Jump to content

[S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορούμε να τη δούμε χωρίς επεξεργασία?

Έλα φίλε μου. Η αλήθεια είναι ότι η επεξεργασμενη δε βγήκε καλά. Από το κινητό την έκανα αλλά χωρίς Raw δε αποδίδει καλά. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160413/bcda60567b76b526b5b43ff0dcb6d41c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

η επεξεργασια ειναι με εφαρμογη τυπου perfectly clear ?

σε ευχαριστω

Όχι με το Snapseed για το κινητό. Στο Pc δουλεύω Lightroom

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση της τιμής έκθεσης του φωτός στο -1,5 ας πούμε βοηθά πολύ ώστε να μην καίγεται η φωτογραφία από κάποια φωτεινή πηγή. Τουλάχιστον στο Note 3. Αυτό όσον αφορά τη συζήτηση στη προηγούμενη σελίδα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετούς φίλους που γράφουν για σκοτεινές φωτογραφίες που "καίγονται" τα φωτεινά σημεία τους. Εκτός από το προφανές, το να μειωσουμε γενικά την έκθεση, υπάρχει και ένα άλλο κολπάκι. Θα το γράψω, όχι για να το παίξω έξυπνος (ίσα ίσα που πιστεύω ότι οι περισσότεροι το γνωρίζουν), αλλά επειδή ίσως υπάρχουν κάποιοι που το αγνοούν.

 

Να επισημάνω ότι το έγραψε και πιο πριν φίλος με iPhone (νομίζω ο Te_salat ελπίζω να μην κάνω λάθος) και είναι αυτό που ακολουθώ και εγώ.

 

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω αυτό που κάνει μια κάμερα. Στο auto mode, το κινητό κάνει μετρήσεις για την

αυτόματη έκθεση λαμβάνοντας υπόψη ολόκληρη την εικόνα που διαβάζει ο αισθητηρας. Βγάζει με απλά λόγια τον μέσο όρο. Οπότε αν σε μια σκηνή έχει ταυτόχρονα πολύ σκοτεινά σημεία και πολύ φωτεινά, είναι λογικό το αποτέλεσμα να μην είναι πάντα το επιθυμητό.

 

Η λύση είναι σχετικά απλή στο κινητό. Αν τη στιγμή που έχουμε "κεντραρει" το θέμα μας, πατήσουμε πάνω στην οθόνη, το κινητό κάνει φωτομετρηση βάσει του σημείου που επιλέξαμε. Επίσης εκείνη την στιγμή το κινητό μας δίνει την δυνατότητα να αλλάξουμε και την έκθεση χειροκίνητα σε σχέση με αυτό που έχει μετρήσει εκείνη την στιγμή για το συγκεκριμένο σημείο, εμφανίζοντας αντίστοιχη μπάρα. Οπότε, αν σε μια σκοτεινή σκηνή υπάρχει δυνατή πηγή φωτός, "πατάμε" πάνω της ώστε να κάνει φωτομετρηση βάσει εκείνου του σημείου και ύστερα βγάζουμε τη φωτογραφία με ή χωρίς hdr (είναι προσωπικό γούστο).

 

Τέλος, αν κάποιος κρατήσει παρατεταμένα το δάχτυλο του πάνω σε ένα σημείο της οθόνης, το κινητό κάνει lock af/ae (auto focus/auto exposure) για το σημείο αυτό. Κλειδώνει δηλαδή την εστίαση και την μέτρηση φωτεινότητας που μετράει για ένα συγκεκριμένο σημείο. Αυτό είναι χρήσιμο σε περίπτωση που το θέμα που μας ενδιαφέρει είναι και το σημείο που φωτιζεται και θα επιθυμούσαμε να γίνει εκεί η εστίαση. (πχ το κεφάλι ενός τραγουδιστή που πέφτει πάνω του ο προβολέας).

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Το θέμα ειναι ότι δεν έχουμε δει ως τωρα δείγματα με manual ρυθμίσεις αλλα και με χρήση άλλης εφαρμογής.

Απο κάποια δείγματα που είδα σήμερα τα οποία τράβηξε φιλος σε βραδινά πλάνα, διαπιστώνω ότι λόγο 12 mp χάνεται η ευκρινεια (φαίνεται οταν ζουμαρεις) και εκεί επεμβαίνει το software για να αυξήσει την λεπτομέρεια και χαλάει το αποτέλεσμα.

 

Γι αυτό θα ήθελα βραδινές σε manual με βασικές ρυθμίσεις όπως

Κλείστρο στο 1/4, ISO 200-400 και white balance λίγο προς το ψυχρό να φύγει η κιτρινίλα που δίνει.

Επισης λίγο κατέβασμα το ev αν υπάρχει στο πλάνο λάμπα.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Urban hotel Madrid

Urban hotel Madrid

Urban hotel Madrid

2016-03-23_06-40-42

2016-03-23_06-40-29

S7 edge!!! Σε εσωτερικούς χώρους οι φωτογραφίες παιδιά...

 

Nikos from s7 edge

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Urban hotel Madrid

Urban hotel Madrid

Urban hotel Madrid

2016-03-23_06-40-42

2016-03-23_06-40-29

S7 edge!!! Σε εσωτερικούς χώρους οι φωτογραφίες παιδιά...

 

Nikos from s7 edge

Αυτές οι φωτογραφίες για το μέσο χρήστη ( και όχι μόνο, αλλά και για αρκετά παραπάνω ) είναι πάρα πολύ καλές, ειδικά αν δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία και ακόμα περισσότερο αν είναι στο auto.

Εκείνα τα ψαράκια, μου τρέξανε τα σάλια.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι φωτογραφίες για το μέσο χρήστη ( και όχι μόνο, αλλά και για αρκετά παραπάνω ) είναι πάρα πολύ καλές, ειδικά αν δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία και ακόμα περισσότερο αν είναι στο auto.

Εκείνα τα ψαράκια, μου τρέξανε τα σάλια.....!!!

Συμφωνώ απόλυτα... Γι αυτό και τις έβαλα παιδιά... Είναι όλες στο auto χωρίς καμία επεξεργασία...

 

Nikos from s7 edge

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι καλύτερα στα 4:3 ή στα 16:9 να βγάζουμε φωτογραφίες;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι καλύτερα στα 4:3 ή στα 16:9 να βγάζουμε φωτογραφίες;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εξαρτάται που τις προβάλεις κανείς. Προσωπικά μόνιμα στο 4:3 τραβάω αφού τις βλέπω είτε στο κινητό είτε τις ανεβάζω fb/instagram.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι καλύτερα στα 4:3 ή στα 16:9 να βγάζουμε φωτογραφίες;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν τις βλέπεις σε οθόνη 16:9 ( που μάλλον εκεί τις βλέπεις ) είναι καλύτερα να γεμίζει η οθόνη, εμένα τουλάχιστον μου αρέσει περισσσότερο έτσι. Επίσης σε δοκιμές που έκανα σε σύγκριση 4:3 και σε 16:9 τα ίδια θέματα σε διάφορες συνθήκες φωτισμού, στη 55αρα οθόνη μου από απόσταση 2,8μ, το αποτέλεσμα ήταν άψογο σε όλες τις περιπτώσεις. Οπότε η ρύθμιση έμεινε στο 16:9. Αν είχα διαπιστώσει τη παραμικρή ορατή διαφορά, τότε θα το άφηνα σε 4:3, αλλά ευτυχώς δεν υπήρχε καμία απολύτως ορατή διαφορά.

Το πρόβλημα και αυτό σε << >>, θα ήταν αν ήθελες να κάνεις κροπ ας πούμε, που εκεί τα περισσότερα πίξελ σίγουρα βοηθούν. Εμένα ελάχιστα με ενδιαφέρει αυτό οπότε είμαι οκ. Αν ανήκεις και συ στην ίδια κατηγορία, επέλεξε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάλλον 16:9 θα πάω και εγώ

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οποίος έχει διάθεση ας τραβήξει μερικές βραδινές με τις εξής ρυθμίσεις:

Κλείστρο 1/4 και ISO 100,200 και 400.

Δεν έχουμε δει καμία manual ως τωρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οποίος έχει διάθεση ας τραβήξει μερικές βραδινές με τις εξής ρυθμίσεις:

Κλείστρο 1/4 και ISO 100,200 και 400.

Δεν έχουμε δει καμία manual ως τωρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημέρα. Είχα εγώ αρκετές και καλές νυχτερινές όπως σου είχα πει αλλά δυστυχώς η Kingston U3 64gb παρέδωσε πνεύμα και χάθηκαν μαζί με αρκετό υλικό του 4 μηνών γιου μου. Κάποιες πρόλαβα να τις σώσω κάποιες όχι. Στις ρυθμίσεις που λες δεν θα δεις μεγάλη διαφορά. Όλο το παιχνίδι είναι σε Iso 100 - 200 και μεγάλο shutter speed ειδικά σε πολύ low light. Απλά θέλει τριποδάκι. Σε κάποιες φωτογραφίες μέσα στην πόλη με αρκετό φως από κτίρια κλπ δε χρειάζεται τόσο μεγάλο shutter speed βέβαια εκτός αν θες να κάνεις παιχνίδι με Light trails.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι να μην χρειάζεσαι τρίποδο. Για εκεί έχω το S4 zoom που με τρίποδο κάνει παπάδες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι να μην χρειάζεσαι τρίποδο. Για εκεί έχω το S4 zoom που με τρίποδο κάνει παπάδες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ε θέλεις και νυχτερινή καλή θέλεις και με μεγάλο shutter speed θέλεις και χωρίς τρίποδο. Με 1/4 shutter speed τι νυχτερινή να βγει? Να ανεβάσω Iso στο 400 και να γεμίσει θόρυβο? Δεν έχει νόημα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε θέλεις και νυχτερινή καλή θέλεις και με μεγάλο shutter speed θέλεις και χωρίς τρίποδο. Με 1/4 shutter speed τι νυχτερινή να βγει? Να ανεβάσω Iso στο 400 και να γεμίσει θόρυβο? Δεν έχει νόημα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Δεν λέω νυχτερινή πίσσα στο σκοτάδι όπως αυτές παρακάτω

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160418/499d045aec51952827cec46a0a1194c1.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160418/6ba3865d3ed0bda9c2f7bb731611e39a.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160418/12cc46026c836cd9d52c6fd31a8f315c.jpg

 

Εννοώ φωτογραφίες απο δρόμους όπου υπάρχουν φώτα απο μαγαζιά κλπ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

... δυστυχώς η Kingston U3 64gb παρέδωσε πνεύμα και χάθηκαν μαζί με αρκετό υλικό του 4 μηνών γιου μου...

 

Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί, σε κατανοώ πλήρως :(.

 

... Στις ρυθμίσεις που λες δεν θα δεις μεγάλη διαφορά. Όλο το παιχνίδι είναι σε Iso 100 - 200 και μεγάλο shutter speed ειδικά σε πολύ low light. Απλά θέλει τριποδάκι. Σε κάποιες φωτογραφίες μέσα στην πόλη με αρκετό φως από κτίρια κλπ δε χρειάζεται τόσο μεγάλο shutter speed βέβαια εκτός αν θες να κάνεις παιχνίδι με Light trails.

 

Τα light trails είναι μία ενδιαφέρουσα υπόθεση αλλά και πολύ δύσκολη παράλληλα ειδικά από την στιγμή που ναι μεν αυξάνεις το χρόνο έκθεσης αλλά δεν μπορείς να μικρύνεις το f για να κόψεις το φωτισμό. Η παρακάτω είναι με ταχύτητα διαφράγματος στα 2 sec. Από 4 sec και πέρα είχα πολύ φωτεινό κάδρο, πρέπει να βρω κάτι πιο σκοτεινό για να αυξήσω χρόνους έκθεσης. Το καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω ότι θα το πάρω σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φώτα από στύλους.

 

25887301396_309b9465c7_c.jpg2016-03-19_09-31-58 by V M, on Flickr

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σωστό, χρειάζεσαι σκοτεινό δρόμο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί, σε κατανοώ πλήρως :(.

 

 

 

Τα light trails είναι μία ενδιαφέρουσα υπόθεση αλλά και πολύ δύσκολη παράλληλα ειδικά από την στιγμή που ναι μεν αυξάνεις το χρόνο έκθεσης αλλά δεν μπορείς να μικρύνεις το f για να κόψεις το φωτισμό. Η παρακάτω είναι με ταχύτητα διαφράγματος στα 2 sec. Από 4 sec και πέρα είχα πολύ φωτεινό κάδρο, πρέπει να βρω κάτι πιο σκοτεινό για να αυξήσω χρόνους έκθεσης. Το καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω ότι θα το πάρω σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φώτα από στύλους.

 

25887301396_309b9465c7_c.jpg2016-03-19_09-31-58 by V M, on Flickr

 

Μίκρυνε απλά το iso και θα πετύχεις αυτό που θες χωρίς να βρεις πιο σκοτεινό δρόμο! :)

Link to comment
Share on other sites

Μίκρυνε απλά το iso και θα πετύχεις αυτό που θες χωρίς να βρεις πιο σκοτεινό δρόμο! :)

 

Μακάρι να μπορούσα, τώρα που κοιτάω τα στοιχεία της φωτογραφίας βλέπω ότι έπιασα ... πάτο με ISO 50 :lol:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..

Επειδή βλέπω συγκριτηκά αλλά δεν κατάλαβα.

Εντάξη ο φακός Sony με τον isocell είναι το ίδιο και εάν όχι το ίδο σχεδόν το ίδιο.

Σαν φακός όμως ποιος θεωρείται έστω και τυπικά καλύτερος και γιατί;

Διλοτι σύμφωνα με αυτά πού βλέπω τουλάχιστον με διάφορα δείγματα ενώ από τα λεγόμενα σας κατάλαβα ότι ο Sony βγάζει ένα κλίκ καλύτερες στις φωτογραφίες βλέπω καλύτερο το icosell.

Εκτός και αν τα βλέπω ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..

Επειδή βλέπω συγκριτηκά αλλά δεν κατάλαβα.

Εντάξη ο φακός Sony με τον isocell είναι το ίδιο και εάν όχι το ίδο σχεδόν το ίδιο.

Σαν φακός όμως ποιος θεωρείται έστω και τυπικά καλύτερος και γιατί;

Διλοτι σύμφωνα με αυτά πού βλέπω τουλάχιστον με διάφορα δείγματα ενώ από τα λεγόμενα σας κατάλαβα ότι ο Sony βγάζει ένα κλίκ καλύτερες στις φωτογραφίες βλέπω καλύτερο το icosell.

Εκτός και αν τα βλέπω ανάποδα.

 

στα s6 ο isocell κιτρινιζε πολυ στις βραδινες, πχ αν ειχες φωτο σε στενακι με κιτρινο φωτισμο ειδικα αυτο το κιτρινο το απλωνε παντου και υπερβολικα..ενω ο sony το αποτυπωνε πολυ καλυτερα. Το ιδιο και με ταμπελες μαγαζιων.

Ετσι θυμαμαι εγω τις διαφορες στα συγκριτικα. Νομιζω δεν ειχαν αλλη διαφορα, μονο αυτο αλλα αν ηθελες να βγαζεις βραδινες σε στενακια σε πολη ισως ηταν ενοχλητικο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...