Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει προσεξει κανεις μεγαλη καταναλωσει μπαταριας μετα το τελευταιο update(b504)?????

Ναι εγω, αλλα ειχα και πριν, και ειμαι στο σερβις απο Παρασκευη με την αιτιολογια αυτη.Βεβαια εγω ειχα και υπερθερμανσεις.Θα ενημερωσω σχετικα...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω, αλλα ειχα και πριν, και ειμαι στο σερβις απο Παρασκευη με την αιτιολογια αυτη.Βεβαια εγω ειχα και υπερθερμανσεις.Θα ενημερωσω σχετικα...

 

Η συσκευή ζεσταίνεται αρκετά στο πίσω μέρος της και είναι καθαρά θερμοκρασία επεξεργαστή. Επειδή το έχω ανοίξει για να αλλάξω οθόνη είδα ότι έχει και θερμοαγώγιμη πάστα ανάμεσα επεξεργαστή και αλουμινένιου πίσω μέρους.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ζεσταίνεται αρκετά στο πίσω μέρος της και είναι καθαρά θερμοκρασία επεξεργαστή. Επειδή το έχω ανοίξει για να αλλάξω οθόνη είδα ότι έχει και θερμοαγώγιμη πάστα ανάμεσα επεξεργαστή και αλουμινένιου πίσω μέρους.

 

Οκ,μονο που εμενα ζεσταινοτανε μπροστα στην οθονη...Ειδικα αν ειχα wifi ενεργο η μπαταρια επεφτε νερακι και η οθονη εκαιγε σε σημειο να μην μπορεις να την ακουμπησεις στο μαγουλο σου να απαντησεις κληση!!

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή την ζεσταίνουν αρκετά πράγματα και πίσω (πλάτη) και μπροστά (οθόνη) καθώς και από τα δύο σημεία επάγει θερμότητα. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι το φαινόμενο είναι εμφανέστερο σε όλους μας και μάλλον δε φταίει κάποιο update.

  • κάμερες - αν τις έχετε ανοικτές ειδικά την διπλή ζεσταίνει πολύ ειδικά το καλοκαίρι. Είναι γνωστό το θέμα. Το χειμώνα δεν το καταλαβαίνουμε.
  • οθόνη. Στον ήλιο πάει 100% φωτεινότητα ακόμα και στο αυτόματο και τότε ναι τα led της ζεσταίνουν αρκετά. (μειώστε φωτεινότητα και θα μειωθεί το θερμικό ίχνος)
  • cpu intensive εφαρμογές, 4g κτλ.. Κλείστε καμια εφαρμογή και δεδομένα όταν δεν τα θέλετε.. Ειδικά αν έχετε "χαμηλό σήμα" το κινητό εκπέμπει με πιο πολλά watt και ναι ζεσταίνει και αυτό. Βάλτε σπίτι 2g που μπορεί να έχει 5 κεραίες αντί 4γ με μία κεραία. Και καλύτερα θα μιλάτε με καλό 2γ αντί πολύ ασθενές 4γ και για δεδομένα έχετε το wifi.
  • θήκες που δεν αφήνουν να ψυχθεί όπως πρέπει το κινητό. Αυτο έχει σαν συνέπεια να ζεσταίνει πιο πολύ στην οθόνη (Αφού από κει φεύγει η θερμότητα) καιόταν το βγάζεις από αυτή να φαίνεται πολύ ζεστό. Υπάρχουν θήκες με τρύπες (σουρωτήρι) που έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με τις κλειστές αλλά μη φανταστείς. Καλύτερα βέβαια για την θερμότητα εκτός θηκης αλλά να το κρατάτε γερά..

 

να το βγάζετε από τις θήκες και να μειώσετε την φωτεινότητα. Νομίζω θα φτιάξει πολύ η κατάσταση αλλιώς περιμένετε τα πρωτοβρόχια.. Ειδικά για την φόρτιση τώρα το καλοκαίρι έξω από την θήκη για να μην "ανάβει" η μπαταρία και ειδικά με την ταχυφόρτηση (το οποίο το να ζεσταίνεται μειώνει την αντοχή της μέχρι την χαλάει παντελώς).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως μπορουμε να μπουμε στο κρυφο μενου του κινητου ωστε να μπορεσω να κανω τεστ σε ολο το hardware του??????
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω otg θύρα στο κινητό. Πως μπορώ να το κάνω; Πρέπει να γίνω root;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω otg θύρα στο κινητό. Πως μπορώ να το κάνω; Πρέπει να γίνω root;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδή; Αν απλώς βάλεις αντάπτορα usb c σε θηλυκό usb a δουλεύει μια χαρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωριζει κανεις πως μπορουμε να μπουμε στο κρυφο μενου του κινητου ωστε να μπορεσω να κανω τεστ σε ολο το hardware του??????

 

m.youtube.com/watch?v=0vjeumZX-FQ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εφταιγε η μπαταρια για τη χαλια αυτονομια παιδια...Εγινε αλλαγη με καινουρια στο service Μιχαλακοπουλου,μεσα σε 1 ημερα,και η χρεωση ηταν 22ευρω,γιατι η μπαταρια καλυπτεται με 1 χρονο εγγυηση μου ειπαν.Ολα κομπλε τωρα,ουτε θερμοκρασιες ουτε τιποτα,σαν να πηρα καινουριο κινητο!!
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπόν με το δικό σου.

Και εγώ για μπαταρία νόμιζα στο δικό μου αλλά τελικά αλλού ήταν το πρόβλημα.

Νομίζω ήταν το καλύτερο αυτό, για να είσαι σίγουρος για το τι έφταιγε.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω κάνει κακή χρήση της μπαταρίας μου στο P9 αφήνοντας την να φορτίζει όλη τη νύχτα επί μήνες. Ως αποτέλεσμα ξεφορτίζει πολύ γρήγορα πλέον.

 

Θα ήταν καλή ιδέα να αγόραζα αυτή τη μπαταρία;

https://www.bestprice.gr/item/2154973527/huawei-hb366481ecw.html

 

Και στη συνέχεια θα μπορέσω να την τοποθετήσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω κάνει κακή χρήση της μπαταρίας μου στο P9 αφήνοντας την να φορτίζει όλη τη νύχτα επί μήνες. Ως αποτέλεσμα ξεφορτίζει πολύ γρήγορα πλέον.

 

Θα ήταν καλή ιδέα να αγόραζα αυτή τη μπαταρία;

https://www.bestprice.gr/item/2154973527/huawei-hb366481ecw.html

 

Και στη συνέχεια θα μπορέσω να την τοποθετήσω;

Αν είσαι εντός εγγύησης το καλύτερο είναι να το στείλεις στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου. Θα πληρώσεις μόνο το κόστος της μπαταρίας και θα έχεις κανονικά εγγύηση. Αν είσαι εκτός εγγύησης κανείς ότι είναι πιο φθηνό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι εντός εγγύησης το καλύτερο είναι να το στείλεις στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου. Θα πληρώσεις μόνο το κόστος της μπαταρίας και θα έχεις κανονικά εγγύηση. Αν είσαι εκτός εγγύησης κανείς ότι είναι πιο φθηνό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Αν δεν κανω λαθος οι εγγυησεις στις μπαταριες ειναι ενος ετους. Οποτε ειμαι εκτος!

 

Οσον αφορα την τοποθετηση γνωριζεις αν ειναι απλή διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση του κινητού..

Αν το ανοιξεις εσύ ή το πας αλλού για αλλαγή μπαταρίας, εγγύηση φινίτο.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος οι εγγυησεις στις μπαταριες ειναι ενος ετους. Οποτε ειμαι εκτος!

 

Οσον αφορα την τοποθετηση γνωριζεις αν ειναι απλή διαδικασία;

Αν έχεις εγγύηση κινητού που είναι 3 έτη, πληρώνεις μόνο το κόστος της μπαταρίας, δεν πληρώνεις εργατικά. Γύρω στα 15€ υπολόγιζε, αλλά πάρε τηλέφωνο να μάθεις ακριβώς το κόστος. Όπως αναφέρει και ο συμφοριτης, αν την αλλάξεις μόνος σου χάνεις την εγγύηση του κινητού. Αν δεν είσαι Αθήνα στο παίρνουν από το σπίτι σου και στο επιστρέφουν δωρεάν με courier.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω κάνει κακή χρήση της μπαταρίας μου στο P9 αφήνοντας την να φορτίζει όλη τη νύχτα επί μήνες. Ως αποτέλεσμα ξεφορτίζει πολύ γρήγορα πλέον.

 

Θα ήταν καλή ιδέα να αγόραζα αυτή τη μπαταρία;

https://www.bestprice.gr/item/2154973527/huawei-hb366481ecw.html

 

Και στη συνέχεια θα μπορέσω να την τοποθετήσω;

 

Έχω αγοράσει δύο από το δεύτερο κατάστημα warp.gr, υπόψιν ότι είναι οι γνήσιες. Αν πιάνουν τα χέρια σου η τοποθέτηση είναι εύκολη υπόθεση, η original είναι ΚΑΛΑ κολλημένη και επειδή είναι gel όταν πας να τη βγάλεις, για να αλλάξεις οθόνη π.χ. τραυματίζεται και χαλάει. Εγώ γι' αυτό το λόγο την άλλαξα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Το κινητό υποστηρίζει otg σύνδεση; Θέλω να το συνδέσω με usb καλώδιο με ένα χειριστήριο για το dji spark. Θα έχω κανένα πρόβλημα;

 

Επίσης θα χρειαστώ κάποιο ειδικό καλώδιο; Η απλά ένα με usb type c σε micro USB ;

 

Στάλθηκε από το EVA-L19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by deleeros
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Το κινητό υποστηρίζει otg σύνδεση; Θέλω να το συνδέσω με usb καλώδιο με ένα χειριστήριο για το dji spark. Θα έχω κανένα πρόβλημα;

 

Επίσης θα χρειαστώ κάποιο ειδικό καλώδιο; Η απλά ένα με usb type c σε micro USB ;

 

Στάλθηκε από το EVA-L19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

φλασάκι συνδέεις πάντως.. Οπότε OTG υποστηρίζει.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγγύηση κινητού που είναι 3 έτη, πληρώνεις μόνο το κόστος της μπαταρίας, δεν πληρώνεις εργατικά. Γύρω στα 15€ υπολόγιζε, αλλά πάρε τηλέφωνο να μάθεις ακριβώς το κόστος. Όπως αναφέρει και ο συμφοριτης, αν την αλλάξεις μόνος σου χάνεις την εγγύηση του κινητού. Αν δεν είσαι Αθήνα στο παίρνουν από το σπίτι σου και στο επιστρέφουν δωρεάν με courier.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ μάγκες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ήταν να αναβαθμιστεί αλλά τώρα έχουν πει όχι. Κρίμα όταν μιλάμε για την προ δύο ετών ναυαρχίδα τους. Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με το κινητό. Το τηλέφωνό απορρίπτει την πρώτη κλήση σε όλα τα νούμερα με μυνημα. Αν με ξανακαλεσει πάλι τη δέχεται κανονικά. Τι μπορεί να φταίει; Έχω whats up της cosmote. Edited by Mgisakis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εμφανίστηκε μετά από "αιώνες" νέα ενημέρωση για το κινητό μας (ενημέρωση ασφαλείας του android λέει) .

 

EVA-L09C432B506-FULL (με τρέχουσα την 505)

 

Αγορασμένο από wind το δικό μου (όχι branded..). Ψάχνοντας βλέπω υπάρχει από 1-Μαρτίου-2020. Θα την εγκαταστήσω σύντομα.

 

Ασφάλεια

Ενσωματώνει ενημερώσεις κώδικα ασφάλειας της Android

Εφαρμογές

Προσθέτει την εφαρμογή appgallery (η οποία είναι το 'play' της huawei την μετά google εποχή (ελπίζω να μην χαλάει κανένα google play). Καταργεί την Highgame.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...