Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

8 minutes ago, sakels said:

τι εννοεις αλλαζουν οι τιμες?

Enter 0,18 και  online 0,17 , δεν αφορά παλιούς , ούτε όσους έχουν ήδη υπογράψει και αναμένουν σύνδεση

Βέβαια το online είναι λίγο μυστήριο μιας και σε νέα σύνδεση σε βάζουν στο Γ1 , ελπίζω να μην πατήσουν στην ημερομηνία ενεργοποίησης του online και να τηρήσουν την ημερομηνία του συμβολαίου

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αρα για ενα μηνα ηταν ολη η φαση. τυπου προμο μη φυγουν συνδρομητες.

ολος ο κοσμος εχει μενε σε Γ1/Γ1Ν

 

Τι παγια εχουν πλεον τα online/enter?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sakels said:

αρα για ενα μηνα ηταν ολη η φαση. τυπου προμο μη φυγουν συνδρομητες.

ολος ο κοσμος εχει μενε σε Γ1/Γ1Ν

τα online και enter είναι απο πέρυσι

1 minute ago, sakels said:

Τι παγια εχουν πλεον τα online/enter?

δεν ξέρω , απο εβδομάδα θα δούμε

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγω που εκανα αίτηση 26 Οκτώβρη για το online και ακομη δεν εχω καταφερει τιποτα, να μην ελπιζω οτι θα μπω στο πρόγραμμα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

@korakios
1) Μισό γιατί με ξέρανες τώρα: Τί σημαίνει ότι το ender δεν δέχεται ΚΟΤ. Εάν είσαι δικαιούχος δηλαδή, δεν παίρνεις έκπτωση; Το ίδιο συμβαίνει και με το Online;
2) Εγώ μπήκα εδώ και λίγο καιρό στο Online. Τί σημαίνει σε βάζουν στο Γ1;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο περσυ αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε, τον τελευταίο μηνα εγινε ολη η φαση λογω οτσ

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pavlidisc said:

) Μισό γιατί με ξέρανες τώρα: Τί σημαίνει ότι το ender δεν δέχεται ΚΟΤ. Εάν είσαι δικαιούχος δηλαδή, δεν παίρνεις έκπτωση;

αν είσαι στο enter και δικαιούσαι ΚΟΤ σε πετά στο Γ1 (αζημίως) ,όπως και το λέει στους όρους

2 minutes ago, pavlidisc said:

Το ίδιο συμβαίνει και με το Online;

όχι

2 minutes ago, pavlidisc said:

2) Εγώ μπήκα εδώ και λίγο καιρό στο Online. Τί σημαίνει σε βάζουν στο Γ1;

εαν δεν έχεις ενεργοποιήσει μέσω ebill το online είσαι στο Γ1, κάποιοι μάλιστα τιμολογήθηκαν κάποιες μέρες με Γ1 μέχρι να ενεργοποιηθεί το online μέσω ebill

σήμερα κάποιος ανέφερε οτι αν και το ενεργοποίησε αργά δεν τιμολογήθηκε καθόλου με Γ1 , ίσως το φτιάξανε , αλλά σίγουρα θέλει να ενεργοποιήσεις μέσω ebill το online αλλά και να τσεκάρεις αν είναι ενεργοποιημένο μιας και σε πολλούς τους έχει πετάξει αρκετές φορές (απο τηλ λένε όλα οκ απλά κολλά το σύστημα)

 

6 minutes ago, alfeios said:

Αρα εγω που εκανα αίτηση 26 Οκτώβρη για το online και ακομη δεν εχω καταφερει τιποτα, να μην ελπιζω οτι θα μπω στο πρόγραμμα

συμβόλαιο υπογεγραμμένο έχεις στείλει ?

το συμβόλαιο έλεγε online ?

πως και έχει καθυστερήσει τόσο ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

@korakios

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Είδα το συμβόλαιο του online. Γράφει ότι παίρνει κανονικά ΚΟΤ, έχεις δίκιο.
Να σου πω την αλήθεια, αν και τα μελέτησα αρκετά πριν επιλέξω, δεν πήρα χαμπάρι ότι το enter δεν δέχεται ΚΟΤ 🙄
Ευτυχώς επέλεξα το online (για άλλους λόγους βέβαια, αλλά έτυχα και στο ΚΟΤ το οποίο είμαι δικαιούχος).

Όσο για το online, το έχω ενεργοποιήσει ΚΑΙ μέσω ebill από την πρώτη μέρα (μου το είχαν επισημάνει και από την εξυπηρέτηση) οπότε θεωρητικά είμαι οκ.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pavlidisc said:

Όσο για το online, το έχω ενεργοποιήσει ΚΑΙ μέσω ebill από την πρώτη μέρα (μου το είχαν επισημάνει και από την εξυπηρέτηση) οπότε θεωρητικά είμαι οκ.

μια χαρά , απλά να το παρακολουθείς που και που , ειδικά στην κάρτα τρώει σκαλώματα απο όσο έχω καταλάβει απο άλλα άτομα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, korakios said:

1. συμβόλαιο υπογεγραμμένο έχεις στείλει ?

2, το συμβόλαιο έλεγε online ?

3, πως και έχει καθυστερήσει τόσο ?

1, Οχι βεβαια

2, Ποιο συμβολαιο; Η αίτηση που εκανα ηταν για το online

3. καθε 3 μερες τους παιρνω τηλεφωνο και τους ρωταω. Το ηχογραφημενο μηνυμα λεει οτι εχουν παραληφθει τα δικαιολογητικα στις 27 Οκτωβρη. Οταν ρωταω, μετα απο αναμονη 20 εως 40 λεπτων μου απαντουν οτι λειπει μια υπευθυνη δηλωση (που την εχω στειλει αλλες δυο φορες), ή οτι την θελουν σαν επισυναπτόμενο στο mail και όχι σαν link (σαν επισυναπτόμενο την εχω στειλει), ή οτι δεν εχω βαλει τον αριθμό παροχής στο mail της απαντησης (που τον εχω βαλει) ή οτι δεν εχω στειλει λογαριασμό του αλλου παροχου ή αποδειξη πληρωμης (που τα εχω στειλει 3 φορες). 

Εχω απειλεησει οτι θα ακυρωσω την αιτηση και θα παω σε αλλον παροχο και η απαντηση ειναι "προωθω το αιτημα σας και θα σας απαντησουμε" 

Καμια απαντηση ομως

Δεσμευονται καπως απο την ημερομηνια αρχικης αίτησης ;

Υπαρχει καποιο mail που να απαντουν αμεσα ;

 

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alfeios said:

Δεσμευονται καπως απο την ημερομηνια αρχικης αίτησης ;

αυτό το ψάχνω και εγώ , δε γνωρίζω

αν δεν έχεις ΚΟΤ πήγαινε κλείσε επιτόπου σε κατάστημα το enter

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: Προς πώληση η εταιρεία Volterra από τον Όμιλο AVAX

Της Ελένης Μπότα

Η ενεργειακή κρίση έχει δημιουργήσει νέα δεδομένα στην ελληνική αγορά ηλεκτρισμού με αποτέλεσμα να βρίσκονται σε εξέλιξη διεργασίες για αλλαγή του σκηνικού που επικρατεί σήμερα. 

 

Σύμφωνα με πληροφορίες βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη, σε αρχικό στάδιο και κάτω από διαδικασίες εμπιστευτικότητας, διαγωνιστική διαδικασία με σκοπό την πώληση από τον Όμιλο ΑVAX, της θυγατρικής εταιρείας προμήθειας ηλεκτρισμού Volterra. 

Πρόκειται για μία εταιρεία με σημαντική παρουσία στην αγορά προμήθειας η οποία διαθέτει αξιόλογο μερίδιο αγοράς 2,31% και βρίσκεται στην έκτη θέση μεταξύ των εναλλακτικών προμηθευτών. 

Επίσης η εταιρεία έχει παρουσία στις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, διαθέτοντας 16 MW σε λειτουργία, 54 MW υπό κατασκευή ή έτοιμα προς κατασκευή και 365 MW σε διάφορα άλλα στάδια.  

Σύμφωνα με διασταυρωμένες πληροφορίες του Capital.gr τη σχετική διαδικασία για την πώληση της Volterra "τρέχει" μεγάλος χρηματοπιστωτικός Όμιλος, έχοντας καταρτίσει μάλιστα short list - μη δεσμευτικού ενδιαφέροντος - με 5 μεγάλες εταιρείες. 

 

Ανάμεσα σε αυτές είναι, σύμφωνα με πληροφορίες, μεγάλος κατασκευαστικός Όμιλος με παρουσία στον τομέα της ενέργειας, αλλά και ένας ακόμη τουλάχιστον ενεργειακός Όμιλος με καθετοποιημένη παρουσία στην ελληνική αγορά ηλεκτρισμού. 

Το Capital.gr επικοινώνησε με την εταιρεία Volterra η οποία αρνήθηκε να επιβεβαιώσει το ρεπορτάζ. 

Νέος κύκλος εξαγορών και συγχωνεύσεων 

Οι εν εξελίξει διεργασίες με σκοπό την πώληση της εταιρείας Volterra έρχονται να επιβεβαιώσουν τις εκτιμήσεις ότι επίκειται νέος κύκλος συγκέντρωσης στην αγορά ηλεκτρισμού με νέες εξαγορές και συγχωνεύσεις που θα περιορίσουν τον αριθμό των προμηθευτών ενισχύοντας την θέση, κυρίως των καθετοποιημένων εταιρειών, δηλαδή εκείνων που έχουν παρουσία και στην παραγωγή ηλεκτρισμού, εκτός από την προμήθεια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ελληνικός κλάδος προμήθειας περιλαμβάνει συνολικά 21 εταιρείες, αριθμός μεγάλος για το μέγεθος της εγχώριας αγοράς των περίπου 7 εκατ. μετρητών. Στην πραγματικότητα οι εταιρείες με μετρήσιμο μερίδιο αγοράς είναι 10 έως 12. Κυρίαρχο μερίδιο αγοράς διατηρεί η ΔΕΗ με ποσοστό 62,62% (στοιχεία Σεπτεμβρίου).

Οι υπόλοιποι προμηθευτές της ελληνικής αγοράς  μοιράζονται το 37,38% της αγοράς και χωρίζονται στους καθετοποιημένους παίκτες, δηλαδή τις εταιρείες που διαθέτουν παρουσία και στην παραγωγή και τους μη καθετοποιημένους. 
Πηγή: https://www.capital.gr/epixeiriseis/3597068/apokleistiko-pros-polisi-i-etaireia-volterra-apo-ton-omilo-avax

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μη χρειαστεί να αλλάξω στη Volterra ebill κτλ

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Just now, sakels said:

καλα εσυ πως ξεμεινες στη βολτερα και οχι σε δεη ονλαιν?

δεν ξαναγυρνάω ΔΕΗ ποτέ ξανα για δικούς μου άσχετους λόγους τους οποίους δεν αναλύω για να μην ξεφύγει το θέμα 😁  χρόνια τώρα μια χαρά είμαι σε εναλλακτικούς 🙂

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, korakios said:

αυτό το ψάχνω και εγώ , δε γνωρίζω

αν δεν έχεις ΚΟΤ πήγαινε κλείσε επιτόπου σε κατάστημα το enter

εχω

 

Υπαρχει καποιο mail που να απαντουν  ;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alfeios said:

εχω

μάματα , ξανά τηλέφωνα , ζήτα να σε συνδέσουν με κάποιον που ξέρει

λόγω ΚΟΤ έχεις προτεραιότητα εξυπηρέτησης , να τους το αναφέρεις

Just now, sakels said:

το -30% στη δεη μενει?

στο Γ1/ΓΝ1 ? ναι , αλλά δε βοηθά με +0,23 για Δεκέμβριο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sakels said:

το λεω σε συγκριση με τους εναλλακτικους

αν κατεβάσεις το excel της υπογραφής μου , στην καρτέλα με τα ρητροπρογράμματα θα καταλάβεις οτι σχεδόν όλα το ίδιο χάλια είναι

πχ με 230 ΤΕΑ (μετά απο διόρθωση ΤΕΑ) οι τιμές πάνε

Spoiler

image.thumb.png.6d8e82672ba147d761b598126eca869a.png

χωρίς επιδότηση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, korakios said:

μάματα , ξανά τηλέφωνα , ζήτα να σε συνδέσουν με κάποιον που ξέρει

λόγω ΚΟΤ έχεις προτεραιότητα εξυπηρέτησης , να τους το αναφέρεις

στο Γ1/ΓΝ1 ? ναι , αλλά δε βοηθά με +0,23 για Δεκέμβριο

Ζητησα δυο φορες/

Απάντηση: "Δυστυχώς δεν μας παρεχεται αυτη η δυνατότητα, παντως κατεγραψα το αίτημα σας και το προωωθω εγω προσωπικα στο αρμόδιο τμήμα"

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alfeios said:

Ζητησα δυο φορες/

Απάντηση: "Δυστυχώς δεν μας παρεχεται αυτη η δυνατότητα, παντως κατεγραψα το αίτημα σας και το προωωθω εγω προσωπικα στο αρμόδιο τμήμα"

2 φορές , σήμερα φαντάζομαι , πάρε και αύριο

καταλαβαίνω στο σπάσιμο που τρως ,δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο παρά να στείλεις παράπονο και κοινοποίηση στη ΡΑΕ,ΣτΚ, Γραμματεία προστασίας του καταναλωτή

 

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, korakios said:

2 φορές , σήμερα φαντάζομαι , πάρε και αύριο

καταλαβαίνω στο σπάσιμο που τρως ,δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο παρά να στείλεις παράπονο και κοινοποίηση στη ΡΑΕ,ΣτΚ, Γραμματεία προστασίας του καταναλωτή

 

Μια πριν 5 ημερες και μια σημερα

Το εκτυπωνω και το στελνω αυριο το μεσημερι.

Μηπως ειναι ομως υπερβολικές οι κοινοποιήσεις με την πρωτη ; πριν καν απαντησουν στο παραπονο οι αμεσα ενδιαφερομενοι;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alfeios said:

Μηπως ειναι ομως υπερβολικές οι κοινοποιήσεις με την πρωτη ; πριν καν απαντησουν στο παραπονο οι αμεσα ενδιαφερομενοι;

μα δεν κάνεις κάποια καταγγελία , εκφράζεις κόσμια την αδυναμία εξυπηρέτησης και την καθυστέρηση της αίτησης (γενικά το ιστορικό)

η κοινοποίηση είναι για να παρακολουθείται το θέμα απο τρίτους

στη ΔΕΗ απευθύνεσαι ουσιαστικά

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, korakios said:

Απο 1/12 αλλάζουν οι τιμές της ΔΕΗ ,το econtract δε δέχεται νέες αιτήσεις , άρα όσοι ξεμείνατε πάτε σε κατάστημα της ΔΕΗ και βάζετε το enter επιτόπου (υπόψιν δε δέχεται ΚΟΤ)

Η ΔΕΗ δεν απάντησε ακόμα, και δεν έχω σκοπό να περιμένω άλλο για τον παραπάνω λόγο που γράφεις.

Προωθώ το ίδιο email στη ΡΑΕ και αναλύω λίγο ξανά τι έχει γίνει;
Ή κάνω διαφορετικό email και τα ξαναγράφω όλα (παραλείποντας τα ονόματα των υπαλλήλων που με είχαν καλέσει);

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...