Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως εμένα το gsam δεν ήταν σταθερό σε αυτά που έδειχνε από διάφορες συσκευές που το έβαζα. Δες με το δικό του σε μπαταρία ή κατέβασε κανένα άλλο .

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

18% που γράφεις πιο πάνω, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση σε idle όλα ανοιχτά να τα έχεις!!!

 

ασε το gsam info, το battery info της συσκευής σου στο device idle πόση ώρα λέει on?

στο android system πόση ώρα λεει το cpu total? & stay awake?

Την προηγουμενη φορα το μονο που μου "εγραψε" σαν καταναλωση ηταν 1% αδρανεια. Χθες δεν το ειδα.. Και τωρα το ξανα φορτισα προφανως και εχουν αλλαξει τα στατιστικα.

614a258ea14af4c42cc2cb5e4d05ca60.jpgc5e620190997f17fe05657d22adf0e34.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

@halo δεν θυμαμαι αν το εχεις πει αλλα νομιζω μονο με ενα φορματ θα βγαζαμε ακρη τι γινεται

 

φορματ και απλα το αφηνεις το βραδυ για να δουμε αν ειναι θεμα εφαρμογων, αλλιως κατι εχει η μπαταρια

 

δοκιμασε επισης να κανεις μια αποφορτιση μεχρι να κλεισει και να φορτισεις μεχρι 100

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη φορα το μονο που μου "εγραψε" σαν καταναλωση ηταν 1% αδρανεια. Χθες δεν το ειδα.. Και τωρα το ξανα φορτισα προφανως και εχουν αλλαξει τα στατιστικα.

614a258ea14af4c42cc2cb5e4d05ca60.jpgc5e620190997f17fe05657d22adf0e34.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πριν κάνεις hard reset υπάρχει η δυνατότητα να το αφήσεις το βράδυ σε άλλο δωμάτιο? αν ναι = κάπου πιο κοντά στο ρούτερ (και αν γίνεται με restart του router (από το αρχικό μήνυμα στο screenshot του gsam δείχνει ότι ήταν ενεργό για 8+ ώρες και έλαβες/έστειλες δεδομένα)

 

το screenshot που έχεις εδώ δείχνει ότι μπήκε κανονικά σε idle!!! με λίγα λόγια, ακόμα και όλα ανοιχτά να τα είχες 8ώρες idle που λέει, 18% είναι πάρα πολύ (και always on display & email & συγχρονισμούς & gps ακόμα!!!) υπερβολικά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. Θα κάνω φορμάτ απόψε. και θα περάσω μονο viber μέσα.. και θα το δοκιμασω 1 εβδομαδα. δεν μου το παρουσιαζει καθημερινα αλλα καθε 4-6 μερες.. Οποτε αν μου το ξανα παρουσιάσει θα το στείλω κατευθείαν.

 

οσο για τις μετρήσεις.. το πρωτο screenshot ειναι το χθεσινο που το ειχα αφησει ανοιχτο. το τελευταιο που ανεβασα ήταν απο την προηγουμενη φορα που μου το εκανε σε flight mode.

 

Υπενθυμιζω οτι η μπαταρια ειναι νεα. αλλαγμενη στο service.

 

οποτε φορματ και επανερχομαι.

 

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

φιλε προς θεου το viber ειναι μπαταριοφαγος δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα ετσι

 

δεν μπορεις ενα βραδυ χωρις αυτο?

 

Μάριε το έχω πάντα το viber και σε μένα και στης γυναίκας μου. Έχω αλλάξει 4 s7 edge και κανένα δεν είχε θέμα με τέτοιες εφαρμογές. Για μένα ας το αφήσει. Δε φταίει αυτό. Κάτι άλλο παίζει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μάριε το έχω πάντα το viber και σε μένα και στης γυναίκας μου. Έχω αλλάξει 4 s7 edge και κανένα δεν είχε θέμα με τέτοιες εφαρμογές. Για μένα ας το αφήσει. Δε φταίει αυτό. Κάτι άλλο παίζει.

Αρκετοι γνωστοι μου το έχουν και είχαν drain κατα καιρους εγώ ποτε δεν το χώνεψα, οκ για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

οι συσκευές είναι για να εξυπηρετούν τις δικές μας ανάγκες και όχι να προσαρμόζουμε τη καθημερινότητα μας στη συσκευή, άλλωστε η κύρια δουλειά ενός smartphone είναι η επικοινωνία και να διευκολύνει την ζωή μας, το ίδιο ισχύει και για τις εφαρμογές (πχ viber) αλίμονο αν κλείνουμε συσκευή/εφαρμογές με σκεπτικό την απόδοση της μπαταρίας!!! (λίγο παραπάνω sot)

 

 

το παλικάρι @halo έχει σίγουρα θέμα με την μπαταρία του, 18% σε idle δεν είναι φυσιολογικό, αλλά δεν είναι δυνατόν να αφαιρέσει εφαρμογές η να κλείσει υπηρεσίες η ακόμα και τη συσκευή!!! άλλωστε δεν δίνει λύση στο πρόβλημα μια τέτοια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι είπαμε για ενα βράδυ να δούμε αν φταίει καποια εφαρμογή για το Drain.

Εννοείται οτι ειναι για να μας εξυπηρετεί η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

S7 edge.

4G : συνέχεια ανοιχτό

Wifi : συνέχεια ανοιχτό

Οθόνη : αυτόματο

Βράδυ 23:00-06:00 σε airplane mode

AOD : ανενεργό.

Μπλέ φωτισμός : ενεργοποιημένος ανάλογα με την ανατολή-δύση.

Πάροχος : Cosmote εταιρικό.

 

FB, Messenger, Viber, WhatsApp, εγκατεστημένα και συνήθως ανοιχτά. Γενικά ότι εφαρμογή ανοίξω δεν την κλείνω μέχρι το βράδυ που πάω για νάνι οπου τις κλείνω όλες μαζί.

 

 

33476321310_dee05cb7c0_z.jpg[/url] 33476321010_087535a4e9_z.jpg

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!

 

Y.Γ φίλε halo...ετοίμαζα το πόστ και είδα το πρόβλημά σου...πραγματικά σκέφτηκα πολύ για να το ανεβάσω...ΔΕΝ το κάνω για να σε τσιγκλίσω...αλήθεια! :(

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι είπαμε για ενα βράδυ να δούμε αν φταίει καποια εφαρμογή για το Drain.

Εννοείται οτι ειναι για να μας εξυπηρετεί η συσκευή.

 

δεν αναφερόμουν σε σένα μάριε, αρκετές φορές διαβάζω = κλείσε αυτό, κλείσε το άλλο, είναι λάθος όμως! το σωστό είναι κλείσε ότι δεν είναι απαραίτητο σε "σένα"

 

 

viber δεν έχω αλλά έχω whatsapp & telegram (λόγο διαφοράς ώρας με συγγενείς δουλεύουν στο φουλ κάθε βράδυ) και email και κάποιες φορές το χρησιμοποιώ για να ανεβάσω αρχεία σε cloud όταν κοιμάμαι, -18% δεν είδα ποτέ το πρωί

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερόμουν σε σένα μάριε, αρκετές φορές διαβάζω = κλείσε αυτό, κλείσε το άλλο, είναι λάθος όμως! το σωστό είναι κλείσε ότι δεν είναι απαραίτητο σε "σένα"

 

 

viber δεν έχω αλλά έχω whatsapp & telegram (λόγο διαφοράς ώρας με συγγενείς δουλεύουν στο φουλ κάθε βράδυ) και email και κάποιες φορές το χρησιμοποιώ για να ανεβάσω αρχεία σε cloud όταν κοιμάμαι, -18% δεν είδα ποτέ το πρωί

Μα εννοείται το να κλείσουμε μόνο ότι δεν είναι απαραίτητο για εμάς. Ότι είναι, πάλι εννοείται ότι δε το κλείνουμε.

Δε νομίζω κάνεις να είπε πχ "κλείσε το viber κι ας το χρησιμοποιείς".

Όταν αναφέρουμε ποιες εφαρμογές ή διεργασίες σπαταλάνε τη μπαταρία, είναι στο χέρι του καθένα να επιλέξει ποιο απ όλα αυτά θα απενεργοποιήσει για να βελτιωθεί, έστω και λίγο, η μπαταρία του.

Είναι τόσες οι push εργασίες σε μια android συσκευή που σπαταλανε μπαταρία, data, ram (προσοχή, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ακράδαντα ότι free ram= useless ram) που καλό είναι να γνωρίζουμε με τη βοήθεια όλων και να επιλέγουμε μετά τι και αν θέλουμε να κάνουμε έκπτωση σε κάτι.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Άφησα το τηλέφωνο με 65% το βράδυ και όλα κλειστά εκτός από το δίκτυο κινητής (για να μπορούν να με καλέσουν σε περίπτωση αναγκης) και το πρωί το βρήκα με 17%!!!!

Επαθα την πλάκα μου.. .Πρώτη φορά μου το κάνει

Καμία βοήθεια?? 6f0e02e20c3fe1c1b8f331b83449b811.jpg6ab33963bdcebf0c5f501a412bbaca96.jpgc99548b5a6f67a4079b67a80e77baa7c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδες, μηπως εχετε ανοιχτες τις αυτοματες αναβαθμισεις στο Playstore? Για δοκιμασετε να τις κλεισετε και αυτες και τις ειδοποιησεις που εχει. Επισης το FB, messenger, instagram, που ολα ειναι της ιδιας εταρειειας αλλωστε, εχουν μεσα στο μενου τους ξεχωριστη επιλογη για αυτοματη αναβαθμιση και δεν εμφανιζεται αμεσως, αλλα μετα απο μερικες μερες χρησης (δεν ξερω αν εμφανιζεται οταν αντιλαμβανεται οτι εχεις κλεισει το αυτοματο του playstore ή παντα) και προτεινω κλεισιμο και αυτο. Ειναι μεσα στις ρυθμισεις εφαρμογης , το λεει ενημερωσεις εφαρμογης και εχει 3 επιλογες και στις 3 εφαρμογες.

 

Θεωρω οτι το να μπεις Playstore οποτε το θυμηθεις και να πατησεις να αναβαθμιστουν οι εφαρμογες σου δεν ειναι τοσο κουραστικο και χρονοβορο και γλιτωνεις αρκετη μπαταρια κατα τη γνωμη μου, κυριως αν τρωει κανα σκαλωμα να αναβαθμισεις και του εχεις κλεισει το ιντερνετ.

Αφηστε που πολλες αναβαθμισεις εφαρμογων προκαλουν προβληματα κατα καιρους και πολλες φορες μπορει να σε σωσει η αποφυγη μιας αναβαθμισης αν τυχον αργησεις να την κανεις. Χαμμενος παντως δεν εισαι, πλεον ειναι υπερπληρεις ολες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κατι παίζει με τις υπηρεσίες Google παλι είναι πολυ ψηλα.

Εχεις back up ενεργοποίημενο;

Επίσης κανε μια επανεκκίνηση να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτές τις αυτόματες αναβαθμίσεις και αυτόματους συγχρονισμούς από που τα κλείνω?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι το android system πρωτο δοκιμαστε απο τις ρυθμισεις,εφαρμογων,βρειτε υπηρεσιες google play καντε μια εκκαθαριση δεδομενων.στην επομενη φορτιση θα δειτε θα ειναι δευτερο..
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι το android system πρωτο δοκιμαστε απο τις ρυθμισεις,εφαρμογων,βρειτε υπηρεσιες google play καντε μια εκκαθαριση δεδομενων.στην επομενη φορτιση θα δειτε θα ειναι δευτερο..

Δεν έχει πουθενά επιλογή εκκαθάριση δεδομένων

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πουθενά επιλογή εκκαθάριση δεδομένων

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι εκεί που λέει αποθήκευση. Σβήσε την cache. Προσοχή αυτό μόνο σβήσε.

 

(S7 edge & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Άφησα το τηλέφωνο με 65% το βράδυ και όλα κλειστά εκτός από το δίκτυο κινητής (για να μπορούν να με καλέσουν σε περίπτωση αναγκης) και το πρωί το βρήκα με 17%!!!!

Επαθα την πλάκα μου.. .Πρώτη φορά μου το κάνει

Καμία βοήθεια?? 6f0e02e20c3fe1c1b8f331b83449b811.jpg6ab33963bdcebf0c5f501a412bbaca96.jpgc99548b5a6f67a4079b67a80e77baa7c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πρώτα απ όλα αν κλείσεις τα mobile data θα συνεχίσει η συσκευή να δέχεται κλήσεις, εκτός αν εννοείς εφαρμογή πχ whatsapp, viber

 

το πιθανότερο είναι να έχει φάει κάποιο κόλλημα, στις υπηρεσίες google λέει ότι έστειλες/έλαβες 1784 σε wifi (ακριβώς το ίδιο!!!) είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί αυτό συν 300/300+mb σε δεδομένα, το ανησυχητικό όμως είναι το android system = έστειλες/έλαβες 3gb/3+gb!!! σε χρήση wifi βέβαια που σημαίνει πριν μπει σε idle παρόλα αυτά είναι μεγάλο το νούμερο φίλε μου (αν ισχύει βέβαια) το άλλο πρόβλημα είναι ότι ο επεξεργαστής ήταν ενεργός για 5+ ώρες!!! για το android system!!!!!

 

*το android από την 6.0.1 έγινε cloud based αλλά όχι να χρειάζεται 4gb up 4+gb down σε μια μέρα!!!! δε μπορώ να σου πω τι να κάνεις γιατί απλά δεν ξέρω αλλά ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και hard reset, για την ώρα κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά.

 

Edit: έκανα λάθος δε γράφει mb άρα τα δεδομένα είναι εντάξει! δεν έχει λογική τέτοια απώλεια μπαταρίας!!!

Edited by SpyGlass
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τι μου κανει την ζημιά ?

Έχω και 1.3 ώρα ομιλια

http://i1275.photobucket.com/albums/y449/manwlis77/Mobile%20Uploads/Screenshot_20170406-152447_zpsd9p9lmdb.png' alt='Screenshot_20170406-152447_zpsd9p9lmdb.png'>

http://i1275.photobucket.com/albums/y449/manwlis77/Mobile%20Uploads/Screenshot_20170406-152455_zpsnhzwaczg.png[/img]

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκεί που λέει αποθήκευση. Σβήσε την cache. Προσοχή αυτό μόνο σβήσε.

 

(S7 edge & Tapatalk)

Το έκανα αυτό. Για να δούμε

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πρώτα απ όλα αν κλείσεις τα mobile data θα συνεχίσει η συσκευή να δέχεται κλήσεις, εκτός αν εννοείς εφαρμογή πχ whatsapp, viber

 

το πιθανότερο είναι να έχει φάει κάποιο κόλλημα, στις υπηρεσίες google λέει ότι έστειλες/έλαβες 1784 σε wifi (ακριβώς το ίδιο!!!) είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί αυτό συν 300/300+mb σε δεδομένα, το ανησυχητικό όμως είναι το android system = έστειλες/έλαβες 3gb/3+gb!!! σε χρήση wifi βέβαια που σημαίνει πριν μπει σε idle παρόλα αυτά είναι μεγάλο το νούμερο φίλε μου (αν ισχύει βέβαια) το άλλο πρόβλημα είναι ότι ο επεξεργαστής ήταν ενεργός για 5+ ώρες!!! για το android system!!!!!

 

*το android από την 6.0.1 έγινε cloud based αλλά όχι να χρειάζεται 4gb up 4+gb down σε μια μέρα!!!! δε μπορώ να σου πω τι να κάνεις γιατί απλά δεν ξέρω αλλά ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και hard reset, για την ώρα κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά.

 

Edit: έκανα λάθος δε γράφει mb άρα τα δεδομένα είναι εντάξει! δεν έχει λογική τέτοια απώλεια μπαταρίας!!!

Το mobile data ηταν κλειστό καθ'όλη τη διαρκεια της νύχτας. Σε αυτή τη διάρκεια από 65% πήγε στο 17% Και μένα μου φαίνεται τρελό.. ..καο δεν το πίστευα. Και το θέμα είναι ότι δεν έχω κατεβάσει καμία καινούργια εφαρμογή.. ..αυτες που είχα πάντα. Δεν ξέρω τι σκαλωμα έφαγε

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...