Jump to content

blogging @ myphone.gr: Δώστε μου ένα Nokia 8210 παρακαλώ


skatzivas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ απολύτως με τον αρθρογράφο. Βέβαια πρέπει να έχεις ζήσει την παλιά εκείνη καλή και ρομαντική εποχή που πρωτοεμφανίστηκαν τα κινητά για να καταλάβεις καλά τι λέει ο αρθρογράφος. Ένας 17άρης απλά θα πει διαβάζοντας το άρθρο, "χαχαχα προϊστορικοί παππούδες"....

 

Έχουν περάσει και μένα από τα χέρια μου, όλα τα φοβερά ερωτεύσημα εκείνα κινητά των 90ς και 00ς... τότε που το κινητό ήταν κινητό και όχι PC, τότε που το κινητό ήταν καλό όταν είχε ωραίο design, μπαταρία που κρατούσε 10 μέρες με βαριά χρήση, τότε που το κινητό ζύγιζε λίγα γραμμάρια και είχε μέγεθος που προσπαθούσε να πλησιάσει το σπιρτόκουτο. Σήμερα τα κινητά ξεπερνάνε σε μέγεθος και βάρος τα πλακάκια πεζοδρομίου και το θέαμα να μιλάει κάποιος με αυτά είναι εντελώς γελοίο λες και προσπαθεί να κάνει ίσκιο και να προστατευτεί από τον ήλιο...

 

Και όπως λέει και ο αρθρογράφος, ΟΛΑ ΙΔΙΑ. Καμιά καινοτομία καμιά ουσιαστική διαφορά στο design. Είτε έχεις το Huawei Y6 των 130 ευρώ είτε έχεις το Samsung s7 των 900ων ευρώ, το ίδιο κινητό απολαμβάνεις στην ουσία με το ίδιο μενού και λειτουργικό και σιγά τώρα που θα βγάζω και επαγγελματικές φωτογραφίες με ένα κινητό. Επαγγελματικές φωτογραφίες βγάζεις με μία DSLR φωτογραφική μηχανή, όχι με κινητό.

 

Και το χειρότερο όλων; Κάθε χρόνο οι περισσότεροι πέφτουν καταναλωτικά θύματα των Κορεατών Αμερικανών και Κινέζων οι οποίοι σου πουλάνε κάθε χρόνο την ίδια ουσιαστικά "ναυαρχίδα", το ίδιο προϊόν με κάτι ανεπαίσθητες και πολλές φορές άχρηστες στην πράξη "βελτιώσεις". Ξέρω πολλούς που είναι άνεργοι, ή παίρνουν μισθούς Βουλγαρίας, αλλά τη νέα ναυαρχίδα θα την αγοράσουν κάθε χρόνο για να βγάλουν το μάτι του γείτονα μιας και πλέον δεν μπορείς πια να αγοράζεις την νέα BMW και Μerdedes για να το πετύχεις αυτό.... Ναυαρχίδα λοιπόν να είναι και ας μην είναι αυτοκίνητο...

 

Και το κόμπλεξ κάποιων, τραγικό. Πόσες φορές δεν έχετε διαβάσει κάτι σαν αυτό... για φθηνά κινητά όπως πχ ένα Huawei Y360 Dual Sim.. " Ωραίο κινητάκι, το πήρα δώρο στη γυναίκα μου, στην κοπέλα μου, στον αδερφό μου, στον μπαμπά μου στον μπατζανάκη μου ξέρω... ή θα το έχω για πρόχειρο, δεύτερο, τρίτο, τέταρτο κινητό.." Ναι βέβαια, ο νεοέλλην θα το αγοράσει το Huawei Y360 Dual Sim των 59 ευρώ μεν αλλά ποτέ για πρώτο, ή για τον ίδιον... Ο νεοέλλην δεν γίνεται να ξεπέσει σε φθηνιάρικα κινέζικα.. Ο νεοέλλην πρέπει να έχει ως πρώτο και "κανονικό" κινητό την τελευταία ναυαρχίδα των 1000ων ευρώ...

 

Εγώ πάντως απαντώ σε όλα αυτά, χρησιμοποιώντας πολλές φορές ακόμα το κινητό που έχω ως avatar το Ericsson T39 το οποίο μετά από 15 χρόνια συνεχίζει να λειτουργεί άψογα, να έχει τον καλύτερο δέκτη - πομπό και την καλύτερη ακουστική ποιότητα συνομιλίας που έχει βγει ποτέ σε κινητό.... και δεν ζυγίζει ούτε πιάνει χώρο.. αλλά συνεχίζει να βγάζει μάτια...!!:lol:

 

Φίλε μου λυπάμαι, αλλά έχεις ισοπεδώσει τα πάντα.

είναι κρίμα σε ένα site όπως το myphone να διαβάζω τέτοια σχόλια που το λιγότερο είναι ειρωνικά στο αντικείμενο που όλοι εμείς, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αγαπάμε.

μιλάς με απαξίωση σε κάθε τι που έχει να κάνει με την (ελάχιστη έστω) πρόοδο των κινητών συσκευών (όχι πια τηλεφώνων).

μιλάς με απαξίωση, για το ότι ο κάθε ένας μας έχοντας την τρέλα του για το κάτι νέο, κάτι καλύτερο ή απλά για την αλλαγή, θέλει να έχει το τελευταίο μοντέλο και μάλιστα το παρουσιάζεις σαν αμαρτία, σαν εθνικό "σπορ" που ο Ελληνας μόνο κάνει, παραγνωρίζοντας ότι το ίδιο κάνει και ο Γερμανός για παράδειγμα (σε Γερμανική εταιρεία δουλεύω και έχω να κάνω με Γερμανούς) που έχει Iphone ή samsung s6 και δεν ξέρει να στείλει ούτε sms ... ναι σωστά διάβασες, και μη μου πεις ότι αυτός έχει λεφτά, δεν ισχύει.

μιλάς για την εποχή που είχαμε τις μεγάλες χαρές, τα κινητά εκπλήξεις, τα φανταστικά σχέδια με την μεγάλη πρόοδο σε design, μέγεθος και μπαταρία.... ξεχνάς όμως οτι είχαμε τραγικά δίκτυα, χρεώσεις στα ύψη και κινητά που τα 90s δεν έβγαζαν 2-3 ώρες με την μπαταρία τους (ericsson 197, motorola 5200) μέχρι την επόμενη "γενιά" που ανέβηκε η διάρκεια στις 5-8 ώρες άντε κάποια στις 10 (Nokia 2110, ericsson 337 κ.α.)

αυτά που εκθειάζεις αν θυμάσαι ήρθαν πολύ μετά, και πάλι αν θυμάσαι είχαν κάτι τιμές στον Θεό (το Nokia 8110 το είχα πάρει θυμάμαι 220000, αν δεν κάνω λάθος, το ericsson T39 το είχα πάρει με σύνδεση 140.000)....αλλά δεν θα σταθώ εδώ.

θα συμφωνήσω απλά ότι κάποια από αυτά τα κινητά ήταν "έργα τέχνης", τίποτα άλλο, δεν είχαν κάποια άλλη καινοτομία.

Όσο για την καλή μπαταρία... δεν ήταν καλή, απλά μια μπαταρία 500-600mah έφτανε για κάποιες κλίσεις και αναμονή να βγάλει την μέρα, μην ξεχνάς να κάνεις και σύγκριση μεγεθών, πόσο μεγάλη ήταν η μπαταρία του Τ39 σου και πόσα mah?

αυτό όμως που τεχνηέντως προσπερνάς είναι άλλο, η αλλαγή που έγινε, πλέον δεν έχουμε κινητά τηλεφωνά, έχουμε φορητές πολυσυσκευες.

Κάνουν απλά τα πάντα, κάποιοι πλέον δεν ανοίγουν τον υπολογιστή, παρά μόνο για το photoshop....

Έχω στην κατοχή μου ένα από τα τελευταία κινητά που θεωρώ ότι αν και έχει οθόνη αφής, δείχνει ότι δεν χρειάζεται όλα να μοιάζουν, το ΝΟΚΙΑ Χ7, όπως ξέρεις φοράει symbian anna άρα δεν είναι καν στην κατηγορία που αναφέρεις (Τ39), και όμως, αν πω να το χρησιμοποιήσω για μια μέρα μόνο, λείπουν τόσα πολλά που είναι λες και έχω αποκοπεί από το σήμερα.

με άλλα λόγια πιο άπλα (και ίσως ποιο προσγειωμένα).... Καλά ήταν το 90 και το 2000, είχαμε την πρώτη επαφή με τα κινητά τηλεφώνα, με τις όποιες δυσκολίες (το 93 τον Σεπτέμβριο που πήρα το πρώτο κινητό μου, ericsson174 δεν είχα σχεδόν ποτέ σήμα, αλλά και όταν είχα σήμα δεν είχα μπαταρία :lol::lol::lol: ), παρακολουθήσαμε μια εξέλιξη που οι νέοι ούτε θα μπορέσουν να την καταλάβουν αλλά ούτε και να την φανταστούν. περάσαμε όμως πλέον στην εποχή που όπως είπα το κινητό τηλέφωνο άλλαξε σε κινητό υπολογιστή.

καλύπτει άλλες ανάγκες, είτε πραγματικές είτε δημιουργήματα της εποχής. δεν είναι σωστό να τα βάζουμε όλα σε έναν κουβά και να τα απορρίπτουμε, με τόσες συσκευές και εταιρείες που υπάρχουν, είναι λογικό κάποια (πολλά) κινητά να είναι ένα τίποτα, το ίδιο με 10-20 άλλα με άλλο "κουστούμι", μην κλείνουμε όμως τα μάτια σε προσπάθειες (καλές ή κακές, πετυχημένες ή αποτυχημένες) για κάτι διαφορετικό.

μην ξεχνάμε το HTC Desire, το πρώτο Nexus τα δυο πρώτα κινητά με 3d camera LG & HTC το πρώτο Iphone βεβαίως βεβαίως το LG G2 το Galaxy s6 edge το NOTE το V10 και το G5 της LG τα Lumia ή τα meego όπως το Ν9, τα WebOs της HP και άλλα πολλά που ξεχνάω, πρόοδος υπάρχει, μικρότερη ναι, αλλά σημαντική γιατί πλέον είμαστε στο μέσο της διαδρομής και δεν γίνεται να πάμε ούτε πίσω αλλά δεν θέλει το μάρκετινγκ να πάμε πιο γρήγορα μπροστά.

σας κούρασα και θα κλείσω με κάτι τετριμμένο.

Κάθε εποχή έχει τα δικά της καλά και κακά... στο τέλος μετά από χρόνια, θυμόμαστε μόνο τα καλά, έτσι είναι ο άνθρωπος, δεν πρέπει όμως να είμαστε αχάριστοι και να μην βλέπουμε το σήμερα με ότι κάλο έχει να μας δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φίλε μου λυπάμαι, αλλά έχεις ισοπεδώσει τα πάντα.

είναι κρίμα σε ένα site όπως το myphone να διαβάζω τέτοια σχόλια που το λιγότερο είναι ειρωνικά στο αντικείμενο που όλοι εμείς, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αγαπάμε.

μιλάς με απαξίωση σε κάθε τι που έχει να κάνει με την (ελάχιστη έστω) πρόοδο των κινητών συσκευών (όχι πια τηλεφώνων).

μιλάς με απαξίωση, για το ότι ο κάθε ένας μας έχοντας την τρέλα του για το κάτι νέο, κάτι καλύτερο ή απλά για την αλλαγή, θέλει να έχει το τελευταίο μοντέλο και μάλιστα το παρουσιάζεις σαν αμαρτία, σαν εθνικό "σπορ" που ο Ελληνας μόνο κάνει, παραγνωρίζοντας ότι το ίδιο κάνει και ο Γερμανός για παράδειγμα (σε Γερμανική εταιρεία δουλεύω και έχω να κάνω με Γερμανούς) που έχει Iphone ή samsung s6 και δεν ξέρει να στείλει ούτε sms ... ναι σωστά διάβασες, και μη μου πεις ότι αυτός έχει λεφτά, δεν ισχύει.

μιλάς για την εποχή που είχαμε τις μεγάλες χαρές, τα κινητά εκπλήξεις, τα φανταστικά σχέδια με την μεγάλη πρόοδο σε design, μέγεθος και μπαταρία.... ξεχνάς όμως οτι είχαμε τραγικά δίκτυα, χρεώσεις στα ύψη και κινητά που τα 90s δεν έβγαζαν 2-3 ώρες με την μπαταρία τους (ericsson 197, motorola 5200) μέχρι την επόμενη "γενιά" που ανέβηκε η διάρκεια στις 5-8 ώρες άντε κάποια στις 10 (Nokia 2110, ericsson 337 κ.α.)

αυτά που εκθειάζεις αν θυμάσαι ήρθαν πολύ μετά, και πάλι αν θυμάσαι είχαν κάτι τιμές στον Θεό (το Nokia 8110 το είχα πάρει θυμάμαι 220000, αν δεν κάνω λάθος, το ericsson T39 το είχα πάρει με σύνδεση 140.000)....αλλά δεν θα σταθώ εδώ.

θα συμφωνήσω απλά ότι κάποια από αυτά τα κινητά ήταν "έργα τέχνης", τίποτα άλλο, δεν είχαν κάποια άλλη καινοτομία.

Όσο για την καλή μπαταρία... δεν ήταν καλή, απλά μια μπαταρία 500-600mah έφτανε για κάποιες κλίσεις και αναμονή να βγάλει την μέρα, μην ξεχνάς να κάνεις και σύγκριση μεγεθών, πόσο μεγάλη ήταν η μπαταρία του Τ39 σου και πόσα mah?

αυτό όμως που τεχνηέντως προσπερνάς είναι άλλο, η αλλαγή που έγινε, πλέον δεν έχουμε κινητά τηλεφωνά, έχουμε φορητές πολυσυσκευες.

Κάνουν απλά τα πάντα, κάποιοι πλέον δεν ανοίγουν τον υπολογιστή, παρά μόνο για το photoshop....

Έχω στην κατοχή μου ένα από τα τελευταία κινητά που θεωρώ ότι αν και έχει οθόνη αφής, δείχνει ότι δεν χρειάζεται όλα να μοιάζουν, το ΝΟΚΙΑ Χ7, όπως ξέρεις φοράει symbian anna άρα δεν είναι καν στην κατηγορία που αναφέρεις (Τ39), και όμως, αν πω να το χρησιμοποιήσω για μια μέρα μόνο, λείπουν τόσα πολλά που είναι λες και έχω αποκοπεί από το σήμερα.

με άλλα λόγια πιο άπλα (και ίσως ποιο προσγειωμένα).... Καλά ήταν το 90 και το 2000, είχαμε την πρώτη επαφή με τα κινητά τηλεφώνα, με τις όποιες δυσκολίες (το 93 τον Σεπτέμβριο που πήρα το πρώτο κινητό μου, ericsson174 δεν είχα σχεδόν ποτέ σήμα, αλλά και όταν είχα σήμα δεν είχα μπαταρία :lol::lol::lol: ), παρακολουθήσαμε μια εξέλιξη που οι νέοι ούτε θα μπορέσουν να την καταλάβουν αλλά ούτε και να την φανταστούν. περάσαμε όμως πλέον στην εποχή που όπως είπα το κινητό τηλέφωνο άλλαξε σε κινητό υπολογιστή.

καλύπτει άλλες ανάγκες, είτε πραγματικές είτε δημιουργήματα της εποχής. δεν είναι σωστό να τα βάζουμε όλα σε έναν κουβά και να τα απορρίπτουμε, με τόσες συσκευές και εταιρείες που υπάρχουν, είναι λογικό κάποια (πολλά) κινητά να είναι ένα τίποτα, το ίδιο με 10-20 άλλα με άλλο "κουστούμι", μην κλείνουμε όμως τα μάτια σε προσπάθειες (καλές ή κακές, πετυχημένες ή αποτυχημένες) για κάτι διαφορετικό.

μην ξεχνάμε το HTC Desire, το πρώτο Nexus τα δυο πρώτα κινητά με 3d camera LG & HTC το πρώτο Iphone βεβαίως βεβαίως το LG G2 το Galaxy s6 edge το NOTE το V10 και το G5 της LG τα Lumia ή τα meego όπως το Ν9, τα WebOs της HP και άλλα πολλά που ξεχνάω, πρόοδος υπάρχει, μικρότερη ναι, αλλά σημαντική γιατί πλέον είμαστε στο μέσο της διαδρομής και δεν γίνεται να πάμε ούτε πίσω αλλά δεν θέλει το μάρκετινγκ να πάμε πιο γρήγορα μπροστά.

σας κούρασα και θα κλείσω με κάτι τετριμμένο.

Κάθε εποχή έχει τα δικά της καλά και κακά... στο τέλος μετά από χρόνια, θυμόμαστε μόνο τα καλά, έτσι είναι ο άνθρωπος, δεν πρέπει όμως να είμαστε αχάριστοι και να μην βλέπουμε το σήμερα με ότι κάλο έχει να μας δείξει.

 

 

 

Aυτό ΑΚΡΙΒΩΣ είχα στο μυαλό μου να γράψω αλλά με πρόλαβε ο φίλος.

Πολλά μπράβο.

 

O αρθρογράφος, μάλλον λόγο μικρής ηλικίας (και δεν το λέω υποτιμητικά αυτό :) ), δεν είχε την τύχη να γνωρίσει την κινητή τηλεφωνία την πρώτη εποχή της.

Τότε δηλαδή που κυκλοφορούσαμε με 2 μπαταρίες ΚΑΙ τον φορτιστή μαζί όσοι χρησιμοποιούσαμε τα κινητά για επαγγελματικούς λόγους και που αρκετοί είχαμε 2 συνδρομές επειδή για κάποιον «μυστήριο» λόγο η Panafon έπιανε σήμα στις πόλεις αλλά για την επαρχία έπρεπε να έχεις Telestet. :X

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το άρθρο. Μου θύμισε αρκετά παλιές, αλλά ωραίες εποχές.. Που έβαζα ολόκληρη την κάρτα sim (ναι, χωρίς να "σπάω" κανένα κομμάτι :P ) σ' ένα Phillips Diga, με συρρόμενο καπάκι, για τα πλήκτρα. Ή το GA628.. Ή, το 3210... "Έρωτας"... :O Τι ******* που έκανα, όταν το έδινα.. Όπως, " έρωτας" ήταν και το 6600, το μόνο κινητό που χρησιμοποιούσα για περίπου 3 χρόνια και το είχα "σπάσει", για να περνάω κομμάτια mp3 και apps, μέσω της sd... Και ακόμα λειτουργεί... Όπως και ένα 8310, που πήρα ξανά, από ένα παζάρι, 7€....

 

Τώρα, όλα τα smartphones είναι τα ίδια, εσωτερικά τουλάχιστον. 3 εταιρείες φτιάχνουν cpus/gpus, χωρίς να μετράω την Intel (έχει λίγο δρόμο ακόμα, για να εδραιωθεί). Οι περισσότερες συσκευές κατασκευάζονται στα ίδια πλέον εργοστάσια στην Κίνα και η μόνη διαφορά τους είναι η εξωτερική μορφή τους και αυτή μόνο αν αλλάζει ο παραγγελιοδότης/εταιρεία. Στην ίδια εταιρεία, η γλώσσα σχεδιασμού είναι η ίδια.

 

Και το χειρότερο όλων; Κάθε χρόνο οι περισσότεροι πέφτουν καταναλωτικά θύματα των Κορεατών Αμερικανών και Κινέζων οι οποίοι σου πουλάνε κάθε χρόνο την ίδια ουσιαστικά "ναυαρχίδα", το ίδιο προϊόν με κάτι ανεπαίσθητες και πολλές φορές άχρηστες στην πράξη "βελτιώσεις".

 

Και το κόμπλεξ κάποιων, τραγικό. Πόσες φορές δεν έχετε διαβάσει κάτι σαν αυτό... για φθηνά κινητά όπως πχ ένα Huawei Y360 Dual Sim.. " Ωραίο κινητάκι, το πήρα δώρο στη γυναίκα μου, στην κοπέλα μου, στον αδερφό μου, στον μπαμπά μου στον μπατζανάκη μου ξέρω... ή θα το έχω για πρόχειρο, δεύτερο, τρίτο, τέταρτο κινητό.." Ναι βέβαια, ο νεοέλλην θα το αγοράσει το Huawei Y360 Dual Sim των 59 ευρώ μεν αλλά ποτέ για πρώτο, ή για τον ίδιον... Ο νεοέλλην δεν γίνεται να ξεπέσει σε φθηνιάρικα κινέζικα.. Ο νεοέλλην πρέπει να έχει ως πρώτο και "κανονικό" κινητό την τελευταία ναυαρχίδα των 1000ων ευρώ...

 

Συμφωνώ απόλυτα και στα 2. Πλέον, οι Κινέζοι προσφέρουν τα πάντα, εκτός από τη "μόστρα" στην καφετέρια. Κι αυτό επειδή δεν έχουν για σήμα τους το "μήλο", ή το Samsung.

 

Προσωπικά, με τους Κινέζους έχω "βρει την υγεία μου". Και μεγάλα κυβικά (αν το θέλω), και προσιτές τιμές, για να ικανοποιώ την τρέλα μου. Γιατί, τρέλα είναι, όχι κάτι φυσιολογικό.

 

P.S.: Ο συγκεκριμένος αρθρογράφος πρέπει να ξαναγράψει άρθρο. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι θέμα ΑΡΜΕΓΜΑΤΟΣ από της εταιρείες και τιποτα άλλο. Πραγματικά. Έχουνε βρει τη χρυσή αγελάδα και τραβάνε και καλά κάνουν μας πουλάνε συνέχεια το ίδιο μπουκάλι κρασιού με διαφορετικό εξώφυλλο....
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξαναθυμησω τους παλιούς αλλά να γνωρίσω στους νέους πως η κινητοπαρεα μας είχε ξεκινήσει από το unwired.gr που έπεσε ένα μια νυκτι (γιατί άραγε) και γεννήθηκε το myphone..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Απο κινητα,ολα ειναι τα ιδια.Καθε χρονο δεν αλλαζει τιποτα.Πηρα Lumia,γιατι βαρεθηκα το Android.Αλλα μαλλον θα ξαναγυρισω σε αυτο,γιατι την ελευθερια που σου δινει δεν την εχεις στα Windows.Τα Apps ειναι κατωτερα και παρατημενα.

 

Η Κινα πλεον βγαζει τα πραγματικα vfm smartphone.Θυμαμαι μικρος,που ο πατερας μου ειχε κατι nokia τα οποια τα παιρνε με επιδοτηση απο τα συμβολαια στην Cosmote.

 

Η μανα μου,παλι κολλημενη σε ericcson.Οταν χαλασε πηγε σε smartphone και πραγματικα,μεσα σε εναμιση χρονο εμαθε facebook,viber,data.Ενα κινητο που θα ηθελα να παρω,ειναι ενα symbian.Θελω να ξαναδω τετοια κινητα.Η Nokia ηταν η εταιρεια που αφησε μεγαλο κενο.Επωνυμα κινητα δεν με εντυπωσιαζουν πλεον.Εκτος απο ορισμενα Lg και Huawei τα οποια ειναι πολυ αξιολογα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα και εγώ να συμφωνήσω με το άρθρο, αλλά νομίζω ότι έτσι βλέπουν τα πράγματα άνθρωποι που πλησιάζουν τα 40 σε ηλικία. Και όχι μόνο στα κινητά, αλλά και στους υπολογιστές, και άλλους τεχνολογικούς τομείς (σχεδόν όλους).

Δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα, απλά έπαψαν να είναι τόσο συναρπαστικά, επειδή μεγαλώσαμε και αλλάξαμε προτεραιότητες... :)

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμησες τωρα!νοκια 8210 το πρωτο μου κινητο!είπα να το κρατήσω αντίκα!αλλα ο αδερφός μου είχε στειλει το n95 για επισκευη και του το έδωσα να έχει κινητό επαιζε μπαλα με αυτό στην τσέπη και σε ένα πέσιμο πάει η οθόνη!τι καντήλια του είχα ρήξει!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

ο άνθρωπος έχει την τάση να ωραιοποιει το παρελθόν, να θυμάται κυρίως τα θετικά από μια παλαιοτερη εποχή και κατά συνέπεια να την αναπολει. Στην πραγματικότητα, η τεχνολογία όσο εξελίσσεται, γίνεται απείρως συναρπαστικοτερη.

Πιστεύω πως είναι ασεβεια προς την εξέλιξη να αναπολουμε και να επιζητουμε συσκευές που ήταν απλά τούβλα συγκρινομενες με τις σημερινές. Τις έχουμε συνδέσει με όμορφες ανεμελες εποχές, τις έχουμε αγαπήσει αλλά ως εκεί.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.,

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κατάλαβα αν το άρθρο απλά θέλει να προκαλέσει νοσταλγία για το παρελθόν ή θέλει να προμοτάρει την apple..

 

ας βγάλω το θέμα apple γρήγορα από τη μέση, απλά δεν αρέσει δε μας νοιάζει αν είναι φθηνή ή ακριβή ή αν έβγαλε προσιτό κινητό (για τα δεδομένα της) με οθονούλα 4" απλά δε μας αρέσει σε πολλούς που έχουμε συνηθίσει να κάνουμε τη δουλειά μας με το android και δε πρόκειται να αλλάξουμε λειτουργικό έτσι απλά για να έχουμε την υποτιθέμενη απροβλημάτιστη λειτουργία, μια χαρά απροβλημάτιστο είναι το android ειδικά από τη στιγμή που για απλά πράγματα δε μας πρήζει τα συκώτια

 

πάμε τώρα στο θέμα των παλιών κινητών, ναι ήταν πρωτοποριακά, ναι ήταν ερωτεύσιμα (προσωπικά είχα κινητά που είχα ερωτευτεί από το απλοϊκό 3210, το όμορφο t28/t29 , το πραγματικά καινοτόμο t68, το p990, μέχρι και το παράξενο ngage που πραγματικά είχα ευχαριστηθεί) μέχρι που έφτασα στη σχετικά σύγχρονη εποχή όπου είχα το τελευταίο "περίπου smartphone" μου το p1 το οποίο ήταν μεν smartphone αλλά όχι ακριβώς

 

είδα μετά να βγαίνει το iphone και παρέμεινα διστακτικός, είδα στη συνέχεια τα πρώτα κινητά με android και συνέχισα να είμαι διστακτικός αν και ομολογουμένως είχα αρχίσει να το σκέφτομαι (με παλιά windows mobile δεν είχα πάρε δώσε, δεν έτυχε)

 

οπότε κάποια στιγμή αποφάσισα δειλά δειλά να δοκιμάσω κι εγώ ένα πιο σύγχρονο smartphone χωρίς να θέλω να δώσω πολλά λεφτά, οπότε πήγα στο optimus one το οποίο και στην εποχή του δεν ήταν κάτι σπουδαίο (με τα σημερινά δεδομένα είναι για πέταμα) και τότε άνοιξαν τα μάτια μου :rolleyes:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είχα μετά από τόσα χρόνια αυτό που ήθελα και έπρεπε να έχω από ένα λειτουργικό! επιτέλους μπόρεσα μετά από καιρό να κάνω πράγματα που σήμερα φαίνονται απλά αλλά πριν από λίγο καιρό μόνο να ονειρεύομαι μπορούσα ή να κάνω στο περίπου

 

από κει και πέρα ναι έμεινα στο ίδιο λειτουργικό που από τη 2.1 που το έπιασα εγώ (και στη συνέχεια μία μία όλες τις εκδόσεις του) έως σήμερα έχει εξελιχθεί σε τέτοιο βαθμό όπου το κινητό εκτός από ένα χαριτωμένο gadget έχει καταλήξει να είναι πραγματικό εργαλείο χωρίς το οποίο δε μπορούμε να κάνουμε βήμα από το σπίτι μας.

Οπότε βάζω στην άκρη τη νοσταλγία και μπαίνω στο ζουμί της υπόθεσης το οποίο είναι πώς θα μπορώ να εκμεταλλεύομαι τις δυνατότητες του κινητού μου σε λογικό πάντα κόστος όσο γίνεται στο έπακρο.

 

και εκεί μπαίνει το θέμα των specs πάνω από όλα και σε δεύτερη μοίρα το "πόσο ερωτεύσιμο" είναι, νομίζω ότι έχει ξεπεραστεί αυτό το ζήτημα και όσο και να θέλουν αρκετοί ψευτο-premium υλικά όπως γυαλί και αλουμίνιο, η ουσία παραμένει μία. θέλουμε μια συσκευή που τελικά θα έχει ένα generic σχεδιασμό αφού στο τέλος θα αποτελείται από μια μεγάλη οθόνη μπροστά (εκτός αν σου αρέσει το νέο iphone) και οι λοιπές λεπτομέρειες μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα

 

ναι να έχει ικανοποιητική κατασκευή δε λέω, να έχει και καλό ήχο ή κάμερα ωραία όλα αυτά, αλλά στο τέλος της ημέρας θέλουμε απλά να κάνει τη δουλειά γρήγορα και αποτελεσματικά, γιατί το κινητό σήμερα είναι εργαλείο περισσότερο από ποτέ

 

και τις παλιότερες εποχές (όπως αντίστοιχα και σήμερα) η ουσία δεν άλλαζε όλα τα κινητά τα ίδια (λίγα πράγματα) έκαναν όλα μεταξύ τους, αλλά ο πιο ματσωμένος έπαιρνε το 8850 που είχε τα μέταλλα τριγύρω και παραπάνω εσωτερική μνήμη και ο φτωχομπινές το 3210 που ήταν πλαστικούρα αλλά μπορούσε να του βάζει παρδαλές προσόψεις για να μη νιώθει τόσο σκουπίδι που δεν έχει πολλά λεφτά να πάρει το ακριβό :lol:

 

σήμερα ναι μεν συμβαίνει το ίδιο, αλλά η διαφορά στη τιμή σημαίνει και άλλα πιο σημαντικά πράγματα όπως καλύτερο soc, περισσότερη ram, καλύτερη οθόνη, δηλαδή πράγματα ουσίας

σημαίνει βέβαια και κατασκευή, αλλά αυτό είναι πολύ πιο δευτερεύον πλέον και έτσι πρέπει να είναι

με τα χρήματα να αλλάζει και η εμπειρία, όχι να σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες λες και πρόκειται για κάποιο αξεσουάρ ή κόσμημα

το ότι το κινητό των 100€ μπορεί στο τέλος της ημέρας να κάνει το 99.99% των πραγμάτων που κάνει και αυτό των 900€ στο κάτω κάτω δεν είναι κακό

κακό είναι να δίνεις 9 φορές πάνω τα λεφτά για να πάρεις ωραία υλικά ή για να έχεις ένα σηματάκι στη πλάτη

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

http://s10.postimg.org/3nbfdu0e1/6130.png

Για μένα το πρώτο και πιο σημαδιακό κινητό NOKIA 6130 που είχα, κάπου το 1998

Αυτό που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ήταν η.. λήψη του σε δίκτυο 1800 (COSMOTE),

καθώς και το επαναστατικό μενού πολλών και εύκολων επιλογών λειτουργίας,

(αρκεί να συνήθιζες στην αρχή την αρχιτεκτονική του).

Τα soft κουμπιά τα πατούσες και το ..απολάμβανες!

Και μπαταρία.. ultra slim Li-Pol 600 mAh. Απλά πανέμορφο

Οι κινητάρες της Nokia που άφησαν εποχή! Εμένα το πρώτο μου ήταν το 6110. Τότε δεν χρησιμοποιούσα και πολύ το κινητό και μάλιστα κάποιες φορές το ξέχναγα από δω κι από κει η έκλεινε από μπαταρία και δεν ασχολιόμουν. Μετά ανακάλυψα τα εικονομηνύματα και έστελνα διάφορες χαζομαρούλες σε κορίτσια που μου άρεσαν. :p Ωραίες εποχές! Και δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε το τότε με το τώρα από τεχνολογικής άποψης, απλά είναι καλό να θυμόμαστε πως το κινητό κάποτε ήταν πάνω απ' όλα τηλέφωνο...που είναι και ο βασικός λόγος της ύπαρξής του!

Link to comment
Share on other sites

http://www.teknik-segala.com/mobile/ericssonT18.jpg

To πρώτο μου κινητό ήταν το Τ9 αν θυμάμαι καλά.. η περίφημη διαφήμιση με το "μωρό μου". Φωνητική κλήση το μεγάλο ατού του.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/5721/nokia-7110-02.jpg

Ακόμα και σήμερα, το θεωρώ από τα ποιο όμορφα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου.

 

http://photos1.blogger.com/blogger/6232/2690/1600/sav200.jpg

Το πρώτο; Από τα πρώτα κινητά με περιστρεφόμενη κάμερα.. Και σίγουρα το μοναδικό κινητό που έπεσε μέσα σε κουβά με χλωρίνη και επέζησε 100%..

 

Κανένα κινητό, iphone/android/windows, δε μου προσέφερε εκείνο το συναίσθημα.. του καινούριου.

Του πραγματικά καινούριου κινητού.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Σας αγαπαω ολους, αλλα θα το γραψω γνωριζοντας οτι θα φανω κακος: το αρθρο αυτο θα επρεπε να μπει σαν εξηγηση στον ορο "first world problems". Ειδικα για εμας εδω στην Ελλαδα. Αν ειναι διαφημιση για την Apple οπως εγραψε ο συμφορουμιτης νωριτερα, παω πασο.

 

Επι του θεματος (του κειμενου δλδ) απωθημενο μου ηταν μονο το Νοκια της φωτογραφιας ακριβως απο πανω. Το 7110, δεν το αγορασα ποτε και μου κολλησε στο μυαλο. Αλλα την ειχα καταβρει με τα Samsung που ειχαν πορτακι (flip top λεγονταν; δε θυμαμαι πια) και λιγο πριν βγουν οι smart συσκευες, ειχα ενθουσιαστει με 1-2 πολυ ποιοτικα Siemens.

Link to comment
Share on other sites

απο το ngage και το 6600 μεχρι σημερα μενω παντα αθεραπευτα ρομαντικος σε καθετι καινοτομο,μονο που σημερα ολα σταματησαν την καινοτομια με αναμασημενες τροφες και specs, ισως παρω το lg g5 που κατι προσπαθει αλλα ισως και να μεινω με το s6 μια ξαναζεσταμενη συσκευη που με απογοητευσε ,ωστοσο το παρελθον αποτελει ελπιδα για το μελλον της τεχνολογιας,εκει που ολα ειναι τα ιδια ισως κατι βγει καινοτομο

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο πάσχει από την ασθένεια που λέγεται νοσταλγία! Πως είναι δυνατόν να συγκρίνουμε π.χ. το NFS με το φιδάκι στα Nokia ή τις πιξελαρισμένες φωτο και βίντεο που δεν φαίνεται τίποτα με τις φώτο επιπέδου slr που βγάζουν τα σύγχρονα κινητά. Τα σύγρονα κινητά είναι πολυεργαλεία, τώρα όποιος περιμένει το νέο μοντέλο για να νιώσει κάποια συγκίνηση, περί ορέξεως... Επίσης τα iphone δεν τα αγοράζεις αλλά τα νοικιάζεις για να σε ξεζουμίζει η Apple οπότε μακριά.
Link to comment
Share on other sites

Πολλές απόψεις όλες λίγο πολύ σωστές.Οι καιροί άλλαξαν οι εταιρίες αγοράζουν η μία την άλλη το face lifting του adroid δίνει και παίρνει .....και τα λεφτά φεύγουν από την τσέπη μας. Η εποχή που η έμπνευση ήταν το <<ατού>> κάθε εταιρίας χάθηκε και ξεχάστηκε. Τα νέα τα παιδιά δεν ξέρουν καν τη συζητάμε εμείς όπως δεν ξέρουν για τον παλιό καλό ελληνικό κινηματογράφο.........Πρέπει να νιώθουμε υπερήφανοι που ζήσαμε αυτές την καλές εποχές της nokia και της ericson....και ποτέ δεν ξέρεις.....η ζωή κάνει κύκλους και μπορεί να την ξαναζήσουμε
Link to comment
Share on other sites

To πρώτο μου κινητό ήταν το Τ9 αν θυμάμαι καλά.. η περίφημη διαφήμιση με το "μωρό μου". Φωνητική κλήση το μεγάλο ατού του.

To "μωρό μου" ήταν το T18s

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολύ καιρό που ασχολούμαι με τα κινητά, από την εποχή του honor 2,περίπου 3 η 4 χρόνια;

Πράγματι, βλέπεις να εξελίσσεται το hardware σε αντίθεση με το λογισμικό όπου δεν μπορεί να ακολουθήσει ή την πλήρη 64 bit τεχνολογία ή να δώσει αυτό το καινούργιο.

Παραμένω με το Oneplus One ακόμα και προσπαθώ να μάθω όσο μπορώ αυτά που ήδη μου προσφέρει μέχρι στιγμής.

Το θετικό που άκουσα είναι ότι σε συνεργασία με την Canonical η Oneplus, ετοιμάζει το Ubuntu touch και αυτό θα είναι το καινούργιο μου/μας.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το άρθρο.

Πιστεύω πως πολλοί συμφωνούμε στα γραφόμενα, λίγο πολύ σε όλα.

Η πολλή τεχνολογία έχει γίνει βαρετή για εμένα προσωπικά, και θα την ήθελα λίγο λιγότερη είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κατάλαβα αν το άρθρο απλά θέλει να προκαλέσει νοσταλγία για το παρελθόν ή θέλει να προμοτάρει την apple..

 

Σας αγαπαω ολους, αλλα θα το γραψω γνωριζοντας οτι θα φανω κακος: το αρθρο αυτο θα επρεπε να μπει σαν εξηγηση στον ορο "first world problems". Ειδικα για εμας εδω στην Ελλαδα. Αν ειναι διαφημιση για την Apple οπως εγραψε ο συμφορουμιτης νωριτερα, παω πασο.

 

 

το άρθρο θέλει να δείξει ένα πρόβλημα που υπάρχει στις σημερινές εταιρείες που κατασκευάζουν smartphones. Δεν πρωτοτυπούν. Δίνουν χαρακτηριστικά με το σταγονόμετρο, έτσι ώστε να μπορούν και να ανταγωνιστούν τις εταιρείες, αλλά παράλληλα να πλασάρουν και κάτι καινούριο την επόμενη χρονιά, έτσι ώστε να συνεχιστούν οι πωλήσεις. δεν πρωτοτυπούν, δεν παρουσιάζουν κάτι επαναστατικό, κάτι που να πεις "wow! θέλω να το δοκιμάσω χθες αυτό"

αυτό καταλαβαίνω εγώ από το άρθρο (και από τις συζητήσεις μου) με τον skatzivas..

τα περί προμοτορίσματος και διαφημίσεων ασχολίαστα.....

 

@jonkyr, κατανοητό το "first world problems" όπως το λες, αλλά μην ξεχνάς ότι είσαι σε σελίδα που λέγεται myphone :P :P

προφανώς δεν είναι προτεραιότητα ούτε και το νούμερο ένα πρόβλημα στις ζωές μας τα κινητά, αλλά, μας αρέσουν και ασχολούμαστε και παρακολουθούμε την αγορά, ακόμα και αν κάποιες συσκευές είναι απλησίαστες για πολλούς από εμάς ;)

Link to comment
Share on other sites

ενας λογος που κανει τα κινητα εκεινης της εποχης τοσο ομορφα που σε κανουν να τα αναπολεις, ειναι η ηλικια των ματιων που τα κοιτουσαν... πολλοι απο μας εκεινη την εποχη ημασταν εφηβοι και ο ενθουσιασμος ερχοταν πολυ πιο ευκολα απ οτι τωρα. σαν παραδειγμα αναφερω ενα παιχνιδι υπολογιστη, defender of the crown σε amiga 500, που το σοκ που επαθα οταν το ειδα δεν προκειται να το παθω τωρα οσο καπα κι αν προσφερει μια οθονη.

ενας αλλος λογος ειναι οι αναμνησεις που συνδεονταν με το κινητο, οπως π.χ. με την καταιγιστικου ρυθμου αποστολης sms στο ετερον ημισυ. (τυχαιναν μερες που εστελνα και 100 μηνυματα και δεν ημουν ο μονος φανταζομαι!)

κι ενας αλλος λογος πολυ σημαντικος ειναι τα αλματα εξελιξης που γινονταν εκεινη την εποχη. το να πας απο μια οθονη hd σε fhd ειναι βημα εξελιξης. το να πας απο μια ασπρομαυρη οθονη σε μια εγχρωμη ειναι αλμα.

το να πας απο 8mp καμερα σε 16 με ois ειναι βημα εξελιξης. το να βαλεις καμερα σε κινητο ειναι αλμα.

σκορπιες μεταμεσονυχτιες σκεψεις... :zzz:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτοί που λένε ότι δεν υπάρχει καινοτομία σήμερα αρκεί να δουν λίγο τη συμπεριφορά των συμφορουμιτών και όχι μόνο στην παρουσιαση των νέων ναυαρχίδων για να καταλάβουν γιατί.

Το LG G5 που τόλμησε να καινοτομήσει και έστω να προσφέρει κάτι καινούριο έλαβε μύρια αρνητικές κριτικές γιατι;;;; επειδή δεν είναι όμορφο.

Αντίθετα το Galaxy S7 το οποίο είναι κατά 0,1 % διαφορετικό από το S6 έλαβε διθυράμβους, άσχετα που αν δώσεις ένα S6 και ένα S7 στο 90% του κόσμου και τους πεις πες μου τις διαφορές θα σε κοιτάνε σα χάνοι.

Link to comment
Share on other sites

ενας αλλος λογος ειναι οι αναμνησεις που συνδεονταν με το κινητο, οπως π.χ. με την καταιγιστικου ρυθμου αποστολης sms στο ετερον ημισυ. (τυχαιναν μερες που εστελνα και 100 μηνυματα και δεν ημουν ο μονος φανταζομαι!)

 

Το 3210 μου είχε αγανακτήσει!! :lol:

 

Πάντως αυτοί που λένε ότι δεν υπάρχει καινοτομία σήμερα αρκεί να δουν λίγο τη συμπεριφορά των συμφορουμιτών και όχι μόνο στην παρουσιαση των νέων ναυαρχίδων για να καταλάβουν γιατί.

Το LG G5 που τόλμησε να καινοτομήσει και έστω να προσφέρει κάτι καινούριο έλαβε μύρια αρνητικές κριτικές γιατι;;;; επειδή δεν είναι όμορφο.

Αντίθετα το Galaxy S7 το οποίο είναι κατά 0,1 % διαφορετικό από το S6 έλαβε διθυράμβους, άσχετα που αν δώσεις ένα S6 και ένα S7 στο 90% του κόσμου και τους πεις πες μου τις διαφορές θα σε κοιτάνε σα χάνοι.

 

+1 Thank you!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...