Jump to content

Cosmoκάρτα και υπόλοιπο χρόνου


zeovani
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα έστειλα μήνυμα στο 1330 για να δω το υπόλοιπό μου και μου ήρθε μήνυμα ότι πρέπει να ανανεώσω μέχρι σήμερα γιατί αύριο λήγουν τα 3 € υπόλοιπο ώστε να μπορέσω να διατηρήσω το νέο μου υπόλοιπο για 90 ακόμη ημέρες...

δίνω δηλαδή 10 € και ισχύουν μόνο για 3 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικούς μήνες ισχύει ότι η διάρκεια του υπολοίπου είναι 90 ημέρες από την τελευταία ανανέωση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα έστειλα μήνυμα στο 1330 για να δω το υπόλοιπό μου και μου ήρθε μήνυμα ότι πρέπει να ανανεώσω μέχρι σήμερα γιατί αύριο λήγουν τα 3 € υπόλοιπο ώστε να μπορέσω να διατηρήσω το νέο μου υπόλοιπο για 90 ακόμη ημέρες...

δίνω δηλαδή 10 € και ισχύουν μόνο για 3 μήνες?

Ναι, τα χρήματα που έχεις μέσα ησχυουν μόνο για 3 μήνες πλέον. Αν δεν τα καταναλωτές η δεν ανανεώσεις μέσα σε αυτούς τους 3 μήνες τότε χάνεις αυτά που έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε σε Wind και f2g και θα έχεις 6 μήνες με μία ανανέωση. Το είχε πάει και αυτή σε 3 μήνες αλλά το επανέφερε λίγο μετά σε 6 μήνες. :)
Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη φόρτιση 10ρικο?

 

Επομένως σαν συμβολαιάκι είναι και το καρτοκινητό.

10 € σίγουρα για 3 μήνες...

Όχι. Μπορείς αν θες να πας σε καταστημα Γερμανό η κοσμοτε και να βάλεις λιγότερα. Δεν είναι ανάγκη να βάλεις 10€.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας ρεαλιστικά, αν ξοδεύεις λιγότερα από 3 ευρώ το μήνα ίσως θα είχε νόημα να δεις κάτι σαν το "Cosmote μηδενικό πάγιο".
Link to comment
Share on other sites

Το 5 € πού υπάρχει?

 

Στα καταστηματα γερμανος online με paypal χρεωστικη - προπληρωμενη

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω την ερώτηση που δικαιούμαι ως μέλος της παρέας.

Λοιπόν... τα τελευταία 2 χρόνια το κινητό το έχω σχεδόν μόνο για εισερχόμενες. Οι εξερχόμενες ειναι περίπου 2-3 το μήνα και ουτε αυτες εδω που τα λέμε.

Τωρα εχω cosmoκάρτα, η πιό πρόσφατη ανανέωση που έκανα ήταν το περασμένο Οκτώβριο, εκτοτε δεν εχω ασχοληθεί να βάλω χρήματα.

Τούτο δοθέντος και συνυπολογίζοντας την βαριά χρήση που κάνω, θελω να ρωτήσω, αν βάλω ας πούμε 5-10 ευρω, μπορω να χρησιμοποιώ αυτα για κλήσεις χωρίς να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο, και ποιες ειναι οι χρεώσεις (μονο ομιλία).

Μήπως αυτο που ψάχνω ειναι το λεγόμενο μηδενικό παγιο;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω την ερώτηση που δικαιούμαι ως μέλος της παρέας.

Λοιπόν... τα τελευταία 2 χρόνια το κινητό το έχω σχεδόν μόνο για εισερχόμενες. Οι εξερχόμενες ειναι περίπου 2-3 το μήνα και ουτε αυτες εδω που τα λέμε.

Τωρα εχω cosmoκάρτα, η πιό πρόσφατη ανανέωση που έκανα ήταν το περασμένο Οκτώβριο, εκτοτε δεν εχω ασχοληθεί να βάλω χρήματα.

Τούτο δοθέντος και συνυπολογίζοντας την βαριά χρήση που κάνω, θελω να ρωτήσω, αν βάλω ας πούμε 5-10 ευρω, μπορω να χρησιμοποιώ αυτα για κλήσεις χωρίς να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο, και ποιες ειναι οι χρεώσεις (μονο ομιλία).

Μήπως αυτο που ψάχνω ειναι το λεγόμενο μηδενικό παγιο;

 

Ναι, μπορείς να κάνεις εθνικές κλήσεις (που ξεκινάνε από 2.... ή 69.....) με 0,50€ περίπου το 1΄ κλήσης.

 

Κοίτα εδώ:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=BasicCharges_CK

 

Αν έχεις 2 αριθμούς Cosmote που κάνεις συνήθως τις κλήσεις σου μπορείς και να ενεργοποιήσεις με πάγιο (1 φορά το αφαιρεί από το υπόλοιπο) 5€ αυτό, με 0,01€/1΄ ομιλίας:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_pros_2_arithmous_cosmote/section/COSMOKARTA_Services

 

Για να δεις αν κάποιος αριθμός είναι Cosmote στέλνεις από το Cosmokarta σου

CO 69xxxxxxxx στο 1330

 

Στο μηδενικό πάγιο ΔΕΝ ξέρεις τι μπορεί να γίνει...καμιά "κουφή"...και να βρεθείς χρεωμένος..δεν το συστήνω.

Επίσης:

Ακόμα και ΑΛΛΟΙ 9 μήνες μετά την τελευταία κάρτα σου μπορεί να περάσουν (Σύνολο 12 μήνες μετά την τελευταία κάρτα) και να ΔΕΧΕΣΑΙ μόνο κλήσεις... Αν και ακόμα και τότε τους υπόλοιπους 9 μήνες μπορείς να "εκμεταλλεύεσαι" τυχόν δωράκια όταν δεν έχουν προϋπόθεση χρονικού διαστήματος πριν να είχες βάλει κάρτα, όπως και να έχεις "κίνητρα" (τους υπόλοιπους 9 μήνες που θα δέχεσαι μόνο κλήσεις εννοώ, αν κάποιους μήνες δε χρειάζεται να κάνεις εξερχόμενες γιατί να βάζεις κάρτα? ) όπως: "Βάλε 10€ ως ..... και θα έχεις 400΄ όλους" ή "Βάλε 5€ ως ..... και θα έχεις 200΄όλους".

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος και σαφής.

Ευγε και μπράβο σου, με έβγαλες από πολύ ψάξιμο γιατι δεν ειχα ιδέα περί του θέματος.

:up:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι, μπορείς να κάνεις εθνικές κλήσεις (που ξεκινάνε από 2.... ή 69.....) με 0,50€ περίπου το 1΄ κλήσης.

 

Κοίτα εδώ:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=BasicCharges_CK

 

Αν έχεις 2 αριθμούς Cosmote που κάνεις συνήθως τις κλήσεις σου μπορείς και να ενεργοποιήσεις με πάγιο (1 φορά το αφαιρεί από το υπόλοιπο) 5€ αυτό, με 0,01€/1΄ ομιλίας:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_pros_2_arithmous_cosmote/section/COSMOKARTA_Services

 

Για να δεις αν κάποιος αριθμός είναι Cosmote στέλνεις από το Cosmokarta σου

CO 69xxxxxxxx στο 1330

 

Στο μηδενικό πάγιο ΔΕΝ ξέρεις τι μπορεί να γίνει...καμιά "κουφή"...και να βρεθείς χρεωμένος..δεν το συστήνω.

Επίσης:

Ακόμα και ΑΛΛΟΙ 9 μήνες μετά την τελευταία κάρτα σου μπορεί να περάσουν (Σύνολο 12 μήνες μετά την τελευταία κάρτα) και να ΔΕΧΕΣΑΙ μόνο κλήσεις... Αν και ακόμα και τότε τους υπόλοιπους 9 μήνες μπορείς να "εκμεταλλεύεσαι" τυχόν δωράκια όταν δεν έχουν προϋπόθεση χρονικού διαστήματος πριν να είχες βάλει κάρτα, όπως και να έχεις "κίνητρα" (τους υπόλοιπους 9 μήνες που θα δέχεσαι μόνο κλήσεις εννοώ, αν κάποιους μήνες δε χρειάζεται να κάνεις εξερχόμενες γιατί να βάζεις κάρτα? ) όπως: "Βάλε 10€ ως ..... και θα έχεις 400΄ όλους" ή "Βάλε 5€ ως ..... και θα έχεις 200΄όλους".

 

 

 

Επισης και το 0.facebook.com για να βλεπεις το φβ σου και να στελνεις μηνυματα.Πολλοι στην ηλικια μου με Whats Up εχουν νουμερα τα οποια εχουν να τα βαλουν 5-6 μηνες καρτα και παιρνουν προσφορες και δωρακια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαράδεκτοι. Απο 5Ε τον χρόνο το κάνανε 10Ε τον χρόνο, μετά 10Ε το εξάμηνο, και τώρα 10Ε το τρίμηνο. Μας δουλέυουν? Έχω 5 κάρτες μόνο για να πέρνω σήματα και να δίνω εντολές σε συναγερμούς. Σιγά μην δίνω 50Ε το τρίμηνο μόνο και μόνο για να κρατάω σύνδεση, μιας και τα συστήματα δίνουν αναφορά 2-4 φορές τον μήνα ή όποτε προκύψει κάτι μιας και η επικοινωνία ελέγχου είναι απο εμένα προς τα συστήματα.

Με απλά λόγια 30-60sms είναι πανάκριβα για 50Ε το τρίμηνο:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι. Απο 5Ε τον χρόνο το κάνανε 10Ε τον χρόνο, μετά 10Ε το εξάμηνο, και τώρα 10Ε το τρίμηνο. Μας δουλέυουν? Έχω 5 κάρτες μόνο για να πέρνω σήματα και να δίνω εντολές σε συναγερμούς. Σιγά μην δίνω 50Ε το τρίμηνο μόνο και μόνο για να κρατάω σύνδεση, μιας και τα συστήματα δίνουν αναφορά 2-4 φορές τον μήνα ή όποτε προκύψει κάτι μιας και η επικοινωνία ελέγχου είναι απο εμένα προς τα συστήματα.

Με απλά λόγια 30-60sms είναι πανάκριβα για 50Ε το τρίμηνο:mad::mad::mad:

 

 

 

Cosmote μηδενικο παγιο,αυτο χρειαζεσαι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανό και Cosmote μπορείς να βάζεις 5 ευρώ το τρίμηνο

Ακόμα και online

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...