Jump to content

Mου έκοψαν την DSL επειδή κατέβαζα παράνομο υλικό!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά με συγχωρείτε... διαβάζω οτι το bittorrent είναι παράνομο επειδή μπορεί να γίνει διακίνηση παράνομου υλικού μέσω αυτού. Και αναρωτιέμαι:

 

1) με την ίδια λογική δεν είναι παράνομα τα video και τα ραδιοκασετόφωνα (γιατί μπορείς να γράψεις ραδιοφωνικές εκπομπές); Να τα απαγορέψουμε κι αυτά τότε; Επίσης, κυκλοφορούν και νομιμότατα μηχανήματα που αποθηκεύουν ταινίες σε MPEG από τηλεόραση (δουλεύουν σαν video). Κι αυτά παράνομα; Ποιό είναι το όριο της παρανομίας δηλαδή;

2) πώς ακριβώς θα απαγορευτεί το bittorrent, όταν μάλιστα χρησιμοποιείται νομιμότατα από εταιρείες (π.χ. Blizzard); Ποιός θα αναλάβει την αστυνόμευση αυτή και με ποιά κριτήρια (γιατί στην τελική, ποίος θα παρακολουθεί τους αστυνόμους;)

3) γιατί επικροτείται από μερικούς η τακτική αυτή της ACN; Ποιός της έδωσε το δικαίωμα να διακόπτει τις υπηρεσίες της χωρίς προειδοποίηση, και μάλιστα χωρίς την παρέμβαση νομοθετικού οργάνου; Δεν έχει ο καταναλωτής το δικαίωμα υπεράσπισης; Είναι σαν να μπαίνει η αστυνομία στο σπίτι κάποιου χωρίς ένταλμα "επειδή κάποιος το είπε", να τον φυλακίζει χωρίς να του δίνει δικηγόρο και οι άλλοι να επιδοκιμάζουν

4) τα έσοδα μιας εταιρείας έρχονται από τους πελάτες της... Επί το πλείστον οι πελάτες αυτοί μπορεί να κατεβάσουν κάτι παράνομο... αλλά αυτό το κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών (ακόμα και των εργαζόμενων στην εταιρεία). Τι θα κάνει η εταιρεία δηλαδή; Θα κλείσει όλες τις συνδέσεις των πελατών της; Και μη μου πείτε ότι όλοι έχουν linux και κατεβάζουν free ISOs του Fedora και του Mandrake (και του SuSE και του FreeBSD και και και :p )

5) εφόσον μιλάμε για τη RIAA και την MPAA... ας δούμε και την άλλη άποψη (των δημιουργών δηλαδή). Εταιρείες όπως η Sony, η EMI κλπ κλπ κερδίζουν τρελλά λεφτά σε βάρος των δημιουργών (και των πελατών τους βεβαίως):

http://indi.ca/2003/09/courtney-love-does-the-math-on-the-riaa/

6) ειπώθηκε οτι "κάνουμε ό,τι θέλουμε γιατί είμαστε Ελληνάρες". Είναι κακό δηλαδή να υπερασπίζεται κανείς τα δικαιώματά του ως πολίτης; Στο εξωτερικό κατεβάζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ distros του *nix (Fedora κλπ) με τις DSL τους;

7) επίσης... πρόσφατα αποκαλύφθηκε πως η Microsoft χρησιμοποίησε μια παράνομη κόπια του SoundForge για να φτιάξει τα wave αρχεία του Media Player

http://slashdot.org/article.pl?sid=04/11/13/0036243

http://www.theregister.co.uk/2004/11/13/wmp_sound_warez_claim/

Αυτό γιατί "ξεχάστηκε"; Πρέπει να την πληρώνει πάντα ο καταναλωτής;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά με συγχωρείτε... διαβάζω οτι το bittorrent είναι παράνομο επειδή μπορεί να γίνει διακίνηση παράνομου υλικού μέσω αυτού. Και αναρωτιέμαι:

 

1) με την ίδια λογική δεν είναι παράνομα τα video και τα ραδιοκασετόφωνα (γιατί μπορείς να γράψεις ραδιοφωνικές εκπομπές); Να τα απαγορέψουμε κι αυτά τότε; Επίσης, κυκλοφορούν και νομιμότατα μηχανήματα που αποθηκεύουν ταινίες σε MPEG από τηλεόραση (δουλεύουν σαν video). Κι αυτά παράνομα; Ποιό είναι το όριο της παρανομίας δηλαδή;

 

Που το διάβασες αυτο;

Δεν είδα πουθενά κανέναν να λέει οτι το bittorrent είναι παράνομο.

Το πώς χρησιμοποιείς κάτι ειναι παράνομο.

Με ενα μαχαίρι, μπορεις να κόψεις ψωμί μπορείς και να ξεκοιλιάσεις κάποιον.

Η πράξη είναι παράνομη, το μέσο δεν έχει δική του βούληση.

 

2) πώς ακριβώς θα απαγορευτεί το bittorrent, όταν μάλιστα χρησιμοποιείται νομιμότατα από εταιρείες (π.χ. Blizzard); Ποιός θα αναλάβει την αστυνόμευση αυτή και με ποιά κριτήρια (γιατί στην τελική, ποίος θα παρακολουθεί τους αστυνόμους;)

 

Δεν χρειάζεται να απαγορευτεί τίποτα. Σου απάντησα ήδη.

 

3) γιατί επικροτείται από μερικούς η τακτική αυτή της ACN; Ποιός της έδωσε το δικαίωμα να διακόπτει τις υπηρεσίες της χωρίς προειδοποίηση, και μάλιστα χωρίς την παρέμβαση νομοθετικού οργάνου; Δεν έχει ο καταναλωτής το δικαίωμα υπεράσπισης; Είναι σαν να μπαίνει η αστυνομία στο σπίτι κάποιου χωρίς ένταλμα "επειδή κάποιος το είπε", να τον φυλακίζει χωρίς να του δίνει δικηγόρο και οι άλλοι να επιδοκιμάζουν

 

Εγώ τουλάχιστον, δεν επικροτώ την τακτική της ACN.

Απο την άλλη, έμαθα όταν παρανομώ και με πιάνουν να το παραδέχομαι.

Αν πηγαίνω στην Εθνική με 250 και με σταματήσουν, δεν θα κάτσω ούτε να τους εξηγήσω οτι για αυτό πήρα την Ferrari μου, ουτε οτι με αυτό το βιολί θα χάσουν πελάτες τα διόδια.

Εδώ, το 90% αυτών που μόλις διάβασαν την είδηση έκαναν σαν να πέθανε κάποιος συγγενής τους, δεν έδωσαν δεκάρα για τα προσωπικά δεδομένα, και τις λοιπές μπούρδες. Η απορία τους ήταν πως ειναι δυνατόν να έχεις DSL και να μην έχεις δικαίωμα να κατεβάζεις τα πάντα και να μην σου λέει κανένας και τίποτα.

 

4) τα έσοδα μιας εταιρείας έρχονται από τους πελάτες της... Επί το πλείστον οι πελάτες αυτοί μπορεί να κατεβάσουν κάτι παράνομο... αλλά αυτό το κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών (ακόμα και των εργαζόμενων στην εταιρεία). Τι θα κάνει η εταιρεία δηλαδή; Θα κλείσει όλες τις συνδέσεις των πελατών της; Και μη μου πείτε ότι όλοι έχουν linux και κατεβάζουν free ISOs του Fedora και του Mandrake (και του SuSE και του FreeBSD και και και :p )

 

Συγγνώμη αλλά το επιχείρημα "Αφού όλοι κλέβουν, δεν κάνουμε κάτι κακό", ειναι τόσο ηλίθιο, που δεν θα μπώ κάν στον κόπο.

 

5) εφόσον μιλάμε για τη RIAA και την MPAA... ας δούμε και την άλλη άποψη (των δημιουργών δηλαδή). Εταιρείες όπως η Sony, η EMI κλπ κλπ κερδίζουν τρελλά λεφτά σε βάρος των δημιουργών (και των πελατών τους βεβαίως):

http://indi.ca/2003/09/courtney-love-does-the-math-on-the-riaa/

 

Οι εταιρίες, ειναι εταιρίες, οχι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

O καταναλώτης όμως έχει την δύναμη στα χέρια του.

Δεν θα πέθάνεις κιόλας, αν δεν ακούσεις το τελευταίο CD της Britney Spears.

 

6) ειπώθηκε οτι "κάνουμε ό,τι θέλουμε γιατί είμαστε Ελληνάρες". Είναι κακό δηλαδή να υπερασπίζεται κανείς τα δικαιώματά του ως πολίτης; Στο εξωτερικό κατεβάζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ distros του *nix (Fedora κλπ) με τις DSL τους;

 

Τα ίδια ισχύουν και για το εξωτερικό.

Μόνο που εκεί , η υποκρισία ειναι σε μεγαλύτερο βαθμό.

 

7) επίσης... πρόσφατα αποκαλύφθηκε πως η Microsoft χρησιμοποίησε μια παράνομη κόπια του SoundForge για να φτιάξει τα wave αρχεία του Media Player

http://slashdot.org/article.pl?sid=04/11/13/0036243

http://www.theregister.co.uk/2004/11/13/wmp_sound_warez_claim/

Αυτό γιατί "ξεχάστηκε"; Πρέπει να την πληρώνει πάντα ο καταναλωτής;

 

Ναι η Microsoft το έκανε, γιατι δεν της έβγαιναν τα οικονομικά της για αυτό τον μήνα. Κάτι έξοδα τα παιδιά του Βασίλη, κάτι η υγρασία στο υπόγειο (θέλουν και ένα κάρο χρήματα οι υδραυλικοί στις μέρες μας), δεν της βγήκαν τα νούμερα.

Εγώ απορώ που δεν αγόρασε την εταιρία για να κάνει την δουλειά της.

 

Εμένα δυο πράγματα με ενοχλούν:

α) Η υποκρισία να κάνεις κάτι παράνομο και να έχεις την απαίτηση να μην παρανομούν οι άλλοι εις βαρος σου

β) Η απαξίωση των ανθρώπων που βρίσκονται πίσω απο όλα αυτά και κυριώς των software houses, όπου όλοι νομίζουν οτι το software ειανι τόσο εύκολο πράγμα που δεν έγινε και τίποτα αν τους κατακλέβεις.

 

Ε λοιπόν, δεν ειναι έτσι.

Αν δεν αγοράσατε το 3dMax δεν έγινε και τίποτα, αλλα όταν αντιγράφεται utilities των 30-40 euro, ε ναι αυτό ειναι γαιδουριά. Γιατι απο πίσω τους μπορεί να βρίσκεται μια μικρή εταιρία, που προσπαθεί να επιβιώσει.

Δηλαδη ειναι τόσο κακό να αναγνωρίζεται τους κόπους και τις προσπάθειες των άλλων;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η Microsoft το έκανε, γιατι δεν της έβγαιναν τα οικονομικά της για αυτό τον μήνα. Κάτι έξοδα τα παιδιά του Βασίλη, κάτι η υγρασία στο υπόγειο (θέλουν και ένα κάρο χρήματα οι υδραυλικοί στις μέρες μας), δεν της βγήκαν τα νούμερα.

Εγώ απορώ που δεν αγόρασε την εταιρία για να κάνει την δουλειά της.

 

Την πρόλαβε ήδη η Sony. Το θέμα είναι οτι το γεγονός "ξεχάστηκε" όλως τυχαίως

 

Αν δεν αγοράσατε το 3dMax δεν έγινε και τίποτα

 

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Είναι "σωστό" δηλαδή να κλέβεις από μεγάλες εταιρείες και "λάθος" να κλέβεις από μικρές; Εγώ δεν είπα οτι η πειρατεία είναι καλή, και γνωρίζω πολύ καλά τι κόπο χρειάζεται για να γίνει και το πιο χαζό προγραμματάκι.

 

Και ναι, και η κουτσή Μαρία κατεβάζει παράνομα πράγματα από το Internet, γιατί δεν κόβουν λοιπόν τις συνδέσεις ολονών να τελειώνουμε; Γιατί να υπάρχει "ειδική μεταχείριση";

 

Και συμφωνώ 100% με τα 2 πράγματα που ανέφερες... εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο. Η Discreet δεν περιμένει να βγάλει τα λεφτά του 3DS Max από τον 20άχρονο computerάκια που θα το κατεβάσει για να κάνει μία-δύο χαζομάρες αλλά από τους επαγγελματίες 3d Animators/Designers κλπ...Το ίδιο ισχύει και για το Lightwave, το Maya( του οποίου όμως οι δημιουργοί έχουν κυκλοφορήσει και την ΔΩΡΕΑΝ personal learning edition).

 

Από την άλλη η εταιρία που έχει βγάλει το x ή y utility για mp3 encoding ή δεν ξέρω και γω τί, περιμένει λεφτά από τον κάθε χρήστη του προγράμματός της αφού ο καθένας αποκομίζει "έργο" από αυτό...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω πρεπει να παω ισοβια μεσα ετσι και δουν τι εχω μεσα στον υπολογιστη μου :lol: :lol: αυτα γινονται μονο στο αμερικα και αυτο διοτι δεν ξερουν τι παει να πει <<ειμαι εξυπνος>> :whistle: αυτα
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: αυτα γινονται μονο στο αμερικα και αυτο διοτι δεν ξερουν τι παει να πει <<ειμαι εξυπνος>> :whistle: αυτα

 

i erotisi einai... pio xazos einai o apla xazos 'i o eksipnos pou afinei ton xazo na kanei oti thelei pano tou...?

to xazos kai eksipnos einai mia afirimeni enoia...

 

kai prosopika ego de tha ithela pote cd mou 'i mousiki mou 'i live mou na to do sta xeria enos mavrou na to poulaei gia 3euro... tha proteimousa na plironontai oi kopoi mou... kai oxi o kopos tou mass copy...

an me piasoun de tha vrizo (isos paraponetho pou de me proidopoiisan prin me karfosoun)... giati eimai ipefthinos ton prakseon mou...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω πρεπει να παω ισοβια μεσα ετσι και δουν τι εχω μεσα στον υπολογιστη μου :lol: :lol: αυτα γινονται μονο στο αμερικα και αυτο διοτι δεν ξερουν τι παει να πει <<ειμαι εξυπνος>> :whistle: αυτα

 

Και απο την εξυπνάδα μας, να φάει και η γελάδα μας...

Μπράβο, μπράβο.

Και εγώ που νόμιζα οτι οι έξυπνοι ειναι αυτοί που φτιάχνουν τα προγράμματα.

Καλα που μου το'πες, και τώρα οι έξυπνοι ειναι αυτοί που τα κλέβουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμ-φορουμιτες,

 

Επειδη το θεμα με την ACN καπου εδω τελιωνει, θα παρακαλουσα ο πολυ ενδιαφερον διαλογος περι νομιμου λογισμικου να συνεχιστει στους Τεχνολογικους Προβληματισμους.

 

Δε κλειδωνω το τοπικ αυτο ετσι ωστε να χρησιμοποιηθει για περαιτερο εξεληξεις στο τοπικ του θεματος μονο.

 

Thanks :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο. Η Discreet δεν περιμένει να βγάλει τα λεφτά του 3DS Max από τον 20άχρονο computerάκια που θα το κατεβάσει για να κάνει μία-δύο χαζομάρες αλλά από τους επαγγελματίες 3d Animators/Designers κλπ...Το ίδιο ισχύει και για το Lightwave, το Maya( του οποίου όμως οι δημιουργοί έχουν κυκλοφορήσει και την ΔΩΡΕΑΝ personal learning edition).

 

Από την άλλη η εταιρία που έχει βγάλει το x ή y utility για mp3 encoding ή δεν ξέρω και γω τί, περιμένει λεφτά από τον κάθε χρήστη του προγράμματός της αφού ο καθένας αποκομίζει "έργο" από αυτό...

 

To σωστό απο την πλευρά του χρήστη ειναι να μην αντιγράφει τίποτα.

Το σωστό απο την πλευρά των εταιριών, ειναι να παρέχουν light versions των προγραμμάτων τους (δεν ειναι υποχρεωμένες αλλά ειναι πραγματικά εύκολο, και ειναι για το δικό τους καλό, αργότερα ο φοιτητής/μαθητής/επαγγελματίες θα έχει κολλήσει με το συγκεκριμένο προιόν και θα το προτιμάει).

 

Απο την άλλη χαίρομαι, που κάποιοι καταλαβαίνουν οτι η μπάλα τους παίρνει όλους, δεν γινεται να την πληρώνουν μόνο οι μεγάλοι με αυτόν τον τρόπο.

 

Για μουσική, ταινίες το πράγμα ειναι μπερδεμένο, έχουν μερίδιο ευθύνης και οι δισκογραφικές εταιρίες και τα μεγάλα studio, αλλά και πάλι το κόστος δεν νομίζω οτι μπορεί να φτάσει στα 3 euro που πουλάει τα cd ενας Μαύρος Πητ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ό,τι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα κ μπορώ να πως ότι έχει πολύ ενδιαφέρον η συζήτησή σας…………..

Κάποιες απορίες μου έχουν μείνει κ θα ήθελα να τις εκφράσω….

Ποιος νομιμοποιεί κ με ποιόν τρόπο τον πάροχο να ελέγχει την χρήση που κάνει ο χρήστης στο internet;

Επίσης πως νομιμοποιείται να κρατά ιστορικό (κ αλήθεια για τί χρονικό διάστημα; ) της χρήσης αυτής του κάθε χρήστη;

Τέλος δεν νομίζω, όσο κ να προσπαθήσουν κάποιοι, να καταφέρουν να περιορίσουν το internet. Είναι από τα τελευταία οχυρά ελευθερίας (ως έτσι ξεκίνησε κ τέτοιο πρέπει να παραμείνει ) ασχέτως εάν έχει δεχθεί πλήγματα οφείλουμε να το διατηρήσουμε ………

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα των αρχαίων συγγραφέων που διδάσκονται κατά κόρον στα Αμερικανικά κ όχι μόνο, σχολεία κ πανεπιστήμια…..

Πώς εκμεταλλεύονται την σοφία τόσων χρόνων κ με ποιο τίμημα; Ποιός ορίζει το ανεκτίμητο κόστος; Δεν θεωρώ ότι πληρώνουν…… κ μάλιστα αδρά - αδρότατα όπως ίσως…;;;; θα όφειλαν…;;;;;;;;

Πώς νομιμοποιούνται να κάνουν κάκιστες ταινίες!!!!!…. τις γραφές των αρχαίων ενίοτε κ την ιστορία τους;;; κ με τίνος την άδεια;

http://farm3.static.flickr.com/2093/2478967542_a49d53bd5e_o.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διδάγματα μέχρι τούδε

 

1. Κανείς δεν φταίει για τίποτα. Την ευθύνη την έχει πάντα o άλλος

2. Για όλα τα κακά του κόσμου φταίνε οι Αμερικάνοι.

3. Οι Αμερικάνοι ειναι Μαλ--ες, οι Ελληνάρες είναι διάνοιες.

4. Εμείς είμαστε μάγκες και δεν μας τη βγαίνει κανένας

 

Ρητορικά ερωτήματα.

(σε αντιπαράθεση με τα παραπάνω)

1. Πόσους αιώνες θα χρειαστεί για να ωριμάσει ο νεοέλληνας?

2+3. Οι Αμερικάνοι είναι όντως πολύ μαλ***ς.

α) Εκεί ο καταναλωτής έχει δικαίωμα να επιστρέψει το προιον και να πάρει τα λεφτά του πίσω.

β) Αν πάθει κάτι εντός εγγύσης ή σου δίνουν καινούριο η στο φτιάχνουν σε 24 ωρες

γ) Εκεί ο πελάτης πάντα έχει δίκιο

δ) Άμα πας στα starbucks και δεν έχουν τον καφέ που ζήτησες, σου δίνουν ό,τι πάρεις δωρεάν. Εδώ σε οποιαδήποτε καφετέρια.εστιατόριο πας, αν στα φέρουν λάθος, θα σου τη βγει και από πάνω ο σερβιτόρος, οτί εσύ δεν θυμάσαι καλά.

ε) εκεί, άμα περιμένεις σε δρόμο και το φανάρι για τους πεζούς είναι κόκκινο, θα περιμένουν να περάσεις. Εμείς στην Ελλάδα είμαστε πιο έξυπνοι, περνάμε με κόκκινο και βρίζουμε και τον πεζό που είχε την θρασύτητα να νομίζει οτι το πράσινο του δικού του φαναριού του δίνει το δικαίωμα να περάσει

 

4) Γι'αυτο τα τουρκάκια ετοιμάζονται να πάρουν τον αντιτρομοκρατικό Νατοϊκό έλεγχο του Αιγαίου, γιατί οι δικοί μας ασχολούνται ακόμα με τις μακέτες, τις τατιάνες και τους μπόμπολες. Η ελευθεροτυπία τέτοια είδηση την είχε ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΛΙΔΑ. αυτή είναι η μαγκιά μας... Να ασχολούμαστε με τις τρίχες που μας πασάρουν οι αντιπρόσωποί μας στον ναό της δημοκρατίας το κοινοβούλιο... Να τρώγονται ΠΑΣΟΚ κ ΝΔ για το ποιος θα μπορέσει να φάει τα περισσότερα... και να τους πληρώνουμε και πόσα μύρια για "αποζημίωση" μηνιαίως γιατί έχουν έξοδα οι καλοί μας... πρέπει να πιάσουν σπίτι στο κολωνάκι και να αγοράζουν μπάφο στα παιδάκια τους...

 

Αλλά την έχουμε ΕΤΟΙΜΗ την απάντηση .

 

Πάμε, όλοι μαζί...

( Insert 1,2,3,4 ) :

 

(1) Δεν φταίμε εμείς, οι τούρκοι φταίνε,

(2,3) αλλά οι τούρκοι είναι αδέρφια μας, αυτά τα πουστάκια οι αμερικάνοι φταίνε που τους τα χάρισαν,

(4) αλλά άμα γουστάρουν ας κάνουν πως μας τη μπαίνουν οι τούρκοι.

 

 

Αχ....

 

Η μπουρζουαζία της Τατιανοειδούς μπουζικαρίας (*) δυστυχώς δεν αλλάζει νοοτροπία. Και αν βρεθούν μερικές φωνές για αλλαγή προς την σωστή κατεύθυνση θα καταπνιγούν από το κατεστημένο της σαπίλας, της μοδάτης πλεον διαφθορας. Η Ελλάδα είναι ασθενής σε σηπτικό shock και δεν τη βλέπω να ανανήπτει, γιατί ο νεοέλληνας δεν αλλάζει τη στραβή τη γκλάβα του. :(

 

Να θυμηθώ τον Χαρυ Κλύν.

 

" Δεν μπορώ να καταλάβω, πώς είναι δυνατόν, ένας τόσο μικρός λαός, σε ένα τόσο μικρό χρονικό διάστημα, να έχει κάνει τόσες πολλές μαλ... "

~j77
Link to comment
Share on other sites

To σωστό απο την πλευρά του χρήστη ειναι να μην αντιγράφει τίποτα.

Το σωστό απο την πλευρά των εταιριών, ειναι να παρέχουν light versions των προγραμμάτων τους (δεν ειναι υποχρεωμένες αλλά ειναι πραγματικά εύκολο, και ειναι για το δικό τους καλό, αργότερα ο φοιτητής/μαθητής/επαγγελματίες θα έχει κολλήσει με το συγκεκριμένο προιόν και θα το προτιμάει).

 

Απο την άλλη χαίρομαι, που κάποιοι καταλαβαίνουν οτι η μπάλα τους παίρνει όλους, δεν γινεται να την πληρώνουν μόνο οι μεγάλοι με αυτόν τον τρόπο.

 

Για μουσική, ταινίες το πράγμα ειναι μπερδεμένο, έχουν μερίδιο ευθύνης και οι δισκογραφικές εταιρίες και τα μεγάλα studio, αλλά και πάλι το κόστος δεν νομίζω οτι μπορεί να φτάσει στα 3 euro που πουλάει τα cd ενας Μαύρος Πητ.

Υπάρχουν για ΟΛΑ τα προγράμματα light versions και είναι και απολύτως δωρεάν. Όχι??? Σοβαρά??? Τότε γιατί οι 9 στους 10 χρησιμοποιούν windows? Και άλλοι τόσοι πάλι MS Office και ας είναι το Open Office κορυφή???

 

Γιατί πολύ απλά οι εταιρίες αντί να κάθονται να περιορίζουν, να κλειδώνουν και να ξεκλειδώνουν τα προγράμματά τους κάνουν κάτι πολύ καλύτερο και απλούστερο: Τα στραβά μάτια σε όλους εμάς που το παίζουμε έξυπνοι και μας αφήνουν να νομίζουμε ότι τους κλέβουμε. Αν η Microsoft δεν είχε επί 10 χρόνια το office με κωδικούς της πλάκης (123-4567-φτου και βγαίνω) πόσοι θα το ήξεραν? Πόσοι θα το έβαζαν στις επιχειρήσεις τους? Και πόσο δύσκολο θα ήταν να μην το χρησιμοποιείς και να ζεις χωρίς αυτό?

 

Αν το Photoshop δεν αντιγραφόταν τόσο εύκολα επί τόσα χρόνια ποιος θα το χρησιμοποιούσε πλην των ατελιέ????

 

Ή μήπως η Macromedia είναι μία χαζή εταιρία και κάθε έκδοση του Dreamweaver και του Flash αντιγράφεται πιο εύκολα από την προηγούμενη????

 

Και για να μην γίνουμε και ξέφραγο αμπέλι μία φορά στο τόσο βάζουμε μέσα και καμία παρέα δύσμοιρων χάκερ/κράκερ/κλπ κλπ :mad:

 

Και όταν φυσικά το προϊόν μας μπορεί να δίδεται επί χρήμασι (βλ. συμφωνίες ΟΕΜ για τα Windows) ή απαραίτητο (Photoshop) ή απλά χωρίς τραγικά λάθη (Office 2003) τότε του πατάμε και ένα σωρό κλειδώματα/ενεργοποιήσεις και δε συμμαζεύεται και άντε αντέγραψέ το αν είσαι ο λεγόμενος μέσος χρήστης :(.

 

Συμφωνώ και εγώ τέλος, πως είναι γαϊδουριά να αντιγράφεις προγράμματα των $30 (πόσο είναι στο κάτω κάτω? Ούτε €22,00. Κάποιοι βασίζουν τις ελπίδες τους για κάτι καλύτερο πάνω σε αυτά τα προγραμματάκια :cool:. Και αν όχι όλα, τουλάχιστον ας μην κλέβουμε αυτά που χρησιμοποιούμε κατά κόρον. Ε, και όταν ο πρωτοπόρος και ρομαντικός προγραμματιστής μας βγει Bill Gates, ας είναι καλά η DSL ;) . Έτσι και αλλιώς πάλι για αυτόν δε θα δουλεύουμε?)

Link to comment
Share on other sites

1) ο KostaV έκανε ένα ποστ στην προηγούμενη σελίδα και από κει και κάτω όλοι τον αγνοήσατε...:!:

2) Alfa156 και mentality είστε εκτός Ο.Π.Χ με προσωπικούς χαρακτηρισμούς, offtopic posts , ειρωνίες και προσβλητικά σχόλια...:!:

για να δούμε...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Τι ομορφο που ειναι να λες κατι ευγενικα, και να σε γραφουν ολοι μεγαλοπρεπως........

 

Δηλαδη ο μονος τροπος να μη ποσταρετε καπου ειναι να ειναι κλειδωμενο το thread?

Ιδιαιτερες ευχαριστιες στους metality και alfa 156 που αγνοησαν 2 ποστ του Nikos_S3 για να κανουν το σκυλοκαβγα τους.

 

Οκ λοιπον λουκετακι.... Ειναι τοσο ευκολο....

Επισης τα προσβλητικα - υβριστικα - ανουσια ποστ φυγανε.

 

Η συνεχεια οπως ειπα και πριν στους Τεχνολογικους Προβληματισμους....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτό νομίζω ότ έχει σχέση με το θέμα μας, ε? ;)

 

http://www.pcinfo.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=225

exei sxesi... alla kai pali mporei na zitisei oxi ta stoixeia... alla to kopsimo tis IP kai itin enimerosi tou xristi na stamatisei tin paranomi diakinisi...

nai men ta prosopika dedomena einai arpita... alla kai i peiratia sinexizei na diokete...

kai to vrisko apolitos katanoito...

 

pao na do se ti poiotita katevike to Constantine! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Finn που βρίσκεσαι? Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι το RAM Μαρτίου αφιερώνει στην ιστορία σου 6 σελίδες με τίτλο "Ποιος αστυνομεύει το διαδίκτυο?" και αναφέρει ότι η "Αρχή για τη διασφάλιση του απορρήτου των επικοινωνιών" (ΑΔΑΕ) επιθυμεί να ακούσει τις απόψεις σου...
Link to comment
Share on other sites

Η καταγραφή των traffic data αποτελεί αρχείο προσωπικών δεδομένων και είναι νόμιμη μόνον υπο προυποθέσεις. Στην περίπτωση σου δεν δημοσιοποιήθηκαν τα προσωπικά σου δεδομένα σε τρίτο, καθότι πήραν μόνον εσένα τηλέφωνο.

Στο ερώτημα εάν η καταγραφή δεδομένων κίνησης (traffic data) αποτελεί υποκλοπή, η απάντηση είναι νομικά αρκετά περίπλοκη και συνδεέται με όσα ανέφερα παραπάνω για την σύννομη επεξεργασία προσωπικών δεδομένων.

Το σίγουρο είναι ότι άνευ εντάλματος δεν μπορεί η εταιρία να παραδώσει σε τρίτους τα δεδομένα.

Η προσωπική μου γνώμη ως νομικού είναι ότι η προληπτική καταγραφή των δεδομένων που αφορούν στο περιεχόμενο μιας τηλεπικοινωνιακής διαδικασίας δεν αποτελούν δεδομένα κίνησης και επομένως δεν νομιμοποιείται ο ISP να τα συλλέξει και καταγράψει.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ είμαι κι εγώ!

Το διάβασα το RAM Μαρτίου αλλά διστάζω να τηλεφωνήσω στην ΑΔΑΕ..Εσείς τι προτείνετε?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ είμαι κι εγώ!

Το διάβασα το RAM Μαρτίου αλλά διστάζω να τηλεφωνήσω στην ΑΔΑΕ..Εσείς τι προτείνετε?

 

Εγω πιστευω οτι αν θελουν να σε βρουν πραγματικα μπορουν να σε βρουν. Τωρα αν θελεις να τους παρεις τηλ εσυ δεν βρισκω κατι κακο στο να κανετε μια συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

re paidia de dimosiefthike tipota apo ta stoixeia tou... oi idies oi etairies mpenoun sta torrent kai vlepoun ip's pou kanoun upload kai stelnoun idopoiiseis stous isp... kai oi isp's kleidonoun accounts giati alios an sinexisei apo to idio ip i diakinisi peftei minisi kai ston isp kai ston xristi apo etairies pou de tha sikosei oute i tsepi tou ISP oute i diki sas...

to upload paranomou ilikou oso kai na sas kakofenete... EINAI PARANOMO GIATI EINAI DIAKINISI!...

to download... oso paranomo kai an einai... einai prosopiko sas aporito... apagorevete na sas elegxoun...

Link to comment
Share on other sites

re paidia de dimosiefthike tipota apo ta stoixeia tou... oi idies oi etairies mpenoun sta torrent kai vlepoun ip's pou kanoun upload kai stelnoun idopoiiseis stous isp... kai oi isp's kleidonoun accounts giati alios an sinexisei apo to idio ip i diakinisi peftei minisi kai ston isp kai ston xristi apo etairies pou de tha sikosei oute i tsepi tou ISP oute i diki sas...

to upload paranomou ilikou oso kai na sas kakofenete... EINAI PARANOMO GIATI EINAI DIAKINISI!...

to download... oso paranomo kai an einai... einai prosopiko sas aporito... apagorevete na sas elegxoun...

Αυτό με τις εταιρείες που βλέπουν IP κλπ, μπορεί να γίνει και σε άλλες p2p μεθόδους (πχ DC++), ή μόνο στα torrent;

Link to comment
Share on other sites

sto dc++ elegxeis ti tha doseis... opos kai sta perissotera p2p...

genika oti kaneis upload mporei na dioxthei poinika kai ksexaste ta prosopika sas aporita giati proexei to adikima tis diakinisis...

apla logo oti me ta bittorent epathan ti megaliteri plaka (giafto kai kleinoun ta site to ena meta to allo) empenan oi etairies... ea games, ms, eidos, wb klp... mesa sta torrent kai kategrafan ip...

emena prosopika me eixe stamparei i eidos mia fora... kai i wb mia alli...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...