Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το επαθα μια φορα σε αλλο κινητο, ακριβως οπως τα λες, διοτι εβαλα λογισμικο απο αλλο τηλ με αλλο μεγεθος οθονης. Με unbrick το επανεφερα.

 

Ναι αλλα το θεμα ειναι πως εγω εβαλα το σωστο λογισμικο σιγουρα! Δοκιμασα να το ξανακανω unbrick μα δεν δουλεψε..

 

[/][=CrisBal;7048821]Διαδικασία full unbrick για κινητά που δεν μπαίνουν σε fastboot mode για το Lemax2

 

Γεια και παλι! Δοκιμασα αυτον τον οδηγο με τις fastboot εντολες και στο fastboot formate user data μου λεει Formatting is not supported for filesystem with type ''... Τι σημαινει αυτο και πως μπορω να το διορθώσω?

Edited by CrisBal
Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος ξερει πως χρησιμοποιειται το command format[:[<fs type>][:[<size>]] <partition> γιατι πιστευω πως μπορει να με βοηθησει στο προβλημα μου (το αριστερο μισο της οθονης ειναι στο δεξι μερος και το δεξι στο αριστερο, αλλα η αφη δουλευει σωστα...)
Link to comment
Share on other sites

εριξα την aicp 8.1 ...ολα φαινονται να δουλευουν κανονικα εκτος της μπροστινης καμερας... υπαρχει λυση η ειναι bug της ρομ;

edit: με ενα restart διαβασε και την μπροστινη καμερα αλλα δυστυχως κολλαει στην βιντεοκληση (viber) ενω διαβασα οτι η oreo 8.1 δεν ειχε τετοιο προβλημα...μπορω να κανω κατι;

 

Ποια κάμερα έχεις πάνω?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποια κάμερα έχεις πάνω?

 

GCMod5 λεει η εφαρμογη...εχει και ενα ακομα εικονιδιο που λεει "καμερα"..και στα σχετικα της εφαρμογης μου γραφει google camera

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το θεμα ειναι πως εγω εβαλα το σωστο λογισμικο σιγουρα! Δοκιμασα να το ξανακανω unbrick μα δεν δουλεψε...

Γεια και παλι! Δοκιμασα αυτον τον οδηγο με τις fastboot εντολες και στο fastboot formate user data μου λεει Formatting is not supported for filesystem with type ''... Τι σημαινει αυτο και πως μπορω να το διορθώσω?

 

Ξέχνα τις εντολές fastboot είναι για soft brick που δεν χρειάζεται καν αν έχειςTWRP. Πήγαινε με το flash dead phone και κάνε το full unbrick και θα επανέλθει.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

GCMod5 λεει η εφαρμογη...εχει και ενα ακομα εικονιδιο που λεει "καμερα"..και στα σχετικα της εφαρμογης μου γραφει google camera

 

Δοκίμασε από εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/#apk45 αυτή την κάμερα

 

GCam5.1.018-Arnova8G2-V1.7

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Latest AICP OREO 8.1 - 31.01.2018

https://drive.google.com/open?id=1IdFhpw67j9vaUimNMIqhsl6VsXQBafwD

 

Feedbacks

 

Cryonikz user

 

First i did a clean install, then i had problems with smootness, camera, home button, FC.......

 

I did the ultimate reset:

Format data twice, reinstalled stock Rom CN 19S, Format data twice again,

then installed the 31/01 rom, Opengapps 8.1 19/01 Nano, Gcam MGC_5.1.018.177470874.41362666_A7.0-8.1 MI5S_v2e. Did *_NOT_* install Magisk and Viper!

 

Tested so far:

-Wifi 2.4 and 5.0, perfect

-LTE, perfect stable

-Volte, two calls out, two calls in, perfect

-GPS, exact location and speed

-Sound quality, speaker perfect, loud, clear.

-Headphones USB C to jack, perfect. (CDLA can not confirm)

-Bluetooth, sound and synchronisation, perfect

-Camera, front, back, portrait, HDR, movie, sound recording, flash perfect. Panorama, 360 pics, out of focus.

-Whatsapp notification, downloads, sound recorder, perfect.

-Android auto, Perfect,

-Playstore, Perfect.

-Tethering, perfect

Smooth and fast overall.

 

The only thing, No torch ...as known bug.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/#apk45 αυτή την κάμερα

 

GCam5.1.018-Arnova8G2-V1.7

 

την εβαλα αλλα μια απο τα ιδια,μονιμα κολημενη στις βιντεοκλησεις

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τις εντολές fastboot είναι για soft brick που δεν χρειάζεται καν αν έχειςTWRP. Πήγαινε με το flash dead phone και κάνε το full unbrick και θα επανέλθει.

δοκιμασα το full unbrick και παντα μου λεει να ξαναβαλω το κινητο σε edl mode ενω αυτο ειναι.. οσες φορες και να το ξαναβαλω... ειτε βαλω τα αρχεια απο το xda ειτε βαλω τα αρχεια που μου εδωσες το λινκ χθες...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το full unbrick και παντα μου λεει να ξαναβαλω το κινητο σε edl mode ενω αυτο ειναι.. οσες φορες και να το ξαναβαλω... ειτε βαλω τα αρχεια απο το xda ειτε βαλω τα αρχεια που μου εδωσες το λινκ χθες...

 

Άρα κάτι δεν κάνεις σωστά σίγουρα ή δεν έχεις τους σωστούς Drivers Διάβασε με προσοχή τους οδηγούς και εκτέλεσε βήμα βήμα.

Έχω κάνει 10 χωρίς κανένα πρόβλημα.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

τη μαμα καμερα που ειχε στην αρχη, μπαινει σε 8.1 pixel? και αν ναι που μπορουμε να τη βρουμε?

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το full unbrick και παντα μου λεει να ξαναβαλω το κινητο σε edl mode ενω αυτο ειναι.. οσες φορες και να το ξαναβαλω... ειτε βαλω τα αρχεια απο το xda ειτε βαλω τα αρχεια που μου εδωσες το λινκ χθες...

 

Επειδη βλεπω και παιδευεσαι, θα προσπαθησω να βοηθησω αλλα να ξερεις οτι ειμαι αρχαριος και ισως καπου να μην τα λεω καλα.

Φαντασου οτι για να σου γραψω αυτο το μηνυμα εφαγα 2 ωρες και τις σελιδες που σου λεω ποιο κατω να δεις τις διαβαζα

μια εβδομαδα ( και στο τελος καταφερα και περασα τη ρομ (Lemax2QFIL) απο ..τυχη!

 

Εκει που σου γραφω στο τελος:

πατας στο παραθυρο που θα ανοιξη

το χ πανω αριστερα και οχι το OK.)

(Παταγα το ok και δεν γινοτανε τιποτα.. Αφου τοκανα πολλες φορες στο τελος πατησα το χ και το τηλ. φορτωσε τη ρομ και ανοιξε!!!)

 

Επισης οτι σου λεει ο Χρηστος να ξερεις οτι ειναι σωστο. Το προβλημα το δικο μας ειναι οτι τις ποιο πολλες φορες (αλλα μας λεει

και αλλα καταλαβαινουμε) Οποτε επειδη και γω επαθα Bootlop εκανα τα εξεις:

 

κοιτα εδω:

1.LeEco X820 Max 2 Super Unbrick Guide - Gizmochina

και εδω: Lemax2QFIL (Αυτη ειναι η ρομ που εβαλα εγω οταν ειχα παθει Unbrick) Ουτε εχω ιδεα αν ηταν η ρομ που ειχε το τηλ.

και οταν τελικα την περασα ηταν ολα ..κινεζικα! Περασα την TWRP του Χριστου και μετα εκανα Φλας μια απο τις ρομ που

εχει ανεβασμενες. (δεν θυμαμαι ποια. Νομιζω την 23s) Αλλα αυτο δεν εχει σημασια, νομιζω οτι μπορεις να βαλεις οποια ρομ θελεις

και εδω: FlashOne1.9 (απο οτι θυμαμαι. 1. το αποσυμπιεζεις

2. το βαζεις σε φακελο με ονομασια φακελου FlashOne1.9

3.βαζεις το φακελο μεσα στο C:

4. Μεσα στο φακελο FlashOne1.9 τον οποιο τον εχεις βαλει μεσα στο C: βαζεις τη ρομ Lemax2QFIL.zip συμπιεζμενη.

5. Πριν πατησεις το main.exe μεσα στο φακελο FlashOne1.9

διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΜΑ εδω: (LeEco X820 Max 2 Super Unbrick Guide - Gizmochina):( Εδω κατεβαζεις τους Qualcomm Drivers) εικ. 1

 

Τωρα: ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ στο τελος αν σου βγαλει καποιο λαθος οπως η εικ. 2

 

..πατας στο παραθυρο που θα ανοιξη

το χ πανω αριστερα και ΟΧΙ το OK.

 

Υ.Σ> Ελπιζω να ανεβουν οι φωτο γιατι δεν ξερω ακομα πως να τις ανεβαζω. Αν δεν ανεβουν και θελεις πες μου να ξαναπροσπαθησω)

Νασαι καλα ..και υπομονη (στο τελος θα το φτιαξεις )

Βασιλης

Le max 2 x829/6x128/ - RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να κατεβασω το ρομ απο το σαιτ https://www.gizmochina.com/2016/11/20/leeco-x820-max-2-super-unbrick-guide/ σταματαει το download στο 1.1 gb... Υπαρχει αλλο λινκ;
Link to comment
Share on other sites

οταν παω να κατεβασω το ρομ απο το σαιτ https://www.gizmochina.com/2016/11/20/leeco-x820-max-2-super-unbrick-guide/ σταματαει το download στο 1.1 gb... Υπαρχει αλλο λινκ;

 

Ξέχασε το αυτό. Τα βήματα μόνο δες από εκεί. Κατέβασε το 1ο rar zip από τον οδηγό τα έχει όλα μέσα.

https://mega.nz/#F!tw5UBJCK!waGINN-mZujTsDo3ikKvXg

Και μην ξεχάσεις να μετονομαστεί το qfil.zip σε σύντομο όνομα πχ qf.zip και πάντα χύμα στο c..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασε το αυτό. Τα βήματα μόνο δες από εκεί. Κατέβασε το 1ο rar zip από τον οδηγό τα έχει όλα μέσα.

https://mega.nz/#F!tw5UBJCK!waGINN-mZujTsDo3ikKvXg

Και μην ξεχάσεις να μετονομαστεί το qfil.zip σε σύντομο όνομα πχ qf.zip και πάντα χύμα στο c..

τωρα το flashing μενει στο 1% συνεχως...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ένα φορτιστή 5V/2A το κινητό σε aicp φορτίζει κανονικότατα σε "χαμηλές" στροφές γύρω στα 1400-1500mAh. Μένει να δω αν με την αργή φόρτιση κρατάει και λίγο παραπάνω η μπαταρία.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το καλώδιο που λέτε δεν το ξέρω ούτε εγώ αλλά από την 20ς που είχα ακόμη στις αρχές με ένα εξαρτηματακι που είχα πάρει από ebay έπαιζε μια χαρά, εκείνο κούμπωνε στη θύρα hdmi της τηλεόρασης και το κινητό συνδέονταν ασύρματα σε αυτό και έκανε mirror την οθόνη, δε θυμάμαι που το έχω καταχωνιασει θα ψάξω να το βρω να σου πω πως λέγεται

Τώρα μια ερώτηση,η εγώ δε ξέρω να ψάχνω η το κινητό μας ήταν πολύ μπροστά, ψάχνω όλα τα τελευταία Κινεζομοντελα εδώ και δύο μέρες ακόμη και τις πιο πρόσφατες κυκλοφορίες και δεν μπορώ να βρω κάτι σε επιδόσεις που να το πλησιάζει στα ίδια λεφτά,είναι δυνατόν πιο καινούργια κινητά να είναι τόσο πιο ακριβά αλλά τόσο χειρότερα;;;και δεν μιλάω για τα λεφτά που κοστίζει τώρα το δικό μας,δε θα με πείραζε να είναι και κοντά στα λεφτά που έδωσα εγώ για αυτό πριν έναν χρόνο, κοντά στα 250...

Όποιος ξέρει κατι ας δώσει τα φώτα του ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις ασύρματη σύνδεση με την τηλεόραση μέσω hdmi λέγεται wifi display/miracast και υπάρχουν διάφορα στικακια hdmi που το κανουν αυτό. https://m.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m4084.l1313&_nkw=Wifi+display+dongle

Εγώ έχω ενα της tronsmart αλλά δεν το δοκιμασα ακόμη με το 820.Λογικά θα παιζει κανονικά

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

CN 28s latest V10 full rom

 

- Καθαρισμένη από LeEco Account Cloud σύνδεση δεν χρειάζεται μιας και οι Leeco servers έκλεισαν

- Περιλαμβάνει όλες τις έξτρα ρυθμίσεις και εφαρμογές για ολοκληρωτική διαχείριση του τηλεφώνου

- Έχει τον καθαρό Phone Manager χωρίς κινεζικές εφαρμογές

- Περιλαμβάνει και τις 2 κάμερες LeExo 26s and 28s καθώς και Google camera MotoG camera and Miui Camera

- Περιλαμβάνει Dolby Atmos latest and Viper 4 Android

- Τελευταία Gapps με Voice trust Face Recognition

- Pre rooted με Magisk και ποιστοποιημενη στο Playstore

- Έχει stock interface με κουρτίνα ειδοποιήσεων καθώς και άλλα 3 Interface έτοιμα για φλασαρισμα στον εσωτερικό χώρο στο φάκελο SysIterfaces. AOSP Full, AOSP recent apps, and Stock rom.

Εγκατάσταση από TWRP με wipe caches από PureEui ή με F.R. από άλλες.

 

Download Link

https://drive.google.com/uc?id=1Zskiv5gQZjVFCHLi0SrnwdPBl6Isz9rf&export=download

 

This build has camera autofocus problem taken photos were blurred out.

Link to comment
Share on other sites

This build has camera autofocus problem taken photos were blurred out.

 

I don't have this issue. Make the fix and try..

https://mega.nz/#!cYsGgaqT!WXeweRjxjkoQCGvhKibrYDifPKH8UuDWamNvTYwgwTQ

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Δεν το υποστηρίζει κανένας Kernel ακόμα εκτός κι αν βγήκε κάποιος που δεν ξέρω..

 

Αν εννοεις ασύρματη σύνδεση με την τηλεόραση μέσω hdmi λέγεται wifi display/miracast και υπάρχουν διάφορα στικακια hdmi που το κανουν αυτό. https://m.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m4084.l1313&_nkw=Wifi+display+dongle

Εγώ έχω ενα της tronsmart αλλά δεν το δοκιμασα ακόμη με το 820.Λογικά θα παιζει κανονικά

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αρα για σιγουρια μπορω να αγορασω ενα απο αυτα και να κανω τη δουλεια μου σε τηλεοραση που δεν ειναι smart?

εχει δοκιμασει κανεις καποιο απο αυτα? συνηθως μεσω wifi συνεδονται? γιατι με bluetooth νομιζω θα κολλαει σε fhd... ;)

Link to comment
Share on other sites

αρα για σιγουρια μπορω να αγορασω ενα απο αυτα και να κανω τη δουλεια μου σε τηλεοραση που δεν ειναι smart?

εχει δοκιμασει κανεις καποιο απο αυτα? συνηθως μεσω wifi συνεδονται? γιατι με bluetooth νομιζω θα κολλαει σε fhd... ;)

 

Ώπα ώπα... Άλλο ασύρματη σύνδεση μέσω WiFi direct και άλλο ενσύρματα μέσω αντάπτορα USB3 to HDMI. Αυτό δεν παίζει ασύρματη σύνδεση παίζει μια χαρά με Miracast Mirascreen που έχω σε non smart TV.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...