Jump to content

myphone POLL: Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;  

654 members have voted

  1. 1. Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;

    • Ναι, την έκανα root από την πρώτη στιγμή επίτηδες
      350
    • Ναι την έκανα root για να δω πως είναι / από περιέργεια
      98
    • Όχι δεν την έχω κάνει root ποτέ αλλά το σκέφτομαι
      86
    • Όχι δεν την έχω κάνει root ποτέ και δεν πρόκειται
      113
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

Είναι μικρόβιο που δεν φεύγει κάθε συσκευή android που είχα μόλις το πιάνω, δεν περνάνε μέρες και είναι root. Ξεκινώντας από το απίστευτο για τότε κινέζικο zte blade που είχε κάνει πάταγο! Είναι σαν να μη βάζεις "αλάτι" στο φαγητό σου για μένα, απλά δεν είναι νόστιμο χωρίς αυτό!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ή αλήθεια είναι ότι μέ root έχεις κάποιες έξτρα δυνατότητες που θά ήθελα να τις έχω χωρίς να μπαίνω σέ αυτήν τη διαδικασία,στην προηγούμενη είχα,στήν τωρινή ακόμη δεν έκανα.
Link to comment
Share on other sites

Λείπει η επιλογή: "Δεν έκανα από την πρώτη μέρα γιατί έχω Samsung και δεν θέλω να χάσω εγγύηση μια για πάντα αλλά τελικά το έκανα γιατί Android χωρίς root είναι φαγητό χωρίς αλάτι". :lol: :lol:.

Το root δίνει άπειρες ευκολίες/παραμετροποιήσεις στο Android και είναι κρίμα οι εταιρίες να σε βγάζουν εκτός εγγύησης και να μην σε δέχονται στο service ακόμα και αν έχεις hardware πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι σα να λες δηλαδή οτι το λειτουργικό είναι ανοικτό σε adware και το rootαρεις για να σωθείς;

 

Δεν είναι ανοιχτό σε adware, απλά είναι κλειστό/κλειδωμένο όσον αφορά την τροποποίηση (του συστήματος και των εγκατεστημένων εφαρμογών). Δυστυχως και το iOS και WP8 το ίδιο είναι... Αλλά αυτά τα λειτουργικά δεν έχουν καν κινητά όπως το Nexus με εγγυημένα ξεκλειδωτους bootloaders. :)

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευές έχουν root, custom recovery και αλλάζουμε τις Roms σαν τα πουκάμισα εκτός από το tablet που είναι "μαμισιο" για να παίζει το otetv go και μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Το root είναι ο σημαντικότερος λόγος που επένδυσα στην πλατφόρμα του Android.

Η ελευθερία που μου δίνει να κάνω ότι θέλω , όπως το θέλω , όταν το θέλω , είναι αυτό που με κάνει να νιώθω την εκάστοτε συσκευή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δική μου.

Όπως είναι λογικό πάντα επιλέγω εταιρίες που σου επιτρέπουν να rootαρεις χωρίς να χάνεις εγγυήσεις και τα τοιαυτα.

Δυστυχώς βέβαια όλο και περισσότερες εταιρίες επιλέγουν τον αντίθετο δρόμο κυρίως στο βωμό της ασφάλειας. Λάθος ή σωστό θα το δείξει το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

για αρκετούς λόγους αλλά και να μυν υπήρχαν μόνο και μόνο γι να βγάλω της άθλιες και σπαστικές (πλέον) διαφημίσεις αρκεί :)
Link to comment
Share on other sites

αυτο το poll αργησε μερικα χρονια νομιζω. Μεχρι πριν 2-3 χρονια ηταν σχεδον υποχρεωτικο να ρουταρεις τη συσκευη σου για να την απελευθερωσεις απο το bloatware και τα σαπια UI της καθε εταιριας. Τωρα ειναι τοσο ισχυρα και βελτιωμενα σε software τα κινητα που δεν αξιζει να ρισκαρεις την απωλεια εγγυησης για να τα ρουταρεις. Τωρα αν δεν υπαρχει αυτο το ρισκο, ασφαλως και το κάνεις. Παντα υπαρχουν τα πλεονεκτηματα του.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά Ρουτ, λόγω Σάμσουνγκ κυρίως για να ξεφορτωθω το bloatware και δευτερευοντως για το adaway.

Γενικα οι custom roms είναι το χόμπι μου... Εάν η Google δώσει στην samsung να φτιάξει ένα nexus note θα έσκαγα πολλά να το παρω

Link to comment
Share on other sites

αυτο το poll αργησε μερικα χρονια νομιζω. Μεχρι πριν 2-3 χρονια ηταν σχεδον υποχρεωτικο να ρουταρεις τη συσκευη σου για να την απελευθερωσεις απο το bloatware και τα σαπια UI της καθε εταιριας. Τωρα ειναι τοσο ισχυρα και βελτιωμενα σε software τα κινητα που δεν αξιζει να ρισκαρεις την απωλεια εγγυησης για να τα ρουταρεις. Τωρα αν δεν υπαρχει αυτο το ρισκο, ασφαλως και το κάνεις. Παντα υπαρχουν τα πλεονεκτηματα του.

 

το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι το bloatware αλλα η διαφημίσεις απο παντου... και προφανώς παρακολουθισης της google με τα δυο με το root τα κοβεις αυτα σε ενα μεγαλο βαθμο

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ρουτ και τρεχω custom rom πανω απο 1 χρονο τωρα. Καμια σχεση η αποδοση με μαμα και custom. Παροτι συσκευη του 13 τρεχει μια χαρα. Σιγουρα η αποδοση δεν ειναι ενας απο τους λογους που θα σκεφτομουν αλλαγη της συσκευης μου :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει παλιότερα σε κινητό που είχα για 2ο ώστε να δω τι κάνει χωρίς να με νοιάζει ιδιαίτερα αν θα χάσω εγγύηση κλπ. Είχα περάσει και custom rom. Τώρα δεν πολυασχολούμαι και γενικά διαλέγω συσκευές που τις έχω δουλέψει λίγο και ξέρω ότι θα με καλύψουν χωρίς να τις «πειράξω». Το ψάχνω λίγο παραπάνω πλέον πριν αγοράσω ένα smartphone και προτιμώ συσκευές που έχουν ελάχιστο bloatware. Ούτε το stock android με καλύπτει πάντως γιατί μου λείπουν πράγματα που τα θεωρώ αυτονόητα και δεν θέλω έξτρα εφαρμογές για να τα έχω. Τελευταία με έχει κερδίσει το UI της LG και οι συσκευές της με καλύπτουν πλήρως σε λειτουργίες χωρίς να θέλω να αφαιρέσω/προσθέσω κάτι. Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν χρειάζεται για τη χρήση που της κάνω.

Ρουτάρισα τις 2 προηγούμενες συσκευές μου, όταν έγιναν υπερβολικά αργές (μετά από αναβάθμιση στην επόμενη major έκδοση android), κυρίως για να παγώσω άχρηστες για μένα εφαρμογές.

Δεν έχω βρεί μέχρι σήμερα σημαντικό λόγο να ρουτάρω το G3 μου.

 

Οι δύο πραγματικοί λόγοι που θα (ξανά)έκανα root στο κινητό μου είναι για να περνούσα το wpa_supplicant.conf με τα αποθηκευμένα passwords και να διάβαζα NTFS δίσκους/στικάκια.

 

 

 

Είχα rooted το Galaxy S3, ότι ρυθμίσεις και αν έκανα, διαφορετικές ROMs, πρασινάδες, kernels και λοιπά "καλούδια", διάρκεια μπαταρίας και ταχύτητα απόκρισης δεν άλλαξαν σε σχέση με τη μαμά ROM.

 

Πόσες φορές πήρα titanium backup, δεν το χρησιμοποίησα παρά 1-2 φορές και αυτό σιγά, η google επαναφέρει τις εφαρμογές μόνη της (πλέον και τις ρυθμίσεις με τα wi-fi passwords).

 

Το δε θέμα με το NTFS λύθηκε όταν μπήκε το NAS σπίτι (όλα δικτυακά πλέον).

 

 

 

Συμπέρασμα: ΔΕΝ ξανακάνω root (το Asus Zenfone 2 το έχω απείραχτο), μια χαρά κάνω τη δουλειά μου έτσι και στην πραγματικότητα είμαι πολύ πιο ευτυχισμένος με το κινητό μου και με περισσότερο ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή μου.

 

 

 

 

 

Συμφωνω...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που κάνω σε όλα τα κινητά.

Τώρα που οι περισσότερες εταιρίες αποφάσισαν "για το καλό μας" να δυσκολέψουν τη διαδικασία, τα nexus είναι μονόδρομος για εμένα.

Adaway, titanium και φυσικά xposed είναι απαραίτητα.

Με λίγα λόγια, όπως ειπώθηκε και πριν... root is freedom.

Link to comment
Share on other sites

πιο παλιά έκανα στις συσκευές . πλέον μου είναι περιττό και άχρηστο έτσι όπως είναι η συσκευές είμαι ευχαριστημένος
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Root από την πρώτη στιγμή και πέρασμα μίας custom rom. Από εκεί και πέρα δεν πολυασχολούμαι, τα κινητά μου έχουν περίπου το ίδιο στήσιμο τα τελευταία 3-4 χρόνια.

Το root το θέλω κυρίως για το Ti backup, το xposed και το Viper4android, αλλά και για τις αλλαγές που μπορώ να κάνω στην εμφάνιση του κινητού. Θα κάθομαι να ταλαιπωρούμαι από τα απαίσια για εμένα χρώματα του UI της Samsung στο Note 4, όταν μπορώ να έχω το Theme store;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που κάνω σε όλα τα κινητά.

Τώρα που οι περισσότερες εταιρίες αποφάσισαν "για το καλό μας" να δυσκολέψουν τη διαδικασία, τα nexus είναι μονόδρομος για εμένα.

Adaway, titanium και φυσικά xposed είναι απαραίτητα.

Με λίγα λόγια, όπως ειπώθηκε και πριν... root is freedom.

 

κάτσε γιατί λες οτι είναι ποιο δύσκολα

lg = unlock bootloader ->recovery->su binary

huawei = unlock bootloader ->recovery->su binary

htc = unlock bootloader ->recovery->su binary

sony = unlock bootloader ->recovery->su binary

nexus = unlock bootloader ->recovery->su binary

xiaomi = unlock bootloader ->recovery->su binary

 

ολα σχεδον τα κινητά με ίδιο τροπο ξεκλειδώνουν και κάνεις ότι θέλει.. ζητάς απο τον κατασκευαστή να δέσει unlock code έρχεται σε λεπτά και ουαλα

 

Το πρωτο πραγμα που κανω οταν βγαινει απο το κουτι της.

 

αυτό που κάνεις είναι λίγο λάθος και επικίνδυνο.. κανονικά θα έπρεπε να το βγάλεις από το κουτί να το έχεις κάνα 3 ημερο να δεις ότι όλα δουλεύουν και μετά root κλπ γιατί αν το κάνεις τα πρώτα λεπτά root και συσκευη έχει θέμα... αντίο εγγύηση και μένεις με χαλασμένη συσκευη... (γιατί απο android 6 και μετά ο μόνος τρόπος για root είναι ο επίσημος)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ το χρειαζομαι αλλα δεν θα ρισκαρα την εγγυηση για να το εχω.Επισης δεν θα διαλεγα κινητο με γνωμονα αν γινεται ρουτ κι αν χανω εγγυηση.Παιρνω αυτο που μου αρεσει ανεξαρτητα αν γινεται ρουτ ή αν εχει καρτα sd.Φυσικα καλοδεχουμενα αν γινονται δεν το συζητω..

Πιο πολυ χρησιμο ειναι σε παλαιοτερα κινητα.Στα τελευταιας τεχνολογιας θα το εκανα κυριως για τις σπαστικες διαφημισεις.

 

Υγ.Δεν ψηφισα γιατι καμια επιλογη δεν ταιριαζει με την περιπτωση μου..

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Στο Galaxy S6 που απέκτησα πρόσφατα δεν μου έχει χρειαστεί και δεν έχω ψαχτεί καθόλου, ούτε για root, ούτε για recovery, ούτε για rom και φλασαρίσματα. it just works :-)
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Σε vodafone smart tab 4g παντως η ψυχη σου βγαινει με το ιδιο το ταμπλετ ... αν το κανεις και root θα ασπρισουν τα μαλλια σου σε μια νυχτα.
Link to comment
Share on other sites

εννοείται ρουτ με το που το ανοίξω.κινητό με δικαιώματα guest είναι σαν να πάρω φεράρι και να την οδηγεί άλλος.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί λες οτι είναι ποιο δύσκολα

lg = unlock bootloader ->recovery->su binary

huawei = unlock bootloader ->recovery->su binary

htc = unlock bootloader ->recovery->su binary

sony = unlock bootloader ->recovery->su binary

nexus = unlock bootloader ->recovery->su binary

xiaomi = unlock bootloader ->recovery->su binary

 

ολα σχεδον τα κινητά με ίδιο τροπο ξεκλειδώνουν και κάνεις ότι θέλει.. ζητάς απο τον κατασκευαστή να δέσει unlock code έρχεται σε λεπτά και ουαλα

 

στα nexus ομως δεν συνεπαγεται απωλεια εγγυησηςμ εκτος κι αν εχω χασει κανα επεισοδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...