Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

301 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      143
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Εχετε απόλυτα δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί:rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Προφανώς έχω παραπάνω δημοτικά τέλη , δημοτικό φόρο και τα λοιπά γ@μησι@τικα:rolleyes:

 

Ωρε φιλε που μενεις? Και ποσα ειναι αυτα τα παραπανω? Νομιζα ειναι ιδια σε ολους τους πολιτες στην Ελλαδα.

 

Δηλαδη σκεψου καιω 1300 μερας και 600 νυχτας 1900 x 3 παμε 5700.Και δινω το τετραμηνο 360 1080 δηλαδη το χρονο. 15% εκπτωση μονοφασικο. Δεν ηξερα οτι σε καθε μερος εχουν και αλλα τελη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορεί να έχει 600 τετραγωνικά σπίτι.

 

Πέρα από αυτό έχουν και διαφορετικά τέλη οι δήμοι αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό έχουν και διαφορετικά τέλη οι δήμοι αν δεν κάνω λάθος...

 

Παιδιά παίζουν ρόλο όχι μόνο τα τετραγωνικά, αλλά και τα τέλη που επιβάλλει κάθε δήμος ( ΤΑΠ, Δημοτικά τέλη , Δημοτικό φόρος ). Αλλα τέλη επιβάλλει στην Αθήνα το Μαρούσι, άλλα ο Πειραιάς και άλλα το Π. Ψυχικό:) . Το σπίτι μου είναι μονοκατοικία στην Πεντέλη , με αρκετά τμ, με τριφασικό ρεύμα κλπ...

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.Φίλη μου θέλει να αλλάξει πάροχο και από την ΔΕΗ να πάει στην Protergia. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα της ο οποίος έχει συγχωρεθεί. Από την ΔΕΗ της ζητούσαν πολλά χαρτιά και αρκετά χρήματα για να κάνει την αλλαγή και δεν την έκανε. Από την Protergia της είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο όνομα και πως ο λογαριασμός θα βγαίνει στο δικό της όνομα. Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό; Είχατε κάποια παρόμοια περίπτωση; Ευχαριστώ πολύ..

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε, ζητάνε ή Ε9, ή ηλεκτρονικό Μισθωτήριο.

Πρέπει με 1 απο αυτα τα 2 χαρτιά, να φαίνεται οτι ειναι δικό της (μενει μεσα).

Εαν δεν εχει γίνει ακομα η μεταβίβαση απο τον πατέρα της, θα χρειαστεί απο ΚΕΠ μια υπεύθυνη δήλωση.

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια πολλα,

 

Βαζω τα στοιχεια μου στο allazoreyma και μου βγαζει ετησιο οφελος 35 ευρω σε σχεση με την ΔΕΗ.

Ειναι δυνατον να ειναι τοσο μικρη η διαφορα

 

Εγω ειμαι σε τριφασικη παροχη Γ1Ν Οικιακο Τιμολογιο ΚΟΤ Β στο allazoreyma.gr λαμβανει υποψιν το KOT ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.Φίλη μου θέλει να αλλάξει πάροχο και από την ΔΕΗ να πάει στην Protergia. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα του πατέρα της ο οποίος έχει συγχωρεθεί. Από την ΔΕΗ της ζητούσαν πολλά χαρτιά και αρκετά χρήματα για να κάνει την αλλαγή και δεν την έκανε. Από την Protergia της είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο όνομα και πως ο λογαριασμός θα βγαίνει στο δικό της όνομα.

 

:O - ξερεις αν στην Protergia της ζητανε πιστοποιητικο απο ηλεκτρολογο? το οτι ζηταει η ΔΕΗ πολλα χαρτια δεν ειναι το μονο κακο,το χειροτερο ολων ειναι να πας σε κεντρικο καταστημα με ολη την χαρτουρα υπο μαλης και να περιμενεις ωρες ολοκληρες στην αναμονη χωρις να ειναι εγγυημενο πως θα κανεις την δουλεια σου (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι στην προτέργεια δεν ζητάνε πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου,

Η Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε όμως θα ζητήσει αυτό το χαρτί αν διαπιστώσει ότι έχει λήξει το πιστοποιητικό ηλεκτολόγου. Συνήθως αυτό γίνεται 6 μήνες μετά την αλλαγή.

Σύμφωνα με τον νόμο τα πιστοποιητικά ισχύουν για 14 χρόνια για κατοικίες ή 7 για επαγγελματικές εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι στην προτέργεια δεν ζητάνε πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου,

Η Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε όμως θα ζητήσει αυτό το χαρτί αν διαπιστώσει ότι έχει λήξει το πιστοποιητικό ηλεκτολόγου. Συνήθως αυτό γίνεται 6 μήνες μετά την αλλαγή.

 

:X - ωχ ναι? φιλε μου η πολυκτοικια ειναι παλια και δεν εχει βγει ποτε πιστοποιητικο,θα ερθει ειδοποιηση ξεχωριστη 'η μεσω του νεου παροχου?

Σε περιπτωση που αγνοηθει τι γινεται? εχουν καποιο συστημα με αμεσες κυρωσεις πχ διακοπη παροχης?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:X - ωχ ναι? φιλε μου η πολυκτοικια ειναι παλια και δεν εχει βγει ποτε πιστοποιητικο,θα ερθει ειδοποιηση ξεχωριστη 'η μεσω του νεου παροχου?

Σε περιπτωση που αγνοηθει τι γινεται? εχουν καποιο συστημα με αμεσες κυρωσεις πχ διακοπη παροχης?

Το χαρτι για τον ηλεκτρολόγο, δεν το στελνει κανενας παροχος.

Το στελνει ο ΔΕΔΔΗΕ, και σου δινει προθεσμία καποιων μηνών να το προσκομισεις στα γραφεία του, αλλιως σου κόβουν το ρεύμα.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

:X - ωχ ναι? φιλε μου η πολυκτοικια ειναι παλια και δεν εχει βγει ποτε πιστοποιητικο,θα ερθει ειδοποιηση ξεχωριστη 'η μεσω του νεου παροχου?

Σε περιπτωση που αγνοηθει τι γινεται? εχουν καποιο συστημα με αμεσες κυρωσεις πχ διακοπη παροχης?

Για να ξέρεις αν έχει λήξει το χαρτί πάρε στο 11500 με τον αριθμό παροχής.Αν αλλάξεις και είναι πληγμένο θα πρέπει να το ανανεώσεις αλλιώς κόβουν το ρεύμα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Η ειδοποίηση για έκδοση νέου πιστοποιητικού πως έρχεται; στο ταχυδρομείο από τη ΔΕΔΔΗΕ (δηλ. ξεχωριστά από το λογαριασμό);

Είμαι από το Μάιο στη volterra, να το περιμένω άμεσα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Η ειδοποίηση για έκδοση νέου πιστοποιητικού πως έρχεται; στο ταχυδρομείο από τη ΔΕΔΔΗΕ (δηλ. ξεχωριστά από το λογαριασμό);

Είμαι από το Μάιο στη volterra, να το περιμένω άμεσα δηλαδή;

 

Φαντάζομαι αν ήταν να σου στείλουν, θα στο είχαν στείλει ήδη!

Έρχεται ξεχωριστός φάκελος απ' τη ΔΕΔΔΗΕ με το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Η ειδοποίηση για έκδοση νέου πιστοποιητικού πως έρχεται; στο ταχυδρομείο από τη ΔΕΔΔΗΕ (δηλ. ξεχωριστά από το λογαριασμό);

Είμαι από το Μάιο στη volterra, να το περιμένω άμεσα δηλαδή;

 

συνηθως σε κανενα 2-4 μηνες πανω κατω , και σου δινει προθεσμια καποιους μηνες αλλιως σου κοβουνε το ρευμα , εμεις το καναμε 2 φορες μια διοτι καναμε την αλλαγη σε αλλο παροχο και μετα καναμε αλλαγη ονοματος στον λογαριασμο και μας το ξανα ζητησε η δεδδηε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν στείλει (ακόμα). Το υπάρχον πιστοποιητικό έχει λήξει λόγω "ηλικίας" (26-27 χρόνια).

Περιμένω και βλέπουμε λοιπόν.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν στείλει (ακόμα). Το υπάρχον πιστοποιητικό έχει λήξει λόγω "ηλικίας" (26-27 χρόνια).

Περιμένω και βλέπουμε λοιπόν.

 

Ευχαριστώ

Μήπως δεν αλλάξατε όνομα στο λογαριασμό;

Ίσως γι' αυτό δε σας έστειλαν.....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν αλλάξατε όνομα στο λογαριασμό;

Ίσως γι' αυτό δε σας έστειλαν.....

Ακριβως!!

Εαν δεν αλλαξεις ονομα, δεν "χτυπαει καμπανακι" στο ΔΕΔΔΗΕ για νεα σύνδεση.

 

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξαμε όνομα, γι' αυτόν το λόγο.

Απλά είδα εδώ ότι έγραψαν κάποιοι χωρίς να αναφέρουν για αλλαγή στο όνομα. Έτσι θεώρησα ότι πλέον είχε αλλάξει η τακτική της ΔΕΔΔΗΕ και έλεγχαν έτσι κι αλλιώς, και σε αλλαγές παρόχου και μόνο (χωρίς αλλαγή στο όνομα δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς αν πάνω από την τιμή 0,01052 που χρεώνει η Δεη σε κατανάλωση άνω των 2000 kWh, υπάρχει τιμή μεγαλύτερη των 0,1052 για ακόμη μεγαλύτερη κατανάλωση σε kWh;

Ρεύμα τριφασικό έχω, Γ1Ν.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η ανώτερη τιμή της κ η σωστή είναι 0.10252

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο αν οι προτάσεις από άλλους παρόχους που έχουν την τάση να ζητούν κλειστά συμβόλαιο διάρκειας 2 ετών, εμπεριέχουν άλλους κινδύνους εκτός από το να τους πληρώσεις τα πάγια [αν αποχωρήσεις γρηγορότερα].
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο αν οι προτάσεις από άλλους παρόχους που έχουν την τάση να ζητούν κλειστά συμβόλαιο διάρκειας 2 ετών, εμπεριέχουν άλλους κινδύνους εκτός από το να τους πληρώσεις τα πάγια [αν αποχωρήσεις γρηγορότερα].

 

συνηθως οτι γλυτωνεις σαν εκπτωση μετα στο ζητανε πισω αμα φυγεις νωριτερα απο την ληξη του συμβολαιου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν κοπει η εκπτωση 15% της ΔΕΗ τοτε δεν θα συμφερει πια η ΔΕΗ. Ουτε τωρα συμφερει αλλα για 45 ευρω το χρονο δεν μπαινω καν στη διαδικασια αλλαγης. Αν κοψει την εκπτωση θα παω σε 110 ευρω το χρονο οποτε εκει σιγουρα το σκεφτεσαι. Εχω 25 ευρω το τετραμηνο εκπτωση με 1900kw 1300 μερας και 600 νυχτας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...