Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά η οθόνη είναι amoled ότι και να γράφουν site τύπου quora. Δεν χρειάζομαστε κάποιο site για να αναγνωρίσουμε μια amoled οθόνη. Στα μαύρα ΔΕΝ φωτίζει.

 

Πάτε σε σκοτεινό δωμάτιο και βάλτε μια (πραγματικά) μαυρη εικόνα στο mi note 2 και μια μαύρη σε οποιοδήποτε άλλο κινητό. Το δεύτερο θα εκπέμπει κάποιο φως ενώ του mi note 2 θα μοιάζει με σβηστη ;)

 

Edit: Το gsmarena γράφει amoled https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_note_2-8014.php

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν το αγορασω διαβασα αρκετα reviews. Σε ολα την αναφερουν ως amoled.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η οθόνη είναι amoled ότι και να γράφουν site τύπου quora. Δεν χρειάζομαστε κάποιο site για να αναγνωρίσουμε μια amoled οθόνη. Στα μαύρα ΔΕΝ φωτίζει.

 

Πάτε σε σκοτεινό δωμάτιο και βάλτε μια (πραγματικά) μαυρη εικόνα στο mi note 2 και μια μαύρη σε οποιοδήποτε άλλο κινητό. Το δεύτερο θα εκπέμπει κάποιο φως ενώ του mi note 2 θα μοιάζει με σβηστη ;)

 

Edit: Το gsmarena γράφει amoled https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_note_2-8014.php

Μπορεί... σε πληροφορώ όμως ότι και το LG G Flex 2 που είχα και είχε OLED οθόνη, ήταν ακριβώς έτσι... δλδ στα μαύρα δεν φωτιζε... ηταν σαν σβηστή η οθόνη.

 

η ίδια η xiaomi την αναφέρει ως oled την οθόνη

http://www.mi.com/en/minote2/

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Eldir

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Led = επιλεκτική φωτεινότητα pixels σε αντίθεση με τις lcd. Οπότε όπου ειναι μαύρο δεν ανάβουν τα pixels με αποτέλεσμα καλύτερο contrast και χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Αν ήταν lcd τότε πάντα θα φώτιζε ακόμα και στο μαύρο (δεν γινεται αλλιώς αφου φωτίζει πάντα ολόκληρη και όχι επιλεκτικά στα pixels). Το LG G Flex 2 δεν το χω πιάσει και δεν γνωρίζω. Γνωρίζω όμως ότι του Mi Note 2 είναι AMOLED ;) :) (έκανα λάθος... διάβασε το edit)

 

Περισσότερα δες εδώ https://www.digitaltrends.com/home-theater/led-vs-lcd-tvs/2/

 

Edit: Η μέρα ήταν δύσκολη. :p Τώρα πρόσεξα τι έχεις γράψεις. Η OLED είναι κάτι σαν amoled απλά με κάποιες διαφορές στα σημεία... παραμένει όμως τεχνολογία LED. Οπότε το πρόβλημα μας ήταν η ορολογια που καταχρηστικά οτιδήποτε είναι LED το αποκαλούσα AMOLED :p :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Led = επιλεκτική φωτεινότητα pixels σε αντίθεση με τις lcd. Οπότε όπου ειναι μαύρο δεν ανάβουν τα pixels με αποτέλεσμα καλύτερο contrast και χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Αν ήταν lcd τότε πάντα θα φώτιζε ακόμα και στο μαύρο (δεν γινεται αλλιώς αφου φωτίζει πάντα ολόκληρη και όχι επιλεκτικά στα pixels). Το LG G Flex 2 δεν το χω πιάσει και δεν γνωρίζω. Γνωρίζω όμως ότι του Mi Note 2 είναι AMOLED ;) :) (έκανα λάθος... διάβασε το edit)

 

Περισσότερα δες εδώ https://www.digitaltrends.com/home-theater/led-vs-lcd-tvs/2/

 

Edit: Η μέρα ήταν δύσκολη. :p Τώρα πρόσεξα τι έχεις γράψεις. Η OLED είναι κάτι σαν amoled απλά με κάποιες διαφορές στα σημεία... παραμένει όμως τεχνολογία LED. Οπότε το πρόβλημα μας ήταν η ορολογια που καταχρηστικά οτιδήποτε είναι LED το αποκαλούσα AMOLED :p :)

Συμφωνώ με το edit

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σε διόρθωνα κιόλας :lol:
Τελικά δεν μας είπες πιο θα πάρεις? mi note 2... mi note 3 ή mi mix 2??

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε. Mi mix 2 οκ μου τρέχουν λίγο τα σάλια αλλά από την άλλη νιώθω λίγο άβολα να δώσω τόσα λεφτά χωρίς εγγύηση αντιπροσωπείας.

 

Θα λεγα ότι πάω για το 2 ή 3 ανάλογα ποιο πετύχω σε καλή τιμή. Εχει το καθένα τα θετικά του. Προς το παρόν το αφήνω για Ιανουάριο αφού φαντάζομαι λόγω γιορτών δεν έχει νόημα (μεγάλες καθυστερήσεις).

 

Πάντως η xiaomi όλο και ανεβαίνει σε ποιότητα. Νομίζω το mi note 2 είναι ότι πιο ποιοτικό έχω πιάσει από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ από Gearbest...

Ενώ το κινητό είναι φοβερό, μου έκατσε οθόνη με στίγματα...

Τι να πω... Δεν ελέγχουν τίποτα στο Gearbest?

Έχω αγοράσει πάνω από 100 κινητά από διάφορα site και απέφευγα πάντα το gearbest...

 

Μια φορά παράγγειλα και με το καλημέρα έχουμε θεματάκι...

Το ερώτημα είναι τώρα τι κάνω... Ticket τους άνοιξα ήδη, και από βδομάδα θα ανοίξω και dispute στο paypal.

Το θέμα είναι τι ζητάω?

Αντικατάσταση ή full refund?

Το κινητό το γουστάρω άπειρα και είναι μπιμπελό, αλλά αφου δεν έχει πλέον priority πως θα μου το στείλουν?

Και θα πρέπει να περιμένω μέχρι να πάει πάλι κτλ κτλ...

 

Μιλάμε για ταλαιπωρία...

Και όλα αυτά διότι δεν κάνουν κανέναν έλεγχο...

http://imgur.com/Lp8kqnC

Edited by Zacharias99
συμπλήρωση
Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Της LG ειναι. Αρα OLED?

 

Πολύ σωστά. Απλά εγώ σκαλωσα και αντί για OLED καταλάβαινα LCD. Τώρα πως και γιατί μη τα ρωτάς... Γερνάμε...

Link to comment
Share on other sites

Στα χαρακτηριστικά είδα ότι λείπει το ραδιόφωνο, ισχύει αυτό? Είναι ένα spec το οποίο χρησιμοποιώ αρκετά συχνά στο κινητό και ξενέρωσα που δεν το έχει. Μπορεί να κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά μήπως γίνεται να το βάλουμε με κάποιον τρόπο ? Εννοώ ραδιόφωνο χωρίς ίντερνετ.

 

Ξέρει κανείς να απαντήσει???

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να απαντήσει???

 

Ραδιόφωνο χωρίς δέκτη ραδιοφώνου πως να βάλεις; Δεν είναι θέμα λογισμικού... Εκτός αν υπάρχει κανένα περιφερείακο που συνδέεται με otg. Αλλά μάλλον κάτι τέτοιο θα ήταν περιττό αφού αν ειναι να κουβαλάς κάτι έξτρα, παίρνεις ενα μινι ραδιοφωνάκι και τελειώνεις.

 

Οπότε αν αποτελεί deal breaker για σένα, δες καλύτερα άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ από Gearbest...

Ενώ το κινητό είναι φοβερό, μου έκατσε οθόνη με στίγματα...

Τι να πω... Δεν ελέγχουν τίποτα στο Gearbest?

Έχω αγοράσει πάνω από 100 κινητά από διάφορα site και απέφευγα πάντα το gearbest...

 

Μια φορά παράγγειλα και με το καλημέρα έχουμε θεματάκι...

Το ερώτημα είναι τώρα τι κάνω... Ticket τους άνοιξα ήδη, και από βδομάδα θα ανοίξω και dispute στο paypal.

Το θέμα είναι τι ζητάω?

Αντικατάσταση ή full refund?

Το κινητό το γουστάρω άπειρα και είναι μπιμπελό, αλλά αφου δεν έχει πλέον priority πως θα μου το στείλουν?

Και θα πρέπει να περιμένω μέχρι να πάει πάλι κτλ κτλ...

 

Μιλάμε για ταλαιπωρία...

Και όλα αυτά διότι δεν κάνουν κανέναν έλεγχο...

http://imgur.com/Lp8kqnC

Λογικά αντικατάσταση... τους στέλνεις πίσω μόνο την συσκευή... και σου στέλνουν και αυτοί μόνο μια νέα συσκευή χωρίς κουτιά κλπ... και γράφουν ότι είναι από service... οπότε έτσι δεν νομίζω ότι έχεις θέμα για τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω νέα, σήμερα πήγα βόλτα στο mi store στο Golden hall για να δω κάποιες συσκευές και ερωτευτηκα με το mi note 2 παράλογο που ήθελα να δω και το 3 σαν τρελός αλλά στο μαγαζί το σνόμπαραν πάρα πολύ.Μου είπαν κιόλας ότι επειδή είναι υποδεέστερο από το 2 δεν θα το φέρουν καθόλου το 3 έλεος.

Τώρα όσο για το 2 δεν έχω λόγια,και πραγματικά κρίμα που έχει φάει τόσο θάψιμο για την κάμερα του,εγω την βρήκα πολύ ωραία για τα δικά μου γούστα.

Τέλος να σας πω ότι θα έχω την συσκευή στα χέρια μου την άλλη Παρασκευή και έχω κατουρηθει από την χαρά μου.

Την βρήκα από αγγελία 260 ευρώ σφραγισμένο!!!!!

Διάβασα ότι για θήκη όλοι προτείνετε την mofi από tempered τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αντικατάσταση... τους στέλνεις πίσω μόνο την συσκευή... και σου στέλνουν και αυτοί μόνο μια νέα συσκευή χωρίς κουτιά κλπ... και γράφουν ότι είναι από service... οπότε έτσι δεν νομίζω ότι έχεις θέμα για τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το θέμα είναι ότι για να γίνει αυτό θα περάσουν τουλάχιστον 2 μήνες μέχρι να ξαναπιάσω κινητό στα χέρια μου. (είναι και οι γιορτές, οπότε ίσως και παραπάνω)

Και δεν μπορώ να περιμένω τόσο διότι έχω ξεμείνει από κινητό και το χρειάζομαι για τη δουλειά μου.

Θα επιμείνω για refund (ακόμα και με dispute μέσω paypal) και θα αγοράσω αναγκαστικά από Ελλάδα διότι έχω μεγάλο πρόβλημα τώρα...

Τι ήθελα και πήρα από gearbest.

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω νέα, σήμερα πήγα βόλτα στο mi store στο Golden hall για να δω κάποιες συσκευές και ερωτευτηκα με το mi note 2 παράλογο που ήθελα να δω και το 3 σαν τρελός αλλά στο μαγαζί το σνόμπαραν πάρα πολύ.Μου είπαν κιόλας ότι επειδή είναι υποδεέστερο από το 2 δεν θα το φέρουν καθόλου το 3 έλεος.

Τώρα όσο για το 2 δεν έχω λόγια,και πραγματικά κρίμα που έχει φάει τόσο θάψιμο για την κάμερα του,εγω την βρήκα πολύ ωραία για τα δικά μου γούστα.

Τέλος να σας πω ότι θα έχω την συσκευή στα χέρια μου την άλλη Παρασκευή και έχω κατουρηθει από την χαρά μου.

Την βρήκα από αγγελία 260 ευρώ σφραγισμένο!!!!!

Διάβασα ότι για θήκη όλοι προτείνετε την mofi από tempered τι κάνουμε?

Τίποτα... λογικά με την mofi είσαι καλυμμένος!

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα είναι ότι για να γίνει αυτό θα περάσουν τουλάχιστον 2 μήνες μέχρι να ξαναπιάσω κινητό στα χέρια μου. (είναι και οι γιορτές, οπότε ίσως και παραπάνω)

Και δεν μπορώ να περιμένω τόσο διότι έχω ξεμείνει από κινητό και το χρειάζομαι για τη δουλειά μου.

Θα επιμείνω για refund (ακόμα και με dispute μέσω paypal) και θα αγοράσω αναγκαστικά από Ελλάδα διότι έχω μεγάλο πρόβλημα τώρα...

Τι ήθελα και πήρα από gearbest.

Δυστυχώς έπεσες στην περίπτωση φίλε... και εγώ απο GB το αγόρασα... πρώτη αγορά απο GB και είναι όλα μια χαρά...

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει gorilla glass. Παντως ειναι ανθεκτικο οτι εχει. Το ειχα ριξει με τη μουρη σε ασφαλτο και δεν επαθε τιποτα. Ισως ηταν τυχη που δεν επαθε αλλα αυτο που εχει επαιξε ρολο...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα το gorilla glass περισσότερο απο γρατζουνιές προστατεύει (πχ άμμος, κλειδιά κλπ) παρά πτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει τα πάντα...και ότι έχει gorila glass 4 και ότι δεν έχει τπτ.... Τώρα τι ισχύει......

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι κάτοχος του note 2 clobal 64/128 εδώ και ένα μήνα... Το τηλέφωνο οκ είναι όπλο! Μια ερώτηση όμως, δουλεύει με miui clobal 8.5 σταθερή 8.5.5.0

Και Android 6.0.1...

Ερώτηση δεν έχει περάσει το not2 σε αναβαθμίσεις? Και αν ναι πως τις παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι κάτοχος του note 2 clobal 64/128 εδώ και ένα μήνα... Το τηλέφωνο οκ είναι όπλο! Μια ερώτηση όμως, δουλεύει με miui clobal 8.5 σταθερή 8.5.5.0

Και Android 6.0.1...

Ερώτηση δεν έχει περάσει το not2 σε αναβαθμίσεις? Και αν ναι πως τις παίρνεις?

Το mi note 2 δεν έχει πάρει ακόμα miui 9 stable.

Έχει πάρει όμως 9αρα σε developer.

Αν είσαι στοκ official λογικά θα μπορείς να περάσεις τη developer από τον updater αλλά θα σου γίνει μάλλον factory reset.

 

MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί κάποιος να βάλει το link για την mofi την θήκη!
Αν γράψεις στο skroutz.... mi note 2 mofi... θα στο βγάλει πρώτο πρώτο!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...