Jump to content

Honor 8


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Αγόρασα το tempered glass της Nillkin. Υπολόγισα λάθος όμως και το τοποθέτησα άσχημα με αποτελεσμα η μία πλευρά της οθόνης να έχει μεγάλο κενό και η άλλη καθόλου. Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω ή πάμε αναγκαστικά για καινούργιο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα. Αγόρασα το tempered glass της Nillkin. Υπολόγισα λάθος όμως και το τοποθέτησα άσχημα με αποτελεσμα η μία πλευρά της οθόνης να έχει μεγάλο κενό και η άλλη καθόλου. Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω ή πάμε αναγκαστικά για καινούργιο;

 

Βγάλτο προσεχτικά και με μια μονωτική ή αυτοκόλλητη ταινία ταμποναρισε τυχόν σκόνες σε οθόνη και πίσω πλευρά τζαμιού και ξαναβαλτο. Προφανώς έχεις καθαρίσει πρώτα με πανάκι τυχόν δαχτυλιες από το προηγουμένως γυμνό μέρος της οθόνης (όπως έκανες και πριν δηλαδή... Ίσως και λίγο οινόπνευμα)

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ψάχνει την πιο "αόρατη" θήκη, μόλις την βρήκε...

https://www.aliexpress.com/item/Benks-Super-Flexible-Clear-TPU-Case-For-samsung-S7-Slim-Crystal-Back-Protect-Skin-Rubber-Phone/32640307852.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.54QrWO

Θηκούλα μάρκας cafele, η οποία δεν ξεχωρίζει καθόλου.

Έχω πάρει την γκρι (σε μαύρη συσκευή φαίνεται πολύ σκούρο γκρί), η οποία διαφανίζει τόσο όσο να διακρίνεται το λογότυπο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με τα notifications στο hangouts και το skype. πχ στο hangouts για να λειτουργήσουν τα Notifications του πρέπει να πηγαίνω και να το ανοίγω έτσι ώστε να κάνει sign in. Αν πάω στο app switching (το τετραγωνάκι) και πατήσω το εικονίδιο που κλείνει όλες τις εφαρμογές (σκουπιδοτενεκές) μετά πρέπει να πάω να το ανοίξω ξανά για να κάνει και πάλι sign in. Κάτι αντίστοιχο φαίνεται να συμβαίνει και με το skype.

Τα notifications για άλλες εφαρμογές (πχ whatsapp, slack) λειτουργούν κανονικά. Το viber έχει λίγο απροσδιόριστη συμπεριφορά αλλά δεν δίνω σημασία :p

Έλεγξα τις ρυθμίσεις για notifications και battery και είναι ακριβώς τα ίδια με τις άλλες εφαρμογές:

Notifications ->Allow notifications : on

Display in status bar : on

Battery -> Close after screen locker : off

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην σκοτώνει το EMUI apps αυτά;

Παλιά χρησιμοποιούσα το Light flow και νόμιζα ότι αυτό φταίει για την περίεργη συμπεριφορά. Υπάρχει πιθανότητα να έχει αφήσει κάποιο σκουπίδι στις ρυθμίσεις;

 

Διαχείριση συσκευής - εκκαθάριση οθόνης κλειδώματος.

Τη διαχείριση δεν την βρίσκεις στις ρυθμίσεις, είναι εικονίδιο.

Άλλαξα τη γλώσσα στα Ελληνικά και έψαξα στο μενού "Διαχείριση συσκευής" αλλά δεν βρήκα επιλογή εκκαθάριση οθόνης κλειδώματος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στη δεύτερη καρτέλα, κάνε scroll προς τα αριστερά.

 

Και δεν είναι μενού.

Εικονίδιο-εφαρμογή είναι, θα το βρεις κάπου, μάλλον και σε φάκελο...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ok το βρήκα. Είναι διαθέσιμο και από τις ρυθμίσεις (από το μενού της μπαταρίας), αλλά πήγα από την εφαρμογή που πρότεινες. Έλεγξα τη λίστα και το hangouts όπως και το skype είναι ρυθμισμένα να μην κλείνουν :(
Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις κλειστές στις ειδοποιήσεις να μη φαίνονται στη γραμμή κατάστασης.

Ρυθμίσεις - γραμμή ειδοποιήσεων και κατάστασης - διαχείριση ειδοποιήσεων.

Μπες εκεί και βάλε να φαίνονται στη γραμμή και αν θες και στη γραμμή κλειδώματος.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτο προσεχτικά και με μια μονωτική ή αυτοκόλλητη ταινία ταμποναρισε τυχόν σκόνες σε οθόνη και πίσω πλευρά τζαμιού και ξαναβαλτο. Προφανώς έχεις καθαρίσει πρώτα με πανάκι τυχόν δαχτυλιες από το προηγουμένως γυμνό μέρος της οθόνης (όπως έκανες και πριν δηλαδή... Ίσως και λίγο οινόπνευμα)

 

 

Αυτό έκανα και όλα μια χαρά εκτός από τις άκρες που φαίνεται σαν να έχει μεινει αέρας. Το πιέζω, εξαφανίζεται αλλα επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος το θέλει ας ψάξει σε καταστήματα wind 199€, έχει βγει και σχετική διαφήμιση στο φόρουμ.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φτερά θα κάνει και θα πάει μεταξύ τους και σε γνωστούς. Έτσι έγινε και στις αρχές του καλοκαιριού.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ σε κανα 10αρια καταστήματα (Αθήνα - βορειοανατολικα προάστια), δεν έχουν τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Φτερά θα κάνει και θα πάει μεταξύ τους και σε γνωστούς. Έτσι έγινε και στις αρχές του καλοκαιριού.

 

Με τα MS Lumia 950XL (dual) οπωσδήποτε...στα Honor 8 και Huawei P9 υπήρχε μεγαλύτερο απόθεμα....εγώ πήρα και είχα βρει και 3-4 καταστήματα στη Θεσσαλονίκη που είχαν τουλάχιστον 1 honor μέχρι και 1-2 μέρες μετά την έναρξη της προσφοράς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρα τηλ σε κανα 10αρια καταστήματα (Αθήνα - βορειοανατολικα προάστια), δεν έχουν τίποτα.

 

Μετά το ξεπούλημα του Μαΐου (νομίζω) ασφαλώς θα υπάρχει μικρότερο απόθεμα...αλλά γενικα΄θέλει κυνήγι με φυσική παρουσία σε μαγαζί, έτσι κατάλαβα εγώ τότε.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις κλειστές στις ειδοποιήσεις να μη φαίνονται στη γραμμή κατάστασης.

Ρυθμίσεις - γραμμή ειδοποιήσεων και κατάστασης - διαχείριση ειδοποιήσεων.

Μπες εκεί και βάλε να φαίνονται στη γραμμή και αν θες και στη γραμμή κλειδώματος.

Είχα και τα δύο να φαίνονται στη γραμμή και στο lock screen.

Allow notifications : on

Display in the status bar : on

Display on the lock screen :on

Κοιτάω ρυθμίσεις που έχω και σε άλλες εφαρμογές πχ το Twitter και είναι ακριβώς ίδιες με τις παραπάνω. Οι εφαρμογές λειτουργούν χωρίς πρόβλημα. Τώρα το ρύθμισα να τα βάζει πάνω πάνω στα notifications (στα αγγλικά είναι Banners "Display on top of status bar"). Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αλλά θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι συγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί. Προσπαθώ να συνδέσω ένα flash drive με adaptor OTG στο κινητό αλλά επιμένει στην αντίστροφη φόρτιση παρά το γεγονός ότι του επιλέγω το MTP ή οποιαδήποτε άλλη επιλογή. Αυτό επιμένει στην αντίστροφη φόρτιση. Το ίδιο μου είχε παρουσιάσει με ένα φορτιστή αυτοκινήτου που είχα δοκιμάσει πριν λίγο καιρό.

Ειδικά με τον φορτιστή είχα δοκιμάσει και άλλα καλώδια αλλά τίποτα. Οταν κάνει mount επιλέγει την αντίστροφη φόρτιση σε κάποιες περιπτώσεις. Σε σύνδεση με το pc δίνει την επιλογή αν είναι μόνο για φόρτιση ή και μεταφορά αρχείων, επιλέγω την μεταφορά και όλα είναι οκ. Σε κάποιες περιπτώσεις αναγνωρίζει μόνο την αντίστροφη φόρτιση.

Απο τις επιλογές developer έχω επιλέξει για την σύνδεση USB να έχει το MTP αλλά δεν βοηθάει.

Έχετε καμιά ιδέα τι τρέχει? Παρεπιπτώντως είμαι ακόμα με την Β360. Αν βάλω την Β381 λέτε να αλλάξει κάτι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς την επιλογή για να στέλνεις sms σε προγραμματισμένες ώρες;

 

Έφαγα τον τόπο...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται με την εφαρμογη sms της huawei. Μονο με καμια εφρμογη σαν το textra ισως βγαλεις ακρη. Δεν το εχω δοκιμασει.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Είχα και τα δύο να φαίνονται στη γραμμή και στο lock screen.

Allow notifications : on

Display in the status bar : on

Display on the lock screen :on

Κοιτάω ρυθμίσεις που έχω και σε άλλες εφαρμογές πχ το Twitter και είναι ακριβώς ίδιες με τις παραπάνω. Οι εφαρμογές λειτουργούν χωρίς πρόβλημα. Τώρα το ρύθμισα να τα βάζει πάνω πάνω στα notifications (στα αγγλικά είναι Banners "Display on top of status bar"). Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αλλά θα δω...

 

Ενημερωτικά για όποιον αντιμετωπίζει αντίστοιχα προβλήματα:

Πιστεύω ότι έβγαλα άκρη με το πρόβλημα με τα notifications. Κάθε βράδυ έβαζα το κινητό σε ultra power saving mode και φαίνεται ότι αυτό σκότωνε τα services κάποιων instant messaging εφαρμογών όπως το Skype, το Hangouts και το Slack. Το Whatsapp και το Facebook messenger μάλλον έχουν διαφορετική/πιο σωστή υλοποίηση στο κομμάτι των push notifications. Από τη στιγμή που σταμάτησα να ενεργοποιώ το ultra saving mode το κινητό λαμβάνει κανονικά τα notifications.

Εννοείται ότι τα settings των εφαρμογών ήταν τέτοια ώστε να μην κλείνουν με το κλείδωμα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για όποιον αντιμετωπίζει αντίστοιχα προβλήματα:

Πιστεύω ότι έβγαλα άκρη με το πρόβλημα με τα notifications. Κάθε βράδυ έβαζα το κινητό σε ultra power saving mode και φαίνεται ότι αυτό σκότωνε τα services κάποιων instant messaging εφαρμογών όπως το Skype, το Hangouts και το Slack. Το Whatsapp και το Facebook messenger μάλλον έχουν διαφορετική/πιο σωστή υλοποίηση στο κομμάτι των push notifications. Από τη στιγμή που σταμάτησα να ενεργοποιώ το ultra saving mode το κινητό λαμβάνει κανονικά τα notifications.

Εννοείται ότι τα settings των εφαρμογών ήταν τέτοια ώστε να μην κλείνουν με το κλείδωμα της συσκευής.

Υπαρχει και η αλλη ρυθμιση που ειναι στην μπαταρια στο γραναζι επανω δεξια που λεει αυτοματο κλεισιμο υπερβολικα ενεργοβορων εφαρμογων που εκτελουνται στο παρασκηνιο.. Αν δεν καιγεσαι για λιγο μπαταρια παραπανω μην το εχεις ενεργοποιημενο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο app για widgets kustom widget

 

37672483234_19fd465386_z.jpgHonor 8 Homescreen by GEORGE, on Flickr

 

Ομορφα και πληρως παραμετροποιησιμα widgets, πολλες λειτουργιες και ενδειξεις. Σε ενα widget μπορουν να μπουν πολλα layers και να αντιστοιχηθουν πολλες λειτουργιες.

Πχ πανω δεξια εαν πατησω στο συννεφο κανει refresh τον καιρο και αν πατησω στη θερμοκρασια ανοιγει το stock weather app.

Οι ενδειξεις καιρου μπορουν να επιλεχτουν απο διαφορους providers.

 

Το αρνητικο ειναι οτι στην free εκδωση εχει μονο το βασικο πακετο και μπορεις να φτιαξεις τα δικα σου, δε μπορεις δηλ να φορτωσεις συλλογες που εφτιαξαν αλλοι και υπαρχουν στο playstore.

 

Επισης ειναι λιγο περιεργο το interface, για να μη παιδευεστε και αλλαζει αλλα widget αντ αλλων, πρωτα επιλεγετε ενα κενο kustom widget στην homescreen, μετα προσαρμοζετε τις διαστασεις στην οθονη και μετα tap επανω του για να φτιαξετε/φορτωσετε. Αφου φτιαξετε το widget και το δειτε στηνhomescreen μπορειτε να συνεχισετε το edit επιλεγοντας το icon της εφαρμογης.

Οταν τελειωσετε με ενα widget κλειστε την εφαρμογη απο το κατω πληκτρο του κινητου, γιατι αν κανετε οτιδηποτε, παει και αντικαθιστα οποιο widget κανατε edit τελευταια.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η αλλη ρυθμιση που ειναι στην μπαταρια στο γραναζι επανω δεξια που λεει αυτοματο κλεισιμο υπερβολικα ενεργοβορων εφαρμογων που εκτελουνται στο παρασκηνιο.. Αν δεν καιγεσαι για λιγο μπαταρια παραπανω μην το εχεις ενεργοποιημενο.

 

Ναι το είχα δει και φρόντισα να υπάρχει επιείκεια με τα messaging apps.

Από περιέργεια αυτά είναι features του Android 7 ή του EMUI?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα δει και φρόντισα να υπάρχει επιείκεια με τα messaging apps.

Από περιέργεια αυτά είναι features του Android 7 ή του EMUI?

 

Του EMUI ειναι και στο Android 6 τα ειχε αλλα καθε UI εχει τα δικα του. Βλεπω στο SAMSUNG της γυναικας μου που εχει και εκει αρκετες ρυθμισεις για τη διαχειριση των εφρμογων σε σχεση με την καταναλωση της μπαταριας.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πήγαμε σήμερα με τον κολλητό μου στη wind για να ρωτήσουμε για τη συσκευή. Αρχικά η πωλήτρια δεν ήξερε καν ότι υπαρχει στα 200Ευρώ. Στη συνέχεια που το συνεχίσαμε λίγο, ενημερώθηκε ότι είναι εκθεσιακά τα κομμάτια. Απλα το αναφέρω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...