Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Θα δοκιμάσω και αυτό και θα επανέλθω.

Απενεργοποίησα και τα αντίγραφα της samsung. Θα απενεργοποιήσω και της google αν τα εχω. Και βλέπουμε..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διάβαζα προχθές για τα νέα S8 και για την "νέα" τεχνολογία των μπαταριών τους με την οποία υπόσχονται ότι ακόμα και μετά από 1 χρόνο εντατικής χρήσης θα είναι στο 100% της απόδοσης της. Έλεγαν μάλιστα ότι στα S7 και S7 Edge το ποσοστό φτάνει στο 80% μετά από έναν χρόνο άρα ουσιαστικά βρήκαμε μια εξήγηση. Εγώ που το πήρα πέρυσι όταν βγήκε τόση διαφορά βρίσκω. Όταν με APC8 είχα 7.30 με 8 ώρες Sot στο 15ωρο και πλέον με APC8 έχω 6 με 6.30 βγαίνουν τα νούμερα. Με την πρώτη beta Nougat θυμάμαι είχα ένα 6ωρο Sot και πλέον με την επίσημη ελληνική Nougat μετά βίας ξεπερνάω τις 5 ώρες. Το έβαλα στο πρόγραμμα και αφού θα το κρατήσω θα αλλάξω μια μπαταρία στο επίσημο. Μέχρι τότε rollback στην APC8 γιατί η αυτονομία μου χρειάζεται και δεν είμαι δίπλα σε πρίζες συνέχεια για να εκμεταλλευτώ το fast charge.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κώστα ήμουν και εγω με APC8 μέχρι την beta Nougat αλλα και με την επίσημη.

Οι διαφορές στο sot είναι ελάχιστες το εχω αναφέρει ξανά.

Μπαίνω και εγω στον 10 μήνα χρήσης.

Φορτιζω συνήθως ασύρματα fast, κάποτε ασύρματα αργά, και μια φορά περίπου την βδομάδα όταν βιάζομαι με Fast Charge.

Link to comment
Share on other sites

Χθές είχα λίγο χρόνο, μπήκα στις ρυθμίσεις-εφαρμογές, εμφάνιση εφαρμογών συστήματος για να εμφανιστούν όλες.

Μπήκα σε όλες σχεδόν, μια μια, απενεργοποίησα τις ειδοποιήσεις σε όσες μου ήταν άχρηστες, και επίσης στις πληροφορίες χρήσης-Δεδομένα κινητης συσκ. της κάθε εφαρμογής, απενεργοποίησα Να επιτρέπεται η χρήση δεδομένων παρασκηνίου σε όσες δε χρειαζόμουν να το κάνουν επίσης.

Στο play store και στο samsung store απενεργοποίηση τις αυτόματες ενημερωσεις εφαρμογών.

 

Βλεπω νομίζω καλύτερη συμπεριφορα στη μπαταρια σημερα....για δειτε το όποιος θέλει.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία τα έχω κάνει όλα αυτά που λες από την αρχή που το πήρα. Όπως επίσης για να δοκιμάσω έκλεισα Google Now έβαλα τα location reporting της Google στο off έκλεισα τα πάντα στο Google maps που το χρειάζομαι κιόλας,έσβησα Facebook, έβαλα άλλο email client που να συγχρονίζει ανά μια ώρα κλπ κλπ κλπ....Με ολα αυτα να κέρδισα μισή άντε 45 λεπτά Sot..Δε το λες και θαύμα..Ξερω τι χρειάζεται να κάνω για να πάρω το maximum από την μπαταρία μου απλά μετά από 1 χρόνο μάλλον πρέπει να αποδεχτώ ότι έπεσε η απόδοση της. Να πω ότι κάθε βράδυ ήταν μόνιμα πάνω σε wireless charger μέχρι το πρωί και fast charge χρησιμοποιούσα στο 80% των περιπτώσεων που χρειαζόμουν φόρτιση πριν το βράδυ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

45% SOT παραπάνω! Όντως είναι θαύμα. Πες μας ακριβώς τι έκανες να το κάνουμε και μεις!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

45% SOT παραπάνω! Όντως είναι θαύμα. Πες μας ακριβώς τι έκανες να το κάνουμε και μεις!

Αν μιλάς σε εμένα 45 λεπτά γράφω όχι 45 %

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς σε εμένα 45 λεπτά γράφω όχι 45 %

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, λεπτά εννοούσα.

Μπορείς να κάνεις έναν οδηγό με το τι έχεις απενεργοποιήσει και που; Όσο κερδίζει κάνεις, καλό είναι.

 

(S7 edge & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, λεπτά εννοούσα.

Μπορείς να κάνεις έναν οδηγό με το τι έχεις απενεργοποιήσει και που; Όσο κερδίζει κάνεις, καλό είναι.

 

(S7 edge & Tapatalk)

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κάνω οδηγό φίλε μου γιατί είναι απλά αυτά που γράφω. Αν χρησιμοποιείς Google Now απλά απενεργοποιησε το. Αν έχεις Facebook ξήλωσε το και μπες από browser. Τα Google settings που γράφω είναι όλα στις ρυθμίσεις της Google και στους χάρτες.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν ειναι να ξηλωνετε τα παντα απο το κινητο για να παρτε μιση ωρα παραπανω αυτονομια, και να χανετε απο ευχρηστια, τι να πω.. παρτε ενα power bank, ή αλλο κινητο στην τελικη με πιο μεγαλη μπαταρια αν δε σας βγαζει τη μερα με τοση μπαταρια.

Προσωπικα δεν θα εσβηνα ουτε την εφαρμογη FB ουτε τιποτα που με διευκολυνει. Τα χαζο back up που δεν με εξυπηρετουν στο αυτοματο εννοειται τα κλεινω ή τα updates εφαρμογων που τα κανω πριν φορτισω (δε με καιει και αν δεν τρεχω την τελευταια εκδοση viber/fb κτλ, ισα ισα παιζει να ειμαι και κερδισμενος).

Απο εκει και περα το κινητο εχει πολυ καλη αυτονομια και οποιος δεν βγαζει τη μερα σημαινει οτι ή το λιωνει αρκετα ή κατι δεν εχει κανει καλα στο στησιμο του..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν ειναι να ξηλωνετε τα παντα απο το κινητο για να παρτε μιση ωρα παραπανω αυτονομια, και να χανετε απο ευχρηστια, τι να πω.. παρτε ενα power bank, ή αλλο κινητο στην τελικη με πιο μεγαλη μπαταρια αν δε σας βγαζει τη μερα με τοση μπαταρια.

Προσωπικα δεν θα εσβηνα ουτε την εφαρμογη FB ουτε τιποτα που με διευκολυνει. Τα χαζο back up που δεν με εξυπηρετουν στο αυτοματο εννοειται τα κλεινω ή τα updates εφαρμογων που τα κανω πριν φορτισω (δε με καιει και αν δεν τρεχω την τελευταια εκδοση viber/fb κτλ, ισα ισα παιζει να ειμαι και κερδισμενος).

Απο εκει και περα το κινητο εχει πολυ καλη αυτονομια και οποιος δεν βγαζει τη μερα σημαινει οτι ή το λιωνει αρκετα ή κατι δεν εχει κανει καλα στο στησιμο του..

Αυτό λέω. Δοκιμαστικά τα έκανα για να δω τι παίζει. Όπως και τα πισωγυρίσματα σε APC8. Όταν όμως με το ίδιο setup και την ίδια χρήση έχω τόσο μεγάλη διαφορά από MM σε Nougat τότε προφανώς κάτι άλλο φταίει και αυτό ψάχνω να βρω. Και εγώ full το δουλεύω το κινητό και κάνω και βαριά χρήση αλλά με Nougat με έχει απογοητεύσει.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Δοκιμαστικά τα έκανα για να δω τι παίζει. Όπως και τα πισωγυρίσματα σε APC8. Όταν όμως με το ίδιο setup και την ίδια χρήση έχω τόσο μεγάλη διαφορά από MM σε Nougat τότε προφανώς κάτι άλλο φταίει και αυτό ψάχνω να βρω. Και εγώ full το δουλεύω το κινητό και κάνω και βαριά χρήση αλλά με Nougat με έχει απογοητεύσει.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ Δεν το πρόσεξα ότι το έκανες για δοκιμή. Εμένα πάντως με nougat ήταν καλύτερο σε αναμονή και ίδιο σε χρήση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας. Πέρασα την Nugat και δεν μπορώ να βρώ πως βάζουμε την αργή φόρτιση, και πως βλέπουμε την κατανάλωση της μπαταρίας. Εάν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις

Συντήρηση

Μπαταρία

Και πάνω δεξιά συνθέτες ρυθμίσεις

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας. Πέρασα την Nugat και δεν μπορώ να βρώ πως βάζουμε την αργή φόρτιση, και πως βλέπουμε την κατανάλωση της μπαταρίας. Εάν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει, ευχαριστώ.

Ρυθμίσεις/Συντήρηση συσκευής/Μπαταρία/Χρήση μπαταρίας για να δείς Την κατανάλωση ή πατάς στις τρείς τελείες πάνω δεξιά και πας συνθέτες ρυθμίσεις για αργη φόρτιση.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πάλι τα ίδια με την μπαταρία. Χθες έχασα 18% σε αναμονή το βράδυ κι αφού το εόχα αφήσει στο 100% μετά από φορτιση. Θα κάνω μια τελευταία επαναφορά και θα το δουλέψω μία βδομάδα σκέτο χωρίς εφαρμογές.

Αν μου το ξανά κάνει εκτυπώνω τα screenshot με τη μπαταρία που έχω και θα ζητήσω αντικατάσταση.

Βαρέθηκα πια..

 

Το περίεργο είναι ότι στην κατανάλωση το gsam μου δείχνει οτι έλαβα δεδομένα κινητής. 1,5GB μάλιστα.. εγώ είδα το υπόλοιπο μου και δεν έχασα ούτε kb..

 

Τι μπορεί να παίζει? Να κολλάει το radio; Λέτε να έχει να κάνει και με τις κλήσεις που χάνονται?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7160d2e836ad4d61d0b24bd9a5cc1531.jpge1ff8dc0f4b8fec35b49ef56f09755de.jpg

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πάλι τα ίδια με την μπαταρία. Χθες έχασα 18% σε αναμονή το βράδυ κι αφού το εόχα αφήσει στο 100% μετά από φορτιση. Θα κάνω μια τελευταία επαναφορά και θα το δουλέψω μία βδομάδα σκέτο χωρίς εφαρμογές.

Αν μου το ξανά κάνει εκτυπώνω τα screenshot με τη μπαταρία που έχω και θα ζητήσω αντικατάσταση.

Βαρέθηκα πια..

 

Το περίεργο είναι ότι στην κατανάλωση το gsam μου δείχνει οτι έλαβα δεδομένα κινητής. 1,5GB μάλιστα.. εγώ είδα το υπόλοιπο μου και δεν έχασα ούτε kb..

 

Τι μπορεί να παίζει? Να κολλάει το radio; Λέτε να έχει να κάνει και με τις κλήσεις που χάνονται?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

προφανως κατι φταιει. Εμενα η γυναικα μου το παραταει ανοιχτο τη νυχτα με ολα ανοιχτα, και δεν χανει πανω απο 2-3%. Και πολλες φορες το αφηνει μονο με data γιατι εχει συνηθειο να κλεινει wifi οταν βγαινει εκτος σπιτιου. Παλι τη νυχτα χανει ελαχιστα.

Θεωρω οτι κατι φταιει, βαλε τις εφαρμογες που εχουμε ολοι, οπως fb,viber, instagram, με τα βασικα social δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα θα το ξεραμε, και ασε τιποτα αλλες που τις βαζουν πιο λιγοι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

e1ff8dc0f4b8fec35b49ef56f09755de.jpg

Aν το είχες σε flight mode τί είναι αυτα τα (πολλά) mb που έχει λάβει/στείλει αυτές τις 8 ώρες; :/

Tώρα είδα ότι αναρωτιέσαι κι εσύ.

Τα back up samsung/google/google photos τα έχεις κλειστά;

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα backup είναι όλα κλειστά πλέον..

Απλά το θέμα είναι ότι δεν καταναλώνονται αυτά τα mb.. απλά μου ρίχνουν τη μπαταρία.. περίεργα πράγματα..

 

Θα κάνω αυτό που λέτε με λίγες εφαρμογές και αν το ξανά κάνει..

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα backup είναι όλα κλειστά πλέον..

Θα κάνω αυτό που λέτε με λίγες εφαρμογές και αν το ξανά κάνει..

 

οντως δες και το google photos. Εγω τα εχω σουταρει ολα αυτα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ενεργός συγχρονισμός. Μόνο στα mail. Όλα τα άλλα τα έχω απενεργοποιήσει ένα, ένα..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ενεργός συγχρονισμός. Μόνο στα mail. Όλα τα άλλα τα έχω απενεργοποιήσει ένα, ένα..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

18% που γράφεις πιο πάνω, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση σε idle όλα ανοιχτά να τα έχεις!!!

 

ασε το gsam info, το battery info της συσκευής σου στο device idle πόση ώρα λέει on?

στο android system πόση ώρα λεει το cpu total? & stay awake?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πολύ μεγάλη πτώση στην μπαταρία όπως φαίνεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7123545#post7123545

Ακολούθησα τις συμβουλές των καλών φίλων που μου έδωσαν και σταμάτησα μια συνήθεια που είχα...

Ποια ήταν; να κλείνω συνέχεια την οθόνη εγώ και να την ανοίγω μετά από λίγο που κάτι ήθελα να ξαναδώ. Αυτό συνέβαινε μέσα στη μέρα 100αδες φορές. Ανέβασα απλά το χρόνο που παραμένει ανοικτή η οθόνη, ώστε να μην χρειάζεται να την αναβοσβήνω εγώ.

Αποτέλεσμα; Είδα τεράστια διαφορά στη χρήση της οθόνης και πλέον, βγάζω και τη μέρα άνετα και κάνω πολύ πιο εύκολα τη δουλειά μου.

:happy:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να απενεργοποιήσεις το always on;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...