Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην sd κάρτα φτιάχνεις φάκελο με όνομα dload και βάζεις το αρχείο μέσα

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι άσχετο με ρομ. Έχετε να προτείνετε καμμία θηκη λεπτή; Επίσης να βάλω tempered glass ή ζελατίνα επειδή είναι κάπως κυρτή η οθονη;
Link to comment
Share on other sites

Στην sd κάρτα φτιάχνεις φάκελο με όνομα dload και βάζεις το αρχείο μέσα

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Στο 2ο βήμα του οδηγού κολαει στο 5% και κάνει restart. Καμμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα εκεί κολλαγε και το παράτησα :) απορούσα στο xda με αυτούς που το είχαν καταφέρει και όλοι οι υπόλοιποι μέναμε στο 5%

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο με ρομ. Έχετε να προτείνετε καμμία θηκη λεπτή; Επίσης να βάλω tempered glass ή ζελατίνα επειδή είναι κάπως κυρτή η οθονη;

 

Εγώ έχω τη nillkin τη διάφανη και είναι πολύ λεπτή και ωραία. Αναζήτησε τη στο skroutz γράφοντας αυτό: "Nillkin Nature TPU Διάφανο (Huawei P9) ". Δεν στέλνω link γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται λόγω διαφήμισης μαγαζιών κλπ...τώρα για προστασία οθόνης αν πάρεις γυαλί στις άκρες λόγω κυρτότητας δεν θα πατάει καλά. Έχω το nillkin και γύρω γύρω είναι λίγο στον αέρα αλλά έχει ωραία αίσθηση στην αφή που με απλή ζελατίνα δεν έχεις. Τώρα η απόφαση είναι δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα της Xone το τζαμακι και έχει σαν σφάλμα από το eshop η σαν αστοχία υλικού δεν ταιριάζουν οι οπές με την κάμερα

Θα επισυνάψω φωτό από κάτω σε ξεχωριστό ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι και γω που το έβαλα και δυστυχώς για να μην είναι στον αέρα στις άκρες είναι πολύ μέσα το κόψιμο, πιο μέσα από κει που τελειώνει η οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μια βοηθεια σε οποιον μπορει

μου εφερε ενας φιλος ενα P9 που του κανανε δωρο κατι κινεζοι συνεργατες του

αλλα επειδη γινεται του κουτρουλη με τα κινεζικα μπορει καποιος να μου πει ποιον τροπο να ακολουθησω απο τα 2 λινκ στην πρωτη σελιδα ωστε να βαλω μια πιο ευρωπαικη version. Επειδη ειναι td-lte μπορειτε να μου προτεινετε τι ρομ να περασω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω ενα θεματακι με το κινητο.. Ενω το εχω στη φόρτιση δεν μου δουλεύει σωστα η αφή.. Αλλου παταω αλλο ανοίγει.. Οταν το βγαλω απο την φόρτιση ολα καλα μετα. Ειναι θεμα οθόνης; ειναι θεμα λογισμικου; το εχει κανει σε κάποιον αλλο; σερβις που εχει που να είναι αξιόπιστο;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κάποιον άλλον φορτιστή/καλώδιο.

Παίζει να έχει πρόβλημα ο φορτιστής.

 

Sent from my Huawei P10 using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει για κάποιος "στατικό" ή/και κάποια "διαρροή" (φορτίου) που για να ξέρεις ακριβώς θα δοκιμάσεις ΑΛΛΟ φορτιστή ή/και με ΑΛΛΟ καλώδιο να δεις αν συμβαίνει. Η διαρροή μπορεί να είναι στο κινητό και να μην διορθωθεί με αλλαγή φορτιστή/καλωδίου.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει για κάποιος "στατικό" ή/και κάποια "διαρροή" (φορτίου) που για να ξέρεις ακριβώς θα δοκιμάσεις ΑΛΛΟ φορτιστή ή/και με ΑΛΛΟ καλώδιο να δεις αν συμβαίνει. Η διαρροή μπορεί να είναι στο κινητό και να μην διορθωθεί με αλλαγή φορτιστή/καλωδίου.
Να το παω στο σέρβις με το φορτιστή μαζί για να το δουν; Παίζει να εχει θεμα η μπαταρία και να εχει διαρροή απο εκει;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα μεταχειρισμένο ένα huawei p9. Όλα λειτουργούν οκ (εκτός του μικροφώνου που ακούγομαι λίγο βαθιά,αλλά δεν πειράζει).

Η φωτογραφική του φοβερή, αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Όταν βγάλω φωτογραφία με focus mode σε εξωτερικό περιβάλλον,με ήλιο, σβήνει το κινητό και δεν ξανανοίγει μέχρι να το βάλω στη φόρτιση. Να σημειώσω ότι μπαταρία είχε πάνω από 50% και γενικά η μπαταρία του κρατάει δυο μέρες περίπου. Το βρήκα σαν πρόβλημα και στο εξωτερικό, στους Xda .

Έχει συμβεί σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα μεταχειρισμένο ένα huawei p9. Όλα λειτουργούν οκ (εκτός του μικροφώνου που ακούγομαι λίγο βαθιά,αλλά δεν πειράζει).

Η φωτογραφική του φοβερή, αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Όταν βγάλω φωτογραφία με focus mode σε εξωτερικό περιβάλλον,με ήλιο, σβήνει το κινητό και δεν ξανανοίγει μέχρι να το βάλω στη φόρτιση. Να σημειώσω ότι μπαταρία είχε πάνω από 50% και γενικά η μπαταρία του κρατάει δυο μέρες περίπου. Το βρήκα σαν πρόβλημα και στο εξωτερικό, στους Xda .

Έχει συμβεί σε κανέναν;

Μπαίνεις εδώ και τσεκαρεις με το IMEI αν έχεις εγγύηση .

 

https://consumer.huawei.com/bd/support/warranty-query/

 

Αν έχεις πας σε ενα από τα δύο επισκευαστικά Κέντρα .

https://consumer.huawei.com/gr/support/service-center/

 

Προσωπικά είχα καλή εμπειρία από την TS solutions , χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει το άλλο .

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Ήθελα μια συμβουλή, μια και ψάχνω για νέα συσκευή. Πως κρατιέται δύο χρόνια μετά το P9; Έιναι στα ίδια ακριβώς χρήματα με το mate 10 lite και είμαι μεταξύ των δύο. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

p9 προτείνω γιατί είναι καλύτερο σε cpu δλδ γρηγορότερο, και camera με την διπλή όχι μόνο για bokeh. Τώρα για τη ram, υπάρχει και 4/64 σε p9 αν και το συνηθισμένο 3/32 νομίζω είναι μια χαρά για τώρα και για αρκετά ακόμα αλλά εσύ ξέρεις.σε οθόνη βέβαια 18.9 και στογκυλές γωνίες το mate είναι πιο μοντέρνο.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την συμβουλή σας.

Έχω αγοράσει ένα HUAWEI P9 DUAL SIM από σκρουτζομάγαζο . Το κινητό μου φοράει android 6 με L19C432B161 firmware. Από έλεγχο μέσω της Huawei το imei απευθύνεται στην αγορά της Λιθουανίας. Το κινητό το έχω κάνει root και έως τώρα λειτουργούν όλα άψογα. Μέσω της ενημέρωσης λογισμικού του κινητού δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση εδώ και ενάμιση χρόνο!!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποιο ευρωπαϊκό firmware με android nougat να περάσω μέσω TWRP. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι ανάλογο και αν ναι το τηλέφωνο λειτούργησε κανονικά ή είχε προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την συμβουλή σας.

Έχω αγοράσει ένα HUAWEI P9 DUAL SIM από σκρουτζομάγαζο . Το κινητό μου φοράει android 6 με L19C432B161 firmware. Από έλεγχο μέσω της Huawei το imei απευθύνεται στην αγορά της Λιθουανίας. Το κινητό το έχω κάνει root και έως τώρα λειτουργούν όλα άψογα. Μέσω της ενημέρωσης λογισμικού του κινητού δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση εδώ και ενάμιση χρόνο!!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποιο ευρωπαϊκό firmware με android nougat να περάσω μέσω TWRP. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι ανάλογο και αν ναι το τηλέφωνο λειτούργησε κανονικά ή είχε προβλήματα.

 

Έχεις δοκιμάσει με το Firmware finder for Huawei? (την εφαρμογή απ το Google Play), εννοώ να κάνει update.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση EVA-DL00 από το ebay. Το κινητό προορίζεται για την αγορά της Κίνας, μετά από έλεγχο που έκανα της συσκευής με το IMEI. Έχει την έκδοση android 7.0.0. Προς το παρόν δεν διατίθεται root για την συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση EVA-DL00 από το ebay. Το κινητό προορίζεται για την αγορά της Κίνας, μετά από έλεγχο που έκανα της συσκευής με το IMEI. Έχει την έκδοση android 7.0.0. Προς το παρόν δεν διατίθεται root για την συσκευή.

 

Εχεις δοκιμάσει το kingroot?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με το Firmware finder for Huawei? (την εφαρμογή απ το Google Play), εννοώ να κάνει update.

 

Έχω δοκιμάσει αλλά βγάζει αρκετές εκδόσεις σε ΟΤΑ. Επέλεξα τελικά να μην το κάνω μόνος μου και το έστειλα σε γνωστό κατάστημα της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σπάσεις αυγά, ομελέτα δεν κάνεις. Έτσι λέει η παροιμία, οπότε αν δεν είστε αποφασισμένοι να ξεκλειδωσετε μην προχωρατε παρακάτω στο ποστ.

 

Clean debrand λοιπόν.

 

Προϋποθέσεις:

Bootloader unlock code ( μέσω dc-unlocker ή μέσω επισήμου tool της Huawei)

Εγκατεστημένο το driver pack μέσω του Hi-suite ώστε να βλέπει ο υπολογιστής το κινητό.

 

Τα απαραίτητα link:

 

Full ROM download (eva-l09c432b136 οι αλλες είναι incremental): https://mega.nz/#!mBJxyZrY!OjP6yXFtliK4XDRHLNIAKgxpf0gmhEeksDr_fjja0oY

 

SRK tool for Huawei (κάνει την περισσότερη βρωμοδουλειά αυτόματα): https://forum.xda-developers.com/p9/development/tool-srk-tool-huawei-bootloader-root-t3374068

 

OEM INFO file (αυτό κάνει την διαφορά): https://mega.nz/#!OZACBTrY!GhWP4HVrUcSLHOMNHwLEt31FtUaCOjkMoyfp4C0YQvw

 

STEPS:

1. BACKUP οτι χρειαζόμαστε απο την εσωτερική μνήμη του κινητού.

2. Φλασαρουμε την eva-l09c432b136 με την μέθοδο του dload folder στην SD πατώντας με κλειστό το κινητό vol+/vol-/power buttons. Θα κανει καμποση ωρα. Αφειστε το να τελειώσει.

3. Μόλις τελειώσει η παραπάνω διαδιακασία, μην κάνετε τον κόπο να μπουταρετε. Απλά δεν ..... Θα κολλήσει στο sim pin. Μπενουμε στο stock recovery (vol+/power) και του τραβαμε τα factory reset του.

4. Στην επανεκκίνηση δεν σεταρουμε τίποτα παρά μόνον τα απαραίτητα ωστε να ξεκινήσει το κινητό. Μπενουμε στις ριθμήσεις, ενεργοποιουμε το μενού του προγραμματιστή και στην συνέχεια μέσα σ' αυτό ενεργοποιούσε το USB debugging και το enable OEM unlock boot.

5. Power off το κινητό και κρατώντας πατημένο το vol- το συνδέουμε στο PC.

6. Το κινητό μπαίνει σε κατάσταση fastboot.

7. Τρεχουμε το SRK Tool και με την επιλογή 1 προχωράμε να ξεκλειδωσουμε τον boot loader δίνοντας κάθε φορά αυτά που !μας ζητάει. Εφόσον όλα γίνουν σωστά το κινητό θα κάνει reboot και factory reset (θα ξανασβησει τα παντα).

8. Δεν σκοτιζομαστε καθόλου. Power off και ξανά κρατώντας το vol- το ξαναβαζουμε σε fastboot αποσυνδεωντας και επανασυνδεωντας το usb.

9. Με το SRK πάμε στην επιλογή Install recovery 6.0 και επιλέγουμε να εγκαταστήσουμε το twrp.

10. Αν όλα πάνε καλά το κινητό κανει επανεκκίνηση και τώρα το προχωράμε παλι με τις εντελώς βασικές ρυθμίσεις ώστε να ξεκινήσει την λειτουργία του.

11. Απο τις ρυθμίσεις ενεργοποιούσε ξανά το μενού του προγραμματιστή και επιλέγουμε οπωσδήποτε το USB debugging.

12. Όπως είναι τώρα σε αναμονή το συνδέουμε ξανά στο SRK και επιλέγουμε το root. Ακολουθούμε τις επιλογές και τώρα το κινητό θα μας ζητήσει να κάνουμε accept την adb σύνδεση.

13. Εφόσον όλα πάνε καλά το κινητό θα κάνει restart στο twrp recovery οπου θα ενεργοποιησουμε το adb sideload. Θα προχωρήσουμε και το SRK που μας περιμένει. Θα κανει τα δικά του και τελειώνοντας θα μας ζητήσει να κάνουμε restart το κινητό.

 

Εδώ το srk τελειώνει την δουλειά του.

 

14. Κάνουμε copy χύμα στην SD το OEM info file, όπως είναι zip.

15. Κάνουμε restart και μπενοντας στο twrp φλασαρουμε το oeminfo.

16. Restart / factory reset μέσα από το twrp και power off

17. Με πατημένα τα vol+/vol-/power κάνουμε πάλι force update την c432b136.

18. Power off και με vol+/power μπενουμε στο stock πλεον recovery και κάνουμε factory reset/clear cache.

 

That's all ! Τελειώσαμε! Πλέον το κινητό μας θα είναι EVA-L09C432B136 με bootloader locked και αψωγο.

 

Θα κάνει άμεσα αναβάθμιση σε c432b182 και μέσα απο το hi-care θα βγάλει την nougat.

 

In Huawei we trust !

 

Κατά τα γνωστά......

 

Η επιλογή να κάνετε τα ανωτέρω είναι εντελως δική σας απόφαση και ευθύνη.

Δεν ενθαρρύνω ουτε αποθαρρύνω κανέναν να τα πραγματοποιήσει καθώς ο κίνδυνος να προξενήσει ζημιά στην συσκευή του είναι πολύ μεγάλος.

 

Επείσης θα πρέπει να διευκρινιστεί οτι το ξεκλειδωμα του boot loader μπορεί να ακυρώσει την εγγύησή σας.

 

Με δεδομένα λοιπόν τα παραπάνω, εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους το αποτολμήσουν!

 

Θα χαρώ για τις οποιεσδήποτε παρατηρήσεις σας.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Καλησπέρα, θα ήθελα λίγο την βοήθεια σου. Το κινητό μου έχει firmware l19c432b161. Το έχω κάνει root και έχει bootloader unlock. Για να κάνω τα επόμενα βήματα (14-18) ώστε να έχω ένα καθαρό firmware και bootloader locked, θα πρέπει να φλασαρω το oeminfo για l19; και στην συνέχεια updated την ίδια Stoke rom; (l19c432b161) όταν τελειώσουν όλα ο bootloader θα είναι locked (και θα έχω επίσημα updated) ή relocked ; ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...