Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Παρελαβα μολις σημερα το Lemax2 x820 απο Banggood (8 μερες εκανε με Priority)

 

Αντιμετωπιζω 2 θεματακια.

1)Τo ακουστικο δεν ακουγεται σχεδον καθολου και με την μαμα ρομ και με την ΑOSP που περασα. Ειναι θεμα radio?Πρεπει να το αλλαξω;

 

-*ΑΚΥΡΟ εφταιγε η ROM*-2)ολα τα downloads στο google play μου τα βγαζει ως "Download pending". Eκανα τα γνωστα, clear cache-data της εφαρμογης, clear cache και dalvik στο twrp, εβγαλα και ξαναβαλα το google account μου, τιποτα.

 

3) με τη μαμα ROm (δυστυχως δεν ειδα ποια ηταν) το antutu εβγαλε 93.000... Με την Lineage που περασα μολις, εβγαλε 136.425. Διαβαζα για 140-160k. Προσπερναω κατι, προφανως δεν ειναι ολα τα κινητα ιδια, αλλα και παλι.

Ευχαριστω

Edited by s3irios
αλαγη rom
Let Max2 + LeIta eui.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Παρελαβα μολις σημερα το Lemax2 x820 απο Banggood (8 μερες εκανε με Priority)

 

Αντιμετωπιζω 2 θεματακια.

1)Τo ακουστικο δεν ακουγεται σχεδον καθολου και με την μαμα ρομ και με την ΑOSP που περασα. Ειναι θεμα radio?Πρεπει να το αλλαξω;

 

-*ΑΚΥΡΟ εφταιγε η ROM*-2)ολα τα downloads στο google play μου τα βγαζει ως "Download pending". Eκανα τα γνωστα, clear cache-data της εφαρμογης, clear cache και dalvik στο twrp, εβγαλα και ξαναβαλα το google account μου, τιποτα.

 

3) με τη μαμα ROm (δυστυχως δεν ειδα ποια ηταν) το antutu εβγαλε 93.000... Με την Lineage που περασα μολις, εβγαλε 136.425. Διαβαζα για 140-160k. Προσπερναω κατι, προφανως δεν ειναι ολα τα κινητα ιδια, αλλα και παλι.

Ευχαριστω

 

εγώ με την miui 9.5.2 v8e χτες έβγαλα 161000 στο antutu.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια απο ολες του chrisbal μου προτεινεται; χωρις πολλα bugs ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτή για παραδειγμα, εχει ελληνικη γλωσσα; ##-MIUI9 Nougat Stable-CN-9.5.2.0-V8e_FULL_ROM## - 05.16.2018

\

 

Όλες του Crisbal έχουν ελληνικά. Η miui που λες και η 28sv12 είναι άψογες λειτουργικά για καθημερινή με την28s να έχει λίγο καλύτερη μπαταρία αλλά την miui να παίρνει την gcam.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση. Περισσοτερο με καιει βεβαια το χαμηλο ακουστικο. Δεν ξερω αν ειναι κατι που φτιαχνεται η αν την "εφαγα" και πρεπει να μπω σε διαδικασιες επστροφης
Let Max2 + LeIta eui.
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση. Περισσοτερο με καιει βεβαια το χαμηλο ακουστικο. Δεν ξερω αν ειναι κατι που φτιαχνεται η αν την "εφαγα" και πρεπει να μπω σε διαδικασιες επστροφης
Βάλε μια από τις δύο αυτές ρομ και τσέκαρετο. Εγώ έχω ήχο καμπάνα!

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα το 466d modem, και δοκιμασα 3 διαφορετικες ρομ, την μαμα , την ΑΕΧ και την Lineage.

Σε ολες το ιδιο... Η μεσω καποιου engineering menu θα φτιαξει το πραγμα η κατι μου διαφευγει.

Let Max2 + LeIta eui.
Link to comment
Share on other sites

εγώ με την miui 9.5.2 v8e χτες έβγαλα 161000 στο antutu.

 

[.

 

161,000..:ninja::wacko:??

Πώς έγινε αυτό?

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

για την εγκατασταση μιας custom rom πρεπει οπως δηποτε να ξεκλειδωσω τον bootloader?

 

Λογικά είναι ξεκλειδώτος αλλά διάβασε 1η σελίδα..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

για την εγκατασταση μιας custom rom πρεπει οπως δηποτε να ξεκλειδωσω τον bootloader?

Ναι αλλα με το tool του cris στη πρωτη σελιδα ειναι παιχνιδακι εφοσον εχεις εγκαταστησει σωστα τους drivers.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε CrisBal που καταρχας σε ευχαριστουμε για τους κοπους σου, εχεις καμμια ιδεα για τη χαμηλη ενταση στο ακουστικο;

Επισης προσπαθω να εγκαταστησω την miui σου v8e αλλα μου εχει κανει 4 restart στο logo στην αρχη.

 

 

 

ΕDIT

Δεν εκανα ξεκλειδωμα bootloader μονο usb debugging ενεργοποιησα και περασα twrp κατευθειαν, δεν ειχα δει οτι χρειαζεται και αυτο.

Τωρα που βρηκα την εντολη που εχεις γραψει στην πρωτη σελιδα την ετρεξα και μου βγαλε το παρακατω

 

C:\twrp>fastboot oem device-info

...

(bootloader) Device product name: [le_x2_whole_netcom]

(bootloader) Device tampered: false

(bootloader) Device unlocked: true

(bootloader) Device critical unlocked: true

(bootloader) Charger screen enabled: false

(bootloader) Serial console enabled: false

(bootloader) Display panel:

OKAY [ 0.078s]

finished. total time: 0.078s

 

EDIT 2

οταν τελειωνει την εγκατασταση εκει που γραφει "Installation Succesful, Rebooting in 5 seconds"

Κολαει εκει και δεν κανει reboot

Edited by s3irios
Let Max2 + LeIta eui.
Link to comment
Share on other sites

161,000..:ninja::wacko:??

Πώς έγινε αυτό?

 

Θες φώτο να πειστείς? :):):):)

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παντως που προσεξα ειναι οτι στο xda αναφερει RECOMMENDED: Do a factory reset! No support if you didn't! Δηλαδη recovery - wipe και σερνουμε απο τα αριστερα στα δεξια. Μηπως αυτο πρεπει να μπει στο βημα 2 και μετα τα υπολοιπα;

Φανταζομαι οτι εννοει πριν την εγκατασταση της ROM οπως κανουμε παντα. Στο βημα 3 γινονται ολα τα wipes.

Δυο παρατηρησεις που αφορουν την τοποθετηση της Linage 15.1 ΟREO με τον τροπο που ειπωθηκε λιγο πριν. Αφου μπουμε στο συστημα και τη στησουμε κανονικα, δεν μπορει καμμια εφαρμογη τυπου root explorer να σβησει/μετονομασει αρχεια απο τον καταλογο root. Δοκιμασα καμμια 10αρια προσπαθωντας να σβησω/μετονομασω ενα αρχειο για τον ηχο μεσα στο system/privetapp (AudioFX) ωστε να περασω χωρις προβλημα το Dolby Atmos.

Kατι αλλο ειναι οτι περνωντας απο TWRP το Dolby Atmos για OREO που προτεινεται στη σχετικη δημοσιευση, το τηλεφωνο δεν εκκινει σωστα με αποτελεσμα να κολλαει στο boot logo της Linage.Παμε παλι να τα κανουμε ολα απ την αρχη.

Δεν εχω δοκιμασει να περασω DOolby Atmos ακομα, αλλα απεγκατασταση εφαρμοσγης συστηματος εχω κανει χωρις προβλημα με το Uninstaller.

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς κάποιο πρόβλημα με oreo στην μπροστά κάμερα? μόλις γυρίζω μπροστά κλείνει η εφαρμογή σε όποια έχω περάσει και το κακό ξεκίνησε μετά το update 1_5

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχεις καμμια ιδεα για τη χαμηλη ενταση στο ακουστικο;

Aν εισαι root κατεβασε απο playstore ενα XML editor.

Μπες στο System/etc/mixer_paths.xml... Βρες τις τιμες ctl name = RX0 Digital Volume εως RX8

Bαλε το RX0 στο 96, και ολα τα αλλα στο 88. Save/exit /restart και τσεκαρε τον ηχο αν ειναι οκ. Νομιζω θα ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θες φώτο να πειστείς? :):):):)

Δεν ειναι εξωπραγματικο το νουμερο. Εγω με την Linage και το f2fs εκανα κατι λιγοτερο απο 152.000

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα το fix που έχει στο xda για lineageOs 15.1

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=262901&sort_by=date&sort_dir=DESC

Nα το περασουμε τελικα?? Δεν αντεχω να κανω μια εγκατασταση ακομη, εχω χασει το μετρημα ποσες φορες την εχω βαλει αυτη τη linage απο χτες.

Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω σου εχω στειλει μηνυμα σχετικα, βεβαια αφου με κοπο rootαρα την κινεζικη rom , δεν βρισκω πουθενα φακελο system.
Let Max2 + LeIta eui.
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω σου εχω στειλει μηνυμα σχετικα, βεβαια αφου με κοπο rootαρα την κινεζικη rom , δεν βρισκω πουθενα φακελο system.

Ψαχνεις με καποιο root explorer?? Ψαχνεις μεσα στον καταλογο root??

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

ANSWER about TWRP and flash,backup and restore roms after LOS 15.1 by THE_Mard-Marc.Bourgoin

 

Heyyo! For LOS 15.1? The latest TWRP official is fine for that as it has quota storage support. It is the quota storage support if a ROM or TWRP is lacking it that can cause compatibility issues.

 

As for going back to a previous ROM such as EUI? Your best bet is to backup your system and data and copy it off your x2 and optionally you can flash a different version of TWRP such as yours which is probably more EUI friendly than mine and then format data, reboot to recovery and then wipe system, cache and dalvik and rebooting to recovery.

 

At this point you can safely copy the backup back to the x2 and restore it and you shouldn't get any errors about encryption due to quota storage support from LineageOS.

 

There is a chance that restoring the data backup will accidentally restore quota storage flag for data. If that happens? Format data but this time before restoring data go into TWRP settings and enable the "instead of format do rm -rf" which should only wipe data before restoring the backup.

It's also handy if you want to be risky and convert system and data to f2fs.

 

Most previews ROMs don't allow system to be f2fs by default. only way to have it is to flash ROM, backup system, convert system to f2fs, setting "instead of format do rm -rf" , restore system backup. bam. f2fs system partition.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Cris. Ποιο είναι το X825 μοντέλο που έβαλες στον τίτλο?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Από χθες κάτοχος του κινητού από banggood με priority (8 μέρες και χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις)

 

Το θέμα είναι το εξής:

Το τηλέφωνο προορίζεται για φίλο όχι πολύ σχετικό με αυτά.

Εγώ πέρασα χθες την lineage με τον φοβερό οδηγό του φίλου παραπάνω αλλά δεν του άρεσε καθώς πριν είχε το x620 και θέλει πάλι αντίστοιχο λογισμικό.

Για να βάλω λοιπόν τώρα τη ρομ του crisbal με eui ποια διαδικασία να ακολουθήσω;

Δεν μας ενδιαφέρει backup ή κάτι άλλο καθώς το τηλέφωνο δεν το είχαμε στήσει.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η αλλαγή των data, cache σε f2fs που φαντάζομαι πως από την eui δεν υποστηρίζεται.

Μπορώ να κάνω την αντίστροφη διαδικασία με αλλαγή σε ext4 ;

Πρέπει να αλλάξω twrp;

 

Παρακαλώ τα φώτα σας μη καταλήξουμε με τούβλο

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελευταία το power button του κινητού μου δεν ανταποκρίνεται. Πατιέται αλλά δε γίνεται τίποτα. Αποτέλεσμα, ούτε επανεκίνηση μπορώ να κάνω, ενώ η οθόνη μετά από κάποιο διάστημα γίνεται μαύρη και δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο αν δε με καλέσουν πρώτα για να ενεργοποιηθεί η οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λοιπόν, προσπαθώ να περάσω σε f2fs αλλά έχω το παρακάτω θέμα...όσο είχα την twrp του cris όλα ήταν κομπλέ, και όταν ήμουν στο ρικοβερι, ο υπολογιστής έβλεπε κανονικότατα τον εσωτερικό χώρο. Τώρα όμως που πέρασα την twrp the mard το pc δεν βλέπει το κινητό όταν είναι στο ρικοβερι...προσπάθησα να περάσω drivers ξανά, αλλά μου εμφανίζει το κινητό σαν adb android interface και όχι x2 όπως το έβγαζε πριν. Πώς να κινηθώ?
LeEco Le Max 2 x820 6/128
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Από χθες κάτοχος του κινητού από banggood με priority (8 μέρες και χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις)

 

Το θέμα είναι το εξής:

Το τηλέφωνο προορίζεται για φίλο όχι πολύ σχετικό με αυτά.

Εγώ πέρασα χθες την lineage με τον φοβερό οδηγό του φίλου παραπάνω αλλά δεν του άρεσε καθώς πριν είχε το x620 και θέλει πάλι αντίστοιχο λογισμικό.

Για να βάλω λοιπόν τώρα τη ρομ του crisbal με eui ποια διαδικασία να ακολουθήσω;

Δεν μας ενδιαφέρει backup ή κάτι άλλο καθώς το τηλέφωνο δεν το είχαμε στήσει.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η αλλαγή των data, cache σε f2fs που φαντάζομαι πως από την eui δεν υποστηρίζεται.

Μπορώ να κάνω την αντίστροφη διαδικασία με αλλαγή σε ext4 ;

Πρέπει να αλλάξω twrp;

 

Παρακαλώ τα φώτα σας μη καταλήξουμε με τούβλο

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχει απαντησει ο cris πιο πριν και συγκεκριμενα: As for going back to a previous ROM such as EUI? Your best bet is to backup your system and data and copy it off your x2 and optionally you can flash a different version of TWRP such as yours which is probably more EUI friendly than mine and then format data, reboot to recovery and then wipe system, cache and dalvik and rebooting to recovery. Φλασαρε το twrp του Cris και ακολουθησε τις παραπανω οδηγιες format data, reboot to recovery and then wipe system, cache and dalvik and rebooting to recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα! Λοιπόν, προσπαθώ να περάσω σε f2fs αλλά έχω το παρακάτω θέμα...όσο είχα την twrp του cris όλα ήταν κομπλέ, και όταν ήμουν στο ρικοβερι, ο υπολογιστής έβλεπε κανονικότατα τον εσωτερικό χώρο. Τώρα όμως που πέρασα την twrp the mard το pc δεν βλέπει το κινητό όταν είναι στο ρικοβερι...προσπάθησα να περάσω drivers ξανά, αλλά μου εμφανίζει το κινητό σαν adb android interface και όχι x2 όπως το έβγαζε πριν. Πώς να κινηθώ?

Μετά τα format σε f2fs κανουμε reboot to recovery, συνδέουμε το κινητό στο pc με το mtp πάντα enable στην καρτέλα mount και τα ρίχνουμε μέσα στο κινητο χύμα,για να κάνουμε την εγκατάσταση. Μηπως ξεχασες να κανεις reboot to recovery;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Εχει απαντησει ο cris πιο πριν και συγκεκριμενα: As for going back to a previous ROM such as EUI? Your best bet is to backup your system and data and copy it off your x2 and optionally you can flash a different version of TWRP such as yours which is probably more EUI friendly than mine and then format data, reboot to recovery and then wipe system, cache and dalvik and rebooting to recovery. Φλασαρε το twrp του Cris και ακολουθησε τις παραπανω οδηγιες format data, reboot to recovery and then wipe system, cache and dalvik and rebooting to recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά τα format σε f2fs κανουμε reboot to recovery, συνδέουμε το κινητό στο pc με το mtp πάντα enable στην καρτέλα mount και τα ρίχνουμε μέσα στο κινητο χύμα,για να κάνουμε την εγκατάσταση. Μηπως ξεχασες να κανεις reboot to recovery;

 

Δεν έχω κάνει φορματ ακόμα, γιατί βλέπω ότι όταν μπαίνω σε twrp, το κινητό δεν το βλέπει ο υπολογιστής...αν κάνω φορμάτ θα το βλέπει κανονικά?

LeEco Le Max 2 x820 6/128
Link to comment
Share on other sites

Στην εκδοση los που ανέβασε ο cristian υπάρχει quick charge γιατί αργεί παρα πολύ το φορτισμα

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει φορματ ακόμα, γιατί βλέπω ότι όταν μπαίνω σε twrp, το κινητό δεν το βλέπει ο υπολογιστής...αν κάνω φορμάτ θα το βλέπει κανονικά?

Eχεις περασε το νεο twrp. Τι σου εμφανιζει στη διαχειριση συσκευων; Οι οδηγιες παντως αυτο λενε οτι μετα το φορματ σε f2fs reboot to recovery.

Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...