Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Παιδιά αν πάω στη ΔΕΗ τελικά, εκτός το μισθωτήριο χρειάζεται Ε9 του ιδιοκτήτη και τελευταίο λογαριασμό του σπιτιού εξόφλημενου; και πόσα άλλα δικά μου; κάπου στο ίντερνετ είδα όλα αυτά

-Μισθωτηριο, εαν εισαι ενοικιαστης και θα το παρεις στο ονομά σου ή

Ε9, εαν είσαι ιδιοκτητης και θες να το παρεις στο ονομα σου ύστερα από μίσθωση.

-Εκκαθαριστικό του παρόχου που είσαι

-Ταυτοτητα

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Προκειμένου να αγοράσει κανείς, πάρα πολλοί πωλητές λένε θαυμάσια ψέματα .Στο χώρο της κινητής τηλεφωνίας 2 Χρόνια τώρα κάθε λίγο λένε ότι θα καταργηθούν τα καρτοκινητά.

Ε καιρός ήταν να ακούσω ότι θα κλείσει η ΔΕΗ.

Χα χα χα

 

:rolleyes: - και να χαθουν ποσοι ψηφοι απο τα καλοβολομενα κομματοσκυλα, αδυνατον (!)

προπληρωμενα οπως τα λενε κινητα εχουν και στο εξωτερικο, δεν βλεπω γιατι να καταργηθουν εδω

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πλέον από το e-bill της ΔΕΗ μπορείς να έχει μηνιαίο λογαριασμό.Βέβαια όχι ταχυδρομικά.

https://www.dei.gr/EBill/TermsAndConditions_MonthlyBill.aspx

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον από το e-bill της ΔΕΗ μπορείς να έχει μηνιαίο λογαριασμό.Βέβαια όχι ταχυδρομικά.

https://www.dei.gr/EBill/TermsAndConditions_MonthlyBill.aspx

 

Μπορούμε και σε αυτήν την περίπτωση να δίνουμε ηλεκτρονικά μετρήσεις όπως και στους 2μηνους έτσι ώστε να μου έρχεται πάντα εκκαθαριστικός;

Δεν αναφέρει κάτι σχετικά με αυτό στους όρους και λογικά θα φαίνεται στην πίσω όψη του κάθε λογαριασμού. Αν το έχει κάνει κάποιος ή αν έχει ρωτήσει στη ΔΕΗ, ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι θα μπορούμε να το κάνουμε ..αλλά αν ξέρει κάποιος ας πει..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει μηνιαίο λογαριασμό για να μας πει αν μπορούμε να έχουμε εκκαθαριστικό λογαριασμό κάθε μήνα;

Προσπαθώ να αποφύγω το τηλέφωνο στη ΔΕΗ :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει μηνιαίο λογαριασμό για να μας πει αν μπορούμε να έχουμε εκκαθαριστικό λογαριασμό κάθε μήνα;

Προσπαθώ να αποφύγω το τηλέφωνο στη ΔΕΗ :)

 

Την ενδειξη και το τηλεφωνο Δεν το κανεις στην ΔΕΗ αλλα στη ΔΕΔΔΗΕ.

Είτε τηλεφωνικα στο νουμερο που εχει ο λογαριασμος σου, είτε ηλεκτρονικά

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti

 

σου στελνω ολη τη σελιδα που λεει πληροφορειες και κατω κατω πατας το link για να δωσεις την ενδειξη

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Την ενδειξη και το τηλεφωνο Δεν το κανεις στην ΔΕΗ αλλα στη ΔΕΔΔΗΕ.

Είτε τηλεφωνικα στο νουμερο που εχει ο λογαριασμος σου, είτε ηλεκτρονικά

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti

 

σου στελνω ολη τη σελιδα που λεει πληροφορειες και κατω κατω πατας το link για να δωσεις την ενδειξη

 

Την ένδειξη τη δίνω online.

Η απορία μου βασικά είναι η εξής, αν αλλάξω το λογαριασμό μου σε μηνιαίο, αυτομάτως θα έρχονται 3 εναντι και 1 εκκαθαριστικός. Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορώ να έχω κάθε μήνα εκκαθαριστικό (προφανώς δίνοντας κάθε μήνα μετρήσεις);

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΕΗ εαν δωσεις την ενδειξη εσυ, δεν θα σου ερθει εναντι αλλα εκκαθαριστικος. Καθε 2 μηνες δηλαδη.

Στους εναλακτικους παροχους, σου ερχετε καθε μηνα.

Σου στελνω pm

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Την ένδειξη τη δίνω online.

Η απορία μου βασικά είναι η εξής, αν αλλάξω το λογαριασμό μου σε μηνιαίο, αυτομάτως θα έρχονται 3 εναντι και 1 εκκαθαριστικός. Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορώ να έχω κάθε μήνα εκκαθαριστικό (προφανώς δίνοντας κάθε μήνα μετρήσεις);

Δεν ξέρω...πάρε το 11770 και ρώτα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ένα, πολύ ωραίο βίντεο από τα ''ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ'':

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο 11770 και μου είπαν ότι αν γυρίσει ο λογαριασμός σε μηνιαίος και δίνω μόνος μου μέτρηση, υπάρχει η δυνατότητα οι λογαριασμοί (εντός 4μήνου) να βγαίνουν έτσι:

ένας έναντι

ένας εκκαθαριστικός

ένας έναντι

ένας εκκαθαριστικός

 

Άρα δε θα είναι όλοι εκκαθαριστικοί

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα...μακάρι να αλλάξει αργότερα..

στο e-mail μου απάντησαν:

Καλησπέρα σας,

 

 

 

Σε συνέχεια του ηλεκτρονικού σας μηνύματος, σας ενημερώνουμε η ένταξη κάποιου πελάτη στο πρόγραμμα Μηνιαίος Λογαριασμός της ΔΕΗ δεν τον εμποδίζει από το να δηλώνει την ένδειξη του μετρητή του μέσω του ΙvR του ΔΕΔΔΗΕ στις προβλεπόμενες ημερομηνίες, προκειμένου να εκδίδεται εκκαθαριστικός λογαριασμός αντί έναντι. Η υπόψη δυνατότητα δίνεται από τον ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. στους πελάτες και αποτελεί ξεχωριστή υπηρεσία από τον Μηνιαίο Λογαριασμό. Ο πελάτης που επιλέγει να κάνει χρήση και των δύο υπηρεσιών θα λαμβάνει 6 Έναντι & 6 Εκκαθαριστικούς μέσα στο έτος. Δηλαδή, μέσα στο 4μηνο δε θα εκδίδονται 3 Έναντι & 1 Εκκαθαριστικός όπως συμβαίνει στους χρήστες του Μηνιαίου Λογαριασμού της ΔΕΗ, αλλά 2 Έναντι & 2 Εκκαθαριστικοί, εκ των οποίων ο ένας θα είναι με την ένδειξη πελάτη στο ΙvR του ΔΕΔΔΗΕ και ο άλλος με την ένδειξη της τακτικής καταμέτρησης.

 

 

 

 

 

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση για την υπηρεσία ebill της ΔΕΗ, είμαστε στη διάθεσή σας,

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Επέστρεψε στη ΔΕΗ το 1% των καταναλωτών τον Νοέμβριο''

 

http://www.kathimerini.gr/938544/article/oikonomia/epixeirhseis/epestreye-sth-deh-to-1-twn-katanalwtwn-ton-noemvrio

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Επέστρεψε στη ΔΕΗ το 1% των καταναλωτών τον Νοέμβριο''

 

http://www.kathimerini.gr/938544/article/oikonomia/epixeirhseis/epestreye-sth-deh-to-1-twn-katanalwtwn-ton-noemvrio

 

Άρα τι μας μένει; Αυξήσεις στη ΔΕΗ;

Πέρα από την πλάκα, πραγματικά, είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει τον Ιανουάριο με τη μικρή ΔΕΗ και αν θα γίνουν τιμολογιακές αλλαγές μετά από τη διάσπαση (όταν γίνει).

 

Αυτήν την κουβέντα όμως, θα την κόψω εδώ (από την πλευρά μου) γιατί υπάρχει φόβος να ξεφύγει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μικρη δεη με την παλιά έννοια δεν είναι, διότι εδώ πουλάνε 3 λιγνιτικές μονάδες, την μελιτη 1 την άδεια για κατασεκυή νέας μονάδας στη μελίτη 2(που η δεη δεν έχει λεφτά να φτιάξει) , τη μεγαλόπολη 3 και 4 και κρατάει η δεη τις 5 πανίσχυρες μονάδες του αγ. δημητρίου, τις 4 στην καρδία και τις 2 του αμυνταίου ενώ από το 2020 θα έχει και την μονάδα πτολεμαιδα 5 μια υπερσύγχρονη μονάδα τεράστιας ισχύος που έχει κατασκευαστεί κατά 50%.Η ''μικρή δεη'' όπως την ξέραμε έλεγε πώληση πέρα από τα λιγνιτικά, 1 μονάδα φυσικού αερίου και αρκετών υδροηλεκτρικών, κάτι που τώρα, ευτυχώς, δεν γίνεται.Η τωρινή συμφωνία είναι λιγότερο σκληρή για τη δεη...τώρα αν θα βοηθήσει στο ''άνοιγμα'' της αγοράς...αλλά τι όφελος θα έχει ο απλός καταναλωτής;;Στην Αγγλία που έχει γίνει πλήρης ιδιωτικοποίηση και τους πελατες τους έχουν 6 μεγάλες εταιρείες με τις τιμές στο Θεό και μηδέν ελαστικότητα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις παρακολουθήσει αρκετά. Εγώ από την άλλη καθόλου.

Απλά περιμένω, και θα βρω τα αποτελέσματα μπροστά μου ένα ωραίο πρωινό χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι! :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζούμε στην ελλάδα και με δεδομένο ότι η ιδιωτικοποίηση της τραινοσε πήρε ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ και 3 Πρωθυπουργούς(4 με την Βασιλική Θάνου) δεν βλέπω να γίνεται σύντομα..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνονται διακοπές ρεύματος σε έναν πάροχο, γίνονται σε όλους τους παροχους στην ιδια περιοχή (ή και πολυκατοικία αν θέλετε), σωστά;

Με άλλα λόγια, δεν είναι θέμα της ΔΕΗ αλλα της ΔΕΔΔΗΕ;

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής δικτύου είναι η ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε ναί είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ (Διαχειριστής του Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας). .
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!!!

Η μεταφορά του ρευματος, τα καλωδια στους δρομους και ο μετρητης σου, ειναι της ΔΕΔΔΗΕ.

Οι πάροχοι είναι ΜΟΝΟ για το λογιστικό κομμάτι. (Εκδοση λογαριασμων).

Ο λογαρισμος σου, στην πισω σελιδα (σε οποιον παροχο και να εισαι) εχει το τηλ της ΔΕΔΔΗΕ της περιοχης σου, για βλαβες, ενδείξεις, πληροφοριες.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση ; Σε περίπτωση απεργίας της ΔΕΗ οι πελάτες των εναλλακτικών επιρεάζονται;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...