Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To 3d touch είναι θέμα hardware

Τελικά έχει 3D touch; Αν κι ακούγεται θα το εγκαταλείψουν.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Τελικά έχει 3D touch; Αν κι ακούγεται θα το εγκαταλείψουν.

 

Εγκαταλείπουν το hardware του 3D touch (δλδ τους αισθητηρες πίεσης στα πάνελ αφής, που κρίνονται ακριβοί) και ενσωματώνουν τα πάντα στο Long press/haptic touch (παρατεταμένο άγγιγμα). Πλέον ΟΛΑ τα iPhones θα κάνουν ό,τι και τα ακριβά-νεώτερα iPhones ακόμα και χωρίς "ειδική" οθόνη για πίεση.

Το 3D touch γίνεται απλώς long press/haptic touch

Link to comment
Share on other sites

3d touch δεν έχει γιατί δεν το υποστηρίζει το hardware. Το 3d touch καταλαβαίνει την πίεση που βάζεις στο παρατεταμένο πάτημα και σου βγάζει διαφορετικές επιλογές για soft και hard press. Με το haptic touch το τηλέφωνο απλά αντιδρά στο παρατεταμένο πάτημα.

Haptic Touch έχουμε ήδη, αν κάνετε swipe up και μπείτε στο control centre, με παρατεταμένο πάτημα στην κάμερα θα βγάλει επιλογές για selfie, video, QR code και φωτογραφία. Ομοίως στο wifi, στην μουσική, στον φακό κτλ

Απ’ ότι κατάλαβα αυτό πλέον θα υπάρχει και στις home screens.

Link to comment
Share on other sites

3d touch δεν έχει γιατί δεν το υποστηρίζει το hardware. Το 3d touch καταλαβαίνει την πίεση που βάζεις στο παρατεταμένο πάτημα και σου βγάζει διαφορετικές επιλογές για soft και hard press. Με το haptic touch το τηλέφωνο απλά αντιδρά στο παρατεταμένο πάτημα.

Haptic Touch έχουμε ήδη, αν κάνετε swipe up και μπείτε στο control centre, με παρατεταμένο πάτημα στην κάμερα θα βγάλει επιλογές για selfie, video, QR code και φωτογραφία. Ομοίως στο wifi, στην μουσική, στον φακό κτλ

Απ’ ότι κατάλαβα αυτό πλέον θα υπάρχει και στις home screens.

Ακριβώς αυτό,η υλοποίηση του control center πλέον, στο iOS 13,υπάρχει σε όλο το user interface και μέσα στις εφαρμογές του συστήματος της Apple

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχει κάποιος σε δίκτυο Cosmote, ας ενημερώσει αν μπορεί να επιλέξει 2G.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχει κάποιος σε δίκτυο Cosmote, ας ενημερώσει αν μπορεί να επιλέξει 2G.

 

Απο τοτε που βγηκε η επιλογη VoLTE/VoWiFi μπορεις να ρυθμισεις το 4G μονο για δεδομενα,δεδομενα/ομιλια(VoLTE ενεργο) και απενεργοποιηση(2G/3G).

Μονο σε iPhone 5/5c/5s που δεν εχουν VoLTE εχεις 4G/3G/2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση, όποτε εξηγείται ότι στο 5C που έχω με αφήνει να το βάλω σε 2G, ενώ στο SE δεν έχει επιλογή. Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση, όποτε εξηγείται ότι στο 5C που έχω με αφήνει να το βάλω σε 2G, ενώ στο SE δεν έχει επιλογή.

 

Δηλαδή θες να μας πεις ότι το se σου έχει το ίδιο λειτουργικό με το 5c σου ;

Αν ναι τότε είναι περίεργο

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μας πεις ότι το se σου έχει το ίδιο λειτουργικό με το 5c σου ;

Αν ναι τότε είναι περίεργο

Τι εννοείς; Το 5C φοράει 10αρα, το SE είχε 12αρα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Το 5C φοράει 10αρα, το SE είχε 12αρα.

 

Από την στιγμή που έχουν διαφορετικό λειτουργικό είναι λογικό να έχουν διαφορετικές επιλογές.Ο διακόπτης για 2g έπαψε να υπάρχει στην 11.1 αν δεν κάνω λάθος

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει ο χρήστης Tasos19s

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7855585#post7855585

είναι θέμα το αν το κινητό υποστηρίζει VoLTE. Όποτε τα 5/5C/5S έχουν επιλογή 2G διότι δεν υποστηρίζουν VoLTE

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επέστρεψα για να ενημερώσω για το 13.Αρχικά βγήκε και επίσημα η public beta που σημαίνει πως είναι πανεύκολο να χρησιμοποίησετε το νέο λειτουργικό (ΟΧΙ ΣΕ ΒΑΣΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ).Εγώ εδώ και λίγο καιρό έκανα update σε iOS 13 beta2 και ήρθα να πω εντυπώσεις.Πλέον σχεδόν όλες οι εφαρμογές έχουν ενημερωθεί για το 13αρι επομένως δεν αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με την συμβατότητα τους.Όσον αφορά την ταχύτητα μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετική και πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες εμπειρίες σε beta λειτουργικό.Η διαχείριση της μπαταρίας είναι εξαιρετική και η νέα λειτουργία φόρτισης φορτίζει ποιοτικά την μπαταρία και αυτό φαίνεται μέσα και κατά τη διάρκεια της χρήσης.Το Haptic Touch/Long Touch έγινε συνήθεια και ελπίζω να το δούμε σύντομα και σε 3rd party apps.Το swipe τέλειο και μακάρι σύντομα να το βρούμε και στα ελληνικά.Το πιο εντυπωσιακό είναι το dark mode το οποίο το έχω συνεχώς ανοιχτό.Πιστεύω πως θα είναι ένα εξαιρετικό update ειδικά τον Σεπτέμβρη που θα είναι stable

Extra hint (children corner) τα Memojis έχουν την πλάκα τους.

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τη συσκευή μου την έχω ανοικτή 24 ώρες . Στα 3,5 χρόνια μου έχει κάνει το εξής (4-5 φορές τον τελευταίο χρόνο) - χωρίς να επηρεάζεται η λειτουργία της : Εξαφανίζεται η λέξη Cosmote δίπλα απο τις μπάρες του σήματος . Πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να επανέλθει ...

Έχει συμβεί και σε εσάς ;

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή μου την έχω ανοικτή 24 ώρες . Στα 3,5 χρόνια μου έχει κάνει το εξής (4-5 φορές τον τελευταίο χρόνο) - χωρίς να επηρεάζεται η λειτουργία της : Εξαφανίζεται η λέξη Cosmote δίπλα απο τις μπάρες του σήματος . Πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να επανέλθει ...

Έχει συμβεί και σε εσάς ;

 

Εμένα μου το έχει κάνει μια φορά κατά την διάρκεια ταξιδιού (λογικά επειδή έχανε συχνά το σήμα) αλλά πραγματικά δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα.Μετά από 3 ώρες έφτιαξε από μόνο του.Πάντως όπου οι μπάρες ήταν γεμάτες είχα κανονικά δεδομένα

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή μου την έχω ανοικτή 24 ώρες . Στα 3,5 χρόνια μου έχει κάνει το εξής (4-5 φορές τον τελευταίο χρόνο) - χωρίς να επηρεάζεται η λειτουργία της : Εξαφανίζεται η λέξη Cosmote δίπλα απο τις μπάρες του σήματος . Πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να επανέλθει ...

Έχει συμβεί και σε εσάς ;

 

Κάποιο bug είναι ίσως που έχει σχέση με το ios και το σήμα της εταιρείας ή γενικότερα κάποιο κόλλημα

Αν είχες Android θα σου φαινόταν στα 3,5 χρόνια αυτό κάτι μαγικό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο bug είναι ίσως που έχει σχέση με το ios και το σήμα της εταιρείας ή γενικότερα κάποιο κόλλημα

Αν είχες Android θα σου φαινόταν στα 3,5 χρόνια αυτό κάτι μαγικό

 

Στα τρεισήμισι χρόνια και έχεις μόνο αυτό το κόλλημα ,γι’ αυτό δεν ξαναγυρνάω σε Android ,

δυόμιση χρόνια τώρα λες και άνοιξα τώρα της συσκευή !!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το αστείο παιδιά

Υπάρχουν θέματα και στο iOS

Και κολλήματα και κατανάλωση μπαταρίας και πολλοί περιορισμοί

Εγώ δεν μπορώ να κάνω δουλειά είτε μόνο με iOS είτε μόνο με Android

Μου αρέσουν και τα δυο, το κάθε ένα για τα δικα του πλεονεκτήματα και το ένα αλληλοκαλύπτει το άλλο

 

Από το 2007 έχω iPhone. Ποτέ δεν ήταν τέλειο. Ούτε και τώρα είναι και ούτε και θα γίνει

Πολλά προβλήματα κιόλας υπάρχουν σκόπιμα για να μπαίνεις συνέχεια στο κόλπο να αναβαθμίσεις

Αναβαθμιζεις-αρχίζει η συσκευή βαραίνει-η μπαταρία πέφτει πιο εύκολα-οι εφαρμογές και οι λειτουργίες τους μεγαλώνουν και δυσκολεύουν την συσκευή-Οποτε αγοράζεις νέα συσκευή

Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος ύπαρξης των εργοστασίων, να πουλάνε νέες συσκευές

Αλλιώς θα υποστήριζαν ακόμα και σήμερα το iPhone 2g και θα είχαν κλείσει όλες τις γραμμές παραγωγής και σχεδιασμού και εύρεσης και λοιπά και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω πάθει ποτέ. Δοκίμασε πάντως αν φτιάχνει με το να το βάλεις/βγάλεις σε airplane mode

 

Πέτυχε . Ευχαριστώ !

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει μπαταρία για το SE. Τι θα μου συμβουλεύατε; Θα ήταν καλύτερα να την βάλω μετά από κάτι μέρες από την εγκατάσταση του IOS 13 ή δεν έχει σημασία;
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει μπαταρία για το SE. Τι θα μου συμβουλεύατε; Θα ήταν καλύτερα να την βάλω μετά από κάτι μέρες από την εγκατάσταση του IOS 13 ή δεν έχει σημασία;

 

Καμία σημασία δεν έχει

Αρκεί να είναι καλή η μπαταρία και να μην γίνει καμία ζημιά όταν την αλλάξεις

Οι βίδες από οποία τρύπα βγαίνουν να μπουν ακριβώς στην ίδια αλλιώς μέχρι που μπορεί να βραχυκυκλώσει και η μητρική

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλό μήνα.

Χθές αποκοιμήθηκα με το κινητό στο χέρι και έπεσε.Η οθόνη απ'έξω άψογη από μέσα μας άφησε χρόνους (η μισή καθώς η άλλη μισή είναι λειτουργική :lol: ) και έβγαλε και κάτι γραμμές (πάλι μόνο η μισή) και φαντάζομαι οτι θα είναι πρόβλημα του ic chip (αν λέγεται έτσι) θέλω να ρωτήσω αν με την αλλαγή οθόνης θα αλλαχθεί και αυτό για να ξέρω αν αξίζει η επισκευή οθόνης και γενικότερα αν με την αλλαγή οθόνης θα είναι πάλι λειτουργικό (εννοείται μόνο επίσημο service)

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...