Jump to content

Mου έκοψαν την DSL επειδή κατέβαζα παράνομο υλικό!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι θέμα provider... υπάρχουν αντι-πειρατικές οργανώσεις που υποχρεώνουν τον provider να διακόψει την συνδρομή του συγκεκριμένου πελάτη (λ.χ. MPAA)

 

Κάτι ανάλογο συνέβη σε έναν γνωστό μου Γερμανό ο οποίος ασχολούταν για το σπάσιμο του Steam της εταιρίας Valve (Half-Life, Counter-Strike) του οποίου όχι μόνο του έκοψαν την σύνδεση αλλά έκανε meeting ο provider ώστε να προστατέψει το παλικάρι για να μην τον κλείσουν μέσα:o (Υπάρχει θέμα στο forum του Rin)

 

Πάντως όσοι χρησιμοποιούν Azureus καλό θα ήταν να έχουν extensions όπως το SafePeer...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μισό λεπτό. Εφόσον η Columbia και η κάθε Columbia διέθεσε την εν λόγω ταινία στο P2P που την κατέβασε ο φίλος ο Finn αυτομάτως δεν παραβιάζει η ιδία το Copyright Agreement της;;;

 

Και στο θέμα που εάν χρειάζεται η όχι ο κάθε ISP εισαγγελική παρέμβαση για να δει τι κατεβάζεις έχω την εντύπωση ότι ναι χρειάζεται αλλά ας το επιβεβαιώσει ένας νομικός.

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

vrika ton tracker kai tora to epomeno vima einai na rotisoume na elleksoun to tracker tous

stis 5-6 tou minos to tracker vgike apo tin http://niteshdw.dyndns.org/

opote ipotheto oti o filos mas pige na katevasei apo auto!!!!

to chat room tou tracker einai sto

irc.rizon.net

#startrek

pao na rotiso mipos kseroun tipota...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Εφόσον η Columbia και η κάθε Columbia διέθεσε την εν λόγω ταινία στο P2P που την κατέβασε ο φίλος ο Finn αυτομάτως δεν παραβιάζει η ιδία το Copyright Agreement της;;;

 

Και στο θέμα που εάν χρειάζεται η όχι ο κάθε ISP εισαγγελική παρέμβαση για να δει τι κατεβάζεις έχω την εντύπωση ότι ναι χρειάζεται αλλά ας το επιβεβαιώσει ένας νομικός.

 

 

Όπως το βλέπω εγώ, δεν το έκανε ο ISP το κακό. Προφανώς κάποιος εκ μέρους της Columbia έβαλε προς κατέβασμα την ταινία online, και άρχισε να μαζεύει τις ΙΡ αυτών που την κατέβαζαν και να τις δίνει στην εταιρία, η οποία μετά ενημέρωσε την ACN που έκλασε μέντες και απαγόρευσε την σύνδεση στον φίλο μας...

 

Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τον Finn:

 

Αυτή τη στιγμή η DSL σου παίζει ή χρησιμοποιείς άλλη (παλιά σου) σύνδεση? Γιατί ως προς αυτό υπάρχει μία ασάφεια.

 

Αν είναι κομμένη, τα λεφτά θα τα επιστρέψουν?

 

Υ.Γ. Να συμφωνήσω και εγώ πως αν δεν μπορείς να κατεβάσεις τίποτα, το 56Κ είναι ΤΕΛΕΙΟ!!! Για αυτό σκέφτηκαν να κάνουν κάτι οι ISP άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οταν μου κοψανε την συνδεση μπηκα με την ACN DSL ενος φιλου και αρχισα να γραφω στα forums.

Πριν καμια ωρα συνδεθηκε παλι ο παλιος μου λογαριασσμος..προλαβα εκανα ενα ποστ εδω και μετα αποσυνδεθηκε παλι.

Αυτη τη στιγμη σας γραφω απ το πισι του paris.

Yποψην το torrent το ειχα κατεβασει πριν τα Χριστουγεννα και ο tracker ειναι του Torrentbox

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οταν μου κοψανε την συνδεση μπηκα με την ACN DSL ενος φιλου και αρχισα να γραφω στα forums.

Πριν καμια ωρα συνδεθηκε παλι ο παλιος μου λογαριασσμος..προλαβα εκανα ενα ποστ εδω και μετα αποσυνδεθηκε παλι.

Αυτη τη στιγμη σας γραφω απ το πισι του paris.

Yποψην το torrent το ειχα κατεβασει πριν τα Χριστουγεννα και ο tracker ειναι του Torrentbox

Κοίτα να πάρεις πίσω τα λεφτά σου και μακριά από ACN.

Και γενικώς μακριά από όποιοδήποτε παίζει παιχνίδια πάνω στη δική μας καμπούρα.

Ας φτάσει η DSL στα 15 ευρώ το μήνα, το DVD στα 10 και τα CD στα 5 (ακούς εκεί CD στο itunes με 10 ευρώ!!! χωρίς κανένα κόστος συσκευασίας, διανομής κλπ κλπ) και μετά ας βγουν να μιλήσουν όλοι για νομιμότητα. Αλλά βγαίνω εκτός θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ψάξε την σύμβαση που υπέγραψες όταν έκανες την σύνδεση. Εκεί κατά πάσα πιθανότητα λέει για ποιούς λόγους η ACN μπορεί να καταγγείλει την σύμβαση και να σου διακόψει τη σύνδεση.

 

Δες αν γράφει κάτι σχετικο με την περίπτωσή αυτή. Αν ναι (όπως πχ. ότι η ACN δικαιούται να διακόψει την σύνδεση σε περίπτωση που διακινείς παράνομα περιεχόμενο) τότε δεν νομίζω ότι μπορείς νομικά να κάνεις πολλά πράγματα εκτός από το να διεκδικήσεις όποια χρήματα έχεις προπληρώσει.

 

Σε κάθε περίπτωση άλλαξε provider...

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε φιν και συ απ'ολους τους προβάιντερ, στιν εησιέν πήγες? :geek:

τεσπαν το μόνο που'χεις να κάνεις μιας κ σου κάναν τέτοιο χουνέρι είναι να ζητήσεις ΟΣΟ υπόλοιπο σου χρωστάνε σε χρήματα και γεια σας γι'αλλες πολιτείες = παροχέα...

και μην ανησυχείτε... έχει να χάσει ΠΟΛΛΗ υποψήφια πελατεία η εν λόγω εταιρεία... ίσως να έβγαλε και μόνη της τα ματάκια της με τα ίδια τα χεράκια της... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

etsi onomazotan to torrent?

Back to the Future Part I [DVDShrink] [MLW].torrent

Ναι χωρις το MLW νομιζω αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος.

Γραφω απ το πισι του Pari.Εχω κανει καταληψη βασικα :P

FinN

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν αυτό γίνει σύστημα θα οδηγήσει σε μεγάλο κραχ πιστεύω τους ISPs τώρα τι να πω για την MPAA και την RIAA.

Ότι και να κάνετε, θα είμαστε ένα βήμα μπροστά! ;)

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες: 1. Γιατι η Columbia δεν μηνυσε τον χρηστη (ευτυχως) και τα εχωσε στην ACN? Στο κατω κατω το τι θα καταβασει ο Finn και ο καθε Finn ειναι δικο του θεμα και οχι της ACN. 2. Γιατι του εκοψαν αμεσως την συνδεση και δεν τον ειδοποιησαν πρωτα? Υπαρχει στη συμβαση ορος που απαγορευει το κατεβασμα παρανομων αρχειων?Και κατι τελευταιο. Καλα εμεις στη Ελλαδα, στις αλλες χωρες που εχουν ταχυτητες διπλασιες και τριπλασιες και κατεβαζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, τι θα κανουν? Θα κλεισουν ολους τους λογαριασμους?
Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες: 1. Γιατι η Columbia δεν μηνυσε τον χρηστη (ευτυχως) και τα εχωσε στην ACN? Στο κατω κατω το τι θα καταβασει ο Finn και ο καθε Finn ειναι δικο του θεμα και οχι της ACN. 2. Γιατι του εκοψαν αμεσως την συνδεση και δεν τον ειδοποιησαν πρωτα? Υπαρχει στη συμβαση ορος που απαγορευει το κατεβασμα παρανομων αρχειων?Και κατι τελευταιο. Καλα εμεις στη Ελλαδα, στις αλλες χωρες που εχουν ταχυτητες διπλασιες και τριπλασιες και κατεβαζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, τι θα κανουν? Θα κλεισουν ολους τους λογαριασμους?

 

Πιο οικονομικό και άμεσο. Τα χώνει στον provider, ο οποίος τρομοκρατείται ο οποίος τα χώνει στον πελάτη, που επίσης μπορεί επίσης να τρομοκρατηθεί και να παρασύρει και γνωστούς του. Μόνο με λίγα τηλεφωνήματα/email. Πολύ πιο οικονομικό από μία δικαστική διαμάχη ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

φιλε shodanjr_gr

το μόνο που κατάφερε η AltecΤelecom είναι να διώξει υποψήφιους πελάτες,

πχ εμένα, μιας και αύριο τελειώνει η σύνδεσή μου και δεν πρόκειται να απευθυνθώ σε AT.

Όχι, δεν κατεβάζω ταινίες. Μου αρέσει να τις αγοράζω αυθεντικές με την DVD θηκούλα, τα ωραία συνοδευτικά χαρτάκια, το ολόγραμμα αυθεντικότητας για την συλλογή μου!

Δεν με πειράζει που τις αγοράζω ακριβά γιατί είναι το χόμπυ μου αυτό.

Το σίγουρο ομως είναι οτι δεν πρόκειται να παω σε μια εταιρία που συμπεριφέρεται με τέτοιο τρόπο στους συνδρομητές της.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? βασικά οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες πάνω στην DSL.

 

Ποιος ο λόγος, αν πιστεύεται ότι κρύβεται η Colombia από πίσω, να μην συμβαίνουν παρόμοια θέματα και με άλλους providers?

 

Βασικά σκεφτόμουν κι εγώ μήπως έβαζα DSL σε κανένα μήνα. Αλλά με αυτά που διαβάζω... για TEE έλεγα μιας και έχω έκπτωση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Milame ki egw otan me phre thlefwno o Finn to prwi nomiza oti ekane plaka. Lew ma einai dynaton, edw einai Ellada. Ase pou den exw diavasei pouthena kati analogo.. Alla afou eida oti epimenei, oti milouse olh mera mazi tous sto thlefwno shmera, oti den exei net, oti tou lene gia Columbia ktl e den mporw na mhn to pistepsw..

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχει τύχει να σας τα πω μια και καλή για να μην μπερδευεστε.

1. η εταιρία που έχει την ταινία ΧΥΖ βρίσκει στο δίκτυο μια κόπια της ταινίας σε p2p.

2. Μπαίνει και αυτή στην ουρά. Μόλις κάποιος client παρει από αυτούς ή (ακόμα καλύτερα) τους δώσει κομμάτι καταγράφει την Ip/port ονομα αρχείου ημερομηνία

3. Στέλνει email στον κατοχο της Ip (ACN,Otenet,HOL,ktl) και του λέει την ταδε ωρα μερα στην ταδε ιπ/πορτ καποιος ειχε παράνομα το ταδε αρχείο που όμως εμείς έχουμε τα δικαιώματα. (δεν γράφει η columbia.fox κτλ γράφει μια εταιρία (δεν θυμάμαι το όνομα) που τους εκπροσωπεί.

4. Tου ζητάει ο συγκεκριμένος χρήστης που ήταν συνδεδεμένος εκείνη την δεδομένη χρονική στιγμή :

α) να χασει το λογαριασμο του

β) να μην μπορει να ξανααποκτήσει πρόσβαση ιντερνετ μεσω αυτής της εταιρίας

κτλ κτλ

και αμα δεν τα κανετε αυτά εμείς θα κινηθούμε εναντίον του παρόχου.

Κάπου πρέπει να έχω ένα αντίγραφο από τέτοιο email. αν το βρω, σας το βάζω να το δείτε...

~j77
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα αν ηταν απο αλλο χρηστη το αρχικο ποστ, θα το θεωρουσα πλακα. Επειδη ο Finn εχει παρελθον στο site αυτο και δε νομιζω να μας δουλευει, απλα πιστευω οτι καποιος του εκανε πλακα και ψαρωσε...

:)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα αν ηταν απο αλλο χρηστη το αρχικο ποστ, θα το θεωρουσα πλακα. Επειδη ο Finn εχει παρελθον στο site αυτο και δε νομιζω να μας δουλευει, απλα πιστευω οτι καποιος του εκανε πλακα και ψαρωσε...

:)

 

Μα αφου λεει οτι του κοψανε και τη συνδεση... :o

Link to comment
Share on other sites

KostasV den pistevw na exei synomothsei oloklhrh h ACN enantion tou Finn kai na tou kanei plaka. To gegonos einai oti o Finn den exei net apo to prwi, oti milhse mazi tous sto thlefwno polles fores kai mprosta mou kai to provlhma einai yparkto. Farsa/ plaka APOKLEIETAI!

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Και εξηγησα γιατι ποσταρω παλι απο ACN..

Στο adslgr.com πιστευουν οτι συνωμοτησα και με τον παρη..ελεος

 

Nα προσθεσω και κατι αλλο το οποιο θυμηθηκα μολις τωρα.

Μολις με πηραν τηλεφωνο και μου τα πανε για πρωτη φορα ειχα τρελα νευρα και οταν μου ειπε οτι μπορω να μιλησω στο νομικο τμημα ειπα οχι δε θελω θα βρω αλλη εταιρια.Μετα το σκεφτηκα ξανα και πηρα την εξυπηρετηση πελατων τους και τους ειπα τι παιζει και μου λεει "finn e?" χωρις να πω τπτ εγω..Λες κι ημουν η πρωτη τους περιπτωση και το ξεραν ολοι εκει μεσα

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...