Jump to content

Windows 10 Mobile: ήρθαν για να μείνουν ή... θα προσπεράσουν;


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;  

420 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;

    • Εξαιρετικό και πολλά υποσχόμενο μέλλον
      140
    • Έχω αμφιβολίες για την επιτυχία τους
      144
    • Δεν βλέπω μέλλον στο λειτουργικό της Microsoft
      121
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Εξήγησε σε παρακαλώ τι μπορεί να ζηλεύει ο φανατικός androidακιας όπως λες από το 950, άντε πλην της κάμερας.

 

ποιας κάμερας ;

 

έχεις δει φωτό από G4 & S7 ; :lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εξήγησε σε παρακαλώ τι μπορεί να ζηλεύει ο φανατικός androidακιας όπως λες από το 950, άντε πλην της κάμερας.

 

Καθε χρηστης εχει αλλες αναγκες. Μπορει να θελει να διορθωσει αρχιτεκτονικα σχεδια στην τηλεοραση του ξενοδοχειου του με το revit να τρεχει σε σερβερ του azure και ταυτοχρονα να στελνει sms απο την οθονη του κινητου του. Τωρα θα μου πεις ποσοι θελουν να εχει τετοιες δυνατοτητες το κινητο τους και θα σου απαντησω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω την άποψη καλού μου φίλου που παίζει φανατικά με android.

Ψάχνει απεγνωσμένα να βρει συσκευή σα το 950 με τα χαρακτηριστικά του αλλά στη τιμή του 950 και δε βρίσκει.

Ζηλεύει το 950 αλλά δε θέλει να πάει σε windows. Δε θα του λείψει τίποτα πρακτικά αλλά πάει όπως τον σέρνει η αγορά.

 

Δεν βλέπω κάτι το παράδοξο.

Τέτοια πλαστικούρα πλέον στο Android δεν υπάρχει ούτε σε φθηνά κινεζικά. Είναι απολύτα λογικό να ψάχνει (και θα ψάχνει) απεγνωσμένα για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν γνωρίζω;Θα ξεχάσω πως μείναμε στο ράφι με το Samsung Galaxy S3 των 600 ευρώ,ενώ υποτίθεται θα παίρναμε ενημερώσεις για δυο χρόνια....Κάτι Sony κάτι Lenovo δεν θυμάμαι και τα μοντέλα δεν πήραν ποτέ έστω μια ενημέρωση.

Είναι λοιπόν εύκολο να υποθέτεις αν δεν ξέρεις.;)

 

 

Καλάθι μικρό γιατί να κρατάμε για τις Universal;Ξέρεις κάτι που εμείς με τα wp δεν ξέρουμε;Έχεις πληροφορίες από μέσα;

όσο για τα θέματα των wp που λες αν τα διαβάζω,αν τα έχεις δει,θα έχεις δει και την συμμετοχή μου δεν γίνεται.

Και τέλος πάντως για να ξεφύγουμε από το VS με άλλα λειτουργικά,μόνο σε εμάς τους καταναλωτές κάνει καλό να υπάρχουν πολλά εκεί έξω και όχι μόνο 2.Αν βάλουμε όλοι στην άκρη τον φανμποισμό μας,θα το καταλάβουμε κάποια στιγμή.

κοίτα, μόνο φανμποι δεν είμαι, πήρα το 920 με πολλές ελπίδες ότι η Μ$ θα κάνει επιτέλους την διαφορά, το κράτησα έναν χρόνο, δλδ το πήρα με 8.0, μετά από μερικούς μήνες του πέρασα την 8.1 και το δούλευα σαν πρώτη συσκευή, κάποια στιγμή το γύρισα σε δεύτερη (δεν γινόταν αλλιώς λόγω εφαρμογών), κάθε μέρα όμως έψαχνα αφορμή να το χρησιμοποιήσω, κάποια στιγμή το έδωσα και πήρα ένα 520 γιατί ήταν πολύ να έχω για δεύτερο το 920.

με το 520 έχασα λίγο το ενδιαφέρον μου ώσπου τον Σεπτέμβριο το έδωσα στον ανιψιό μου που ειχε περάσει πληροφορική και δεν είχε κινητό.

άρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα WP, το αντίθετο μάλιστα, θα μπορούσα και πάλι να μπω σε διαδικασία δοκιμών και χρήσης...

αλλά όχι μετά από τις φανφάρες της Μ$.

"Όλες οι συσκευές θα πάρουν τα WP10"....

"μόνο οι τελευταίες θα πάρουν τα 10αρια τελικά"...

σαν διαφήμιση περιπτέρου ακούγεται, ...πάρε πάρε πάρε όλα 1 ευρώ... άστο κάτω, αυτό έχει 2.... :)

 

Καμμια εμπαθεια! Ειμαι πιστη στο λειτουργικο και ακομα εχω στο συρταρι συσκευες htc με 5αρια,6αρια & 7αρια.Αλλα ποσες ευκαιριες ακομα;...

Αυτό ακριβώς, και εγώ έχω τα Qtec και κάτι παροπλισμένα diamont και πάει λέγοντας.

αλλά μετά από τόσες "επανεκκινήσεις" που έκανε η Μ$, πως να την εμπιστευτώ και να πάρω έστω το 950.... πως θα είμαι σίγουρος ότι σε 1 χρόνο δεν θα πει ότι πάμε για τα 11αρια που αυτά που τρέχουν 10αρια δεν τα σηκώνουν...

 

το 1020 έχει ίδιο επεξεργαστή με το 920-925 (διπύρηνος) και είναι χειρότερος από αυτόν του 535 (4πυρηνος). Επίσης το 535 έχει πιο καινούργιο σύστημα γραφικών απο το 1020-920-925.

Άπλα η ms μας δούλευε όταν έλεγε ότι τα wp δε θέλουν μεγαλη επεξεργαστική ισχύ και μνήμη και όταν έλεγε ότι όλα τα wp8.1 κινητά ακόμα και αυτά με 512 θα αναβαθμιστούν. Γενικότερα αντί να κάνει πρώτα δόκιμες και μετά να βγει να το διατυμπανίσει αυτή έκανε το ανάποδο και γίναμε εμείς τα πειραματόζωα.

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο. :X

Δεν βλέπω κάτι το παράδοξο.

Τέτοια πλαστικούρα πλέον στο Android δεν υπάρχει ούτε σε φθηνά κινεζικά. Είναι απολύτα λογικό να ψάχνει (και θα ψάχνει) απεγνωσμένα για κάτι τέτοιο.

χαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Τελος να πω και κατι που σκεφτομουν τις τελαυταιες μερες.

Όλοι είχαμε την εντύπωση ότι ο Balmer ήταν βαλτός από την Μ$ για να "καταστρέψει" την ΝΟΚΙΑ ώστε να την πάρει σχεδόν τζάμπα η Μ$...

μετά και τα τελευταία που βλέπω, αρχίζω να πιστεύω ότι τίποτα δεν ήταν προσχεδιασμένο, απλά η ΝΟΚΙΑ έπεσε πάνω στα προβλήματά της που είχε σε λάθος χέρια, την πάτησε γιατί δεν πίστευε ότι η Μ$ είναι τελικά ανίκανη στον τομέα της κινητής.

Κανείς δεν πίστευε ότι η Μ$ δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα... φυσικά οι εξελίξεις αυτό δείχνουν και νομίζω ότι μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε και χειρότερα, ερασιτέχνες όσο δεν πάει.

Link to comment
Share on other sites

ηταν που ηταν το κλημα στραβο το εφαγε και ο γαιδαρος ,με ενα lumia 820 που εχει 1gb update δεν ,και παλι στην απεξω μια ολοκληρη σειρα απο κινητα και υστερα αναρωτιεται γιατι εχει χαμηλες πωλησεις ,android τουλαχιστο εχει custom rom οποτε αντιο για παντα windows mobile

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πέρα από το θέμα ασφάλειας λόγω κλειστού λειτουργικού δεν βρίσκω κανέναν λόγο κάποιος να ασχολείται με αυτό το λειτουργικό πέρα από την περιέργεια . Εξηγούμαι :

 

1) Κάποτε το android παρουσίαζε μεγάλο lag ακόμα και σε συσκευές mid range και high range. Πλέον έχει εξαφανιστεί στις δύο αυτές κατηγορίες και έχει βελτιωθεί αρκετά στις μικρές. Επίσης μιας και μιλώ για lag, lag είναι για μένα αυτή η πολύ μεγάλη καθυστέρηση στο άνοιγμα ορισμένων ελαφρών εφαρμογών στα windows. Σε lumia 640 το έχω παρατηρήσει. Αλλού πάει σφαίρα και αλλού είναι για γέλια η καθυστέρηση στο άνοιγμα απλών εφαρμογών.

 

2) Κάποτε τα windows κινητά φημίζονταν για τις τέλειες κάμερές τους. Για τις ναυαρχίδες Lumia μιλώ. Μετά το S6, G4, Note 5, iphone 6S, πάει και αυτό το συγκριτικό πλεονέκτημα.

 

3) Κάποτε τα windows κινητά φημίζονταν για την ποιοτική κατασκευή τους. Πλέον με τον πόλεμο premium design στο android, πάει και αυτό το πλεονέκτημα.

 

4) Το store προόδευσε ως ένα βαθμό αλλά η πρόοδος γίνεται με βήματα χελώνας. Αλήθεια απέκτησαν τελικά οι windows συσκευές πληκτρολόγιο όπου μπορείς να κάνεις swiping γράφοντας ελληνικά ; Το ρωτώ γιατί 3 χρόνια τώρα , στο περίμενε ήταν οι χρήστες. Όπως ήταν στο περίμενε για απλά πράγματα όπως το να ορίζεις ποια κουμπιά θέλεις να έχεις στο notification bar για άμεση πρόσβαση. Μπορεί ένας χρήστης πλέον να έχει bluetooth, gps, widi, data και περιστροφή ή συγχρονισμό ή λειτουργία πτήσης ή οτιδήποτε άλλο θελήσει στο notification ή ακόμα όχι ; Το ότι το 2016 ρωτώ πραγματικά αυτό το πράγμα είναι τραγικό για τη Microsoft.

 

Θα ήθελα κάποιος χρήστης Windows κινητού να μου πει πέρα από το θέμα ασφάλειας γιατί αυτή την εποχή που μπορώ να αγοράσω S6 στα 400€ και G4 στα 310€, να στραφώ αντ' αυτών σε μια ναυαρχίδα Windows. Θέλω ανάλυση όμως σε έναν έναν τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πέρα από το θέμα ασφάλειας λόγω κλειστού λειτουργικού δεν βρίσκω κανέναν λόγο κάποιος να ασχολείται με αυτό το λειτουργικό πέρα από την περιέργεια . Εξηγούμαι :

 

1) Κάποτε το android παρουσίαζε μεγάλο lag ακόμα και σε συσκευές mid range και high range. Πλέον έχει εξαφανιστεί στις δύο αυτές κατηγορίες και έχει βελτιωθεί αρκετά στις μικρές. Επίσης μιας και μιλώ για lag, lag είναι για μένα αυτή η πολύ μεγάλη καθυστέρηση στο άνοιγμα ορισμένων ελαφρών εφαρμογών στα windows. Σε lumia 640 το έχω παρατηρήσει. Αλλού πάει σφαίρα και αλλού είναι για γέλια η καθυστέρηση στο άνοιγμα απλών εφαρμογών.

 

2) Κάποτε τα windows κινητά φημίζονταν για τις τέλειες κάμερές τους. Για τις ναυαρχίδες Lumia μιλώ. Μετά το S6, G4, Note 5, iphone 6S, πάει και αυτό το συγκριτικό πλεονέκτημα.

 

3) Κάποτε τα windows κινητά φημίζονταν για την ποιοτική κατασκευή τους. Πλέον με τον πόλεμο premium design στο android, πάει και αυτό το πλεονέκτημα.

 

4) Το store προόδευσε ως ένα βαθμό αλλά η πρόοδος γίνεται με βήματα χελώνας. Αλήθεια απέκτησαν τελικά οι windows συσκευές πληκτρολόγιο όπου μπορείς να κάνεις swiping γράφοντας ελληνικά ; Το ρωτώ γιατί 3 χρόνια τώρα , στο περίμενε ήταν οι χρήστες. Όπως ήταν στο περίμενε για απλά πράγματα όπως το να ορίζεις ποια κουμπιά θέλεις να έχεις στο notification bar για άμεση πρόσβαση. Μπορεί ένας χρήστης πλέον να έχει bluetooth, gps, widi, data και περιστροφή ή συγχρονισμό ή λειτουργία πτήσης ή οτιδήποτε άλλο θελήσει στο notification ή ακόμα όχι ; Το ότι το 2016 ρωτώ πραγματικά αυτό το πράγμα είναι τραγικό για τη Microsoft.

 

Θα ήθελα κάποιος χρήστης Windows κινητού να μου πει πέρα από το θέμα ασφάλειας γιατί αυτή την εποχή που μπορώ να αγοράσω S6 στα 400€ και G4 στα 310€, να στραφώ αντ' αυτών σε μια ναυαρχίδα Windows. Θέλω ανάλυση όμως σε έναν έναν τομέα.

 

Swiping στα ελληνικα υπαρχει, εχει οτι κουμπια θελεις στο notification bar , επιπλεον αν το επεκτεινεις εχει επιπροσθετα κουμπια πχ να κανεις miracast την οθονη να σιγησει τις ειδοποιησεις και να αναλαβει η cortana τις εισερχομενες κλισεις κτλ. Για τα προβληματα lag δεν μπορω να σου πω γιατι δεν τα εχω συναντησει στα 10. Αν μου πεις εφαρμογες θα το τσεκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου, χωρίς να είμαι ειδήμων ή power user θα ήθελα να εκφράσω μόνο το εξής:

Μπήκα στον κόσμο των έξυπνων τηλ. με ενα loumia 820, πριν τρία χρόνια, όταν άρχισαν να κυκλοφορούν οι πληροφορίες για το πέρασμα στα w10 εμεινα με την διαβεβαίωση της Ms για αναβάθμιση όλων των 8.1 σε 10, και προγραμμάτισα την αγορά ενός j5 (δυο σιμ ένας αριθμος) για να δω τι εστι και android (που με έτρωγε ο γιος).

Καταλήγοντας, το θέμα μου είναι οι λάθος προσδοκίες που δημιούργησε η Ms, γιατί αν εξαρχής γνώριζα ότι δεν θα έχω τα 10αρια πολύ πιθανά να πηγαινα στο 640 και να μην γκρίνιαζα τώρα. Έτσι θα μείνω με το j5 και η ζωή συνεχίζεται... απλά τώρα θα διαβάζω συχνότερα στο myρhone άρθρα που αφορούν τέτοια θέματα.

 

Να με συγχωρείται αν σας κούρασα "με τα δικά μου" απλά ήθελα να θίξω το λάθος τρόπο που χειρίζεται τέτοιου είδους θέματα μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι είχαμε την εντύπωση ότι ο Balmer ήταν βαλτός από την Μ$ για να "καταστρέψει" την ΝΟΚΙΑ ώστε να την πάρει σχεδόν τζάμπα η Μ$...

μετά και τα τελευταία που βλέπω, αρχίζω να πιστεύω ότι τίποτα δεν ήταν προσχεδιασμένο, απλά η ΝΟΚΙΑ έπεσε πάνω στα προβλήματά της που είχε σε λάθος χέρια, την πάτησε γιατί δεν πίστευε ότι η Μ$ είναι τελικά ανίκανη στον τομέα της κινητής.

Κανείς δεν πίστευε ότι η Μ$ δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα... φυσικά οι εξελίξεις αυτό δείχνουν και νομίζω ότι μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε και χειρότερα, ερασιτέχνες όσο δεν πάει.

Βασικά ήμουν από αυτούς που από την αρχή πίστευα την 'αιρετική άποψη': :lol:

"η ΝΟΚΙΑ έπεσε πάνω στα προβλήματά της που είχε σε λάθος χέρια, την πάτησε γιατί δεν πίστευε ότι η Μ$ είναι τελικά ανίκανη στον τομέα της κινητής".

 

Στα αλήθεια υπάρχει ένα μίγμα ανικανότητας και ασυνέπειας στη MS.

Δε γίνεται τέτοιο τεχνολογικό μεγαθήριο να έχει μια πολιτική τουλάχιστον στήριξης της πλατφόρμας επί Balmer

και επί Nadella να τα γκρεμίζουν ολα.

Έστω κι αν επί Ballmer αργούσε η MS να κάνει μεγάλα βήματα,

ήρθε τώρα επί Nadella κι η συρρίκνωση της πλατφόρμας και τα διέλυσε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Δεν βλέπω κάτι το παράδοξο.

Τέτοια πλαστικούρα πλέον στο Android δεν υπάρχει ούτε σε φθηνά κινεζικά. Είναι απολύτα λογικό να ψάχνει (και θα ψάχνει) απεγνωσμένα για κάτι τέτοιο.

 

Ενω τα lumia ειναι απο αλουμινιο...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται backup πριν την αναβάθμιση ή όπως στο desktop δεν χρειάστηκε τίποτε κι όλα (εφαρμογες , αρχεία κλπ) παρέμειναν ανεπηρέαστα;
Link to comment
Share on other sites

Ενω τα lumia ειναι απο αλουμινιο...

Δεν κατάλαβες το ύφος του φίλου, το αντίθετο λέει από ότι κατάλαβες, ότι τα WP έχουν "Τέτοια πλαστικούρα που στο Android δεν υπάρχει ούτε σε φθηνά κινεζικά"

οπότε λογικό είναι να ψάχνει ο άλλος παρόμοιο κινητό σε android και να μην βρίσκει.

στα android σχεδόν όλα πλέον έχουν ποιότητα.... κάτι που μετά τα Lumia η Μ$ το έχασε ;)

 

 

Χρειάζεται backup πριν την αναβάθμιση ή όπως στο desktop δεν χρειάστηκε τίποτε κι όλα (εφαρμογες , αρχεία κλπ) παρέμειναν ανεπηρέαστα;

καλά αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία....

για να κάνεις αναβάθμιση σε WP θέλεις κάνα 3ωρο γεμάτο και δεν μιλάμε για TP, εκεί είναι άστα να πάνε, αν σου κάτσει καλώς, αν όχι φτου κι'απ' την αρχή, ειδικά στο 520 την τελευταία φορά πέρασα τη TP για τα 10αρια 3 φορές για να καταφέρω να έχω όλες τις εφαρμογές μου...

από την άλλη στο android γίνεται στο άψε σβήσε, μα μην πω για custom rom που σε 15 λεπτά έχεις περάσει ρομ, κερνελ και έχεις επαναφέρει το μπακαπ των εφαρμογών και αρχείων σου....

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12

Θέλω την αποψη οποιου έχει την διάθεση να σχολιασει την απορία μου.

Είστε ευχαριστημένοι από το browsing στις Lumia συσκευές; Είτε με

explorer,είτε με google & opera υπολείπεται δραματκα σε σχέση με την εμπειρία πλοηγησης στο android λειτουργικό.

Να μην αναφέρω καν τις τραγικες διαφορες σε top εφαρμογές εν σύγκριση με το android...

Edited by margarita12
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω την άποψη καλού μου φίλου που παίζει φανατικά με android.

Ψάχνει απεγνωσμένα να βρει συσκευή σα το 950 με τα χαρακτηριστικά του αλλά στη τιμή του 950 και δε βρίσκει.

Ζηλεύει το 950 αλλά δε θέλει να πάει σε windows. Δε θα του λείψει τίποτα πρακτικά αλλά πάει όπως τον σέρνει η αγορά.

 

Προσωπικά θα στηρίξω τα windows όσο μπορώ. Μόνο για ένα λόγο θα τα εγκατέλειπα. Αν δεν ακολουθεί στο κομμάτι των συσκευών.

Με τα 950/950XL/650 έδειξε οτι θέλει να το κάνει.

 

Όσο αφορά τις εφαρμογές δεν έχω κανένα παράπονο. Όσο εξελίσσει το λειτουργικό της η MS τόσο θ ακολουθούν και οι developers ειδικά όταν τα desktop πάνε τόσο καλά..

Είσαι λάθος. Έχει μεγάλες ελλείψεις σε σχέση με το Android (για ios δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ). Μην αρχίσουμε να λέμε τα ίδια πάλι. Το θέμα με το "συνέχεια..." όταν επιστρέψεις σε μια εφαρμογή είναι γενικό.. Και μιλάμε για μεγάλο πρόβλημα. Δεν μπορεί σε ταμπλέτες με Android 4.4 και 1gb ram να εναλλασεις εφαρμογές χωρίς να χάνεις το περιεχόμενο, ενώ στα WP βγάζει αυτό το "συνέχεια...", καθυστερεί και ξανά φορτώνει τις ήδη ανοιγμενες εφαρμογές.

Πραγματικά πέρα από το θέμα ασφάλειας λόγω κλειστού λειτουργικού δεν βρίσκω κανέναν λόγο κάποιος να ασχολείται με αυτό το λειτουργικό πέρα από την περιέργεια . Εξηγούμαι :

 

1) Κάποτε το android παρουσίαζε μεγάλο lag ακόμα και σε συσκευές mid range και high range. Πλέον έχει εξαφανιστεί στις δύο αυτές κατηγορίες και έχει βελτιωθεί αρκετά στις μικρές. Επίσης μιας και μιλώ για lag, lag είναι για μένα αυτή η πολύ μεγάλη καθυστέρηση στο άνοιγμα ορισμένων ελαφρών εφαρμογών στα windows. Σε lumia 640 το έχω παρατηρήσει. Αλλού πάει σφαίρα και αλλού είναι για γέλια η καθυστέρηση στο άνοιγμα απλών εφαρμογών.

 

2) Κάποτε τα windows κινητά φημίζονταν για τις τέλειες κάμερές τους. Για τις ναυαρχίδες Lumia μιλώ. Μετά το S6, G4, Note 5, iphone 6S, πάει και αυτό το συγκριτικό πλεονέκτημα.

 

3) Κάποτε τα windows κινητά φημίζονταν για την ποιοτική κατασκευή τους. Πλέον με τον πόλεμο premium design στο android, πάει και αυτό το πλεονέκτημα.

 

4) Το store προόδευσε ως ένα βαθμό αλλά η πρόοδος γίνεται με βήματα χελώνας. Αλήθεια απέκτησαν τελικά οι windows συσκευές πληκτρολόγιο όπου μπορείς να κάνεις swiping γράφοντας ελληνικά ; Το ρωτώ γιατί 3 χρόνια τώρα , στο περίμενε ήταν οι χρήστες. Όπως ήταν στο περίμενε για απλά πράγματα όπως το να ορίζεις ποια κουμπιά θέλεις να έχεις στο notification bar για άμεση πρόσβαση. Μπορεί ένας χρήστης πλέον να έχει bluetooth, gps, widi, data και περιστροφή ή συγχρονισμό ή λειτουργία πτήσης ή οτιδήποτε άλλο θελήσει στο notification ή ακόμα όχι ; Το ότι το 2016 ρωτώ πραγματικά αυτό το πράγμα είναι τραγικό για τη Microsoft.

 

Θα ήθελα κάποιος χρήστης Windows κινητού να μου πει πέρα από το θέμα ασφάλειας γιατί αυτή την εποχή που μπορώ να αγοράσω S6 στα 400€ και G4 στα 310€, να στραφώ αντ' αυτών σε μια ναυαρχίδα Windows. Θέλω ανάλυση όμως σε έναν έναν τομέα.

Μίλησες πολύ σωστά. Μόνο το πρώτο στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την αποψη οποιου έχει την διάθεση να σχολιασει την απορία μου.

Είστε ευχαριστημένοι από το browsing στις Lumia συσκευές; Είτε με

explorer,είτε με google & opera υπολείπεται δραματκα σε σχέση με την εμπειρία πλοηγησης στο android λειτουργικό.

 

Ποιό browsing; Πρακτκά δεν υφίσταται.

 

Στον ένα browser τα links δε δουλεύουν,

στον άλλο αλλού πατάς αλλού βγάζει,

καμιά φορά δεν αποκρίνεται καθολου ή αργεί χαρακτηριστικά να αποκριθεί,

ο άλλος κρασάρει,

ο άλλος αργεί να εμφανίσει ή δεν εμφανίζει όλο το περιεχόμενο,

σέρνεις εσύ ελαφρά μέσα στη σελίδα και αυτό το αντιλαμβάνεται για μπρος-πίσω,

καταχώρηση login στον ένα δουλεύει στον αλλο όχι,

να ποστάρεις σε πλαίσιο κειμένου πότε δουλεύει πότε όχι,

λειτουργίες που δε λειτουργούν πχ desktop mode,

μη υποστηριζόμενο λειτουργικό σε σελίδες,

λάθος scaling και γενικά μη εμφάνση στοιχείων σελίδας,

προβληματικό downloading

κοκ

Edited by panton
Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος. Έχει μεγάλες ελλείψεις σε σχέση με το Android (για ios δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ). Μην αρχίσουμε να λέμε τα ίδια πάλι. Το θέμα με το "συνέχεια..." όταν επιστρέψεις σε μια εφαρμογή είναι γενικό.. Και μιλάμε για μεγάλο πρόβλημα. Δεν μπορεί σε ταμπλέτες με Android 4.4 και 1gb ram να εναλλασεις εφαρμογές χωρίς να χάνεις το περιεχόμενο, ενώ στα WP βγάζει αυτό το "συνέχεια...", καθυστερεί και ξανά φορτώνει τις ήδη ανοιγμενες εφαρμογές.

 

Μίλησες πολύ σωστά. Μόνο το πρώτο στην ουσία.

 

Εμενα γιατι δεν κανει resuming το 535 στην εναλλαγή εφαρμογων με ανοιχτα απο πισω photos , settings, word, οικονομια , dropbox και calculator. Μηπως κατι δεν παει καλα στην εγκατασταση σου?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι δεν κανει resuming το 535 στην εναλλαγή εφαρμογων με ανοιχτα απο πισω photos , settings, word, οικονομια , dropbox και calculator. Μηπως κατι δεν παει καλα στην εγκατασταση σου?

 

δοκίμασε να γράψεις κάτι στο word και μετά κανε μια εναλλαγή στις εφαρμογές, όταν επιστρέψεις στο word δες αν κράτησε αυτό που εγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την αποψη οποιου έχει την διάθεση να σχολιασει την απορία μου.

.

 

στα 8.1 ο explorer είναι για το ανδρικό μόριο σε πολλά site.

ο edge τώρα στα 10 δουλεύει σχεδόν φυσιολογικά.Login σε σελίδες,περιεχόμενο κανονικά και γενικά κάνει σχεδόν ότι θα έπρεπε.

Σχεδόν.Δεν είναι ότι δεν θέλει δουλίτσα στην ταχύτητα του ας πούμε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

στα 8.1 ο explorer είναι για το ανδρικό μόριο σε πολλά site.

ο edge τώρα στα 10 δουλεύει σχεδόν φυσιολογικά.Login σε σελίδες,περιεχόμενο κανονικά και γενικά κάνει σχεδόν ότι θα έπρεπε.

Σχεδόν.Δεν είναι ότι δεν θέλει δουλίτσα στην ταχύτητα του ας πούμε.

Μόλις έρθουν και τα firmware για κάθε συσκευή, πιστεύω θα στρώσουν όλα προς το καλύτερο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

προεχόμενος από άλλες πλατφόρμες είχα ένα φτηνό 640 για backup phone, το οπαίο πλέον με τα 10ρια θα μπορούσε να λειτουργήσει σαν κύριο τηλέφωνο, πόσο μάλλον ένα 950...
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να γράψεις κάτι στο word και μετά κανε μια εναλλαγή στις εφαρμογές, όταν επιστρέψεις στο word δες αν κράτησε αυτό που εγραψες.

 

Ρε παιδιά τι παραπληροφόρηση ειναι αυτή τις τελευταίες μέρες για το λειτουργικό των windows. Τόσο πολύ το ζηλεύετε και προσπαθείτε να το μειώσετε; Μια χαρά κρατάει αυτό που γράφεις στο word και μάλιστα σε ενημερώνει ότι το αποθηκεύει αυτόματα και οτι δεν χρειάζεται να το κάνω εγώ. Επίσης για το browsing είναι ότι λέει ο cryssostomos. Λειτουργεί πολύ καλά ο edge χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έρθουν και τα firmware για κάθε συσκευή, πιστεύω θα στρώσουν όλα προς το καλύτερο!

 

Μακάρι.

Εφαρμογές να έρθουν βασικά.το κινητό "πετάει" έτσι και αλλιώς.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...