Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπα να το πιστέψω αλλά.....Τρεις φορές την εγκατέστησα με ότι wipe μπορείς να φανταστείς το αποτέλεσμα το ίδιο κάθε φορά...

Screenshot_20170311_154211.png Screenshot_20170311_154234.png Screenshot_20170311_154722.png

 

Κανε εναλλαγή το api1-2 και μετά άστο όπου θες! Bug του τελευταίου build, δεν με επηρέασε λόγο ότι έκανα αναβάθμιση από πάνω. Η επιλογη ειναι μεσα στο settings Leeco Extras.

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Κανε εναλλαγή το api1-2 και μετά άστο όπου θες! Bug του τελευταίου build, δεν με επηρέασε λόγο ότι έκανα αναβάθμιση από πάνω. Η επιλογη ειναι μεσα στο settings Leeco Extras.

 

Οκ..To έιχα γυρίσει από πριν αλλά τέλοσπάντων..... διάβασε και σημερινά posts σχετικά με την camera...;)

Θα την ξαναβάλω και θα σου πώ...

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Οκ..To έιχα γυρίσει από πριν αλλά τέλοσπάντων..... διάβασε και σημερινά posts σχετικά με την camera...;)

Θα την ξαναβάλω και θα σου πώ...

 

Ναι μολις τα διαβασα και αναπαραγω το θεμα που δεν αποθηκευει τα video. Πρωτη φορα κανω record απο το κινητο, τα video που εχω τραβηξει μεχρι τωρα ηταν αμεσα απο το viber οπου και τα εστελνα. Δεν ειπα οτι ειναι τελειως bug free. Απλα το κομματι aosp εχει δραματικες βλετιωσεις σε σχεση με 1 μηνα πισω και ειμαι σιγουρος οτι εχουμε να δουμε καλυτερα πραγματα. Θα στρωσει με Tortel στο τιμονι σιγουρα, που θα παει. :lol:

Πολυ μεγαλη διαφορα επι τι ευκαιρια στην ποιοτητα υπερ του api 2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μολις τα διαβασα και αναπαραγω το θεμα που δεν αποθηκευει τα video. Πρωτη φορα κανω record απο το κινητο, τα video που εχω τραβηξει μεχρι τωρα ηταν αμεσα απο το viber οπου και τα εστελνα. Δεν ειπα οτι ειναι τελειως bug free. Απλα το κομματι aosp εχει δραματικες βλετιωσεις σε σχεση με 1 μηνα πισω και ειμαι σιγουρος οτι εχουμε να δουμε καλυτερα πραγματα. Θα στρωσει με Tortel στο τιμονι σιγουρα, που θα παει. :lol:

Πολυ μεγαλη διαφορα επι τι ευκαιρια στην ποιοτητα υπερ του api 2.

Eννοείτε ότι το API2 έχει πολλά υπέρ. Συμφωνώ και έχω μιλήσει στους xda πολλές φορές μαζί του .Tα LeuiExtras πως νομίζεις ότι μπήκαν με το AKT....:lol::lol::lol::lol::p

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα των LeMaxάκηδων...Σας παρακολουθώ από τη στιγμή που αποφάσισα να πάρω καινούριο κινητό προσανατολιζόμενος σε snapdragon 820. Τελικά, κατέληξα στην ΚΙΝΗΤΑΡΑ της Leeco κι εγώ. Μετά από 40 μέρες τελωνείο, παρέλαβα το κινητό: 6g/64g ...Μου βγήκε γύρω στα 305€ λόγω τελωνείου (το είχα τσακώσει στα 230 αλλά το εκτίμησαν για 250, οπότε +60+14,88). Φοράει την 19s και έχει ελληνικά στα βασικά τουλάχιστον μενου. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1.πριν ξεκινήσω διαδικασίες για bootloader, twrp κλπ, κάνω backup από το stock recovery;

2. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω με τη ρομ που φοράει;

3.Είναι η indian; Πώς το ελέγχω;

4.Έχει κρυπτογράφηση;

5.Αν και όλα πάνε ρολόι με τη ρομ, από ο,τι έχω διαβάσει εδώ μέσα, υπάρχουν τρομερά περιθώρια βελτίωσης. Το βασικό μου θέμα είναι αν θα είμαι σε θέση να το επαναφερω στην κατάσταση που το παρέλαβα αν ο μη γένοιτο συμβεί κάνα χοντρό hardware failure (βλ. fingerprint κλπ).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eννοείτε ότι το API2 έχει πολλά υπέρ. Συμφωνώ και έχω μιλήσει στους xda πολλές φορές μαζί του .Tα LeuiExtras πως νομίζεις ότι μπήκαν με το AKT....:lol::lol::lol::lol::p

 

Δεν μιλαω για τον andr68rus, ακα maintainer της RR. Aυτος κανει την ευκολη δουλεια. :p

Μιλαω για τον https://forum.xda-developers.com/member.php?u=3261390 όλα τα sources και τα bug fixes που πατάει η rr είναι του tortel, aka official maintainer lineage os, του os που πατάει κάθε aosp και προφανως και η RR. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για τον andr68rus, ακα maintainer της RR. Aυτος κανει την ευκολη δουλεια. :p

Μιλαω για τον https://forum.xda-developers.com/member.php?u=3261390 όλα τα sources και τα bug fixes που πατάει η rr είναι του tortel, aka official maintainer lineage os, του os που πατάει κάθε aosp και προφανως και η RR. :)

 

Ετσι ακριβώς είναι αλλά εγώ μίλησα με τον andr68rus γιατί αυτός μοντάρει ουσιαστικά την ρομ με τις οδηγίες και τις αλλαγές από tortel. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Μπινγκο. Σεταρω xposed περναω τα modules μου, δοκιμαζω να τραβηξω φωτό και καταλάθος δοκιμάζοντας πιο πριν τη λειτουργεία για να δω οτι δεν αποθηκεύει το video, ξαφνικα γραφει τα πάντα κανονικότητα! Εχω κανει γυρω στα 5-6 reboot και δουλευει κανονικα. Η ποιοτητα video στο 4k στην οθονη του υπολογιστή ειναι απίστευτη. Ειδικα το ois ειναι λες και τραβαω video πανω σε gimbal.
Link to comment
Share on other sites

Μπινγκο. Σεταρω xposed περναω τα modules μου, δοκιμαζω να τραβηξω φωτό και καταλάθος δοκιμάζοντας πιο πριν τη λειτουργεία για να δω οτι δεν αποθηκεύει το video, ξαφνικα γραφει τα πάντα κανονικότητα! Εχω κανει γυρω στα 5-6 reboot και δουλευει κανονικα. Η ποιοτητα video στο 4k στην οθονη του υπολογιστή ειναι απίστευτη. Ειδικα το ois ειναι λες και τραβαω video πανω σε gimbal.

 

Με ποιο xposed επαιξες? Με το τελευταίο apk Installer? Παίζει κομπλε γιατί στις προηγούμενες versions είχε θέμα. Κανονικά v87 arm64? Ή παίζεις με SYSTEMLESS? Το video λοιπόν πως έστρωσε? Μήπως φοβήθηκε? :lol::p

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο xposed επαιξες? Με το τελευταίο apk Installer? Παίζει κομπλε γιατί στις προηγούμενες versions είχε θέμα. Κανονικά v87 arm64? Ή παίζεις με SYSTEMLESS? Το video λοιπόν πως έστρωσε? Μήπως φοβήθηκε? :lol::p

 

Σωστα τελευταίο official installer v87 arm64. Δεν εχω ιδεα λολ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τελευταίο official installer v87 arm64. Δεν εχω ιδεα λολ. :lol:

 

Ποσταρε στους xda developers πως ακριβώς έκανες τα βήματα να τα κάνουν να παίζει με την σειρά που ακολούθησες... :p:lol:

 

Change Log TWRP 3.1.0-0 Official

 

https://www.xda-developers.com/twrp-v3-1-0-is-now-rolling-out-with-support-for-adb-backup-ab-ota-zips-and-more/

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

και εγώ παρακολουθώ το νήμα από τότε που αποφάσισα να πάρω το Le Max 2 (έφτασε χτες μετά από περίπου ενα μήνα).

Το δικό μου φοράει το EUI 5.8.018S (stable) και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Θεωρείτε ότι πρέπει να αλλάξω ROM ή δεν είναι απαραίτητο;

2. Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να μεταφέρω τα apps μου από το προηγούμενο τηλ μου στο Le Max 2 όπως είναι ώστε να κρατήσουν τα δεδομένα τους, χωρίς να χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση από την αρχή;

 

Με το μαλακό παιδιά, γιατί όπως αντιλαμβάνεστε πιο newbie πεθαίνεις :D

(δε φτάνει παρεμβλήθηκα μεταξύ μιας συζήτησης μεταξύ amdnikos και CrisBal που νόμζα ότι ήταν κινέζικα με ελληνικούς χαρακτήρες :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

και εγώ παρακολουθώ το νήμα από τότε που αποφάσισα να πάρω το Le Max 2 (έφτασε χτες μετά από περίπου ενα μήνα).

Το δικό μου φοράει το EUI 5.8.018S (stable) και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Θεωρείτε ότι πρέπει να αλλάξω ROM ή δεν είναι απαραίτητο;

2. Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να μεταφέρω τα apps μου από το προηγούμενο τηλ μου στο Le Max 2 όπως είναι ώστε να κρατήσουν τα δεδομένα τους, χωρίς να χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση από την αρχή;ol:)

Κατ αρχή καλορίζικο και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Βάλε το Titanium backup pro πάρε backup όλες τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους και τα επαναφερεις μετά στην νέα ρομ. Η 18s σίγουρα είναι fastboot και έχει θέματα. Αν είχες την 19s και δεν είχες θέμα με Ελληνικά θα σου έλεγα αστην. Πάντως ότι κι αν κάνεις θα πας με σειρά έλεγχος Bootloader πέρασμα TWRP full backup την ρομ που έχει με όλα τα partitions και μετά ρομ της επιλογής σου. Κοίτα στην αρχική σελίδα και ότι θες εδώ είμαστε. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχή καλορίζικο και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Βάλε το Titanium backup pro πάρε backup όλες τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους και τα επαναφερεις μετά στην νέα ρομ. Η 18s σίγουρα είναι fastboot και έχει θέματα. Αν είχες την 19s και δεν είχες θέμα με Ελληνικά θα σου έλεγα αστην. Πάντως ότι κι αν κάνεις θα πας με σειρά έλεγχος Bootloader πέρασμα TWRP full backup την ρομ που έχει με όλα τα partitions και μετά ρομ της επιλογής σου. Κοίτα στην αρχική σελίδα και ότι θες εδώ είμαστε. ;)

 

Καλώς σας βρήκα CrisBal και σε ευχαριστώ. Το Titanium backup pro δουλεύει αν δεν είμαι rooted? Χρειάζομαι το app που είναι free ή το άλλο που κάνει 6.49?

 

Θα προσπαθήσω να κάνω τα βήματα ένα ένα τότε μήπως και τα καταφέρω (με τη βοήθεια σας πάντα). Ποια ROM θα πρότεινες να έβαζα τώρα? Δεν έχω θέμα με Ελληνικά πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα CrisBal και σε ευχαριστώ. Το Titanium backup pro δουλεύει αν δεν είμαι rooted? Χρειάζομαι το app που είναι free ή το άλλο που κάνει 6.49?

 

Θα προσπαθήσω να κάνω τα βήματα ένα ένα τότε μήπως και τα καταφέρω (με τη βοήθεια σας πάντα). Ποια ROM θα πρότεινες να έβαζα τώρα? Δεν έχω θέμα με Ελληνικά πάντως :)

 

Το titanium χρειάζεται root. Για τις βασικές λειτουργείες δε χρειάζεται το έξτρα πακέτο. Αν είσαι root όμως μπορείς με το lucky patcher να εξοικονομήσεις 6,49 :whistle::whistle::whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ποσταρε στους xda developers πως ακριβώς έκανες τα βήματα να τα κάνουν να παίζει με την σειρά που ακολούθησες... :p:lol:

 

Change Log TWRP 3.1.0-0 Official

 

https://www.xda-developers.com/twrp-v3-1-0-is-now-rolling-out-with-support-for-adb-backup-ab-ota-zips-and-more/

 

Cris τίποτα το ιδιαίτερο, έχεις τη rom ήδη κατεβασμένη. 3.1.1 installer, δικαιώματα root όταν ζητηθεί, φλασαρισμα μέσο της εφαρμογής, reboot, έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Cris τίποτα το ιδιαίτερο, έχεις τη rom ήδη κατεβασμένη. 3.1.1 installer, δικαιώματα root όταν ζητηθεί, φλασαρισμα μέσο της εφαρμογής, reboot, έτοιμος.

 

Στο 3.1.1 έχεις μείνει ακόμα.. :p Θα σου στείλω αύριο το τελευταίο επίσημο που τα έχει όλα μέσα να το έχεις.. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο 4-5 gb διαφορα video που δοκιμαζα το video recording χθες, σημερα στη δουλεια χωρις να μεσολαβήσει κατι (reboot κτλπ) το video recording αποφάσισε να μη δουλεψει παλι. :lol: Αναφέρομαι πάντα στη RR. Εαν κάποιον τον καίει το video ΜΗΝ περάσει τη rom, μιας και το video recording, ειναι αναξιόπιστο. Αναμένονται νεα sources απο Tortel εντός ημέρας, οπότε και πιθανή ενημέρωση της RR. Θα ενημερωνω οσο αφορα τη σταθερότητα, τα bugs και τα fixes εδω. :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Πως μπορώ να μάθω αν το κινητό μου έχει indian ή chinese ROM? Στα settings γράφει ότι την φοράει EUI 5.8.018S (stable).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο 4-5 gb διαφορα video που δοκιμαζα το video recording χθες, σημερα στη δουλεια χωρις να μεσολαβήσει κατι (reboot κτλπ) το video recording αποφάσισε να μη δουλεψει παλι. :lol: Αναφέρομαι πάντα στη RR. Εαν κάποιον τον καίει το video ΜΗΝ περάσει τη rom, μιας και το video recording, ειναι αναξιόπιστο. Αναμένονται νεα sources απο Tortel εντός ημέρας, οπότε και πιθανή ενημέρωση της RR. Θα ενημερωνω οσο αφορα τη σταθερότητα, τα bugs και τα fixes εδω. :)

Καλημέρα. Εμένα σήμερα αποφάσισε να γράφει κανονικά και να παίζει νανονικά με vlc player και απο συλλογή!!:lol::lol:

Δοκίμασε την Footej camera προς το παρόν ή κάνε freeze την Leeco..;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Πως μπορώ να μάθω αν το κινητό μου έχει indian ή chinese ROM? Στα settings γράφει ότι την φοράει EUI 5.8.018S (stable).

 

Ευχαριστώ

 

Chinese έχεις. Οι indian που έχουν βγει μέχρι τώρα είναι 15s,16s,19s.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Πως μπορώ να μάθω αν το κινητό μου έχει indian ή chinese ROM? Στα settings γράφει ότι την φοράει EUI 5.8.018S (stable).

 

Ευχαριστώ

Fastboot CN-ROM αν σου εμφανίζει και tab με system update είναι επίσημη αν όχι ΔΕΝ είναι.;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμένα σήμερα αποφάσισε να γράφει κανονικά και να παίζει νανονικά με vlc player και απο συλλογή!!:lol::lol:

Δοκίμασε την Footej camera προς το παρόν ή κάνε freeze την Leeco..;)

 

:lol: Αβυσσος η camera του max. Την εχω παγωμενη εδω και μερες. :)

 

**30 Δεπτερολεπτα μετα το post γραφει ξανα κανονικα LOL

Link to comment
Share on other sites

:lol: Αβυσσος η camera του max. Την εχω παγωμενη εδω και μερες. :)

 

**30 Δεπτερολεπτα μετα το post γραφει ξανα κανονικα LOL

 

Στήνω τώρα την ρομ με Ολοκλήρωση ελληνικής μετάφρασης, περνάω τα καινούργια AKT tweaks, προσθήκη scripts για καλύτερη μπαταρία και τσεκάρω τα camera & video permissions να δω που είναι το bug!;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Στήνω τώρα την ρομ με Ολοκλήρωση ελληνικής μετάφρασης, περνάω τα καινούργια AKT tweaks, προσθήκη scripts για καλύτερη μπαταρία και τσεκάρω τα camera & video permissions να δω που είναι το bug!;)

 

Δε σε φοβάμαι καθόλου, προχώρα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...