Jump to content

[S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβαζεις την εφαρμογη AIDA64 και βλεπεις τη γραφει .αν λεει στην καμερα SONY_IMX260 η SLSI_S5K2L1

αν και δεν νομιζω να εχουν και καμια διαφορα στο τελος.

Ναι στην κάμερα Sony μου λέει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ένα συγκριτικό που βρήκα τώρα στο xda...μια χαρά είναι o isocell

 

http://forum.xda-developers.com/s7-edge/how-to/samsung-galaxy-s7-britecell-vs-sony-t3332806

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζεις την εφαρμογη AIDA64 και βλεπεις τη γραφει .αν λεει στην καμερα SONY_IMX260 η SLSI_S5K2L1

αν και δεν νομιζω να εχουν και καμια διαφορα στο τελος.

Δε μπορώ να βρω τις λεπτομέρειες της κάμερας στην εφαρμογή που λες...

Link to comment
Share on other sites

Και ένα συγκριτικό που βρήκα τώρα στο xda...μια χαρά είναι o isocell

 

http://forum.xda-developers.com/s7-edge/how-to/samsung-galaxy-s7-britecell-vs-sony-t3332806

Νομίζω ότι ο samsung είναι σε εξαιρετικά επίπεδα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να βρω τις λεπτομέρειες της κάμερας στην εφαρμογή που λες...

 

αν την αφήσεις λιγο ανοιχτή η περιηγηθεις στα μενου σε ρωταει αν την δινεις να εχει προσβαση στην καμερα ...μετα ανοίγει το μενου τις καμερας και λεει τις λεπτομέρειες.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Mua... :) το πήρα σήμερα από κωτσοβολο Ηράκλειο

 

εγω εχω τον sony ...στο s6 ειχα isocell

 

Πώς βλέπουμε τι φακό έχει το κινητό?

 

δεν μπορείς να το γυρίσεις κ πίσω....:mad::mad:

 

 

Εγώ παιδιά πρόλαβα και έκλεισα, τηλεφωνικά όμως από Πλαίσιο με την δωροεπιταγή και την επιστρφή 10% από Eurobank. Συμφωνήσαμε να παραλάβω από Τρίτη, διότι έφευγα σήμερα και θα το έφερνε μου είπε τότε. Λέτε να μου κάνουν το παγώνι λόγω του ότι έγινε τηλεφωνικά η συνεννόηση; Βέβαια έχω κρατήσει ονόματα και έχω εκτυπώσει τους όρους της προσφοράς.

Λέτε να μου αρχίσουν τα παραμύθια;

 

Καλημερα.Ποια η διαφορα στον φακο;Εμενε εχει SONY_IMX260.Παλι περσυ ειχα SONY IMX240 και υπηρχε μια ελαχιστη διαφορα με τον isocell.

Link to comment
Share on other sites

2 φώτο που τράβηξα πριν λίγο...στο auto με isocell

 

http://6.t.imgbox.com/JFW3jEGi.jpg http://4.t.imgbox.com/PFSYeoAv.jpg

 

φιλε ανεβασε τες καπου αλλου γιατι η ποιοτητα δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

φιλε ανεβασε τες καπου αλλου γιατι η ποιοτητα δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια

 

Αν πατήσεις το thumbnail στην ανοίγει και μετά πατάς άνοιγμα εικόνας σε νέο tab και τη δείχνει ολοκληρη

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ανοιχτεί από εμένα κ διαπιστώσω ότι είναι isocell και θέλω να επιστρέψω τη συσκευή δεν γίνετε?Έστω να επικοινωνήσω με Samsung

 

Γιατί σου μπηκε στο μυαλό ότι ο Sony είναι καλύτερος από τον isocell? Επειδή είναι μάρκα η Sony?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου μπηκε στο μυαλό ότι ο Sony είναι καλύτερος από τον isocell? Επειδή είναι μάρκα η Sony?

Εμένα προσωπικά αδιάφορο μου ειναι.

Οτι κάτσει :p

Σε όλα τα αλλα αψογο να ειναι αυτο με ενδιαφέρει αυστηρά και να ανταποκριθεί στον πλέον υψηλό βαθμο βάση των κυβικών και χαρακτηριστικών του.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου μπηκε στο μυαλό ότι ο Sony είναι καλύτερος από τον isocell? Επειδή είναι μάρκα η Sony?

 

Επειδή όσες φορές έχουμε δει δείγματα μέχρι τώρα ,πάντα της Σόνυ είναι καλύτερος ;

Και στο s4 έως και το S6 πάντα έτσι είναι. Μικρές διαφορές βέβαια , αλλά υπάρχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα ένα βίντεο στο φεις ... Η ανάλυση ειναι τραγικοτατη ! Δεν μπορώ να επιλέξω να ανεβάζει βίντεο HD .? π.χ στο iPhone απο το οποίο προέρχομαι είχε αυτήν την επιλογή .
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Το s7 edge καίει τα highlights και θέλει συνεχώς διόρθωση στην έκθεση.

Ακόμα κι έτσι όμως δε σώζεται πάντα η κατάσταση.

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160320/c85973f0e369d8f488c353fe3658a8c0.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160320/3e97a58b60c37df13274abf80ec7ee79.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160320/afab3a860a422ca8356137ef655536d4.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει και τη γνωστή κιτρινιλα σε τεχνητό φωτισμό, που δε λύνεται ούτε με το manual program

 

. Θέλει διόρθωση με firmware update.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160320/4051a659a492bcc589369a1a521e2426.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160320/560c83c9872e2c48068e7d7051248edc.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160320/63e84d13d9947201a62d0bf0c9048aea.jpg

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω με ενα δειγμα απο τη καμερα του s7 edge ...

 

Kαλη οξυτητα , αρκετη λεπτομερεις, λιγος θορυβος.

 

Το θεμα με την φωτομετρηση και τη διαχειριση στα higlights ειναι εμφανες και η σταθεροποιηση προκαλει εντονο wobbling στα ακρα, δειγμα μετριας υλοποιησης και κακης επεξεργασιας.

Oλη η ληψη σε manual mode .

 

Το βιντεο ειναι 4Κ αλλα το ανεβασα σε 1080 λογω πολυ αργης γραμμης στο σπιτι μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω με ενα δειγμα απο τη καμερα του s7 edge ...

 

Kαλη οξυτητα , αρκετη λεπτομερεις, λιγος θορυβος.

 

Το θεμα με την φωτομετρηση και τη διαχειριση στα higlights ειναι εμφανες και η σταθεροποιηση προκαλει εντονο wobbling στα ακρα, δειγμα μετριας υλοποιησης και κακης επεξεργασιας.

Oλη η ληψη σε manual mode .

 

Το βιντεο ειναι 4Κ αλλα το ανεβασα σε 1080 λογω πολυ αργης γραμμης στο σπιτι μου.

 

 

 

Ρε τον ΚΑΖΟΥΛΗ all time classic!!!Ποιοτητα ηχου και εικονας πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον toxotis.

Μετά απο αρκετά δείγματα έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα οτι δεν μπορει να διαχειριστεί σωστά το περισσοτερο φως που περνά και επίσης σε πολλές περιπτώσεις δεν τα καταφέρνει με το WB εξ ου και η κιτρινιλα.

Δεν ξέρω αν μπορούν να τα διορθώσουν.

 

Αυτό και το βαμμένο κρύσταλλο στα περιθώρια της οθόνης ειναι οι δυο αιτίες που μ έκαναν να αλλάξω γνώμη και να μην το αγοράσω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον toxotis.

Μετά απο αρκετά δείγματα έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα οτι δεν μπορει να διαχειριστεί σωστά το περισσοτερο φως που περνά και επίσης σε πολλές περιπτώσεις δεν τα καταφέρνει με το WB εξ ου και η κιτρινιλα.

Δεν ξέρω αν μπορούν να τα διορθώσουν.

 

Αυτό και το βαμμένο κρύσταλλο στα περιθώρια της οθόνης ειναι οι δυο αιτίες που μ έκαναν να αλλάξω γνώμη και να μην το αγοράσω.

 

θα ελεγες οτι ενδεχομενως να μην ειναι και πολυ μεγαλη η διαφορα απο την καμερα του S6 τελικα? Μιλαω overall οχι μονο για βραδυνες..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγες οτι ενδεχομενως να μην ειναι και πολυ μεγαλη η διαφορα απο την καμερα του S6 τελικα? Μιλαω overall οχι μονο για βραδυνες..

 

 

Δεν είχα το s6 αλλα είχα το Note5.

Θεωρώ οτι στα μακρινά ημερήσια πλάνα το Note 5 & S6 plus ειναι λιγο καλύτερα.

Στις μεσαίες και κοντινές αποστάσεις υπερτερεί το 7 αλλα θα μπορούσε να πάει πολύ καλύτερα αν είχαν φροντίσει το software στα θέματα που προανέφερα ο toxotis.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα το s6 αλλα είχα το Note5.

Θεωρώ οτι στα μακρινά ημερήσια πλάνα το Note 5 & S6 plus ειναι λιγο καλύτερα.

Στις μεσαίες και κοντινές αποστάσεις υπερτερεί το 7 αλλα θα μπορούσε να πάει πολύ καλύτερα αν είχαν φροντίσει το software στα θέματα που προανέφερα ο toxotis.

 

Σ ευχαριστω πολυ!

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα το s6 αλλα είχα το Note5.

Θεωρώ οτι στα μακρινά ημερήσια πλάνα το Note 5 & S6 plus ειναι λιγο καλύτερα.

Στις μεσαίες και κοντινές αποστάσεις υπερτερεί το 7 αλλα θα μπορούσε να πάει πολύ καλύτερα αν είχαν φροντίσει το software στα θέματα που προανέφερα ο toxotis.

 

Είναι λογικό αυτό! Τα 16Mp έχουν καλύτερη απεικόνιση την ημέρα, εκεί όπου το μέγεθος pixel λόγω άπλετου φωτός έχει μικρή σημασία.... Ακόμα καλύτερα θα απέδιδε αν είχε 20Mp, θεωρώντας πάντα ίδιο το φακό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που τράβαγα πριν με το S6 και τώρα με το S7 edge βλέπω μια πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε όλους τους τομείς, ταχύτητα εστίασης, λιγότερες αποτυχημένες φωτογραφίες, καλύτερη απεικόνιση στην οθόνη με αντηλιά, καλύτερη συμπεριφορά στα σκοτεινά, ακόμα και το κράτημα στο χέρι είναι καλύτερο λόγω της πίσω καμπυλότητας. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι καθώς πιάνω με τα δάχτυλα στα πλαινά το edge κάποιες φορές το soft κουμπί λήψης δεν αναταποκρίνεται αλλά έμαθα να χειρίζομαι τα volume κουμπιά όπου εκεί έχω και το πλεονέκτημα ότι δεν αφήνω το χέρι από το τηλέφωνο και άρα έχω καλύτερο κράτημα. Πάντως περιμένω τα σχετικά updates.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που τράβαγα πριν με το S6 και τώρα με το S7 edge βλέπω μια πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε όλους τους τομείς, ταχύτητα εστίασης, λιγότερες αποτυχημένες φωτογραφίες, καλύτερη απεικόνιση στην οθόνη με αντηλιά, καλύτερη συμπεριφορά στα σκοτεινά, ακόμα και το κράτημα στο χέρι είναι καλύτερο λόγω της πίσω καμπυλότητας. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι καθώς πιάνω με τα δάχτυλα στα πλαινά το edge κάποιες φορές το soft κουμπί λήψης δεν αναταποκρίνεται αλλά έμαθα να χειρίζομαι τα volume κουμπιά όπου εκεί έχω και το πλεονέκτημα ότι δεν αφήνω το χέρι από το τηλέφωνο και άρα έχω καλύτερο κράτημα. Πάντως περιμένω τα σχετικά updates.

 

 

Σίγουρα υπαρχει βελτιωση σ αυτά που αναφέρεις.

Αν μπορεις να βρεις κάποιον με S6 τραβήξτε το ιδιο μακρινό πλάνο και μετά συγκρίνετε την λεπτομέρεια σε crop.

Αν και για μένα λίγη σημασία έχουν τα μακρινά πλάνα σε κινητό απο την στιγμή που δεν υπαρχει optical zoom λιγο πανω λίγο κάτω η λεπτομέρεια δεν χάλασε ο κόσμος. Έτσι κι αλλιώς δεν υπαρχει σοβαρή λεπτομέρεια χωρίς ζουμ.

 

Το σπουδαιότερο πρόβλημα ειναι οι υπερφωτισμενες επιφάνειες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...