Jump to content

ZTE Axon 7


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου,

 

απο εχθές και εγώ κάτοχος της συσκευής (Ευρωπαϊκής).

Πολύ ικανοποιημένος απο την συσκευή σε γενικές γραμμές, υπάρχει όμως κάτι που δεν το είχα ανακαλύψει στη έρευνα αγοράς και δεν μου αρέσει.

Δεν μπορώ με τίποτα να βρώ το κουμπί menu στην κεντρική οθόνη. Απ' όσο το έψαξα στο διαδίκτυο κατάλαβα ότι δεν υπάρχει επιλογή menu - submenu.

Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί με κάποιο μελλοντικό update.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά αυτή η έκδοση τι διαφορά με τη συσκευή του θέματος;

Original ZTE AXON 7 A2017 Qualcomm Snapdragon 820 Qual Core 4G RAM 64G ROM 5.5inch 2560*1440 20M CAM Smartphone Android 6.0 BAT

http://s.aliexpress.com/vIbMBz2a

(from AliExpress Android)

 

Στάλθηκε από το XT1635-02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά αυτή η έκδοση τι διαφορά με τη συσκευή του θέματος;

Original ZTE AXON 7 A2017 Qualcomm Snapdragon 820 Qual Core 4G RAM 64G ROM 5.5inch 2560*1440 20M CAM Smartphone Android 6.0 BAT

http://s.aliexpress.com/vIbMBz2a

(from AliExpress Android)

 

Στάλθηκε από το XT1635-02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Το συγκεκριμένο είναι η κινεζική version(A2017)

Δηλαδή.

Χωρίς εγγύηση

Χωρίς 20αρα μπάντα.

Με κινεζική rom out of the box.

 

Καλησπέρα φίλοι μου,

 

απο εχθές και εγώ κάτοχος της συσκευής (Ευρωπαϊκής).

Πολύ ικανοποιημένος απο την συσκευή σε γενικές γραμμές, υπάρχει όμως κάτι που δεν το είχα ανακαλύψει στη έρευνα αγοράς και δεν μου αρέσει.

Δεν μπορώ με τίποτα να βρώ το κουμπί menu στην κεντρική οθόνη. Απ' όσο το έψαξα στο διαδίκτυο κατάλαβα ότι δεν υπάρχει επιλογή menu - submenu.

Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί με κάποιο μελλοντικό update.

Καλή συνέχεια

 

Αν έχεις την 7.1.1(B02) έχει το κεντρικό μενου(συρτάρι) με το Launcher3 εφόσον το επιλέξεις ως default.

 

021e98c0307edc4fa3308b2a07859cb4.jpg

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι η κινεζική version(A2017)

Δηλαδή.

Χωρίς εγγύηση

Χωρίς 20αρα μπάντα.

Με κινεζική rom out of the box.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ααα, μάλιστα... Κρίμα και ήταν ωραία τιμή... Την 800άρα μπάντα μπορούσα να την καταπιώ, αντε και τα αγγλικά στο μενού.... Αλλά η εγγύηση, δεν προσπερνιεται με τίποτα!!

:( Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Στάλθηκε από το XT1635-02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

alextrela-nek4d ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

 

μιλάω για το launcher button που λογικά θα έπρεπε να είναι στην κεντρική οθόνη στο κέντρο.

 

το τηλέφωνο μετα τις αναβαθμίσεις τρέχει με την 7.0 έκδοση καθώς διάβασα οτι η 7.1.1 παρουσίασε προβλήματα, λες να δοκιμάσω την 7.1.1;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι απεναντίας η τελευταία 7.1.1(B02) είναι σταθερότατη,εξαιρετικά smooth με άριστη διαχείρηση μπαταρας και σε χρήση και σε αναμονή.

Πίσω έχω περιγράψει πως να πας στην τελευταία έκδοση.

 

Στα του button μάλλον θα το ήθελες στην οθόνη δηλαδή αν κατάλαβα σωστά.

 

Δεν το πιάνω αλλιώς τι ακριβώς θα ήθελες εφόσον δεν πρόκειται για το app drawer.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα κοιτάξω για την 7.1.1 να δώ τι λέει, ξέρεις μήπως αν είναι επίσημη έκδοση, γιατι στο zte.de έχει μονο την 7.0.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο OTA έχει βγει για όσους ήδη έχουν την B01 της 7.1.1

Από 6.0.1 η 7 δεν μπορείς να πας σε 7.1.1(B02)

Manual δεν έχει βγει από ZTE ακόμα.

 

Τα γράφω πίσω τη διαδικασία.

 

Δες εδώ με launcher3 και το κεντρικό κουμπί(μόνο στην 7.1.1-Β02-είναι διαθέσιμο)

Στο έβαλα απλά για να το δεις διότι Nova Prime χρησιμοποιώ.

ab954ad275a40591a5b7c56b270c4a7d.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο ενώ έχει ξεκινήσει από πέρσι η συσκευή στην αγορά, δεν έχει πέσει καθόλου η τιμή της; Έχει ξανασυμβεί με άλλη συσκευή αυτό;

 

Στάλθηκε από το XT1635-02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο ενώ έχει ξεκινήσει από πέρσι η συσκευή στην αγορά, δεν έχει πέσει καθόλου η τιμή της; Έχει ξανασυμβεί με άλλη συσκευή αυτό;

 

Στάλθηκε από το XT1635-02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Διότι ήδη η τιμή που λανσαρίστηκε ήταν πολύ ανταγωνιστική για το συνολικό πακέτο που προσφέρει.

 

Ποσο παρακάτω να πέσει δηλαδή;

 

Μην βλέπεις που άλλοι ξεκινάνε με 800 και καταλήγουν στα 450-500

 

Δεν σημαίνει ότι αντίστοιχη πτώση θα έχει από τα 450 και κάτω.

 

Τα περιθώρια πτώσης είναι πολύ μικρότερα όσο χαμηλότερα εχει τιμολογηθει εξ αρχής.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ανούσιο το 7s θα έλεγα που προορίζεται για Κίνα η Ρωσία και όχι τον υπόλοιπο κόσμο χωρίς την μπάντα 20.

Προσωπικά θα περιμένω διάδοχο του Axon 7 με 835.

 

 

 

Φαντάζομαι εννοείς το ZTE Locker.

Ναι δυστυχως από την έλευση της Nougat δεν δουλευει το συγκεκριμένο feature όπως με την 6.0.1.

 

Το έχω αναφέρει ως bug και εδώ στο επίσημο φόρουμ υποστήριξης της συσκευης(επιτρέπετε και η χρήση αγγλικών)

http://www.ztemobile.de/forums/forum/zte-axon-serie-forum/zte-axon-7-forum/

Προσωπικά χρησιμοποιώ το 500 firepaper ως εναλλακτική λύση ταυτόχρονα για ανανέωση image background ταυτόχρονα σε home και lock screen.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Όχι δεν εννοώ το zte locker. Εννοώ ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα κινούμενο (live) wallpaper, μάλλον έχει αφαιρεθεί το menu.

Για πιο λόγο να το κάνουν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ το zte locker. Εννοώ ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα κινούμενο (live) wallpaper, μάλλον έχει αφαιρεθεί το menu.

Για πιο λόγο να το κάνουν αυτό;

Δεν το είχα προσέξει αυτό διότι δεν χρησιμοποιώ default live wallpaper.

Πάντως το 500 firepaper έχει λειτουργία parallax effect όπου κινείται η εικόνα όταν κάνεις δεξιά-αριστερά στην home screen.

Με τρίτο launcher έχεις και δυνατότητα infinite scroll.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου για ακόμα μια φορά,

 

Έπειτα από λίγες μέρες με το ZTE axon 7 είμαι αρκετά ενθουσιασμένος με τις δυνατότητες του.

 

Εξακολουθώ όμως και έχω μια απορία.

 

Αυτή την στιγμή έχω εγκατεστημένη την έκδοση 7.1.1 (a2017gv1.2.0b01).

 

Πως μπορώ να εγκαταστήσω χειροκίνητα την b02 μιας και μέσω ota δεν είναι διαθέσιμη;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτήν εδώ τη λύση(post 106)

https://forum.xda-developers.com/axon-7/how-to/a2017g-v1-2-b02-7-1-1-t3586563/page11

Εμένα μου την έβγαλε OTA την B02 κατευθείαν από B01

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αφορά την Αμερικανική version.

Λογικά εντός του μήνα θα ακολουθήσει και για Ευρώπη.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς έχει υπάρξει κάποια αξιόπιστη και σχετικά εύκολη λύση για να το ξεκλειδώσεις και να το ρουτάρεις; Μιλάμε πάντα για την ευρωπαϊκή Α2017G έκδοση. Διαβάζω ότι θα επέτρεπαν και επισήμως το ξεκλείδωμα αλλά δε το βλέπω να γίνεται, κοντεύει πλέον να ανακοινώσει το 8.
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς έχει υπάρξει κάποια αξιόπιστη και σχετικά εύκολη λύση για να το ξεκλειδώσεις και να το ρουτάρεις; Μιλάμε πάντα για την ευρωπαϊκή Α2017G έκδοση. Διαβάζω ότι θα επέτρεπαν και επισήμως το ξεκλείδωμα αλλά δε το βλέπω να γίνεται, κοντεύει πλέον να ανακοινώσει το 8.

 

Στο XDA έχει σχετικούς οδηγούς αλλά θέλει μια εμπειρία να έχεις για τη διαδικασία.

Μπορείς να ξεκλειδώσεις και να ρουταρεις και να κλειδώσεις και να επανέλθεις stock γίνεται.

 

Τώρα επίσημα αφού δεν έδωσε αυτή τη δυνατότητα έως τώρα αμφιβάλλω ότι θα το δώσει κάποτε.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βρει κι εγώ αλλά μιλάμε για ΠΟΛΥ κατεβατό και φαίνεται και ψιλοεπικίνδυνη να σου πω την αλήθεια.

Δηλαδή οι περισσότεροι με το κινητό αυτό είστε αρουτάριστοι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμπεριέχει ρίσκο και θέλει εμπειρία.

Εγώ δεν τολμώ μιας και δεν έχω κάποιο κίνητρο να το ρουταρω.

Stock είμαι πάνω σχεδόν 8 μήνες που το έχω και ρολάρει ικανοποιητικά.

 

Με χρήση third party app από store το έχω φέρει στα μέτρα μου αντικαθιστώντας βασικές εφαρμογες(browser,dailer,SMS app,music/video player) για διαφημίσεις χρησιμοποιώ Adguard και έτσι δεν βρισκω νόημα να ρουταρω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με αφορμή τη δυσκολία στο εν λόγω κινητό, πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω την τροπή που έχει πάρει το Android. Υποτίθεται, ότι το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι ξεκίνησε εξ αρχής ως open source (δε ξέρω αν το λέω καλά). Και βάσει αυτού είχε το μεγάλο προτέρημα έναντι των κλειστών: ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ. Για κάποιον που θα ασχοληθεί και μια ώρα παραπάνω με το κινητό δηλαδή.

Πλέον σε κάθε νέα γενιά και λειτουργικού και κινητών, βλέπω ότι γίνεται όλο και πιο δύσκολο να το ρουτάρεις και να ασχοληθείς περαιτέρω, με κινδύνους να μπρικάρεις. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό και έτσι όπως πάει θα χάσει το πλεονέκτημα έναντι των κλειστών.

Και έρχεται τώρα η κινέζικη ZTE και το κάνει σχεδόν αδύνατο. Για τους μεγάλους, άντε να το καταλάβω. Αλλά οι μικρότεροι τί κερδίζουν έτσι; Οι μισές και πλέον εφαρμογές για να δουλέψουν, τουλάχιστον όπως μου αρέσει εμένα, θέλουν ρουτάρισμα, από τις πιο απλές (πχ. έναν explorer της προκοπής) μέχρι πιο σύνθετες (titanium, greenify κλπ.). Για παράδειγμα πάμε σε λίγο στο Ο και το Xposed δεν έχει φτάσει ούτε στο Nougat. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η κατεύθυνση είναι προς το πλήρες κλείσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή είναι η αλήθεια.

Πάντως τελευταία 2-3 έτη που το Android έχει ωριμάσει το ρουταρισμα καθίσταται λιγότερο αναγκαίο για τους περισσότερους.

 

Η ZTE για δικούς της λόγους αποφάσισε να μην παρέχει τέτοια δυνατότητα Ευρώπη τουλάχιστον διότι Αμερική επιτρέπετε το ξεκλείδωμα αλλά χάνεις την 2ετη Passport εγγύηση,άρα δώρο άδωρον.

 

Για εμένα από την στιγμή που επενδύει σε ποιοτικα χαρακτηριστικά σε hardware και features και σε βάθος υποστήριξη σε επίπεδο software είναι θετικό να με κερδίσει ως καταναλωτή.

 

Ίσως και αυτό έχει ως μέλημα της για την διεθνή σταδιοδρομία της να πορευτεί σε αυτή τη κατεύθυνση στοχεύοντας αυτό του είδους καταναλωτικό κοινό.

 

Και από την άλλη είναι στην μέση η Google που θέλει πιο μάντρωμα λογική στο Android διότι από τη στιγμή που πέτυχε τα πρώτα χρόνια που έδινε μια παραπάνω ελευθερία και συγκέντρωσε το τεράστιο ποσοστό που έχει να μπορεί να το "εκμεταλλευτεί" πιο αποδοτικά για την ίδια μέσω των Google services και app σε ένα πιο κλειστό σύστημα όπου θα της δώσει παραπάνω έλεγχο και να ορίζει πιο εύκολα τους κανόνες λειτουργίας του λειτουργικού.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Axon 7 (A2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...