Jump to content

Ποιο απο τα 4;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προκειται να αλλαχθει το τηλ της συζυγου (lg g3s) και θα επιλεχθει ενα απο τα παρακατω:

http://www.skroutz.gr/s/7556921/LG-Nexus-5X-16GB.html

http://www.skroutz.gr/s/6870822/Huawei-Ascend-P8-16GB.html

http://www.skroutz.gr/s/9043554/Huawei-P9-Lite-16GB.html

http://www.skroutz.gr/s/8221632/Samsung-Galaxy-A5-2016-16GB.html

 

Ομως ποιο;

Η χρηση που κανει ειναι πολυ ιντερνετ με multitasking και πολλες καρτελες ανοιχτες και photos στις εκδρομες.

Tι λετε......;

Link to comment
Share on other sites

Καλές επιλογές έχεις κάνει για γυναίκα...;)

 

Το 1ο στις φωτογραφίες υπερέχει απ' όλα, αλλά μιλάμε για συσκευή με stock android, με μικρή σχετικά μπαταρία, χωρίς φρου φρου και αρώματα που θέλουν οι γυναίκες, χωρίς sd card...φτάνουν τα 11 που μένουν ελεύθερα?

Το 2ο είναι αξιόλογη, πολυτελής συσκευή, με μικρή επίσης σχετικά μπαταρία.

Το 3ο είναι εντελώς καινούρια συσκευή, δεν έχω άποψη.

Το 4ο είναι μια καλή (samsung) συσκευή συνολικά.

 

Εγώ θα σου πρότεινα το xiaomi redmi note 3 pro που έχει πολύ απ' όλα :lol:, αλλά συμφέρει τρελά, μόνο αν το ψωνίσεις από Κίνα!!

Βρίσκεις τη "μικρή" έκδοση http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-2gb-ram-16gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html στα 160 και τη "μεγάλη" http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html στα 200 ευρώ.

Δεν έχει αντίπαλο σ αυτήν την τιμή στην Κινέζικη αγορά, πόσο μάλλον στην Ελληνική!! ;)

Αν μπεις στο θέμα του, θα διαπιστώσεις το γιατί...

Link to comment
Share on other sites

Καλές επιλογές έχεις κάνει για γυναίκα...;)

 

Το 1ο στις φωτογραφίες υπερέχει απ' όλα, αλλά μιλάμε για συσκευή με stock android, με μικρή σχετικά μπαταρία, χωρίς φρου φρου και αρώματα που θέλουν οι γυναίκες, χωρίς sd card...φτάνουν τα 11 που μένουν ελεύθερα?

Το 2ο είναι αξιόλογη, πολυτελής συσκευή, με μικρή επίσης σχετικά μπαταρία.

Το 3ο είναι εντελώς καινούρια συσκευή, δεν έχω άποψη.

Το 4ο είναι μια καλή (samsung) συσκευή συνολικά.

 

Εγώ θα σου πρότεινα το xiaomi redmi note 3 pro που έχει πολύ απ' όλα :lol:, αλλά συμφέρει τρελά, μόνο αν το ψωνίσεις από Κίνα!!

Βρίσκεις τη "μικρή" έκδοση http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-2gb-ram-16gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html στα 160 και τη "μεγάλη" http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html στα 200 ευρώ.

Δεν έχει αντίπαλο σ αυτήν την τιμή στην Κινέζικη αγορά, πόσο μάλλον στην Ελληνική!! ;)

Αν μπεις στο θέμα του, θα διαπιστώσεις το γιατί...

 

Σε ευχαριστω για τη προταση σου...(βλεπω οτι το προτινεις αρκετα το συγκεκριμενο τηλ) αλλα ειναι 5,5 ιντσες και η γυναικα μου εχει μικρα χερια (ηδη δυσανασχετει με τα 5,2 που της προτεινω) οποτε δεν παιζει σαν αγορα 5,5ιντσο!

Θα προτιμουσα ενα απο τα παραπανω ή καποιο παρομοιο που δεν σκεφτηκα και κατα προτιμηση απο Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι το Ρ9 lite είναι "αγνωστος Χ" (μέχρι στιγμής), θα προτεινα το Ρ8 που αν εξαιρέσεις την μέτρια μπαταρία του (δεν είναι κακή, γενικά είναι στον μέσο όρο της κατηγορίας του εκεί όπου βρίσκονται και οι περισσότερες συσκευες), έχει εξαιρετική φωτογραφική μηχανή και οθόνη.

Με την αναβάθμισή του σε ΜΜ έχει μπει και το profesional mode και εκτεταμένο menu ρυθμίσεων και πολλές δυνατότητες στην φωτογραφία.

Βίντεο έχει μέτριο, διορθώνεται όμως πολύ με εξωτερική εφαρμογή.

Είναι σβέλτο, με ελαφρύ μενού, που φέρνει έντονα σε ios.

Η ποιότητα όπως σου είπαν ήδη είναι εξαιρετική, αποπνέει μια πολυτέλεια και η λειτουργία του είναι απροβλημάτιστη.

 

Σαν δεύτερη επιλογή θα πήγαινα στο Α5. Καλή συσκευή, στον μέσο όρο γενικά, καλούτσικη φωτογραφική μηχανή (τίποτα τα ξεχωριστό βέβαια) και καλή μπαταρία.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως το p9 lite είναι καλύτερο ακόμα και από το p8, το οποίο ήταν συσκευάρα? Αυτό δε γίνεται να το ξέρουμε ακόμα.

To P9 έχει 3000 mah μπαταρία, αλλά για την κάμερά του σαν να διάβασα ότι "τσιγκουνεύτηκαν τεχνολογία" και δεν έβαλαν την κάμερα που έβαλαν στα μεγαλύτερα αδερφάκια του, P9 & P9 MAX, με το laser autofocus...

Επειδή είχα την ευκαιρία να συγκρίνω το Huawei G8 (που φοράει σχεδόν την ίδια κάμερα με το P8), ο "Κινέζος" των 160 ευρώ (Xiaomi RN3 PRO), έβγαζε καλύτερες φώτο από το, φημισμένο για την κάμερά του, G8! Ίσως έφταιγε η έκδοση το λογισμικού που φορούσε το G8, ίσως φορούσε πολύ καλή έκδοση λογισμικού ο "Κινέζος", who knows... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι το Ρ9 lite είναι "αγνωστος Χ" (μέχρι στιγμής), θα προτεινα το Ρ8 που αν εξαιρέσεις την μέτρια μπαταρία του (δεν είναι κακή, γενικά είναι στον μέσο όρο της κατηγορίας του εκεί όπου βρίσκονται και οι περισσότερες συσκευες), έχει εξαιρετική φωτογραφική μηχανή και οθόνη.

Με την αναβάθμισή του σε ΜΜ έχει μπει και το profesional mode και εκτεταμένο menu ρυθμίσεων και πολλές δυνατότητες στην φωτογραφία.

Βίντεο έχει μέτριο, διορθώνεται όμως πολύ με εξωτερική εφαρμογή.

Είναι σβέλτο, με ελαφρύ μενού, που φέρνει έντονα σε ios.

Η ποιότητα όπως σου είπαν ήδη είναι εξαιρετική, αποπνέει μια πολυτέλεια και η λειτουργία του είναι απροβλημάτιστη.

 

Σαν δεύτερη επιλογή θα πήγαινα στο Α5. Καλή συσκευή, στον μέσο όρο γενικά, καλούτσικη φωτογραφική μηχανή (τίποτα τα ξεχωριστό βέβαια) και καλή μπαταρία.

 

Αυτο βοηθαει καθολου;

http://in2mobile.gr/2016/05/22/huawei-p9-lite-review/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα το xiaomi redmi note 3 pro που έχει πολύ απ' όλα :lol:, αλλά συμφέρει τρελά, μόνο αν το ψωνίσεις από Κίνα!!

Βρίσκεις τη "μικρή" έκδοση http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-2gb-ram-16gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html στα 160 και τη "μεγάλη" http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html στα 200 ευρώ.

Δεν έχει αντίπαλο σ αυτήν την τιμή στην Κινέζικη αγορά, πόσο μάλλον στην Ελληνική!! ;)

Αν μπεις στο θέμα του, θα διαπιστώσεις το γιατί...

 

να τολμησω να προτεινω το redmi 3 pro 32gb; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βοηθαει καθολου;

http://in2mobile.gr/2016/05/22/huawei-p9-lite-review/

Ωραίος! Και πολύ μάλιστα!

Δεν μπορώ όμως να το προτείνω λόγω της άγνωστης σε μένα κάμερας που την θεωρεί ο φίλος βασικό παράγοντα.

Την κάμερα του ρ8 την ξέρω πολύ καλά. Στα συν της ειναι βέβαια το ois 3 αξόνων που δεν υπάρχει σ' αυτήν του ρ9. Και πίστεψέ με, σε "δύσκολες" λήψεις το ois κάνει την διαφορά!

Γι' αυτό και μόνον (ίσως και με την καλύτερη cpu, έστω και ελαφρά) θα επιμεινω στην πρότασή μου για το ρ8.

 

Πάντως το ρ9 lite δείχνει να είναι εξαιρετική πρόταση!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

να τολμησω να προτεινω το redmi 3 pro 32gb; :confused:

Έχει την ίδια κάμερα με το Redmi Note 3 Pro?

Αν ναι, έχει, καλώς...Αν δεν έχει, τοτε όχι, να μην το προτείνεις...:lol:

 

Την κάμερα του ρ8 την ξέρω πολύ καλά. Στα συν της ειναι βέβαια το ois 3 αξόνων που δεν υπάρχει σ' αυτήν του ρ9. Και πίστεψέ με, σε "δύσκολες" λήψεις το ois κάνει την διαφορά!

Γι' αυτό και μόνον (ίσως και με την καλύτερη cpu, έστω και ελαφρά) θα επιμεινω στην πρότασή μου για το ρ8.

Θεωρητικά θα έπρεπε, συσκευή με OIS, να πατάει κάτω συσκευή που δεν έχει.

Διαπίστωσα όμως ότι δε συνέβη αυτό στην περίπτωση του Huawei G (με OIS),σε σχέση με το Xiaomi Note 3 Pro (χωρίς OIS).

Δε θα αναφέρω το μέγεθος της διαφοράς, να είναι λίγο πιο ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

To huawei g δεν το ξέρω και δεν μπορώ να πω κάτι. Δέχομαι αυτό που λες.

Όμως θα πρέπει να έχουμε υπόψιν οτι το hardware είναι ενα πράγμα και το software κάτι άλλο.

Υπάρχουν πλείστα παραδείγματα κινητών με τον ίδιο αισθητήρα αλλά τ' αποτελέσματα δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους.

 

PS: Προσωπικά θα βάρυνε πολύ στην απόφασή μου και η ύπαρξη ή όχι service εδώ. Δεν ειναι εύκολο να το στέλνεις Κίνα (ή αλλού) σε περίπτωση προβλήματος.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αν δίνεις βαρύτητα στην κάμερα, τότε προτείνω τη δοκιμασμένη λύση του Ρ8. Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα το Ρ9 lite, καινούργιο κινητό, μόλις κυκλοφόρησε με marshmallow. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι ίσως η τιμή του θα πέσει, οπότε ίσως πληρώσεις λίγο παραπάνω τώρα από ότι σε 1-2 μήνες. Τη Huawei τη γνωρίζουμε πλέον, οι συσκευές της είναι ποιοτικές και τα πρώτα δείγματα του Ρ9 lite αυτό δείχνουν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε κάμερα ανώτερο όλων είναι το nexus 5x. επίσης και σε lagfree εμπειρία και Multitasking. τα μόνα αρνητικά είναι η μπαταρία (ανάλογα την χρήση πιστεύω θα της βγάζει την μέρα) και ο αποθηκευτικός χώρος. αν μπορείς να ανέβεις πήγαινε για τα 32gb
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, αναμεσα σε P8 που μου αρεσει το μενου του και nexus 5x ,για καποιον που τον ενδιαφερει περισσοτερο απ ολα το multitasking ποια ειναι η καλυτερη επιλογη? Δισταζω πολυ στα 2gb ram του nexus, δεδομενου οτι το κινητο θα το κρατησω 2 χρονια τουλαχιστον. Αντιστοιχα το p8 εχει βαθος χρονου?
Fighting solves everything
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, αναμεσα σε P8 που μου αρεσει το μενου του και nexus 5x ,για καποιον που τον ενδιαφερει περισσοτερο απ ολα το multitasking ποια ειναι η καλυτερη επιλογη? Δισταζω πολυ στα 2gb ram του nexus, δεδομενου οτι το κινητο θα το κρατησω 2 χρονια τουλαχιστον. Αντιστοιχα το p8 εχει βαθος χρονου?

 

Πιστεύεις ότι θα έβγαζε η Google συσκευή που δε θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε βάθος διετίας με δικό της λογισμικό; Το κινητό είναι άψογο και πετάει πραγματικά. Και όταν δε θα πετάει, άνετα του περνάς μία Custon Rom που με την υποστήριξη που έχει ως Nexus, θα μπορείς να κάνεις άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης αυτο το οποιο πεταξε εκτος η γυναικα (αφου τα ειδε και τα 4 σε φιλους και μαγαζια) ειναι το samsung....:confused:

Αρα ειμαστε μεταξυ των 2 Huawei και του Nexus ....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, αναμεσα σε P8 που μου αρεσει το μενου του και nexus 5x ,για καποιον που τον ενδιαφερει περισσοτερο απ ολα το multitasking ποια ειναι η καλυτερη επιλογη? Δισταζω πολυ στα 2gb ram του nexus, δεδομενου οτι το κινητο θα το κρατησω 2 χρονια τουλαχιστον. Αντιστοιχα το p8 εχει βαθος χρονου?

 

Έχω το 5x εδώ και ενάμιση μήνα. Πριν είχα το P8.

Το P8 είναι κόσμημα με λίγο καλύτερη μπαταρία (είχα Lollipop). Σε κάμερα πρακτικά ισάξια. Το Nexus πιο αεράτο, αν και τα 2 Gb πράγματι προβληματίζουν στο multitasking ("ψείρας" speaking). Αν επιδίδεται κανείς σε "γαργάλημα" της συσκευής, το Nexus είναι μονόδρομος.

 

Αυτά τα λίγα από εμένα.

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειναι πολυ του ψαξιματος (ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΗΜΙΣΥ) θα βγαλω και το nexus απο την εξισωση.....

Αρα εχουμε και λεμε P8 Ή P9 LITE......ή της δινω το δικο μου Z3 και παω να παρω ενα P9 (HTC 10-S7) για μενα ;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω οτι θα είναι το ιδανικό! LoL !!!!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειναι πολυ του ψαξιματος (ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΗΜΙΣΥ) θα βγαλω και το nexus απο την εξισωση.....

Αρα εχουμε και λεμε P8 Ή P9 LITE......ή της δινω το δικο μου Z3 και παω να παρω ενα P9 (HTC 10-S7) για μενα ;:lol:

 

Θα δεχτει γυναικα να παρει δευτερο χερι κινητο; Τυχερακια:lol:

Εκτος αν εχεις το Ζ3 σαν καινουριο

Link to comment
Share on other sites

Θα δεχτει γυναικα να παρει δευτερο χερι κινητο; Τυχερακια:lol:

Εκτος αν εχεις το Ζ3 σαν καινουριο

 

Αν το δεις είναι σαν να το πήρα χτες!!

Πέρα από τη πλάκα παίζει αυτό το σενάριο αλλά θα πρέπει να μείνει με το παλιό της μέχρι το Σεπτέμβριο... Δεν ξέρω αν θέλει γιατί κολλάει υπερβολικά το δικό της....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιοι να με πουν υπερβολικό.Απλα σε περίπτωση που δεν το ξέρεις το P8 εχει μεγάλο δείκτη ακτινοβολίας (SAR).

 

Το διάβασα.... Απλώς ισχύει υπό συνθήκες και όχι πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 5x εδώ και ενάμιση μήνα. Πριν είχα το P8.

Το P8 είναι κόσμημα με λίγο καλύτερη μπαταρία (είχα Lollipop). Σε κάμερα πρακτικά ισάξια. Το Nexus πιο αεράτο, αν και τα 2 Gb πράγματι προβληματίζουν στο multitasking ("ψείρας" speaking). Αν επιδίδεται κανείς σε "γαργάλημα" της συσκευής, το Nexus είναι μονόδρομος.

 

Αυτά τα λίγα από εμένα.

 

Για πες δυο λογια παραπανω αν θες φιλε μου μεταξυ των δυο. Ειμαι ενα κλικ απο το να αγορασω μια το ενα μια το αλλο, αλλα τελευταια στιγμη αλλαζω γνωμη. Δε με ενδιαφερει η καμερα. Ανοιγμα κλεισιμο εφαρμογων με νοιαζει κυριως ,η ευκρινεια κ τα χρωματα της οθονης, π.χ. κατω απο τον ηλιο ποιο αποδιδει καλυτερα. Το nexus εχει σιγουρα μελλον με τις αναβαθμισεις, κατι που ειναι σημαντικο, αντιθετα το P8 τελος.

Απο την αλλη στο P8 μ αρεσει το μενου, τα θεματα κ ολες οι παραμετροποιησεις που δινει. Τα 3 giga ram επισης ειναι ενας λογος που με ωθει προς σ'αυτο.Eιδικα με το ελαφρυ ui πιστευω θα πεταει.

Τα 2 giga ram του nexus παλι με αποτρεπουν ,αφου σκεφτομαι να το κρατησω 2 χρονακια.

Fighting solves everything
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, χωρίς να θέλω να σε κατευθυνω στο ενα ή στο άλλο, ουτως ή άλλως μιλάμε για 2 κορυφαίες συσκευές στα λ7 τους, τα 2 γιγα έχουν πλεον αρχίσει να κλείνουν την πορεία τους.

Άψογο και σφαιρατο το nexus αλλά όταν αρχίζει και φορτώνεται με εφαρμογές δείχνει την ηλικία του. Εκτός και αν έχεις επάνω 5-6 πράγματα που τα δουλεύεις και τέρμα. Αν ειναι έτσι πάρε το!

Το παρόν όμως ειναι τα 3γιγα και αν θέλεις να κοιτάς και πιο μπροστά, τα 4.

Οι εφαρμογές μεγαλώνουν, βαραίνουν, αλλάζει ο τρόπος που διαχειρίζονται την μνήμη και πλεον τα 2 γιγα ειναι εντελώς οριακά.

Πολύ φοβάμαι οτι πλέον μετά απο κανένα χρόνο θα ειναι ανεπαρκή.

Να σου φέρω ενα παράδειγμα. Σε επώνυμη ταμπλέτα με λειτουργικό jb (jelybean) και 2gb μνήμη, μόλι;ς κάνεις clear memory σου κρατάει δεσμευμένα ~470mb. Κάνε το αντίστοιχο σήμερα σε εντελώς άδεια συσκευή με lolli ή mm και δες πόσα σου κραταει!

 

Αν όπως λες, θέλεις την συσκευή για 2 χρόνια, νομίζω οτι πρέπει να δεις στάνταρ προς συσκευές με 3gb, αν όχι με περισσότερα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...