίσω......

2 ερωτήσεις? Νούγκατ πήρε??

Κανα μεγάλο κουσούρι??

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειγόντως θέλω κινητό για τη γυναίκα μου... Δε προλαβαίνω να διαβάσω όλο το νήμα, πρέπει σήμερα να αποφασίσω......

2 ερωτήσεις? Νούγκατ πήρε??

Κανα μεγάλο κουσούρι??

 

συμφωνα με το gsmarena εχει μεινει στην 6.0.1.

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με εσας λεω

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου στην 6.0.1 έχει σταματήσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλά για ενημέρωση.Το κινητό μου έφυγε για Κίνα σαν Α9100 και γύρισε σαν Α910F...

Τώρα μην με ρωτάτε πως έγινε αυτό γιατί δεν ξέρω να σας απαντήσω.Ευτυχώς υποστηρίζει πλέον Google Play.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A9 (2016) (SM-A9000)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...