Jump to content

Windows 10 Mobile: ήρθαν για να μείνουν ή... θα προσπεράσουν;


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;  

420 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;

    • Εξαιρετικό και πολλά υποσχόμενο μέλλον
      140
    • Έχω αμφιβολίες για την επιτυχία τους
      144
    • Δεν βλέπω μέλλον στο λειτουργικό της Microsoft
      121
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Έχεις Audi και αντιπαθείς τα ιταλικά. Τρέχεις στα φόρουμ να κράξεις την fiat??

 

Σε αυτό το σημείο διαφωνώ και δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική.

 

Το myphone ρωτά : Windows 10 Mobile: ήρθαν για να μείνουν ή... θα προσπεράσουν;

 

Όσοι θεωρούν ότι ήρθαν για να μείνουν ας το πουν εκφράζοντας τα επιχειρήματά τους.

Όσοι θεωρούν ότι ήρθαν για να φύγουν ας το πουν εκφράζοντας τα δικά τους επιχειρήματα.

 

Από που κι ως που η ερώτηση απευθύνεται ή αφορά μόνο τους λάτρεις του λειτουργικού ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οκ, επειδή αυτά τα κάνουν ήδη τα Android, εμείς τι κάνουμε; Αλήθεια τώρα, σκέφτεστε ποτέ μήπως γινόμαστε "οπαδικοι" και εμμενουμε δε υποκατάστατα;

 

Πραγματικά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον ένα θέμα στο οποίο θα παρουσιαστούν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του λειτουργικού.. Μήπως ζητάμε να αποκτήσει όλα τα θετικά των άλλων, χωρίς τα αρνητικά τους; Μήπως όμως αυτό δεν γίνεται και φτάνουμε σε μια εξομοίωση;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το ότι έχει κάποιος λατρεία για κάτι, τι σημασία έχει? Δηλαδή αυτή η λατρεία συνεπάγεται πως το αντικείμενο λατρείας είναι αυτομάτως κορυφαίο? (Μάλλον το αντίθετο, καθώς όταν έχεις λατρεία για κάτι, αυτομάτως σε κάνει και υποκειμενικό/αναξιόπιστο στην κρίση σου γι'αυτό)

 

Υ.γ. Δεν λέω ότι η κάμερα του 950 δεν είναι καλή, κάθε άλλο. Αν δεν είναι κορυφαία, είναι σίγουρα στην 3άδα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχασες εντελώς το νόημα.

1. Τα λειτουργικά δεν ειναι παιδιά μας να τα αγαπάμε. Πηγαίνεις σε οποιο σου αρέσει και σε βολεύει. Δεν έχουμε συγγένεια αίματος με τα λειτουργικά, ούτε δέσμευση μαζί τους. Παίρνουμε ότι μας αρέσει.

2. Γιατί να θέλει να έχει κάποιος κινητό της ms αφού δεν του αρέσει το λειτουργικό της? Μαζόχας είναι?

3. Ολόσωστος σε αυτό. Εμένα με βολεύουν. Άρα έχω λόγο να ασχολούμαι με αυτό που με βολεύει και χρησιμοποιώ. Εσένα σε βολεύει το x. Τι σπαταλάς τον χρόνο σου με κάτι που δεν σου κάνει? Έχεις Audi και αντιπαθείς τα ιταλικά. Τρέχεις στα φόρουμ να κράξεις την fiat??

4. Χαλαρός και ήρεμος ειμαι (πλέον) φίλε μου. Εδώ πεθαίνει κόσμος.....

Σου έδωσα το δικαίωμα μες το τραβηγμένο παράδειγμα να μου τα γυρίσεις :)

το θέμα είναι άλλο, πιο απλό.

δεν μου αρέσουν αυτά τα καμώματα της Μ$ (υποσχέσεις για αναβάθμιση και μετά κωλοτουμπα), δεν μου δίνει το λειτουργικό το 100% αυτού που θέλω... τι σημαίνει αυτό? ότι δεν μπορώ να κρίνω ή και να κατακρίνω, ειδικά από την στιγμή που είχα ελπίδες και όνειρα για κάτι καλό και είχα αποφασίσει να το στηρίξω?

Δεν έχω το δικαίωμα να το ..."παιδεύω" μπας και δω φως?

ένα λειτουργικό είναι, δεν είναι η ζωή μου, μπορώ να το χρησιμοποιώ και να το κρίνω όπως μου αρέσει, μπορώ να λέω την γνώμη μου και μπορώ να ΑΠΑΙΤΩ από την εταιρεία... κάπως έτσι έχουμε βελτιώσεις και πρόοδο.

Και πίστεψε με, αν δεν υπήρχαν οι χρήστες που γκρινιάζουν, ακόμα windows mobile 6,0 θα είχαμε ... και αν τα είχαμε ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα W10 στο 630 μου από πέρυσι τον Φεβρουάριο (ως insider preview) και στο 1020 από τον Δεκέμβριο. Παρόλο που στις τελευταίες τρεις εκδόσεις βελτιώθηκαν ΠΟΛΥ σε ό,τι αφορά την ταχύτητα σε παλιές συσκευές, θεωρώ ότι η Microsoft έπραξε σωστά. Η σύγχυση που θα προκαλούσε σε εκατομμύρια απλούς χρήστες μια αναβάθμιση που θα έφερνε ξαφνική και αναπάντεχη πτώση των επιδόσεων, μαζί με ένα αρκετά διαφορετικό interface στο οποίο όλοι αυτοί οι απλοί χρήστες θα έπρεπε να προσαρμοστούν, θα ήταν πολύ μεγαλύτερη από την απογοήτευση κάποιων που δεν θα πάρουν τα W10 επίσημα στις πάνω από δύο ετών συσκευές τους. Εξάλλου όποιος πραγματικά θέλει μπορεί να τα βάλει. Το 630 μου τρέχει πλέον, όχι απλά W10, αλλά την preview του Redstone, της επόμενης έκδοσης των W10. Την ίδια στιγμή, η βασική μου συσκευή, ένα 950XL, τρέχει την τρέχουσα έκδοση των 10 εξαιρετικά. Πιο ικανοποιημένος από τα W10 δεν θα μπορούσα να είμαι. Εντωμεταξύ, αύριο περιμένω να μου έρθει και το Display Dock, μέσω του οποίου συνδέεις το κινητό στην τηλεόραση και το δουλεύεις σαν να ήταν υπολογιστής με W10.
Link to comment
Share on other sites

Η σύγχυση που θα προκαλούσε σε εκατομμύρια απλούς χρήστες μια αναβάθμιση που θα έφερνε ξαφνική και αναπάντεχη πτώση των επιδόσεων, μαζί με ένα αρκετά διαφορετικό interface στο οποίο όλοι αυτοί οι απλοί χρήστες θα έπρεπε να προσαρμοστούν, θα ήταν πολύ μεγαλύτερη

Κοίτα για το μέγεθος της σύγχυσης το κουβεντιάζουμε. Για τα εκατομμύρια χρηστών τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μέρα με τη μέρα, η εμπιστοσύνη μου προς τη MSFT μειώνεται όλο και περισσότερο. Ακόμα κι αν δεχθώ ότι κάποιες συσκευές, είτε αδύναμες, είτε παλιές, δεν θα πάρουν το νέο λειτουργικό, η MSFT έχασε τελείως τη μπάλα στο θέμα της αναβάθμισης.

Όπως έγραψα και στο άρθρο, η εταιρεία ακόμα σκέφτεται (!!) αν θα δώσει τα Windows 10 Mobile στο Lumia Icon, το αμερικάνικο L930 με τον Snap 800 και 2Gb RAM, δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για το HTC M8 For Windows ένα ακόμα δυνατό κινητό με Snap 801 και 2Gb RAM τη στιγμή που η ίδια η HTC έταζε τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε ότι θα τα πάρει κανονικότατα και τώρα, αφαιρεί την ένδειξη "Windows 10 Mobile upgradable" από το Blu Win JR, μια συσκευή που έχει ακριβώς τα ίδια specs με το L530 εκθέτοντας όχι μόνο την εταιρεία κατασκευής που το παρουσίαζε σαν αναβαθμίσιμο, αλλά και τον ίδιο της τον εαυτό καθώς έτσι κυκλοφορούσε στο Windows Store. :down:

 

Δέχομαι τα σχόλια από κάθε είδους fanboy/υποστηρικτή κ.ο.κ κάθε εταιρείας, αλλά οι κινήσεις της MSFT χαρακτηρίζονται το λιγότερο ως αυτοκαταστροφικές και δείχνουν ασέβεια προς τον καταναλωτή. Χαντακώνει 2 συσκευές με χαρακτηριστικά ναυαρχίδων με το ελλιπέστατο Store των 8.1 και θέλει να θεωρείται και σοβαρή εταιρεία. Ένας κάτοχος HTC M8 με Android μπορεί να κρατήσει τη συσκευή του άλλα 2-3+ χρόνια χωρίς να χρειαστεί αντικατάσταση και ακόμα κι αν μείνει στο Android 6 stock όταν θα έχει κυκλοφορήσει το 8 ή ακόμα και το 9, θα συνεχίζει κανονικά να παίρνει αναβαθμίσεις, σε αντίθεση με το M8 for Windows που μόλις εδραιωθούν τα Windows 10 Mobile, θα μαραζώσει όπως έγινε και με τις μη αναβαθμίσιμες συσκευές Windows Phone 7.5. Ντροπή και μόνο και ελπίζω να αλλάξει τακτική και να δώσει τα 10 έστω και στις δύο αυτές συσκευές.

 

[via] - [via] - [via]

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο διαφωνώ και δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική.

 

Το myphone ρωτά : Windows 10 Mobile: ήρθαν για να μείνουν ή... θα προσπεράσουν;

 

Όσοι θεωρούν ότι ήρθαν για να μείνουν ας το πουν εκφράζοντας τα επιχειρήματά τους.

Όσοι θεωρούν ότι ήρθαν για να φύγουν ας το πουν εκφράζοντας τα δικά τους επιχειρήματα.

 

Από που κι ως που η ερώτηση απευθύνεται ή αφορά μόνο τους λάτρεις του λειτουργικού ;

 

Αν διαβαζες ομως με την σειρά ότι έχε ειπωθεί θα έβλεπες λίγο πιο πάνω ότι έγραψα πως δεν αναφέρομαι στο παρόν θέμα και πως μόνο ως αφορμή στάθηκαν κάποια ποστ ώστε να απαντήσω στο γενικό φαινόμενο ξινιλας που παρατηρείται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέρα με τη μέρα, η εμπιστοσύνη μου προς τη MSFT μειώνεται όλο και περισσότερο. Ακόμα κι αν δεχθώ ότι κάποιες συσκευές, είτε αδύναμες, είτε παλιές, δεν θα πάρουν το νέο λειτουργικό, η MSFT έχασε τελείως τη μπάλα στο θέμα της αναβάθμισης.

Όπως έγραψα και στο άρθρο, η εταιρεία ακόμα σκέφτεται (!!) αν θα δώσει τα Windows 10 Mobile στο Lumia Icon, το αμερικάνικο L930 με τον Snap 800 και 2Gb RAM, δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για το HTC M8 For Windows ένα ακόμα δυνατό κινητό με Snap 801 και 2Gb RAM τη στιγμή που η ίδια η HTC έταζε τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε ότι θα τα πάρει κανονικότατα και τώρα, αφαιρεί την ένδειξη "Windows 10 Mobile upgradable" από το Blu Win JR, μια συσκευή που έχει ακριβώς τα ίδια specs με το L530 εκθέτοντας όχι μόνο την εταιρεία κατασκευής που το παρουσίαζε σαν αναβαθμίσιμο, αλλά και τον ίδιο της τον εαυτό καθώς έτσι κυκλοφορούσε στο Windows Store. :down:

 

Δέχομαι τα σχόλια από κάθε είδους fanboy/υποστηρικτή κ.ο.κ κάθε εταιρείας, αλλά οι κινήσεις της MSFT χαρακτηρίζονται το λιγότερο ως αυτοκαταστροφικές και δείχνουν ασέβεια προς τον καταναλωτή. Χαντακώνει 2 συσκευές με χαρακτηριστικά ναυαρχίδων με το ελλιπέστατο Store των 8.1 και θέλει να θεωρείται και σοβαρή εταιρεία. Ένας κάτοχος HTC M8 με Android μπορεί να κρατήσει τη συσκευή του άλλα 2-3+ χρόνια χωρίς να χρειαστεί αντικατάσταση και ακόμα κι αν μείνει στο Android 6 stock όταν θα έχει κυκλοφορήσει το 8 ή ακόμα και το 9, θα συνεχίζει κανονικά να παίρνει αναβαθμίσεις, σε αντίθεση με το M8 for Windows που μόλις εδραιωθούν τα Windows 10 Mobile, θα μαραζώσει όπως έγινε και με τις μη αναβαθμίσιμες συσκευές Windows Phone 7.5. Ντροπή και μόνο και ελπίζω να αλλάξει τακτική και να δώσει τα 10 έστω και στις δύο αυτές συσκευές.

 

[via] - [via] - [via]

 

Συμφωνώ.

Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα συσκευές τριετίας (920, 925, 820) ή σχεδόν τριετία (1020), ή συσκευές με 512 ram να μείνουν εκτός αναβάθμισης. Με μια απλούστατη προϋπόθεση ομως. Να μη βγαίνει σε κάθε ευκαιρία αυτο ο κολοσσός και να τάζει αναβάθμιση στους πάντες. Τώρα είναι εκτιθέμενη, ανακόλουθη και δίκαια την κατακραζουμε στα σχετικά νήματα. Ακόμα πιο δίκαια πολλοί θα της γυρίσουν την πλάτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σου έδωσα το δικαίωμα μες το τραβηγμένο παράδειγμα να μου τα γυρίσεις :)

το θέμα είναι άλλο, πιο απλό.

δεν μου αρέσουν αυτά τα καμώματα της Μ$ (υποσχέσεις για αναβάθμιση και μετά κωλοτουμπα), δεν μου δίνει το λειτουργικό το 100% αυτού που θέλω... τι σημαίνει αυτό? ότι δεν μπορώ να κρίνω ή και να κατακρίνω, ειδικά από την στιγμή που είχα ελπίδες και όνειρα για κάτι καλό και είχα αποφασίσει να το στηρίξω?

Δεν έχω το δικαίωμα να το ..."παιδεύω" μπας και δω φως?

ένα λειτουργικό είναι, δεν είναι η ζωή μου, μπορώ να το χρησιμοποιώ και να το κρίνω όπως μου αρέσει, μπορώ να λέω την γνώμη μου και μπορώ να ΑΠΑΙΤΩ από την εταιρεία... κάπως έτσι έχουμε βελτιώσεις και πρόοδο.

Και πίστεψε με, αν δεν υπήρχαν οι χρήστες που γκρινιάζουν, ακόμα windows mobile 6,0 θα είχαμε ... και αν τα είχαμε ...

 

Για τα καμώματα συμφωνούμε. Άλλωστε κι εγώ την έκραξα ηιατι η τακτική της ήταν απαράδεκτη.

Απο εκεί και πέρα, αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει να το παλεύεις με ένα λειτουργικό που δεν σου αρεσει/βολευει και να μην πάρεις αυτο που σε εξυπηρετεί και σου κάνει εύκολα την δουλειά. Κάποια στιγμή "έμπλεξα" με ένα Android ταμπλετ και με ένα αδύναμο smartphone του ιδιου λειτουργικού. Δεν με βόλεψε καθόλου. Δεν έκατσα να "παλεύω" ή να κράζω. Απλά έφυγα και πήρα αυτο που μου άρεσε. Ειμαι παράλογος?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft, απο τη στιγμή που, καλως ή κακώς υποσχέθηκε αναβαθμίσεις σε ολους (και πολοι αγόρασαν win και γι αυτο, για την αναβάθμισιμοτητα που πλαζαρονταν επανηλημενα ως βασικο στοιχειο διαφορας απο τις αλλες πλατφόρμες), θα επρεπε αν τωρα βλέπει οτι καποιες συσκευές δεν σηκωνουν το νεο λειτουργικό, να δώσει μια Light έκδοση. Ας μεινει ουσιαστικά ως εχει το λειτουργικό στις αδυναμες συσκευές αλλα να υποστηρίξει το store, δηλ τον νέο τυπο universal εφαρμογών, αλλιως ειναι θεμα χρονου να γίνουν αχρηστες χωρις καθολου εφαρμογές αυτές οι συσκευές.. Το να δουλευουν ποιο αργα ειναι ανεκτο σε πολους. Οταν παίρνεις συσκευή με 512 ραμ εχεις παντα στο μυαλο σου οτι με εναν Update η συσκευή μπορει να σέρνεται οτι πλατφόρμα και να έχεις. Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Άλλο δεν με βολεύει και άλλο δεν μου αρέσει, αυτό μπερδεύεις...

Το να μου αρέσει και να μην με βολεύει, αλλά να βλέπω ότι με 2-3 κινήσεις (λέμε τώρα) μπορεί να γίνει καλό, δεν το μετράς καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Οι ατυχείς χρήστες Windows Mobile, πέφτουν συνεχώς θύματα της ελλιπούς ενημέρωσης. Για αυτήν προφανώς δεν φταίνε μόνο οι δημοσιογράφοι, φταίει και η ίδια η Microsoft.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε το πρώτο και πιο σημαντικό θέμα: Η διάθεση των Windows 10 Mobile μέσω του Upgrade Advisor δεν προτείνεται στους καθημερινούς χρήστες. Δεν είναι η επίσημη έκδοση για τη συσκευή τους, δεν συνοδεύεται από νέο firmware και εξειδικευμένους drivers για κάθε ξεχωριστή συσκευή, δεν υποστηρίζει τις "ιδιαιτερότητες" της κάθε συσκευής. Πχ σε κάποεις συσκευές δεν θα παίζει το glance, δεν εκμεταλλεύεται τα αυξημένα Mp στις πιο προηγμένες κάμερες, κλπ. Είναι μια generic έκδοση για τους Windows Enthusiasts, που θέλουν να βάλουν μια σχετικά stable, "retail" έκδοση Windows 10 στα τηλέφωνά τους, κάνοντας ορισμένες παραχωρήσεις. Είναι επίσης μια ευκαιρία για τη Microsoft να ανοίξει κι άλλο την εγκατεστημένη βάση και να λύσει όσα επιπλέον προβλήματα εμφανιστούν. Όσοι θέλουν μια "στρωμένη" έκδοση ειδικά για τη συσκευή τους, ας περιμένουν λίγο καιρό ακόμα, να εμφανιστεί μέσω της "ενημέρωσης τηλεφώνου". Από την άλλη, μην περιμένετε συσκευές 3-ετίας και βάλε να συμπεριφέρονται σωστά με Windows 10. Όπως συμβαίνει και με Android και με iOS, το νέο λειτουργικό προφανώς έχει φτιαχτεί έχοντας κατά νου τα χαρακτηριστικά πολύ νεώτερων συσκευών.

 

Δεύτερο βασικό θέμα που πρέπει να έχουμε υπόψη μας, είναι πως η Microsoft κάνει μια αλλαγή πλεύσης με συμβιβασμούς. Η προηγούμενη στρατηγική προφανώς απέτυχε, αλλά η εταιρία έχει τέτοιο μέγεθος που σηκώνει και 3-4 αποτυχίες. Η νέα στρατηγική δεν είναι να κατασκευάζει η ίδια συσκευές (βλ. Lumia). Είναι να δώσει χώρο σε OEMs όπως HP, Lenovo, Asus, Xiaomi, Dell κλπ να αναπτύξουν τις δικές τους συσκευές, σε βάθος τουλάχιστον 3-ετίας. Θα φτιάχνει και η ίδια η Microsoft συσκευές, αλλά σε πολύ Premium hardware, όπως ακριβώς ξεκίνησε να κάνει με το Surface. Οι μελλοντικές συσκευές της Microsoft θα είναι στο high end, στη κατηγορία 700-1200 $. Για τα υπόλοιπα, αναλαμβάνουν οι OEMs. Οι ερχόμενες συσκευές θα είναι πολύ διαφορετικές από τις σημερινές, θα είναι Pocket PC με δυνατότητες εφάμιλλες ενός σημερινού mid-range laptop. Για να πάει την αγορά μέχρι εκεί, προφανώς η Microsoft πρέπει να καλύψει όπως-όπως το κενό μέχρι τότε, κρατώντας ψιλο-ζωντανό το λειτουργικό καθώς το εξελίσσει. Η οποιαδήποτε κριτική και σύγκριση του σημερινού Windows Mobile με τα σημερινά Android και iOS είναι τελείως άσκοπη, είναι για να κάνουμε συζητήσεις καφενείου...

Edited by ayan
Link to comment
Share on other sites

1000 δίκια έχει ο ayan

 

Ανακόλουθη η Microsoft έναντι των υποσχέσεων αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή. Άδικη! Όποιος δεν το καταλαβαίνει, στεναχωριέται και εκνευρίζεται, χωρίς αυτό να οδηγεί και πουθενά. Στο τέλος πάλι από τους ίδιους αγοράζει!

Θα πει κάποιος " ...Σιγά μην αγοράζω από τους ίδιους. Θα αγοράσω από τους άλλους..." και την τρώει την απογοήτευσή του, είτε γιατί το κινητό δεν είναι αυτό που ήθελε, είτε γιατί έδωσε έναν σκασμό λεφτά για κάτι που απαξιώνεται κάθε 6 μήνες.

Ποιός είναι όμως "αυτός" ο αγοραστής που γκρινιάζει, ενθουσιάζεται, φωνάζει, χειροκροτεί κάθε λίγο και λιγάκι .Όλοι τον ξέρουμε αλλά δύσκολα τον περιγράφουμε με άμεσο τρόπο. Για παράδειγμα ξέρουμε πως "αυτός" ο αγοραστής ΔΕΝ είναι απλός χρήστης τηλεφώνου. Ξέρουμε επίσης πως ΔΕΝ θέλει το τηλέφωνο ως ένα απλό "τηλεφωνικό εργαλείο". Σίγουρα "αυτός" ο χρήστης ΔΕΝ είναι αδιάφορος με την αιχμή της τεχνολογίας.

Είμαι όμως απόλυτα βέβαιος πως "αυτός" ο αγοραστής (μεταξύ αυτών και γω), ΔΕΝ είναι ικανοποιημένος με την ακολουθούμενη τακτική της M$ ως προς την υποστήριξη ή τουλάχιστον ώς προς την ανακολουθία της.

Με γνώμονα τα παραπάνω η Microsoft ΔΕΝ στοχεύει σε "αυτόν" τον αγοραστή ακριβώς. Μάλλον προσπαθεί να πάρει από το σμάρι της αγοράς.

Κάνει μια νέα αρχή με τα 10, ξεχνώντας ότι έχει με περίσσια ελαφρότητα υποσχεθεί. Πετά στο καλάθι όλα τα τηλέφωνα 2ετίας και άνω καθώς και όσα έχουν χαμηλή μνήμη, χρυσώνοντας προσωρινά το χάπι με την δυνατότητα του indider και δείχνει σαφή προσανατολισμό στα επερχόμενα μοντέλα προσδοκώντας να αυξήσει τις πωλήσεις και τη ζήτηση στα windows phone.

H προσπάθεια είναι οριακή και το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο, αφενός μεν γιατί είναι πολύ φιλόδοξο, αφετέρου γιατί η αγοραστική βάση που απευθύνεται, είναι ισχνότατη.

Έχω ένα 925 με W10 από το insider. Το τηλέφωνο τρέχει τα windows 10 με τον ίδιο ή και καλύτερο τρόπο από το 735 της κόρης μου που είναι μεταξύ των "τυχερών" υποστηριζόμενων μοντέλων. Από αυτό που βλέπω εικάζω πως αν η M$ είχει σκοπό να υποστηρίξει το 925 ή το 1020 κλπ με drivers και προσαρμογή στις ιδιαιτερότητες εκάστου μοντέλου θα τα κατάφερνε. Είναι λοιπόν ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ η μη ενασχόληση με τα παλιά πιο ισχυρά μοντέλα.

Τα προβλήματα που παρουσιάζουν τα W10 θεωρώ πως έχουν να κάνουν με την προσαρμογή των εφαρμογών και τον ελλειπή, πολλές φορές, σχεδιασμό τους.

Το FB για παράδειγμα παρά τον επανασχεδιασμό, συνεχίζει να είναι προβληματικό με τις ενημερώσεις. Τo πρόβλημα δεν είναι στα W10 αλλά στο universal app FB για W10 (ακόμη και στα W10 PC τα ίδια κουλά κάνει)!

Εν τέλει η M$ πήρε μια απόφαση. Θέλει να αγοράζουμε καινούργια τηλέφωνα. Όλοι "εμείς" πιθανώς να ξαναγοράσουμε. Το θέμα είναι να βελτιωθούν οι εφαρμογές, γιατί το λειτουργικό παρά τα όσα λέγονται είναι εξαιρετικό. Αν δεν το κάνει, θα έχει αγοραστές μόνο "αυτούς" που περιέγραψα παραπάνω,

και το σμάρι των αγοραστών θα μείνει αδιάφορο κυκλοφορόντας με μουράτα iphone ή πανάκριβα android, για να είναι νοιώθει σχετικά ικανοποιημένο.

Edited by xamurabi
Link to comment
Share on other sites

Μέρα με τη μέρα, η εμπιστοσύνη μου προς τη MSFT μειώνεται όλο και περισσότερο. Ακόμα κι αν δεχθώ ότι κάποιες συσκευές, είτε αδύναμες, είτε παλιές, δεν θα πάρουν το νέο λειτουργικό, η MSFT έχασε τελείως τη μπάλα στο θέμα της αναβάθμισης.

Όπως έγραψα και στο άρθρο, η εταιρεία ακόμα σκέφτεται (!!) αν θα δώσει τα Windows 10 Mobile στο Lumia Icon, το αμερικάνικο L930 με τον Snap 800 και 2Gb RAM, δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για το HTC M8 For Windows ένα ακόμα δυνατό κινητό με Snap 801 και 2Gb RAM τη στιγμή που η ίδια η HTC έταζε τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε ότι θα τα πάρει κανονικότατα και τώρα, αφαιρεί την ένδειξη "Windows 10 Mobile upgradable" από το Blu Win JR, μια συσκευή που έχει ακριβώς τα ίδια specs με το L530 εκθέτοντας όχι μόνο την εταιρεία κατασκευής που το παρουσίαζε σαν αναβαθμίσιμο, αλλά και τον ίδιο της τον εαυτό καθώς έτσι κυκλοφορούσε στο Windows Store. :down:

 

Δέχομαι τα σχόλια από κάθε είδους fanboy/υποστηρικτή κ.ο.κ κάθε εταιρείας, αλλά οι κινήσεις της MSFT χαρακτηρίζονται το λιγότερο ως αυτοκαταστροφικές και δείχνουν ασέβεια προς τον καταναλωτή. Χαντακώνει 2 συσκευές με χαρακτηριστικά ναυαρχίδων με το ελλιπέστατο Store των 8.1 και θέλει να θεωρείται και σοβαρή εταιρεία. Ένας κάτοχος HTC M8 με Android μπορεί να κρατήσει τη συσκευή του άλλα 2-3+ χρόνια χωρίς να χρειαστεί αντικατάσταση και ακόμα κι αν μείνει στο Android 6 stock όταν θα έχει κυκλοφορήσει το 8 ή ακόμα και το 9, θα συνεχίζει κανονικά να παίρνει αναβαθμίσεις, σε αντίθεση με το M8 for Windows που μόλις εδραιωθούν τα Windows 10 Mobile, θα μαραζώσει όπως έγινε και με τις μη αναβαθμίσιμες συσκευές Windows Phone 7.5. Ντροπή και μόνο και ελπίζω να αλλάξει τακτική και να δώσει τα 10 έστω και στις δύο αυτές συσκευές.

 

[via] - [via] - [via]

 

Το icon ειναι συσκευη και ιδιοκτησια της verizon. Νομικά πως θα επιβαλει η ms στην verizon να του βαλει το update? Τα ξεκλειδωτα 930 εχουν παρει το update.

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε το πρώτο και πιο σημαντικό θέμα: Η διάθεση των Windows 10 Mobile μέσω του Upgrade Advisor δεν προτείνεται στους καθημερινούς χρήστες. Δεν είναι η επίσημη έκδοση για τη συσκευή τους.

 

Συγγνώμη, αλλά πώς γίνεται το Upgrade Advisor, η επίσημη εφαρμογή της MSFT για την αναβάθμιση σε Windows 10 Mobile να μην είναι για τους "καθημερινούς χρήστες"; Όποιος ήθελε και θέλει να δοκιμάσει τη beta έκδοση του λειτουργικού, μπαίνει στο Insider Program και βάζει μία πρώιμη έκδοση του λειτουργικού με τις όποιες συνέπειες στην χρήση της συσκευής. Η διάθεση των Windows 10 Mobile ξεκίνησε επίσημα και μέχρι τώρα, δεν υπάρχει καμία δήλωση της εταιρείας ότι πρόκειται για ημιτελές - beta προϊόν, το ότι είναι ημιτελές το βλέπουμε μετά την αναβάθμιση όταν χρησιμοποιούμε την συσκευή μας, δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά περί "ημιτελούς" λογισμικού στους όρους χρήσης, ούτε καν στην ίδια την εφαρμογή την οποία η ίδια η MSFT προμοτάρει σε βιντεάκι στο YouTube ως το μέσο για την επίσημη αναβάθμιση σε Windows 10 - εκτός κι αν την έπιασε ο πόνος, 1+ χρόνο μετά να δείξει στους Insider πώς θα βάλουν τα Windows 10.

 

Τα ίδια λέγαμε και όταν διέθεσαν τα L950/950XL/550 και πάλι καταλήγαμε στο ότι η MSFT τα λανσάρει σαν επίσημο λειτουργικό και ότι απλά πρέπει να δεχτούμε ότι, προκειμένου να καλύψει τις όποιες διαφορές με τα άλλα 2 OS και να τα κρατήσει στη ζωή (όπως λες κι εσύ), αντί να τα δώσει "έτοιμα" όπως τα 8.1, τα έχει συνεχώς ως "work in progress" χορηγώντας ανά τακτά χρονικά διαστήματα patches είτε αυτά είναι αναβαθμίσεις λειτουργικού, είτε είναι ενημερώσεις στις εφαρμογές συστήματος.

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δε θα είναι wp το επόμενο κιν μου,

https://www.youtube.com/watch?v=L2vwjQLAN08

Προσοχή το βίντεο λέει όχι άπλα για αναβαθμίσεις σε win 10 αλλά για ενημερώσεις των wp10 για 1 χρόνο, σε όλα τα κινητά που τρέχουν win8.1

Edited by vaggospat13
Link to comment
Share on other sites

Μας κοροιδεύει στα μούτρα!!!!!

στην αρχή έλεγε πως ακόμα και αυτά με 512 ραμ θα πάρουν αναβάθμηση, εγω που έχω το 1020 που έχει 2ΓΒ ραμ, γιατί έπρεπε να πάρω την αναβάθμση απο windows inside, και το κινητό να σέρνετεεεεεεεεε;;;;;;;;;;

 

Δεν λέω, είχε κάποια πράγματα παραπάνω, μερικές λειτουργίες παραπάνω, αλλά αν το δείς ουσιαστικά, δεν είδα ΤΙΠΟΤΑ που να αξίζει την αναμονή που έκανα τόσο καιρό και τα ψέματα που μας είπε η μαικροσοφτ!

 

(ελεος, μην θεωρούμε και σοβαρή αναβάθμηση το να μπορούμε να έχουμε με διαφορετικό τρόπο το wallpaper, η διαφορετική οθόνη στα settings [κάτι που το έχουν όλοι, δηλαδή οι ρυθμίσεις ανα κατηγορία και όχι όλοι μαζεμενες σαν το τσουβαλι] η να βάζουμε μια φωτογραφία σαν φόντο απευθείας χωρίς να μπούμε στις ρυθμίσεις, αυτά είναι αυτονόητα!!!!)

 

εγώ προσωπικά το κράταγα τόσο καιρό το λούμια με αυτή την ελπίδα....

 

Farewell microsoft... Rest in Piεces...

αποξένωση ΤΩΡΑΑΑΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δε θα είναι wp το επόμενο κιν μου,

https://www.youtube.com/watch?v=L2vwjQLAN08

Αυτό ακριβώς, πολλοί είναι αυτοί που δεν καταλάβουν το πρόβλημα, δεν με πείραξε που δεν θα αναβαθμίσουν τις περισσότερες συσκευές, με πείραξε η κοροϊδία.

Ας μην έλεγαν τίποτα, σήμερα κάνεις δεν θα μιλούσε. Αλλά το να σε δουλεύουν (και πολλοί αγόρασαν συσκευές με βάση αυτή την ανακοίνωση) είναι πολύ κακό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για το μέγεθος της σύγχυσης το κουβεντιάζουμε. Για τα εκατομμύρια χρηστών τώρα...

 

μην τα ισοπεδώνουμε όλα χωρίς να ξέρουμε.....

εδώ μόνο σε ένα τρίμηνο είχε δώσει μόνο στην νότια Αμερική 8,8 εκατομμύρια συσκευές lumia 520 ....

[via]

Μπορεί το 3% να ακούγεται κάπως σε μερικούς αλλά δεν ειναι λίγες οι συσκευές..

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω, είχε κάποια πράγματα παραπάνω, μερικές λειτουργίες παραπάνω, αλλά αν το δείς ουσιαστικά, δεν είδα ΤΙΠΟΤΑ που να αξίζει την αναμονή που έκανα τόσο καιρό και τα ψέματα που μας είπε η μαικροσοφτ!

Επειδή έχει ακουστεί αρκετά αυτό το επιχείρημα, αν έκανες μία αγορά που δεν σε ικανοποιούσε με την προοπτική να σε καλύψει στο μέλλον, τότε το λάθος είναι δικό σου σαν καταναλωτής. Η MS είπε (εσφαλμένα) ότι θα δώσει τα 10άρια παντού, αλλά ποτέ δεν είπε στον καθένα μας προσωπικά ότι θα καλύψει τις απαιτήσεις μας με αυτά. Τι είναι δηλαδή αυτό το οποίο δεν είδες να έρχεται με τα 10άρια, και πότε η MS ανακοίνωσε ότι θα καλύψει αυτή την έλλειψη έτσι ώστε να σε κάνει να προβείς σε αυτή την αγορά; Εκτός και αν αγόρασες κινητό με WP επειδή ο ίδιος ήλπιζες ότι με τα 10άρια (ή με τα 8.1) αυτές οι ελλείψεις θα καλύπτοντας. Και πρόσεξε, δεν δικαιολογώ τις ελλείψεις οι οποίες εντελώς υποκειμενικά μπορεί να είναι τραγικές ή και μηδαμινές, απλά προσπαθώ να μπω στην λογική του πως φταίει μία εταιρεία όταν εσύ σαν καταναλωτής αγοράζεις ένα προϊόν της το οποίο εξαρχής το θεωρείς υποδεέστερο των αναγκών σου.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει ακουστεί αρκετά αυτό το επιχείρημα, αν έκανες μία αγορά που δεν σε ικανοποιούσε με την προοπτική να σε καλύψει στο μέλλον, τότε το λάθος είναι δικό σου σαν καταναλωτής. Η MS είπε (εσφαλμένα) ότι θα δώσει τα 10άρια παντού, αλλά ποτέ δεν είπε στον καθένα μας προσωπικά ότι θα καλύψει τις απαιτήσεις μας με αυτά. Τι είναι δηλαδή αυτό το οποίο δεν είδες να έρχεται με τα 10άρια, και πότε η MS ανακοίνωσε ότι θα καλύψει αυτή την έλλειψη έτσι ώστε να σε κάνει να προβείς σε αυτή την αγορά; Εκτός και αν αγόρασες κινητό με WP επειδή ο ίδιος ήλπιζες ότι με τα 10άρια (ή με τα 8.1) αυτές οι ελλείψεις θα καλύπτοντας. Και πρόσεξε, δεν δικαιολογώ τις ελλείψεις οι οποίες εντελώς υποκειμενικά μπορεί να είναι τραγικές ή και μηδαμινές, απλά προσπαθώ να μπω στην λογική του πως φταίει μία εταιρεία όταν εσύ σαν καταναλωτής αγοράζεις ένα προϊόν της το οποίο εξαρχής το θεωρείς υποδεέστερο των αναγκών σου.

Όπως έχω ξαναπεί δεν είναι μόνο θέμα λειτουργικού ειναι και το θέμα ότι οι νεες universal εφαρμογές δεν τρέχουν σε 8.1, άρα οι συσκευές με 8.1 θα μείνουν με ότι εφαρμογές ήδη έχουν, χωρίς καν αυτές να ενημερώνονται αφου οι developers λογικό είναι να ασχοληθούν μόνο με τις universal.

Αν στα wp8.1 έτρεχαν οι νέες universal δε θα υπήρχε τόση γκρίνια πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναπεί δεν είναι μόνο θέμα λειτουργικού ειναι και το θέμα ότι οι νεες universal εφαρμογές δεν τρέχουν σε 8.1, άρα οι συσκευές με 8.1 θα μείνουν με ότι εφαρμογές ήδη έχουν, χωρίς καν αυτές να ενημερώνονται αφου οι developers λογικό είναι να ασχοληθούν μόνο με τις universal.

Αν στα wp8.1 έτρεχαν οι νέες universal δε θα υπήρχε τόση γκρίνια πιστεύω

 

Καμία διαφωνία σε αυτό που λες. Μαζί σου. Εγώ άλλο σχολίασα. Σχολίασα μερικές αντιδράσεις που λένε ότι "τσάμπα περίμενα ένα χρόνο για τα δεκάρια". Ε σε αυτό δε σου φταίει η MS. Εσύ φταίς που πας και αγοράζεις ένα προϊόν το οποίο δεν σε καλύπτει.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Δε νοείται ως ξεπερασμένο τεχνολογικά ένα project αν μαζεύει 200 σχόλια στο myphone.gr. Για αυτό γράφω αυτό το post, για να τα ξεπεράσει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...