Jump to content

blogging @ myphone.gr: Δώστε μου ένα Nokia 8210 παρακαλώ


skatzivas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το αντιστοιχο ειχα παθει εγω με το nokia 8850.. το κρατησα σχεδον 2 χρονια.. οσο καιρο εχω κρατησει τα τελευταια 40 κινητα μου συνολικα!!!! παλια τα χαιροσουν τα κινητα.. και καθε μερα σου αρεσαν και πιο πολυ. τωρα τα βαριεσαι σε μια εβδομαδα.. οπως το φιλαρακι μου που παιρνει samsung κινητο και σε 3 μερες εχει γραψει knox!!!!!!:lol::lol::lol: αλλιως δεν γινεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αδερφέ είμαι της ίδιας άποψης, και αν σκεφτείς ότι δουλεύω σε κατάστημα κινητής από το 2005 αδιάκοπα και έχουν περάσει από τα χέρια μου εκατοντάδες μοντέλα. Θυμάμαι ότι μόλις έρχονταν τα νέα μοντέλα αμέσως τα έβαζα σε λειτουργία για να τα δω. Τα τελευταία όμως χρόνια απλά το κάνω μηχανικά γιατί έτσι πρέπει. Και από όλα τα μοντέλα της τελευταίας 3 ετιας μόνο το samsung s6 μου κίνησε λίγο το ενδιαφέρον, τα υπόλοιπα τίποτα. Ίσως έχουμε κουραστεί και κορεστεί από τη πληθώρα και την υπερπροσφορά. Όντως η nokia άφησε τεράστιο κενό πίσω της.

Και όσο για τα κινητά πλέον έχω καταλάβει ότι δεν αξίζει να δίνω ένα καρο λεφτά για μία συσκευή που θα βαρεθω σε 4 μήνες. Έχω κρατήσει τα συλλεκτικά μου nokia, sony ericsson, motorola για να τα βλέπω και έχω πάρει ένα ταπεινό περσινό samsung a3 και κάνω τη δουλειά μου.

Edited by kateriniotis
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο, συμφωνώ απόλυτα με τον συντάκτη, δεν θα ξεχάσω ποτέ την χαρά που ειχα κάθε φορά που έπαιρνα καινούργια συσκευή (nokia 3230,8850 n72 και άλλα)

Επίσης δεν θα ξεχάσω ποτέ το πολιτισμικό σοκ που έπαθα όταν έπιασα στα χέρια για πρώτη φορά το HTC hd2.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλυτερος ερωτας απο τα Νοκια Ν με συμπιαν δεν υπηρχε

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ξεχωριστα σχεδιαστικά τα κινητα τοτε και επειδη τα πραγματα που εκαναν ηταν λιγα, δεν υπηρχε επιτακτικος λογος αλλαγης. Οι τιμες των ναυαρχιδων ετσουζαν,δεν υπηρχε σκρουτζ,συχνα αναγκαζομασταν να μπαινουμε σε προγραμματα κινητης,να πληρωνουμε τα παγια για την επιδοτηση και να τα χουμε με καρτα. Το βιοτικο επιπεδο ανεβηκε,αλλοι απεκτησαν δικα τους χρηματα και οχι της οικογενειας,εγινε λιγο πιο ευκολο να παρεις πιο καλο κινητο.

Παντως ,αν και αλλαζω συχνα συσκευη,θυμαμαι συνηθως το εκανα γιατι πραγματικα κατι καλυτερο ειχε η επομενη. Δυστυχως το android δεν ηταν τοσο καλο σε ολες τις εκδοσεις του,οι οθονες συνεχως βελτιωνονταν απο γενια σε γενια,οπως και οι επεξεργαστες,το ιδιο και οι καμερες. Θα μπορουσα να πω οτι τα 1-2 τελευταία χρονια έχουν φτάσει τα ανωτερω χαρακτηριστικα σε ενα καλο επίπεδο και οχι ολα απαραιτητα μαζεμενα σε μια συσκευη. Παντως με την προσφορα τεχνολογίας που υπάρχει αυτη τη στιγμη,μπορει καποιος που λογω εμπειριας εχει αντιληφθει τις πραγματικες του αναγκες να μεινει για καιρο με μια συσκευη του 2015-6.

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα,εχω αλλαξει του κοσμου τα κινητα,το Α7 που εχω τωρα με εξυπηρετει αριστα,αλλα σε γιορτες των παιδιων ,διακοπες και οτιδηποτε σοβαρο γεγονος το Ν8 μου εχω για φωτογραφικη.Το ξενον φλας δεν μπηκε σε κανενα αντροιντ,πλην του Ζουμ που ειναι τουβλο...κατι ξεχωριστό. ..
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο κινητό που ενθουσιάστηκα και περίμενα πως και πως να αγοράσω ήταν το 808. Ξεχωριστό, καινοτόμο και τελευταίο μιας εποχής.
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά, οσοι αναγετε σε προβλημα το τι κινητο εχετε και οτι το εχετε βαρεθει, μάλλον έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο και δεν ξέρετε πως να τον ξοδέψετε.

Μάλλον έχετε και λίγα και ασήμαντα προβλήματα.

Σας ζηλευω

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Μου θύμησες την εποχή, που αγόρασα ένα 8210,

130 χιλιάδες δραχμές αν δεν με απατά η μνήμη μου.

Ακόμα θυμάμαι την τότε χαρά μου.

Όμως η χαρά αυτή έρχεται σχεδόν κάθε χρόνο που αλλάζω κινητό και συνήθως επιλέγω galaxy s.

Φέτος η χαρά μου με το 7 edge, μπορώ να σου πω ότι έφτασε σε επίπεδα 8210, 7650,Sony Ericsson p910.

Οι περισσότεροι εδώ είμαστε αρρωστοι όπως γράφει και στο άρθρο.

Σίγουρα θα έκανα καλά την δουλειά μου με το s4.

Αλλά μετά πήρα το s5 s6 s7 edge.

Βλέποντας το s7 edge τελευταία, δεν λέω ότι δεν θα πάρω το s8 του χρόνου, αλλά πιστεύω ότι το τερμάτισε η Samsung.

Από την άλλη ποτέ δεν είχα ούτε θέλω να αποκτήσω ποτέ iPhone. Μου την δίνει. Νομίζω το αγοράζουν για να λένε έχω iPhone.

Σαν τον υπάλληλο στα public συστήνει κινητά στον μπαμπά για το παιδί του, που αν είσαι σε μια γωνία και τον ακούσεις, αναρωτιέσαι αυτός εδώ υποτίθεται ότι ξέρει?

Και ο μπαμπάς ακούει τις μπούρδες και σε λέει αυτός ξέρει ο άνθρωπος η δουλειά του είναι ας συμφωνήσω.

Και πάει ο Νίκος από πίσω και ρωτάει δύο τρία πράγματα και ο υπάλληλος κοιτάει με ανοιχτό στόμα.

Αυτά από μένα παιδιά. :lol:

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Δύο τηλέφωνα έχω λατρέψει, το motorola v3 razr και το Blackberry Passport.

το μοτορόλα το "έλιωσα" 4 χρόνια, το δε Blackberry Passport ούτε χρόνο μιας και Blackberry τα παράτησε και πάει για κλείσιμο..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες εποχες...και ακομα πιο ωραιο το τοτε 8210 μου με τα led που του ειχα αλλαξει σε μπλε..χεχε

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά, οσοι αναγετε σε προβλημα το τι κινητο εχετε και οτι το εχετε βαρεθει, μάλλον έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο και δεν ξέρετε πως να τον ξοδέψετε.

Μάλλον έχετε και λίγα και ασήμαντα προβλήματα.

Σας ζηλευω

Δεν θα νιώσουμε και τύψεις ούτε ενοχές γι αυτό.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ξεχωριστα σχεδιαστικά τα κινητα τοτε και επειδη τα πραγματα που εκαναν ηταν λιγα, δεν υπηρχε επιτακτικος λογος αλλαγης. Οι τιμες των ναυαρχιδων ετσουζαν,δεν υπηρχε σκρουτζ,συχνα αναγκαζομασταν να μπαινουμε σε προγραμματα κινητης,να πληρωνουμε τα παγια για την επιδοτηση και να τα χουμε με καρτα. Το βιοτικο επιπεδο ανεβηκε,αλλοι απεκτησαν δικα τους χρηματα και οχι της οικογενειας,εγινε λιγο πιο ευκολο να παρεις πιο καλο κινητο.

Το βιοτικό επίπεδο θα έλεγα ότι έχει πέσει αισθητά από την προηγούμενη δεκαετία. Οι μισθοί μειώθηκαν και γίνονται περικοπές σε διάφορες «πολυτέλειες» που είχαμε τα προηγούμενα χρόνια. Τουλάχιστον εγώ αυτό βιώνω. Εκείνο που άλλαξε είναι η έλευση των Κινέζων και οι παραεισαγωγές οι οποίες έριξαν τις τιμές στα επώνυμα μοντέλα.

Το τελευταίο πραγματικά δυνατό κινητό που πήρα (για την εποχή του) ήταν το N8. Τώρα το καλύτερο κινητό που θα πάρω άντε να κοστίζει 150-170 οριακά! Αλλά λίγο τα σκρουτζομάγαζα, λίγο οι αγγελίες, και με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κάτι που αξίζει παραπάνω απ' όσο κοστίζει ;)

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μονο κινητο που αντεχει για πανω απο 2 χρόνια στα χερια μου και είναι πολυεργαλειο ειναι τα note..... ουτε το startrac αντεξε ουτε το Panasonic ουτε κανενα nokia
Link to comment
Share on other sites

Ετσι γίνεται όταν φτάνεις στο σημείο να καλύπτεις τις ανάγκες

 

1990 και περίπου δεν υπήρχε gsm, υπήρχε μόνο αναλογική κινητή, το σήμα κοβότανε κάτω από τις γέφυρες, το τηλέφωνο δεν λειτουργούσε σε άλλη χώρα.

 

Καλή η νοσταλγία, ενθουσιασμός όταν ανακαλύφθηκε η κασέττα, οι βιντεοταινίες, το walkman, to cd to diskman, το pc, το ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ

 

Το internet διείσδησε παντού, wifi έχει και η Αμοργός και η Φολέγανδρος

 

Τώρα πλέον ακόμα και χρήστες που "φοβόντουσαν" τα smartphones πήραν ένα σε προσιτή τιμή και εξεπλάγησαν ευχάριστα στο πόσο εύκολο είναι στη χρήση, έμαθαν και το 4g και το viber

 

Καιρός ν'ανακαλυφθεί μία νέα καταναλωτική συσκευή.

 

Καμμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Ψυχοπλακωτικό άρθρο.

Πριν λίγες μέρες πούλησα το Σόνι Ζ5 και επάστρεψα στο Nokia 3720c που αγόρασα πριν 6 χρόνια και το κράτησα για ρεζέρβα.

Έχω αντιληφθεί πως πλέον δεν υπάρχει γυρισμός. Έχουμε κάνει απαραίτητο το smartphone στη ζωή μας. Κι ας το βαριόμαστε.

Έπιασα τον εαυτό μου να θέλει να ψάξει για μια οδό καθώς περπατούσα και λέω ' θα το βρω επιτόπου στο Google maps'.

Μόλις θυμήθηκα πως πλέον έχω το Νόκια ξανά, κατάλαβα πως έκανα λάθος να επιστρέψω.

Μην το βαριέστε. Ας ηρεμήσουμε και ας καταλαβουμε πόση πρόοδο έφερε στη ζωή μας η τεχνολογία.:happy:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον,ποτε δεν εχω αγορασει καινουργια συσκευη.μα ποτε,ειναι τερμα χαζο να δωσω 500 ευρω για συσκευη που σε ενα ετος θα κανει αντε 150......θα την παρω με 150 ακριβως γιατι υπαρχουν οι αχορταγοι με τις συσκευες......ειχα 1 χρονο και βαλε ενα lg l9 ii αγορασμενο used 50 euro με 18 μηνες εγγυση....."πολυ βολικο τηλεφωνο.αμα ειχε 2 gb ram θα ηταν τελειο" και με αυτο το σκεπτικο μεταπηδησα σε ενα optimus g 32gb με 2gb ram 70 ευρω σε κατασταση βιτρινας.

Εμφανισιακα ομοια τηλεφωνα και διαστασεις.

130 ευρω για τα κινητα μου σε 1,5 χρονο.

Και πολλα ειναι.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Το βιοτικό επίπεδο θα έλεγα ότι έχει πέσει αισθητά από την προηγούμενη δεκαετία. Οι μισθοί μειώθηκαν και γίνονται περικοπές σε διάφορες «πολυτέλειες» που είχαμε τα προηγούμενα χρόνια. Τουλάχιστον εγώ αυτό βιώνω. Εκείνο που άλλαξε είναι η έλευση των Κινέζων και οι παραεισαγωγές οι οποίες έριξαν τις τιμές στα επώνυμα μοντέλα.

Το τελευταίο πραγματικά δυνατό κινητό που πήρα (για την εποχή του) ήταν το N8. Τώρα το καλύτερο κινητό που θα πάρω άντε να κοστίζει 150-170 οριακά! Αλλά λίγο τα σκρουτζομάγαζα, λίγο οι αγγελίες, και με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κάτι που αξίζει παραπάνω απ' όσο κοστίζει ;)

 

Εννοω οχι τοσο το ατομικο βιοτικο επιπεδο,αλλα της χωρας γενικοτερα,αυτο που λες ακριβως για τις εισαγωγες και τις παραεισαγωγες. Με την ελευση του ευρω ανοιξε πολυ η αγορα.Πριν καταρρευσει η οικονομια μας,"φουσκωσε" πολυ τα χρονια μετα το 2004 και αν και μειναμε χωρις λεφτα, τα περισσοτερα ειδη πολυτελειας (και τα ακριβα κινητα) ειναι αμεσα διαθεσιμα οπως πριν και δε μας εντυπωσιαζουν πια.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ένα απο τα καλύτερα άρθρα που έχω διαβάσει στο forum. Και δυστηχώς είναι πέρα για πέρα πραγματικότητα αυτό που περιγράφει.
Link to comment
Share on other sites

http://s10.postimg.org/3nbfdu0e1/6130.png

Για μένα το πρώτο και πιο σημαδιακό κινητό NOKIA 6130 που είχα, κάπου το 1998

Αυτό που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ήταν η.. λήψη του σε δίκτυο 1800 (COSMOTE),

καθώς και το επαναστατικό μενού πολλών και εύκολων επιλογών λειτουργίας,

(αρκεί να συνήθιζες στην αρχή την αρχιτεκτονική του).

Τα soft κουμπιά τα πατούσες και το ..απολάμβανες!

Και μπαταρία.. ultra slim Li-Pol 600 mAh. Απλά πανέμορφο

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον αρθρογράφο. Βέβαια πρέπει να έχεις ζήσει την παλιά εκείνη καλή και ρομαντική εποχή που πρωτοεμφανίστηκαν τα κινητά για να καταλάβεις καλά τι λέει ο αρθρογράφος. Ένας 17άρης απλά θα πει διαβάζοντας το άρθρο, "χαχαχα προϊστορικοί παππούδες"....

 

Έχουν περάσει και μένα από τα χέρια μου, όλα τα φοβερά ερωτεύσημα εκείνα κινητά των 90ς και 00ς... τότε που το κινητό ήταν κινητό και όχι PC, τότε που το κινητό ήταν καλό όταν είχε ωραίο design, μπαταρία που κρατούσε 10 μέρες με βαριά χρήση, τότε που το κινητό ζύγιζε λίγα γραμμάρια και είχε μέγεθος που προσπαθούσε να πλησιάσει το σπιρτόκουτο. Σήμερα τα κινητά ξεπερνάνε σε μέγεθος και βάρος τα πλακάκια πεζοδρομίου και το θέαμα να μιλάει κάποιος με αυτά είναι εντελώς γελοίο λες και προσπαθεί να κάνει ίσκιο και να προστατευτεί από τον ήλιο...

 

Και όπως λέει και ο αρθρογράφος, ΟΛΑ ΙΔΙΑ. Καμιά καινοτομία καμιά ουσιαστική διαφορά στο design. Είτε έχεις το Huawei Y6 των 130 ευρώ είτε έχεις το Samsung s7 των 900ων ευρώ, το ίδιο κινητό απολαμβάνεις στην ουσία με το ίδιο μενού και λειτουργικό και σιγά τώρα που θα βγάζω και επαγγελματικές φωτογραφίες με ένα κινητό. Επαγγελματικές φωτογραφίες βγάζεις με μία DSLR φωτογραφική μηχανή, όχι με κινητό.

 

Και το χειρότερο όλων; Κάθε χρόνο οι περισσότεροι πέφτουν καταναλωτικά θύματα των Κορεατών Αμερικανών και Κινέζων οι οποίοι σου πουλάνε κάθε χρόνο την ίδια ουσιαστικά "ναυαρχίδα", το ίδιο προϊόν με κάτι ανεπαίσθητες και πολλές φορές άχρηστες στην πράξη "βελτιώσεις". Ξέρω πολλούς που είναι άνεργοι, ή παίρνουν μισθούς Βουλγαρίας, αλλά τη νέα ναυαρχίδα θα την αγοράσουν κάθε χρόνο για να βγάλουν το μάτι του γείτονα μιας και πλέον δεν μπορείς πια να αγοράζεις την νέα BMW και Μerdedes για να το πετύχεις αυτό.... Ναυαρχίδα λοιπόν να είναι και ας μην είναι αυτοκίνητο...

 

Και το κόμπλεξ κάποιων, τραγικό. Πόσες φορές δεν έχετε διαβάσει κάτι σαν αυτό... για φθηνά κινητά όπως πχ ένα Huawei Y360 Dual Sim.. " Ωραίο κινητάκι, το πήρα δώρο στη γυναίκα μου, στην κοπέλα μου, στον αδερφό μου, στον μπαμπά μου στον μπατζανάκη μου ξέρω... ή θα το έχω για πρόχειρο, δεύτερο, τρίτο, τέταρτο κινητό.." Ναι βέβαια, ο νεοέλλην θα το αγοράσει το Huawei Y360 Dual Sim των 59 ευρώ μεν αλλά ποτέ για πρώτο, ή για τον ίδιον... Ο νεοέλλην δεν γίνεται να ξεπέσει σε φθηνιάρικα κινέζικα.. Ο νεοέλλην πρέπει να έχει ως πρώτο και "κανονικό" κινητό την τελευταία ναυαρχίδα των 1000ων ευρώ...

 

Εγώ πάντως απαντώ σε όλα αυτά, χρησιμοποιώντας πολλές φορές ακόμα το κινητό που έχω ως avatar το Ericsson T39 το οποίο μετά από 15 χρόνια συνεχίζει να λειτουργεί άψογα, να έχει τον καλύτερο δέκτη - πομπό και την καλύτερη ακουστική ποιότητα συνομιλίας που έχει βγει ποτέ σε κινητό.... και δεν ζυγίζει ούτε πιάνει χώρο.. αλλά συνεχίζει να βγάζει μάτια...!!:lol:

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Commoditization λέγεται. .. δηλαδή πλέον τα smartphones φτιάχνονται με τα ίδια υλικά και την ίδια μέθοδο, καθαρά για μείωση κόστους και αύξηση των παρεχόμενων specs.

 

Τα τελευταία κινητά που πραγματικά με εντυπωσίασαν ήταν το LG Optimum 3D και HTC EVO 3D που πήρα πέρυσι και πρόπερσι αντίστοιχα. Είδα 3D όπως είδα για πρώτη φορά 3gp βίντεο. Λογικά θα ξαναενθουσιαστώ με το πρώτο VR κινητό που θα πάρω.

 

Όταν πήρα το SGS 3 είχα το αίσθημα που περιγραφεις, δηλαδή έδωσα ένα κάρο λεφτά για να πάρω κάτι παρόμοιο με το παλιό που είχα (Optimum 2X) αλλά να μην κολλάει και να μη βγάζει low free space warnings. ..

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Όταν το εκπαιδευτικό σύστημα, σχεδόν παγκοσμίως, προσπαθεί να βγάλει εργάτες/υπαλλήλους, δηλαδή άτομα που απλά θα έχουν κάποια συγκεκριμένα skills, λογικό είναι να μην υπάρχουν και πολλοί Steve Jobs να δουν το κάτι διαφορετικό και να καινοτομήσουν.

 

(όπου Steve Jobs, ο καθένας που έχει κάνει σημαντικές καινοτομίες, απλά αυτός μου ήρθε πρώτα στο μυαλό).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...